دکتر جمشید دَوَنلو متخصص مغز و اعصاب

اطلاعات تماس در سایت www.drdavanlou.com درج گردیده

روش جدید برای دریافت نتیجه فوری آزمایش های تشخیص طبی


روش جدید برای دریافت نتیجه فوری آزمایش های تشخیص طبی

دانشمندان در دانشگاه شهر سوانزی در کشور ولز در بریتانیا، روش جدیدی برای آزمایش های تشخیص طبی ابداع کرده اند.

این روش، نتیجه آزمایش را بلافاصله نشان می دهد.

این پروژه دو سال پیش شروع شده است. دانشمندان با قرار دادن آنتی بادی های زنده در نوعی جوهر، آن را روی ورقه های پلاستیکی بسیار نازک چاپ می کنند.

با قرار دادن این ورقه ها در نمونه خون و یا ادرار، نتیجه آزمایش بلافاصله برای پزشکان قابل خواندن می شود.

این شیوه تشخیص طبی هم در کارکرد پزشکان و کلینیک ها تاثیر دارد و هم در شرایط اضطراری، بحرانی و جنگی و مناطق دوردست بسیار مفید خواهد بود.

دانشمندان امیدوارند بیماران در آینده بتوانند از چنین فناوری در خانه استفاده کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ساعت 16:33  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ادامه اختلالات حافظه و تمرکز از نوزادان زودرس تا میانسالی


    

 

مشاهده می شود که نوزادانی که با وزن خیلی کمی متولد می شوند بسیار احتمال دارد که نسبت به انهایی که وزن موقع تولد بیشتری دارند یعدادر سنین بلوغ به اختلالات حافظه و تمرکز زیادتری مبتلا شوند.

دکتر کاتری رایکونین از دانشکده پزشکی فنلاند که این تحقیق را راهبری کرده است می گوید می دانیم که کودکان با وزن تولد بسیار کم از نظر نمره هوشی و ذهنی پایین هستند ولی این تحقیق د رنوع خود اولینی است که این افراد را در سنین بلوغ هم دنبال کرده و توانایی حافظه بینایی وتوجه انهارا بررسی می کند.

برای این مطالعه تعداد 103بیمار که وزن وقت تولد انها کمتر از 1500 گرم بوده یعنی وزن وقت تولد بسیار کم داشتند و نیز تعداد105فردی که وزن وقت تولد انها خیلی کم نبوده یعنی بالا 1500 گرم بودند مورد بررسی قرار گرفتند.سن انها به وقت مطالعه بین 21تا 30سالگی بوده و تستهای مهارت تفکر مانند قدرت فرهنگ لغات وتوانایی درک مفاهیم کلمات و نیز حافظه و ضریب هوشی انها بررسی گردید.

نتایج تحقیق نشان داد که انهایی که وزن وقت تولد بسیار کم  اشتند در کسب نمرات تستهای مغزی انجام شده حداقل نمره در مقایسه با انهایی که وزن بیشتری داشتند بدست اوردند و در دوره مدرسه فشار برای بهبود برخی مواد درسی بر انا ازگروه مقابل بیشتر بود ولی در اموزش خود گزارش شده تحصیلات تفاوت معنی داری نداشتند.نکته جالب انکه نمرات و سالهای تحصیلی که داشتند باهم فرقی نداشت ولی این تحقیق نتیجه گرفته که تکمیل زمان تکوین درون رحمی اهمیت بسزایی دارد.

American Academy of Neurology (R)


     

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ساعت 16:1  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

عجیب ترین هتل های جهان


هتل ها مکان هایی هستند که همیشه وقتی به شهر یا کشورهای دیگر سفر می کنیم از آن ها به عنوان محل هایی برای استراحت استفاده می کنیم. اما گاهی این هتل ها به نوعی خاص و یا عجیب هستند و بیشتر از بعد آسایش ظاهر عجیب آن ها مورد توجه باشد.
به گزارش گروه خواندنی های مشرق، هتل های زیادی در دنیا وجود دارند ولی برخی از آن ها تا حدی متمایز از دیگر هتل های دنیا هستند زیرا در نوع خود بسیار عجیب طراحی شده اند. در اینجا تعدادی از این هتل های عجیب را به شما معرفی می کنیم:

هتل لانه پرنده:

این هتل همانند اسمش بسیار عجیب است و بیشتر به درد افرادی می خورد که عاشق طبیعت وحشی هستند. در این هتل امکانات لازم برای اقامت وجود دارد اما همه این امکانات در خانه ای با فاصله 6 متری از سطح زمین و در بین درختان قرار دارد.هتل 9 ساعته ژاپن:

این هتل دارای یکی از عجیب ترین قوانین است. شما در این مکان تنها 9 ساعت وقت دارید تا کارهای خود را انجام دهید. زمان بندی کلی نیز به این صورت است: یک ساعت حمام کردن، هفت ساعت استراحت، یک ساعت نیز برای جمع کردن وسایل و ترک هتل وقت دارید. طرح کلی این هتل به رنگ سفید است که آن را تا حدی عجیب تر نیز می کند.

هتل نفتی مالزی:

این سکوی نفتی که سال های پیش کار می کرده است حال تغییر کاربری داده و به یک هتل تبدیل شده است. این هتل در میان سه عدد از مجموعه  جزایر  مالزی در اقیانوس ارام قرار دارد. این هتل دارای اتاق های راحت و بسیار زیبا ست و بیشتر افراد برای قواصی به این هتل می آیند.هتل الیوشین:

همانطور که از اسم این هتل پیدا است، قبلا این مکان فضای داخلی یک هواپیمای ایلیوشین 18 بوده است اما حالا به یک هتل در هلند تبدیل شده است. با توجه به اندازه بزرگ این هواپیما میهمانان فضای بسیار زیادی در اختیار دارند و همچنین امکانات زیادی نیز در دسترس این افراد می باشد.هتل درختی:

در قلب جنگل های اسکاندیناوی در سوئد هتل ها و اتاق هایی وجود دارد که در قلب درختان ایجاد شده اند و به راحتی می توانند حس افراد جنگلی را به شما القا کنند.البته میهمانان باید غذای خود را بر روی آتش درست کنند و تنها وسیله نورانی در این اتاق ها شمع هایی هستند که در آن تعبیه شده است.هتل صحرا:

این هتل در قلب بیابان های بی آب و علف استرالیا قرار دارد و شاید در آن منطقه ای که هیچگونه زندگی ای وجود ندارد این هتل حکم جواهر  را داشته باشد. این هتل 50 اتاق خواب دارد که 19 عدد از آن ها متشکل از معدن های سنگ عقیق در زیر زمین هستند.هتل تروی:

افرادی که به کشور بلزیک سفر می کنند می توانند در این هتل عجیب اقامت کنند و در طول اقامت خود را یکی از سربازان تروی فرض کنند. این هتل تنها 10 اتاق خواب دارد و به صورت اسب تروجان طراحی شده است.هتل کاکسلاتانن:

همانطور که از اسم بسیار سخت این هتل مشخص است ما با هتلی عجیب روبرو هستیم. اتاق های این هتل در زیر زمین های پوشیده از برف فنلاند قرار دارند ولی شاید با دیدن سقف شیشه ای و چشم انداز بسیار زیبا در هنگام شب سرمای احتمالی را فراموش کنید.هتل نمکی:

اگر از آن دسته افرادی هستید که نمک را بسیار زیاد دوست دارند پس باید حتما به این هتل سری بزنید. این هتل در بولوی قرار دارد و تمام اجزای آن از نمک درست شده و شما تمام وقت در نمک ها غوطه ور هستید.

هتل زیرآبی:

شاید در نظر اول این هتل تنها اتاقی کوچک در بین یک دریاچه باشد اما باید بگوییم که اتاق اصلی 3 متر زیر آب قرار دارد. این هتل طراحی بسیار ساده ای دارد و شاید خیلی راحت نباشد اما بسیار خاطره انگیز است.
  + نوشته شده در  چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ساعت 15:56  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پنج فناوري تكان‌دهنده در پنج سال آينده!

     

شركت فناوري آي‌بي‌ام طبق برنامه هرساله خود به انتخاب پنج فناوري بديع پرداخته كه طبق برآورد آن، زندگي بشريت را طي پنج سال آينده تغيير خواهد داد.


به گزارش ايسنادر ششمين برنامه پيشگويي‌هاي «پنج در پنج»، اين شركت آمريكايي ابتكاراتي همچون امكان برقراري ارتباط از طريق سه‌بعدي، باتري‌هايي با سوخت هوا و استفاده از رايانه‌ها براي انرژي بخشيدن به شهرها مطرح شده‌اند.

اين پيش‌بيني‌ها بر اساس بازار و گرايش‌هاي اجتماعي مورد انتظار براي متحول کردن زندگي انسان و همچنين فناوري‌هاي جديد آزمايشگاه‌هاي شركت آي‌بي‌ام در سراسر جهان هستند.

در پنج سال آينده، نوآوري‌هاي فناوري به روش‌ها و با امكاناتي كه توصيف آن در پي مي‌آيد، زندگي انسان را متحول خواهند كرد:

ارتباطات سه بعدي بي‌درنگ با دوستان 

در پنج سال آينده، تعاملات سه‌بعدي به شما اجازه خواهد داد تا با هولوگرامهاي سه‌بعدي، با دوستانتان بي‌درنگ تعامل داشته باشيد. در حال حاضر فيلم‌هاي تلويزيوني و سينمايي به سوي استفاده از اين فناوري پيش رفته و با پيچيده‌تر و كوچكتر شدن دوربين‌هاي هولوگرافي سه‌بعدي براي قرار گرفتن در گوشي تلفن همراه،‌ مي‌توان با تصاوير ارتباط برقرار كرده، به جست‌وجو در اينترنت پرداخته و به شيوه‌هاي جديد با دوستان گفت‌وگو كرد.

دانشمندان در حال كار براي تبديل گفت‌وگوهاي ويدئويي به حضور از راه دور سه‌بعدي هستند. اين شيوه از پرتوهاي نوري منتشر شده از اجسام براي ساخت يك تصوير از آنها استفاده مي‌كند. همچنين اين شيوه منجر به هوشمندتر شدن اطلاعات ديجيتالي خواهد شد.

دانشمندان مركز تحقيقاتي آي‌بي‌ام اكنون در حال كار بر روي راه‌هاي جديد ساخت اطلاعات سه‌بعدي بوده و به دنبال فناوري هستند كه به مهندسان اجازه خواهد داد تا وارد طراحي بناها و برنامه‌هاي نرم‌افزاري شده و به شبيه‌سازي‌هايي از چگونگي شيوع بيماري در سراسر جهان‌هاي سه‌بعدي تعاملي بصورت بلادرنگ و با كمترين ميزان تحريف بپردازند.

 باتريهايي كه از هوا براي توليد انرژي استفاده مي‌كنند

از ديگر پيش‌بيني‌هاي اين شرکت ماشين‌آلات بين‌المللي کسب و کار، ارتقاي ترانزيستورها و فناوري باتري بوده كه دستگاه‌ها را تا 10 برابر بيشتر روشن نگه داشته و يا حتي در دستگاه‌هاي كوچك ديگر نيازي به وجود باتري نخواهد بود.

دانشمندان به جاي باتري‌هاي سنگين ليتيوم يوني امروزي در حال كار بر روي باتري‌هايي هستند كه مانند انسان از هوا براي واكنش با فلز پر انرژي استفاده كرده و يك مهاركننده كليدي را در باتريهايي با طول عمر بيشتر از بين خواهد برد. در صورت موفقيت،‌ نتيجه يك باتري سبك، پرقدرت و قابل شارژ مجدد خواهد بود كه قادر به انرژي بخشيدن به هر چيز از خودرهاي برقي گرفته تا دستگاه‌هاي مصرفي است.

همچنين آي‌بي‌ام تصميم دارد در صورت امكان، باتري را از ميان برداشته و ميزان انرژي هر ترانزيستور را تا كمتر از 0.5 ولت كاهش دهد. در اين صورت دستگاه‌هايي مانند تلفن همراه و كتابهاي الكترونيكي نيازي به باتري نخواهند داشت.

دستيابي به مجموعه عظيم اطلاعات با شكل‌گيري گروه جديد شهروندان دانشمند

در پنج سال آينده، حسگرهاي موجود در گوشي، خودرو، كيف پول و حتي نوشته‌هاي درون سايت توئيتر به جمع‌آوري اطلاعاتي پرداخته كه به دانشمندان يك تصوير كلي و فوري از محيط فرد ارائه خواهد داد. مي‌توان از اين داده‌ها براي مبارزه با گرم شدن جهان، نجات گونه‌هاي در معرض خطر و رديابي گياهان يا حيواناتي كه اكوسيستم اطراف جهان را به خطر مي‌اندازند، استفاده كرد.

در پنج سال آينده، طبق پيش‌بيني سالانه «پنج در پنج»، يك گروه جديد از شهروندان دانشمند ايجاد خواهد شد كه با استفاده از حسگرهايي كه اكنون موجوديت دارند، به ايجاد مجموعه‌هاي عظيم اطلاعاتي براي تحقيقات خواهند پرداخت.

آي‌بي‌ام اخيرا به ثبت شيوه‌اي پرداخته كه يك سيستم را قادر به انجام تجزيه و تحليل دقيق پس از واقعه از رويدادهاي لرزه‌اي مانند زمين‌لرزه كرده و همچنين هشدارهاي اوليه را براي رويدادهايي مانند سونامي كه ممكن است در پي زلزله رخ دهند، ارائه مي‌دهد. از ديگر قابليت‌هاي اين اختراع، توانايي اندازه‌گيري سريع و تحليل منطقه خسارت‌ديده از يك زلزله براي كمك به اولويت‌بندي واکنش‌هاي اضطراري مورد نياز پس از بلاياي طبيعي است.

حمل‌ونقل شخصي و پاياني بر گزارشات ترافيكي سنتي

در سالهاي آينده، فناوري‌هاي تحليل پيشرفته به افراد در يافتن مسيرهاي كم ترافيك و سريع براي دستيابي به مقصد خود از طريق توصيه‌هاي شخصي كمك خواهند كرد.

سيستم‌هاي ترافيک قابل تطبيق به طور مستقيم به يادگيري الگوها و رفتار مسافر براي ارائه ايمني مسافرتي و اطلاعات مسير پوياتر نسبت به مسافران امروزي خواهند پرداخت.

دانشمندان آي‌بي‌ا‌م در حال ساخت الگوهاي جديد براي پيش‌بيني نتايج تغيير مسيرهاي حمل‌ونقل براي ارائه اطلاعاتي هستند كه گزارشات ترافيكي سنتي را پشت سر خواهد گذاشت. محققان با استفاده از مدلهاي رياضياتي جديد و فناوريهاي تحليل پيش‌بيني‌كننده به تحليل و تركيب چندين سناريوي محتمل مؤثر بر انتخاب مسير مناسب از جمله عواملي مانند حوادث ترافيكي، محل جاي‌گيري فرد، ساخت‌وسازهاي كنوني در حال برنامه‌ريزي جاده‌اي، روزهاي شلوغ هفته، ساعت كاري، رويدادهاي محلي و آب‌وهوا خواهند پرداخت.

تامين انرژي شهري با استفاده از رايانه‌ها

نوآوري‌هاي انجام شده در رايانه‌ها و مراكز داده، منجر به ايجاد فناوري‌هايي شده كه از گرما و انرژي اضافي اين دستگاه‌ها براي گرمايش ساختمانها در زمستان و تامين انرژي تهويه مطبوع در تابستان استفاده مي‌كنند. فناوري‌هاي جديد اين شركت مانند سيستمهاي آب‌سرد‌كن روي تراشه مي‌توانند به بازيافت انرژي حرارتي پردازشگرهاي رايانه‌اي براي ارائه آب داغ در ساختمانها بپردازند.

يك پروژه آزمايشي در سوئيس، با استفاده از سيستم رايانه در كنار اين فناوري قرار است تا 30 تن از انتشارات دي‌اكسيد كربن در سال بكاهد.

يك شبكه مويرگ‌هاي ميکروسيالي در كاهش گرما با سطح هر تراشه در خوشه رايانه متصل بوده كه آب را تا حدود ميكرونها فلز نيمه‌رسانا پمپاژ مي‌كند. با اين ميزان نزديكي جريان آب به هر تراشه، مي‌توان گرما را بطور كارآمدتري حذف كرده و همچنين آب داغ در اختيار داشت.

www.tabnak.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ساعت 15:54  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نشان دلتا ی خالی

  

این یافته رادیو دیولژیک ممکن است دریک سی تی اسکن مغزی با تزریق در یک بیمار با ترومبوزیس سینوس ساژیتال مشاهده گردد.نشانه یادشده شامل یک ناحیه هیپرسیگنال مثلثی شکل بایک مرکز نسبتا با سیگنال کم است که در ناحیه سینوس ساژیتال در مقاطع مختلفی در این قسمت دیده می شود. 

این نشانه در تقریبا 28درصد بیماران با ترمبوزیس سینوس ساژیتال فوقانی در سی تی اسکن با تزریق ملاحظه می گردد.

Reference
1. Virapongse C, Cazenave C, Quisling R, Sarwar M, Hunter S. The empty delta sign: frequency and significance in 76 cases of dural sinus thrombosis. Radiology 1987; 162:779-785.

American Academy of Neurology (R)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ستارگان خاموش شده آسمان علم 2011

با نزديك شدن به پايان سال 2011 و آغاز مرورها بر دستاوردهاي علمي و فناوري اين سال، سايت «تلگراف» به معرفي تعدادي از ستارگان آسمان علم و فناوري كه جهانيان در اين سال آنها را از دست داده‌اند، پرداخته است.

به گزارش ايسنا، در ميان اين افراد مي‌توان به كاشف سلول‌هاي بنيادي و نيز دانشمند انگليسي كه با شكستن كد آلمانها در دوران جنگ به خوانش ذهن هيتلر پرداخت، اشاره كرد.

ارنست مك‌كلوك و جيمز تيل

مك‌كلوك و همكار پژوهشي وي،‌ جيمز تيل، موفق به كشف سلولهاي بنيادي شدند. مك‌كلوك در اوائل دهه 1960 موفق به شناسايي سلولهاي «خالي» شد كه مي‌توانستند خود را دوباره توليد كرده و همچنين به يك سلول ديگر تبديل شوند.

امروزه سلولهاي بنيادي به لحاظ درماني يك ابزار بسيار كارآمد به شمار رفته و براي درمان بيماري‌هايي مانند سرطان، ‌نابينايي، ‌آسيب‌هاي مغزي و آلزايمر بسيار نويدبخش جلوه مي‌كنند.

جك كووركيان

كووركيان با عناويني چون «دكتر مرگ» و «جك قطره‌چكان» از سوي رسانه‌هاي آمريكايي شناخته شده؛ چرا كه به بيماران در حال مرگ براي خودكشي كمك مي‌كرد. وي ابتدا دستگاه خودكشي خود موسوم به «mercitron» را كه محلول نمك را درون بدن پمپاژ مي‌كرد، در سال 1989 معرفي كرده و در سال 1990 اولين داوطلب خود را پيدا كرد. وي البته به قتل درجه دو محكوم شد.

توني سيل

توني سيل، دانشمند ارشد سرويس امنيتي ام‌آي5 انگليس در زمان جنگ سرد،‌ سالهاي پاياني عمر خود را به مبارزه براي حفظ مرکز کد شکن دوران جنگ در پارك بلچلي گذراند. در سال 2007 وي توانست با بازسازي دستگاه كلوسوس كه به فرماندهان قواي متحده اجازه خوانش ذهن هيتلر را با شكستن كد آلماني‌ها مي‌داد، به دستاورد بزرگي نائل شود.

مايكل دريك

مايكل دريك، دانشمند سياره‌شناس انگليسي كه در ماه نوامبر از دنيا رفت، دو سوال اساسي در حوزه كاري خود براي ناسا را پاسخ داد: ما از كجا آمده‌ايم و چگونه از انقراض خود توسط اصابت يك سيارك كه براي دايناسورها اتفاق افتاده‌، جلوگيري كنيم؟ در ماه مه 2011 پس از سالها جست‌وجو، ‌ناسا بالاخره يك ماموريت را براي پاسخ به اين سوالات ترتيب داد. در سال 2016 قرار است يك كاوشگر به سوي سنگ 500 متري RQ36 كه در جايي بين مريخ و مشتري گردش كرده و از زمان تولد خورشيد بدون آسيب باقي مانده، پرتاب شود. دريك بر اين باور بود كه اين ماموريت كه تا سال 2023 كامل خواهد شد به سوالات در مورد گذشته انسان و سرنوشت او كمك خواهد كرد. 
www.tabnak.ir

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:9  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

آشنایی با تجهیزات ناشناخته نظامی: چاقوی سوئیسی یک ارتش همه کاره


یک چاقوی جیبی بایستی چه مشخصاتی داشته باشد؟سبک ، کوچک ، محکم و در یک مدل از چاقوهای جیبی یک وسیله همه فن حریف.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق ، چاقوهای سوئیسی یا در اصل، چاقوی ارتش سوئیس نوعی از چاقوهای ساخت دو شرکت سوئیسی Victorinox AG و Wenger SA است که نه فقط یک چاقو بلکه مجموعه ای از وسایل مختلف است. این وسایل شامل انواع در بازکن برای قوطی ها ، قیچی ، سیم چین و حتی قاشق و چنگال و بسیاری وسیله دیگر است.
 
 
یک مدل از چاقوی سوئیسی در حالت باز شده
 بدنه اصلی این چاقو از فولاد ساخته شده وبرای استفاده از جدا کردن هر وسیله از یکدیگر در درون چاقو از صفحات کوچک آلومینیومی بهره گرفته شده است.در ساخت فولاد مورد نظر برای این چاقو از ترکیب مواد مختلفی همچون : سیلکون ، منگنز و کربن بهره شده است و دارای مقاومت بالایی در برابر فشار و یا شرایط مختلف آب و هوایی است.
 
 
مدل 08 جدیدترین چاقوی سازمانی ارتش سوئیس
 در زمان ساخت این چاقو تمامی بخش های مورد نظر در درون بخش های آلومینیومی مورد نظر قرار گرفته و سپس با توجه به اندازه و قطرهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می گیرند و پوشش نهایی بر روی دو طرف چاقو نصب می شود.
 
 
مدل 1890،اولین چاقوی تولید شده مدل سوئیسی
.طول و قطر چاقوهای سوئیسی در مدلهای مختلف و با توجه به اندازه و تعداد وسایل به کار رفته در آن متفاوت است و معمولا طول آنها از 58 تا 111 میلی متر در مدلهای مختلف متفاوت است و قطر 85 میلی متری نیز معمول ترین اندازه برای قطر این نوع از چاقو است .
 
 
انواع مختلف چاقوهای سوئیسی
 
 معمولا قبضه چاقوهای سوئیسی به رنگهای قرمز و یا مشکی بوده و بر روی آنها آرم ارتش سوئیس به شکل یک صلیب نقش بسته است.از سال 1890 به این سو دو شرکت فوق تولید چاقوهای مختلف را برای ارتش سوئیس بر عهده داشتند و توانسته اند شهرت مناسبی را برای محصول خود در جهان بدست آورند.حتی در فرهنگ غربی زمانی که بخواهند شخص یا وسیله که توانایی چندین کار را داشته باشد مثال بزنند ، وی را به چاقوی سوئیسی تشبیه می کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:0  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شانزلیزه در انتظار کریسمس

 
تصويري ديدني از خيابان شانزليزه و ميدان اتوال در شهر پاريس كه هر 415 اصله درخت خيابان پوشش جشن پايان سال را به تن كرده‌اند.
شانزلیزه
 


www.shafaf.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:11  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نقش مغناطیس درمانی در بهبودی سکته مغزی

    

تصور کنید یکروز از خواب برخاسته و قادر به مشاهده ودرک سمت چپ خود نمی باشیدو این پدیده که بنام نارسایی نیمه فضا نامیده می شود پس از سکته نیمکره راست مغزی عارضه کمیابی نیست و درمان جاری ان که امزش تمرکز و توجه است و به کمک کامپیوتر و قلم و کاغذ انجام می شود چندان رضایت بخش نیست.

یافته جدیدی در مطالعات علمی که در شماره 13 دسامبر مجله نورولژی که ارگان انجمن مغزواعصاب امریکا چاپ شده است  نشان می دهد که تحریک مغناطیسی مغز می تواند سرعت بهبودی را در این عارصه افزایش دهد .

در این شیوه یک حلقه الکترومغناطیسی بزرگ رو ی جمجمه قرار گرفته که باعث تحریک سلولهی عصبی می شود.

در توجیه چگونگی تاثیر این شیوه بر عارضه یادشده اینگونه اظهار نظر می گردد که کسالت یادشده به علت گسیختگی ارتباط بین دو نیمکره مغزی است , وسکته در یک سمت مغز باعث بیش فعالی سمت مقابل می شود و ارتباطات مغزی زیاده از حد می گردد.اینهارا جیاکومو کوچ از بنیاد سانتا لوسیا از رم در ایتالیا بیان می دارد.

در این مطالعه 20بیمار با عارضه نارسایی نیمه فضا مورد طالعه قرار گرفتند و 10تا ظرف 2هفته 10 جلسه تحریک مغناطیسی گرفتند و 10تای دیگر همین روش را بدون تحریک کافی برای سلولهای مغزی گرفتند وهر دوگروه هم از شیوه معمول کامپیوتر و قلم و کاغذ استفاده کردند.  به هر دو گروه ازمونهایی برای ارزیابی تخمین فعالیت نیمکره چپ را بعد از خاتمه درمان و 2 هفته بعد دادند .

گروهی که تحریک الکتریکی مغناطیسی گرفتند در خاتمه درمان 16درصد و 2هفته بعد 22درصد بهبودی داشتندو نمره کسانی که مغناطیس کافی در یافت نکردند پایین بود و پیشرفتی نکرده بودند و همچنین ارتباطات غیر طبیعی در کسانی که تحریک مغناطیسی گرفتند به نرمال برگشته در حالیکه در گروه با درمان ناکافی تغییری نکرده بود.

این مطالعه درهای امید در بهبود بیماران سکته مغزی که عارضه پیش گفته را دارند باز می کند و در ضمن در بهبودی اختلال دید انها هم در زمینه عارضه فوق الذکر مفید است.

American Academy of Neurology (R)

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:11  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

جاده های رویایی

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:7  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

حرکت بیشتر برای بیماران با تخت های هوشمند


حرکت بیشتر برای بیماران با تخت های هوشمند

در یک شرکت تجهیزات بیمارستانی در اسپانیا به نام سپالدین، مهندسان اقدام به ساختن یک تخت بیمارستانی کرده اند که نمونه پیشرفته تری نسبت به محصولات قبلی است.

این تخت مخصوص بیماران یا سالخوردگانی است که قادر به حرکت نیستند و به آنها امکان می دهد خودشان و بدون کمک دیگران جابجا شوند.

علت طراحی چنین تختی، جلوگیری از ابتلای به زخم بستر و مشکلات ناشی ازخوابیدن طولانی مدت در تخت است.

تخت بدون نیاز به دستگاه کنترل از راه هم به شکل عمودی و کناری خم می شود وبیمار خود را در تخت جابجا می کند تا احساس راحتی کند.

یک نرم افزار هوشمند در این تخت تعبییه شده که به فشار یا تغییرات حرکتی حتی بسیار کوچک و ناچیز اندام های مختلف بدن بیمار حساس است.

این نرم افزار به شکل ملحفه روی تخت کشیده شده است. وقتی بیمار حرکت می کند، پیامی را به کامپیوتر مرکزی که موتور مکانیکی را کنترل می کند، می فرستد.

این نمونه آماده صدور به بازار مصرف، طی مدت دو سال و با کمک مالی اتحادیه اروپا ساخته شده است و در نهایت در بیمارستان های اروپا مورد استفاده واقع خواهد شد.

سازندگان تخت هوشمند می گویند این تخت دومشکل را حل می کند، هم مشکل پرسنل بیمارستانی برای جابه جایی بیمار و هم به بیماران استقلال حرکتی می دهد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:41  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

تهران؛ شش دهه آلودگی روزافزون

 

هوای تهران همچنان ناسالم است. کمبود فضای سبز در این شهر، یکی از بزرگترین مشکلات زیست محیطی پایتخت ایران است. طرح ایجاد و گسترش فضای سبز تهران ۶۰ سال پیش مطرح شد. این طرح در شش دهه اخیر به جای پیش رفتن، پس‌رفته است.

 

میانگین استاندارد فضای سبز برای هر فرد شهرنشین، طبق استاندارد جهانی ۱۵ تا ۲۵ مترمربع است. در حالیکه این میانگین در ایران برای هر فرد ‎ ۷ تا ۱۲ مترمربع تعریف شده، مدیر عامل "سازمان پارک ‌و فضای سبز تهران" گفته است: «هر شهروند تهرانی از ۵/ ۱۳مترمربع فضای سبز بهره‌مند است.» محمد علی‌ مختاری اردیبشهت ماه سال ۱۳۹۰ اعلام کرد که این رقم تا پایان سال، به ۱۵ متر مربع می‌رسد.

مدیر عامل سازمان پارک‌ و فضای سبز تهران، البته مشخص نکرد که چند کیلومتر مربع فضای سبز را بر چه عددی به عنوان جمعیت تهران تقسیم کرده است. این ادعا در شرایطی مطرح شده که دفتر "سلامت محیط‌ و کار در وزارت بهداشت" رسمأ اعلام کرده است که هوای تهران در ۱۲ ماه گذشته "هیچ روزی" با کیفیت بالا نبوده است!

۴ میلیون نفر جمعیت و آغاز آلودگی شدید هوا

دکتر مه‌لقا ملاح، یکی از پرسابقه‌ترین فعالان محیط‌زیست در ایران می‌گوید: «حدود ۶۰ سال پیش و پس از ساخت فرودگاه مهرآباد در تهران مسئولان متوجه افزایش آلودگی شهر شدند. تهران از نظر جغرافیایی در یک چاله قرار گرفت. هوای شهر چرخش آزاد ندارد. آن‌ زمان مهندسان منابع طبیعی ایجاد فضای سبز در محدوده شهر را مطرح کردند و این طرح با درخت‌کاری در منطقه چیتگر و لویزان آغاز شد.»

مه‌لقا ملاح (نفر وسط) به همراه مادرش خدیجه افضل وزیری و خواهرش مهرانگیز ملاحمه‌لقا ملاح (نفر وسط) به همراه مادرش خدیجه افضل وزیری و خواهرش مهرانگیز ملاحافزایش آلودگی هوا در شهر تهران آن‌هم در دهه ۳۰ خورشیدی، همزمان با دورانی بود که جمعیت این شهر بر اساس نخستین سرشماری کشور در۵ ۱۳۳ اندکی بیش از یک‌ و نیم میلیون نفر بود.

 باغ‌های شمیران در شمال شهر با رودخانه‌های بزرگی مانند رودهایی که در فرحزاد، درکه، دربند و دارآباد جریان داشتند هم برای تنفس پایتخت کافی به نظر نمی‌رسید.

 دکتر ملاح به خاطر می‌آورد که سال ۵۴ آلودگی هوا شدت گرفت.

این فعال محیط‌زیست توضیح می‌دهد: «جمعیت تهران به ۴ میلیون نفر رسیده بود. شمار آپارتمان‌ها و اتومیبل‌ها هم ناگهان بسیار زیاد شده بود. ‌به همین علت طرح فضای سبز تهران کمی گسترده‌تر شد.»

ناتوانی نهادهای مستقل حفاظت از محیط‌زیست در برابر "پول و قدرت"

تهران در سال ۵۴ خورشیدی هنوز ۴۰۰ قنات و رودخانه‌های پرآبی در شمیران داشت. طرح درخت‌کاری در محدود خارج از شهر از تپه‌های سوهانک و گردنه قوچک شروع شد. این طرح البته پس از انقلاب نیمه‌کاره رها شد و نهال‌های کاشته شده هرگز به مرحله جنگل‌های لویزان و چیتگر نرسیدند.

پس از انقلاب، در دو دهه نخست برنامه‌های ‌زیست محیطی و فضای سبز به حاشیه رانده شدند. میانه دهه ۷۰ بحث فضای سبز بار دیگر آن هم در شرایطی دویاره جان گرفت که تهران با رشدی بی‌رویه، شهرستان شمیرانات را بلعیده بود و باغ‌ها رفته‌رفته جای خود را به مجتمع‌‌های مسکونی می‌د‌‌ادند.

نهادهای مستقل مختلفی از این زمان برای حفاظت از محیط‌ زیست شکل گرفتند. البته هیچ‌کدام از آنها در موقعیتی نبودند که بتوانند این روند را متوقف کنند و یا تغییر دهند. دکتر مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ بامشارکت چند استاد دانشگاهی علاقه‌مند به محیط‌ زیست، سازمان زیست‌محیطی "جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست" را بنیاد گذاشت.

دکتر ملاح خود می‌گوید: «شرایط اقتصادی به گونه‌ای بود که سرمایه‌داران به خانه‌سازی روی آورده بودند. خوب؛ زمین و خانه جلوی چشمشان بود و از بین نمی‌رفت. این بود که تخریب باغ‌های شمیران با درختان کهن، شدت گرفت.»

قطع ۲۵۰ اصله درخت در مدت چند هفته از بهار ۹۰

 

جنگل‌های اطراف تهرانجنگل‌های اطراف تهرانتخریب باغ‌ها بدون هیچ برنامه‌ای برای جایگزین کردن فضای سبز شهری تا امروز ادامه داشته است.

مقامات مسئول هر از گاهی بوستانی چند صد متری را در گوشه و کنار تهران افتتاح می‌کنند، در فضای چمن‌کاری شده زیر نور چراغ‌‌ برق بوستان از گسترش فضای سبز شهری می‌گویند. هوای پایتخت اما در هر چهار فصل سال، نامطلوب تا بسیار نامطلوب است.

با وجود تمامی اقداماتی که "برنامه توسعه فضای سبز" نامیده می‌شوند باز هم هیچ اقدام موثری در حفظ اندک درختان کهنسال باقی مانده کلا‌ن‌شهر تهران نمی‌‌شود.

به نقل از خبرگزاری‌های داخل ایران از جمله سایت "الف" تنها در خرداد ماه سال جاری «بيش از ۲۵۰ اصله درخت كه عمر برخی از آنها بالغ بر ۲۰ سال بوده در تهران قطع شدند و تا کنون توضیح قانع كننده‌ای از هیچ یک از مقامات مسئول نشنیده‌ایم.»

دکتر ملاح در انتها می‌گوید: «هیچ‌کس! هیچ کس، خود را در مورد قطع یا خشک کردن درختان مسئول نمی‌داند.» 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:37  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

افزایش تولید تریاک در آسیای جنوب شرقی

 

 

به گزارش سازمان ملل متحد، میانمار پس از افغانستان بزرگترین کشور تولیدکننده تریاک است و کشت خشخاش در سال گذشته در منطقه "مثلث طلایی" گسترده‌تر شده است. کارشناسان علت این پدیده را بی‌ثباتی سیاسی در این منطقه می‌دانند.

 

تولید تریاک نه تنها در افغانستان، بلکه در جنوب شرقی آسیا افزایش یافته است. به گزارش دفتر سازمان ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدر، سطح زمین‌های کشاورزی‌ای که در آن خشخاش کشت می‌شود، در سه کشوری که با هم "مثلث طلایی" را تشکیل می‌دهند (میانمار، لائوس و تایلند) به میزان ۱۶ درصد بیشتر شده است. طبق بررسی این نهاد وابسته به سازمان ملل، میانمار (برمه) پس از افغانستان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر است.

دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر گزارش می‌دهد که این منطقه در سال گذشته حدود ۳۱۹ میلیون دلار (۲۴۶ میلیون یورو) از راه تولید تریاک درآمد داشته است. از نظر کارشناسان،به همین علت بوده که سطح کشت خشخاش در این منطقه به سرعت توسعه یافته است. بهای مواد مخدر ممنوع، سال به سال در بازار سیاه  بالا رفته و این باعث شده که کشت خشخاش را پردرآمد کرده است.

افزایش تولید تریاک بخاطر بی‌ثباتی سیاسی

مدیر دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر، یوری فدوتوف، در مقدمه گزارش این دفتر می‌نویسد: «عوامل اصلی برای افزایش تولید مواد مخدر نبود امنیت و ثبات سیاسی و نیز عدم رشد مداوم هستند.»

در میانمار و لائوس کشاورزان مناطقی که در آن‌ها خشخاش کشت می‌شود، به شدت فقیرند و بدون کشت خشخاش نمی‌توانند مایحتاج روزمره خانواده خود را تهیه کنند. دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر، در گزارش خود می‌نویسد:« تولید مواد مخدر در این کشورها در صورتی کاهش می‌یابد که به این کشاورزان کمک شود تا بتوانند محصول دیگری را بجای خشخاش تولید کنند.»

این نهاد معتقد است که سرمایه‌گذاری بسیار بیشتری باید در این زمینه صورت گیرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 10:32  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

عظيم‌ترين کوچ انساني در جهان


سال نوی چینی از مهمترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی ـ قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند.
 
 ۰
در تعطيلات چونيون سال 2008، تعداد سفرهاي تفريحي و بين‌شهري بالاتر از جمعيت چين بود و به بيش از 2 ميليارد سفر رسيد. اين سفرها به «عظيم‌ترين کوچ انساني در سال» شهرت يافته‌اند.

به گزارش تازه، سال نوی چینی از مهمترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی ـ قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت، گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود.
جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می یابد. (جشن فانوس، جشن سنتی چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در گاهشماری چینی جشن گرفته می‌شود؛ این جشن نمایانگر پایان سال نوی چینی است، و آماده‌سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می‌شود. در این روز در بین چینی ها مرسوم است که ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌هایشان روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیر می‌پیمایند. در گذشته، فانوس‌ها ساده بودند). در بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد.
چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است.
در همین زمینه به گزارش «تهران امروز» به نقل از CNN، در چين تعطيلات سال نو از 8 ژانويه شروع و تا 19 فوريه ادامه خواهد يافت. فصل مسافرت چيني‌ها «چونيون» ناميده مي‌شود. اين تعطيلات 15 روز قبل از شروع سال جديد قمري چين آغاز مي‌شود. اين فرصت خوبي براي چيني‌هاي پر کار است تا به تعطيلات بروند. اما تصور کنيد بيشتر مردم چين یک میلیارد و سیصد میلیونی بخواهند سفر کنند چه اتفاقي در فرودگاه‌ها، ايستگاه‌هاي راه‌آهن و پايانه‌ها مي‌افتد؟ در تعطيلات چونيون سال 2008، تعداد سفرهاي تفريحي و بين‌شهري بالاتر از جمعيت چين بود و به بيش از 2 ميليارد سفر رسيد. اين سفرها به «عظيم‌ترين کوچ انساني در سال» شهرت يافته‌اند.
 با شروع سال جديد ميلادي، چيني‌ها دوباره براي سفر‌هايشان از قطارها، هواپيماها و اتوبوس‌ها طي ماه‌هاي ژانويه و فوريه استفاده خواهند کرد. امسال سيستم حمل ‌و نقل ملي چين تقريبا 3/2 ميليارد سفر در تعطيلات پيش رو خواهد داشت که 9/1 درصد بيش از سال 2011 است. با در نظر گرفتن جمعيت 1/3 ميلياردي چين، کم وبيش به طور ميانگين هر شهروند دو بار از جايي به جاي ديگر مي‌رود. با توجه به آمار کميسيون توسعه ملي چين، 235 ميليون مسافر از قطار استفاده مي‌کنند، 2/845 ميليارد سفر جاده‌اي در راه است و 43/5 ميليون ترجيح مي‌دهند از طريق دريا سفر کنند. 34/88 ميليون نفر هم با هواپيما جابجا مي‌شوند. با اين حال در اين گزارش توضيحي در مورد روش محاسبه اين ارقام داده نشده است. بيشترين مسافران تعطيلات چونيون دانشجويان و کارگراني هستند که در شهر‌هاي بزرگ چين دور از خانه مشغول به تحصيل يا کارند.

چين تقريبا 10 هزار کيلومتر خط راه‌آهن قطارهاي پر سرعت راه اندازي کرده است اما با اين وجود اغلب مسافران ترجيح مي‌دهند از قطارهاي معمولي يا اتوبوس‌ها به خاطر کرايه کمترشان استفاده کنند. براي بيشتر کارگران، سال نو يکي از معدود فرصت ‌هايي است که مي‌توانند نزد خانواده‌هايشان باشند. فستيوال سال اژدها از 23 ژانويه 2012 شروع مي‌شود و تعطيلات سراسري از 22 تا 28 ژانويه.
www.tabnak.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 10:6  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

زیباترین پرندگان جهان
www.shafaf.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 10:1  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سریع ترین های جهان


 
  تازه‌ترين بررسيهاي انجام شده مربوط به خودروهاي مدل 2012-2011 نشان داد که بوگاتي ويرون با حداکثر سرعت 430 كيلومتر بر ساعت همچنان سريع‌ترين خودروي جهان است.

در زير با سريع‌ترين خودروي جهان مدل 2012-2011 آشنا مي‌شويد که هم‌اکنون نيز در بازار جهاني موجود هستند:

1- بوگاتي ويرون، 430 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 2.5 ثانيه
2 – کوئينگ‌زگ آگرا آر، 418 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 2.8 ثانيه
3 – SSC اولتيميت آئرو، 414 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 2.7 ثانيه
4 – سالين S7 تويين توربو، 399 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.2 ثانيه
5 – کوئينگ‌زگ CCX، معادل 394 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.2 ثانيه
6 – مک لارن F1، معادل 386 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.2 ثانيه
7 – گومپرت آپولو، 360 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3 ثانيه
8 – نوبل M600، معادل 359 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.7 ثانيه
9 – پاگاني زوندا سينکوئه روداستار، 349 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.4 ثانيه
*9 – فراري انزو، 349 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.4 ثانيه
*9 – جگوار XJ 220، معادل 349 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.8 ثانيه
10 – آسکاري A10، معادل 346 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 2.8 ثانيه
*10– پاگاني زوندا F، معادل 346 کيلومتر بر ساعت، صفر تا 100 معادل 3.5 ثانيه
سریع‌ترین اتوبوس برقی جهان به نام سوپرباس (Superbus)
گنجایش این اتوبوس 23 نفر است و سایر مشخصات آن بدین شرح است:
جنس بدنه: هیدرو كربن
سرعت: 250 كیلومتر در ساعت
ابعاد: طول 15 متر و 8 درب در هر طرف
هزینه ساخت: 13 میلیون یورو
سریعترین موتورسیکلت جهان
سوزوکی هایابوسا 1000 که با تکیه بر موتور 214 اسب‌بخارش می‌تواند در 3.4 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت و سرعت نهایی 290 کیلومتر بر ساعت برسد، سریع‌ترین موتورسیکلت جهان لقب گرفته است.
سریعترین قطار جهانگ
قطار CRH380  که تنها 200 کیلومتر را در عرض ۴۵ دقیقه طی می کند توانسته رکورد سرعت 430 کیلومتر بر ساعت را بشکند و البته مسئولان چینی که گویا به ذائقه آنها خوش آمده این رکورد زنی گفته اند در تدارک این هستند که به رکورد 500 کیلومتر در ساعت دست یابند . حال باید منتظر بود و دید از نظر ایمنی و سلامت مسافران هم می توانند حائز رتبه و امتیاز شوند و خط بطلان بر روی باور عمومی مبنی بر بی کیفیت بودن و خطر ساز بودن محصولات چینی بکشند یا خیر؟
سریع ترین هواپیمای سرنشین دار جهان
Sr-71 به اسمهاي زيادي از جمله هابو Habo، Sr ، زن سياهپوش‌ ، سورتمه Sled و... شناخته مي شود،اما معروفترين اسم آن كه به نام آن شناخته مي شود پرنده ي سياه (Black bird) است.
اين هواپيما براي پرواز با سرعت 3/3 ماخ در ارتفاع 85000 پايي (حدود 28 كيلومتر ) طراحي و ساخته شده و برخلاف ظاهر مخوف و جالبش يك جنگنده يا بمب افكن نيست،بلكه يك هواپيماي جاسوسي فوق پيشرفته و گران قيمت است.
سریع ترین هواپیمای بدون سرنشین جهان
هواپیمای فالکن HTV-2، به شکل یک پیکان طراحی شده، از سکوی ویژه ای پرتاب خواهد شد و پس از جداشدن از راکت پرتاب کننده خود، به سرعت ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت دست خواهد یافت.
در آوریل (فروردین) ۲۰۱۰ نیز نمونه دیگری از همین هواپیما به مدت ۹ دقیقه پرواز آزمایشی انجام داده بود و توانسته بود سرعت بالای ۱۷ ماخ را به مدت ۱۳۰ ثانیه حفظ کند.
سریعترین پرنده شاهین است و میتواند با سرعت 200 کیلومتر در ساعت پرواز کند.

سریعترین ماهی: sailfish سرعت: ۱۱۰ کیلومتر در ساعت

سریعترین حیوان: چیتا سرعت: ۱۱۳ کیلومتر در ساعت
www.shafafnews,ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 9:53  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

۱۰ کاری که زود‌تر پیرتان می‌کند!

    
خوردن شکر تنها باعث چاقی شما نمی‌شود بلکه مشکلات بسیار زیاد دیگه‌ای هم برای شما ایجاد می‌کند. با خوردن مقدار زیادی شکر، سطح قند خون شما افزایش می‌یابد و همین باعث می‌شود تا پوست شما خراب شود و خیلی زود‌تر از حد معمول پیر بشود.
پیری امری اجتناب ناپذیر است و هیچکس نمی‌تواند از آن فرار کند اما می‌توان با انجام برخی کار‌ها از پیری زودرس جلوگیری کرد. به طور کلی به گذر زمان پیر شدن می‌گوییم. این پیر شدن می‌تواند با مریضی‌های مختلفی نیز همراه باشد. گاهی نیز به دلایلی پنهان شما زود‌تر پیر می‌شوید. در اینجا به تعدادی از دلایلی که شاید نمی‌دانید اما در زود‌تر پیر شدن شما موثر هستند اشاره می‌کنیم: 

تماشای تلویزیون

همانطور که می‌دانید نشستن در مقابل تلویزیون می‌تواند باعث چاقی شود اما ممکن است این را ندانید که تلوزیون باعث پیر شدن و کاهش عمر شما نیز می‌شود. طبق تحقیقات به عمل آمده، هر یک ساعت که شما تلوزیون تماشا می‌کنید ۲۲ دقیقه از عمرتان کاهش پیدا می‌کند. همچنین احتمال ابتلا به آلزایمر نیز در شما افزایش می‌یابد. 

نوشیدن مایعات از بطری با استفاده از نی

نوشیدن برخی از مایعات مانند نوشابه‌ها می‌توانند به بدن شما بسیار آسیب وارد کنند اما طریقه نوشیدن این نوشابه‌ها نیز بسیار مهم است. نوشیدن ار بطری و یا با استفاده از نی می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در صورت شما بشود پس همیشه سعی کنید تا با لیوان آب بنوشید. 

زیاد یا کم ورزش کردن

ورزش برای سلامتی بسیار مفید و حقیقتی انکار ناپذیر است. همه ما به خوبی می‌دانیم که ورزش می‌تواند بدن ما را سالم و جوان نگه دارد و همچنین می‌تواند از آلزایمر و بیماری‌های پوستی و غیره جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که ورزش نیز باید به مقدار متوسطی انجام شود زیرا بیش از حد ورزش کردن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز در بدن شما شود. 

سیستم گرمایشی

در فصل‌هایی که هوا رو به سرما می‌رود ما نیز سیستم‌های گرمایشی را روشن می‌کنیم. توجه داشته باشید که این گرما باعث می‌شود تا پوست شما خشک شده و زمینه خوبی برای ایجاد چروک شود. برای جلوگیری از این خشک شدن می‌توانید یک لیوان آب در فضای خانه قرار دهید. همین یک لیوان می‌تواند فضای خانه را مرطوب کند. همچنین می‌توانید سیستم‌های گرمایشی را کم کرده و بیشتر لباس بپوشید. 

شکر

خوردن شکر تنها باعث چاقی شما نمی‌شود بلکه مشکلات بسیار زیاد دیگه‌ای هم برای شما ایجاد می‌کند. با خوردن مقدار زیادی شکر، سطح قند خون شما افزایش می‌یابد و همین باعث می‌شود تا پوست شما خراب شود و خیلی زود‌تر از حد معمول پیر بشود. 

شغل و کار

همه انسان‌ها برای اینکه بتوانند زندگی خوبی داشته باشند باید کار کنند. همین کار کردن می‌تواند باعث پیر شدن افراد بشود. اول اینکه بیشتر کار‌ها و شغل‌ها با استرس همراه هستند که همین میزان قرار گرفتن در خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد. همچنین کارکردن به مدت زیاد می‌تواند زمان شما را برای ورزش یا خواب محدود کند. سعی کنید تا در اخر هفته‌ها به ورزش و استراحت بپردازید. 

صابون

شاید فکر می‌کنید که صابون بهترین دوست پوست شما است اما سخت در اشتباه هستید. بر روی پوست شما ماده‌ای وجود دارد که از پوست شما محافظت می‌کند. این در حالی است که وقتی صورت خود را با صابون می‌شویید این ماده پاک شده و صورتتان پذیرایی چروک‌ها می‌شود. 

گوش کردن به موسیقی

همه ما ریزش مو و جهش به سمت تاسی را نشانه‌هایی از پیری می‌دانیم. تخقیقات نشان می‌دهد که گوش کردن به موسیقی با صدای بلند و از طریق هدفون می‌تواند ریشه مو‌ها را ضعیف کند و به مرور موهای شما می‌ریزد. پس مواظب موهای خود باشید. 

رو بالشی

در ابتدا در نظر داشته باشید که روبالشی بهتر است از جنس ابریشم یا ساتن باشد و کتان نیز یکی از بد‌ترین جنس‌هایی است که می‌توانید برای رو بالشی خود انتخاب کنید. به طور کلی بهتر است به پشت بخوابید زیرا خوابیدن بر روی یک طرف صورت می‌تواند باعث ایجاد چروک در صورت شما بشود. 

رژیم غذایی کم چربی

بیشتر افراد سعی می‌کنند تا از مواد غذایی با چربی کم استفاده کنند تا چاق نشوند. در این بین ممکن است تا برخی از چربی‌های مهم مانند امگا-۳ نیز حذف بشود. امگا-۳ در مواد غذایی مانند ماهی و گردو یافت می‌شود. این اسید چرب یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از پیری است زیرا نه تنها باعث جلوگیری از ایجاد چروک بر روی صورت شما می‌شود بلکه به مغز و قلب نیز کمک می‌کند.
www.shafaf.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:5  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

اتوبوسی با امکانات هتل 5 ستاره

 
اخیرا از سوی طراحان اتوبوسی تشریفاتی طراحی شده است که در آن فضای درون یک هتل 5ستاره گردآوری شده است.
اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره


اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

اتوموبیل با امکانات هتل 5 ستاره

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شیوع سکته قلبی در ایران

 

وزیر بهداشت با اعلام اینکه ۴۳ درصد مردان و ۳۸ درصد زنان کشور دارای اضافه وزن هستند، گفته است اگر هر ایرانی بتواند روزانه ۳ گرم از ۱۰ گرم نمک مصرفی خود کم کند باعث خواهد شد که میزان فشارخون تا ۵۰ درصد کاهش یابد.
  تغییر شیوه زندگی و گرایش به سمت مصرف غذاهای آماده و فست فودها و همچنین افزایش استعمال مواد دخانی و کم تحرکی، از جمله پیامدها و عوارض زندگی شهری است که متاسفانه باعث شده آمار بیماریهای غیرواگیر همچون بیماریهای قلب و عروق در جامعه افزایش یابد.

گرایش نسل جوان به سمت مصرف فست فودها و مواد دخانی به خصوص قلیان که عوارض خطرناکتری نسبت به سیگار دارد، دست به دست هم داده است تا شاهد بروز بیماریهای قلبی در سنین پایین تر باشیم. این در حالی است که سن سکته در یکی دو دهه گذشته بین ۵۵ تا ۶۰ سال بود اما هم اکنون مواردی از بروز سکته قلبی در افراد جوان و کمتر از ۳۰ سال نیز مشاهده می شود.

دکتر محمدجواد زیبایی‌نژاد، رئیس ششمین کنگره قلب خاورمیانه ضمن اشاره به شیوع بالای بیماریهای قلبی در کشور، نسبت به کاهش سن سکته‌ های قلبی در ایران هشدار داده است.
وی معتقد است که با توجه به اینکه سن ابتلا به فاکتورهای خطرزا مثل قند خون، چربی خون، استعمال دخانیات و چاقی روز به روز پایین‌تر می‌آید، بنابراین سن سکته‌های قلبی هم در حال کاهش است.

دکتر فریدون نوحی، رئیس انجمن قلب و عروق ایران نیز ضمن اظهار نگرانی از شیوع بالای بیماریهای قلبی عروقی در کشور، عنوان داشته که آمار مرگهای ناشی از بیماریهای قلب و عروق در ایران بیشتر از آن چیزی است که در دنیا دیده می شود.
 
آمارها نشان می‌دهد که ۳۳ تا ۳۸ درصد مرگها در کشور به علت بیماریهای قلب و عروق اتفاق می‌افتد.
 
به گفته دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، ۱٫۸ درصد مردان و ۱٫۲ درصد زنان بالای ۳۰ سال در کشور دارای سابقه سکته قلبی هستند. همچنین ۱۲٫۱ درصد افراد بالای ۳۰ سال در کشور دچار درد جلوی قلب و آنژین صدری هستند.
 
وزیر بهداشت با اعلام اینکه ۴۳ درصد مردان و ۳۸ درصد زنان کشور دارای اضافه وزن هستند، گفته است اگر هر ایرانی بتواند روزانه ۳ گرم از ۱۰ گرم نمک مصرفی خود کم کند باعث خواهد شد که میزان فشارخون تا ۵۰ درصد کاهش یابد.
 
دکتر کوروش اعتماد، رئیس مرکز مدیرت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت از آمار ۱۷ میلیون مرگ و میر در دنیا به علت بیماریهای قلبی و عروقی خبر می دهد و عنوان می کند که ۸۲ درصد از این مرگها در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق می افتد.
 
دکتر محمدجواد زیبایی نژاد، متخصص قلب و عروق با عنوان این مطلب که احتمال بروز سکته قلبی در افرادی که فشار خون و دیابت دارند ۶ برابر افراد عادی است، اظهارداشت: بروز سکته قلبی در افرادی که فشار خون دارند دو برابر بیشتر از جمعیت عادی کشور است. همچنین، افرادی که فشار خون و دیابت را با هم دارند، ۶ برابر بیشتر از کسانی که سالم هستند، در معرض ابتلا به سکته های قلبی قرار دارند. ضمن اینکه افرادی که فشارخون، دیابت و چربی خون را با هم دارند حدود ۱۸ برابر بیشتر از افراد عادی در معرض سکته های قلبی هستند.
 
وی با اشاره به افزایش چاقی و اضافه وزن، قندخون، فشار خون و… در بین مردم ایران، اظهارداشت: مصرف قند به شکل شیرینی های مصنوعی و نوشابه ها باید ممنوع شود.
 
آنچه مسلم است، متخصصین قلب و عروق بر این عقیده اند که وضعیت شیوع بیماریهای قلب و عروق در کشورمان نگران کننده است و می بایست هرچه سریعتر با تدوین و اجرای برنامه ای جامع، در مسیر پیشگیری از بروز این بیماریها گام برداشت. زیرا در حال حاضر حدود ۷۰ درصد هزینه های درمانی کشور صرف بیماریهای ناشی از قلب و عروق می شود.
www.shafafnews.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:51  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

برای کاهش وزن، صبحانه تخم مرغ بخورید

    
متخصصان تغذیه در دانشگاه بین‌المللی سوری در انگلیس با انجام مطالعه جدیدی ادعا کرده‌اند که خوردن تخم‌مرغ در وعده غذایی صبحانه برای کاهش وزن بسیار موثر است.
  ‌چندین دهه پزشکان و متخصصان تغذیه نگران آن بودند که مصرف تخم مرغ موجب بالا رفتن فشار خون و کلسترول خون می‌شود. اما این بار کار‌شناسان علوم تغذیه‌ای در دانشگاه سوری دریافته‌اند که خوردن تخم مرغ به عنوان صبحانه می‌تواند در کاهش مقدار کالری‌های مصرفی در وعده‌های غذایی نهار و شام موثر و مفید باشد. تخم مرغ بیش از هر غذای دیگری در وعده صبحانه می‌تواند شما را به مدت طولانی‌تری سیر نگه دارد و همچنین برای افرادی که اصرار دارند به عنوان تنقلات بعدازظهر از کیک و شکلات و بیسکوئیت استفاده کنند، بسیار مفید‌تر است. 

به گزارش روزنامه هرالد تریبون، پروفسور گریفین که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته متذکر شد: این مطالعه بار دیگر تایید می‌کند که خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه برای افرادی که به این ماده غذایی آلرژی ندارند می‌تواند آن‌ها را مدت طولانی‌تری سیر نگه دارد و در نتیجه با کاهش تمایل به هله هوله خوری در کاهش وزن و جلوگیری از اضافه وزن موثر خواهد بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:10  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

دیستونی تغذیه ای در کره اکانتوزیس

   


اغلب در مراحل اغازین کره اکانتوزیس بیمارن  حین غذا خوردن دچار زبان دیستونیکی شده که به بیرون در اورده شده  وبا با فشار دادن لبهای خود بیکدیکر سعی در غلبه بر ان دارند.

گردن خود را چنان می گیرند که غذا مستقیما وارد حلق شودویا اینکه از لوازم غیر خوراکی مانند چوبهای غذا خوردن ویا خلال دندان برای خودداری از بستن غیر ارادی ارواره ها استفاده می کنند.این یافته جالب در کنار افزایش میزان CK در یک فرد جوان نشانه قوی تشخیص کره اکانتوزیس است.

American Academy of Neurology (R)

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:47  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پیشرفت های مغزواعصاب در سال 2011

23           

2011سال پرباری برای نورولژیست ها و بیماران انها محسوب می شود.برسی های انجام شده به تایید داروهای برای سکته های مغزی و نیز صرع و داروهای جدیدی برای ام اس منجرشده و داروهای جدید دیگری هم برای این بیماریها در راه است.

در سال 2010 سازمان غذا و داروی امریکا داروی دابیگاتران را برای درمان و کنترب ریتم های قلبی ا اف غیر دریچه ای تایید کرد که به عنوان یک انتی ترومبین در درمان پیشگیری سکته های مغزی بکار می رود.در سال 2011 سازمان یاد شده داروی ریواروکسابان را برای همان مقصود تایید کردکه به صورت خوراکی روزی یکبار با مکانیسم ضد فاکتور Xa بکار می رود.اخیرا داروی اپاکسیبان که انهم متوقف کننده Xa است برای گاهش وقوع لخته با منشا قلبی و یا سایر نقاط بدن در جلوگیری از سکته مغزی در مقایسه با وارفارین اثر بهتر و عوارض کمتری را نشان داده است و ممکن است بزودی انهم تایید شود.داروی کلوبازام که از خانواده دیازپام و لورازپام یعنی بنزودیازپین هاست برای درمان کمکی صرع نوع لنوکس گستات که نوعی تشنج شدید و سخت کنترل شونده است در افراد بالای دو سال تایید شده است.

در زمینه ام اس داروی کلادریبین که خوراکی و برای کنترل حملات عود کننده ام اس است برخلاف روسیه تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا را هنوز بدست نیاورده است.داروی فوق موثر اما سمی و پرعارضه است و در درمان برخی انواع سرطانهای خون هم کاربرد دارد.لاکینیمود داروی دیگر خوراکی برای ام ای های عود کننده است که در دست بررسی استتری فلونوماید داروی خوراکی دیگری برای همان مقصود در ام اس است که در دست تحقیقات نهایی برای ارایه به FDA است.

یافته های بالا و اطلاعات جدید دیگر دیدگاه قبلی در رابطه با رشته مغزواعصاب یعنی تشخیص دقیق و دیگر هیچ را متحول خواهد کردو این مدیون تلاشها و زحمات محققین دانمندان و اساتید مربوطه در سرتاسر دنیا است.داروهای ضد لخته جدید یاد شده بالا دیگر دوران کومادین را بسر اورده و نیازی به سنچش INR نخواهد بود.

داروهای خوراکی مهار کننده حملات ام اس در اینده نقش بسایی در کنترل این بیماری با عوارض کمتر عفونت و بدخیمی خواهند بود.

کلوبازام هرچند در سایر کشورها عرضه شده و برای درمان اضطراب و بیقراری بکار می رفته اما در درمان حملات سقوط و افتادن در بیماری تشنج سرکش لنوکس گستات موثر خواهد بود.

اما این تمام داستان نیست.داروهای ضد لخته جدیدedoxaban و betrixaban که متوقف کننده ضد  انعقادی فاکتور Xa هستند در دست بررسی و مطالعه هستند البته یک عارضه این داروهای غیر وارفارینی جدید فقدان برگشت پذیری انها در ابطه با ویتامین kهستند اما حداقل یک کمپانی داروسازی بزرگ در حال کار روی پادزهر متوقف کننده ویتامین کا است.

در مورد بیماری صرع داروی پرامپارلperamparel که انتاگونیست غیر رقابتی گیرنده های گلوتامات شبیه AMPA هستند در دست تحقیقات نهایی است.

در رابطه با بیماری ام اس انتاگونیست های مونوکلونال مانند alemtuzumabو daclizumabوocrelizumab در رعه هستند و نوید خوبی برای درمان حملات عودکننده ام اس می دهند

هر چند درمان اساسی دوردست بنظر می رسد اما داروهای جدید باعث افزایش کیفیت زندگی  ذز بسیاری از بیماران مبتلا به امراص عصبی خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:35  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چرا مبتلایان سرطان پستان دست از درمان می کشند؟


بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پستان به دلیل اثرات جانبی داروها ترجیح می دهند استفاده از این داروها را متوقف کنند

پژوهشگران آمریکایی می گویند حدود یک سوم از بیماران مبتلا به سرطان پستان به دلیل اثرات جانبی شدید داروهایی که برای درمان به آنها تجویز می شود، ترجیح می دهند از این داروها استفاده نکنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه نورث وسترن پس از تحقیق بر روی بیش از ۶۰۰ نفر از زنان مبتلا به سرطان پستان که از Aromatase inhibitors استفاده می کردند دریافتند که ۳۶ درصد از این افراد به دلیل بروز علائمی نظیر درد مفاصل، گر گرفتگی ، اضافه وزن وحالت تهوع ترجیح می دهند که از این دارو استفاده نکنند.

داروی (Aromatase inhibitors) از جمله داروهایی است که برای درمان سرطان های پستان و رحم در زنان پس از یائسگی تجویز می شود.

این داروها باعث کاهش میزان استروژن در بدن می شود. افزایش میزان استروژن در مبتلایان به سرطان باعث تحریک بیشتر تومورها می شود.

از بیماران مورد تحقیق در دانشگاه نورث وسترن خواسته شد تا به ۴۶ سوال در مورد شیوه زندگی و علائم مرتبط با سرطان پستان و نحوه درمان خود پاسخ بدهند.

از این بیماران خواسته شده بود تا به سوالاتی درباره حالاتشان قبل از شروع درمان، همچنین در سه، دوازده و بیست و چهار ماه پس از شروع درمان نیز پاسخ دهند.

پس از گذشت سه ماه، یک سوم از زنان مورد تحقیق از درد مفاصل شدید شکایت داشتند. این درحالی است که ۲۸ درصد از آنها دچار گر گرفتگی و ۲۴ درصد از آنها با کاهش میل جنسی روبرو شدند.

براساس این تحقیق، افزایش زمان درمان، باعث بروز عوارض جانبی بیشتری در بیماران شده است.

به دلیل تاثیرات جانبی شدید این دارو، ۱۰ درصد از زنان ترجیح می دادند که استفاده از آن را پس از دو سال متوقف کنند. این در حالی است که ۲۶ درصد از زنان تحت درمان، مصرف آن را پس از چهار سال متوقف کردند.

دکتر لین واگنر، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: "پزشکان به امید درمان دارویی را برای بیماران تجویز می کنند. بنابراین آنها کمتر به اثرات منفی این داروها اشاره می کنند."

به گفته دکتر واگنر بیماران هم تمایلی ندارند که درباره اثرات داروها شکایتی کنند. بیماران اغلب می خواهند که پزشکشان روند درمان را ادامه دهند. بنابراین هیچ کس نمی داند که واقعا این داروها چه تاثیری بر بیماران دارد.

دکتر سوزی جنینگز، متخصص سرطان می گوید:" ما می دانیم که بعضی از بیماران مبتلا به سرطان در بریتانیا ترجیح می دهند که درمان را متوقف کنند. از این رو باید اطلاعات کامل را در مورد اثرات جانبی داروها در اختیار بیماران قرار داد. و اگر زنی قصد دارد درمان را متوقف کند، باید او را تشویق کنیم که با پزشک معالجش صحبت کند."

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:33  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بحران اقتصادی به آسیا رسید

  سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هفتۀ پیش اعلام کرد که شش اقتصاد برتر آسیای جنوب شرقی متشکل از اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام رشد اقتصادی 5% در سال 2011 و 5،6% طی سالهای 2012 تا 2016 را تجربه خواهند کرد، یعنی دو برابر کمتر از سال 2010

 مورگان استنلی نیز پیش بینی کرده است که کاهش تولید ناخالص داخلی در ناحیۀ آسیا در سال 2012 به 6،9% خواهد رسید در حالی که پیشتر این رقم 7،3% پیش بینی شده بود. مورگان استنلی می افزاید: کشورهایی آسیایی که وابستگی بیشتری به صادرات دارند از جمله هنگ کنگ، سنگاپور، تایوان، مالزی، کره جنوبی و تایلند بیشتر در معرض تبعات منفی بحران اقتصادی و همچنین بدهی اروپا قرار دارند. کمااینکه بانک مرکزی کره هفته گذشته از کاهش صادراتش در ماه اکتبر خبر داد. حتی کشورهایی که به دلیل جمعیت بالا، بازار داخلی پرمصرفی دارند همچون هند و چین از خسارات و تبعات بحران در امان نمانده اند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هفته پیش اعلام کرد که بحران بدهی که اروپا با آن دست و پنجه نرم می کند، نتایجی زیانباری دارد که بر اقتصاد کل جهان تأثیر منفی خواهد داشت. 
به دلیل نبود بازار فروش در اروپا، این کشورها، به سمت چین و بازار مصرف 1 میلیارد و 300 میلیون نفری این کشور چشم دوخته اند. اتحادیه اروپا بعد از ایالات متحده آمریکا، دومین واردکنندۀ محصولات چینی است. گفته می شود کشورهای حوزۀ آسیا باید کاهش واردات خود را از طریق بازار مصرف داخلی جبران کنند. همچنین بخشی از سرمایه ها باید صرف آموزش و بهبود کیفیت تولید هدایت شود.

آمارها گویای آنست که رشد اقتصادی هند نیز طی ماههای اخیر از کاهش قابل توجهی طی دو سال اخیر برخوردار بوده است. دلیل این امر افزایش نرخ بهره و همچنین بحران اقتصادی اروپا ذکر شده است. تولیدات صنعتی چیننیز طی ماههای اخیر از کاهش قابل توجهی برخوردار بوده است. سهولت کسب و کار در این کشور نیز از 9.5 به 9.1 کاهش یافته است که طی دو سال اخیر از کاهش زیادی برخوردار بوده است. 

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:26  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی


اگر تا کنون آرزو داشتید که یک چشم آبی واقعی باشید بهتر اسا بدانید که به زودی خواهید توانست رنگ چشم خود را بدون هیچ آسیبب و تنها در ۲۰ ثانیه به رنگ آبی تغییر دهید.

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

دکتر گرک هومر(Gregg Homer) از مرکز پژوهشهای بنسادی کالیفرنیا اعلام کرده که تکنلوژی اپتیکالی که وی با ستفاده از لیزر ابداع کرده می‌تواند با استفاده از برخی فرکانس‌ها رنگ چشم شما را از قهوه ای به آبی تغییر دهد.

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

انرژی لیزر رنگدانه‌های قهوهای را از بین خواهد برد و ملانین‌های رنگی موجود در عنبیه زدوده خواهند شد و رنگ آبی یا خاکستری پس از ۲ تا ۳ هفته پدیدار خواهد شد.

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

این روش در واقع جایگزینی خواهد بود برای کسانی که می‌خواهند چشمان روشن تری داشته باشند و از لنزهای طبی رنگی استفاده نکنند. در این روش که دکتر هومر قریب به ۱۰ سال وقت صرف ایجاد آن کرده است تنها ایراد این موضوع است که بازگشت رنگ چشم به حالت قبل غیر ممکن است زیرا رنگدانه‌های زدوده شده غیز قالب تولید مججد هستند.

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبیتبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

هم اکنون انجام این عمل زیبایی چند ثانیه ای ۳۰۰۰ دلار هزینه در بر دارد.

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

دکتر هومر در مصاحبه با KTLA Morning News گفت از زمان اعلام وجود چنین عملی هزاران نفر به من ایمیل زده و یا پیغام داده اند که برای انجام چنین عملی آمادگی دارند

تبدیل رنگ قهوه ای چشم به آبی

 www.aksane.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 9:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چرا جوانان وب‌گردی می‌کنند؟

ا  مطالعات نشان می‌دهد بیشتر جوانان بی‌دلیل وب‌گردی می‌کنند!

Cnet نوشت: اغلب جوانان برای توجیه اعمال خود هیچ دلیلی ندارند. بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات Pew که روزانه بدست آمده 53 درصد از جوانان 29-18 سال بیان داشته اند که اغلب بدون هیچ دلیل خاصی آنلاین می شوند واین عمیقا ناراحت کننده است .


بنابر گزارش اسوشیتد پرس مطالعات علت این امر را بیفکری بیکاری و بی قراری ذکر می کنند.


این نشان می دهد اگر شما جوان هستید به احتمال قوی برای انجام برخی کارها به سراغ اینترنت می روید، کارهایی تعریف نشده، و قطعا نامحدود.


البته اگر بخواهیم منصفانه به قضیه نگاه کنیم؛ سالمندان هم اغلب با هدف های مهم و بزرگ به سراغ اینترنت نمی روند! در یک نظر سنجی که در همین زمینه انجام شده 37 درصد افراد بین 30 تا 40 سال، آخرین باری که به اینترنت رجوع کرده اند بدون هیچ دلیلی و فقط برای تفریح یا گذران وقت این کار را انجام داده اند. برای افراد 50 تا 64 سال این میزان 27 درصد و برای افراد 65 سال به بالا این میزان 12 درصد بوده است.

 

به نظر می رسد وب برای افراد زیادی گوشه و کنار خیابان را دارد که می توان در کناری ایستاد و منتظر اتفاقات جالب بود.


اما مسئله اینجاست که آنها همیشه در امید و انتظار می مانند و سوالی که باقی می ماند این است که اگر آنها نا امید می‌شوند چرا دوباره نیز بازمی‌گردند و به این وب گردی بی سرانجام ادامه می دهند؟ آیا به این خاطر است که جهان خارج دیگر برای آنها لذتی ندارد ؟ آیا می تواند به این خاطر باشد که والدین، معلمان و دولت به آنها این اجازه را می دهد؟


شاید هم به این خاطر باشد که بشریت بسیار تنبلی روی این کره خاکی زندگی می کنند؟

www.khabaronline.ir


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:29  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چه اتفاقاتی برای یک بیمار HIV مثبت می افتد؟

 بسیار گفته شده بیماران اچ.آی.وی مثبت، می توانند مانند همه مردم عادی زندگی کنند و زندکی معمولی داشته باشند. اما زندگی با یروس HIV به این سادگی ها هم نیست.

 میزگردی که هفته گذشته با حضور یک خاتواده درگیر با HIV در کافه خبر برگزار شد، دکتر حمیدرضا شاعری، رییس انجمن ایدز ایران، درباره اتفاقاتی که معمولا برای بیماران اچ.آی.وی مثبت می افند، چنین توضیح داد: " HIV خودش باعث هیچگونه بیماری و مرگی نمی شود. اصلاً این HIV نیست که افراد مبتلا را از پا در می آورد، بلکه بیماری هایی که در ارتباط با نقص سیستم ایمنی بدن هستند و ناشی از HIV ایجاد می شود، فرد را به سمت بیماری می برد. فی نفسه HIV خودش کشنده نیست؛ اما چون به مرور زمان سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، بدن به مرحله ای می رساند که با یک سری از معیارهای شناخته شده فاز ایدز بیماری HIV نام گرفته است. وقتی فرد وارد این مرحله می شود، داروها برای فرد شروع می شود. این داروها عمر افراد را افزایش می دهد و ارتقاء کمی و کیفی برای زندگی شان را فراهم می کند."

به گفته شاعری، اما پس از مدتی که بیماران به برخی داروها مقاوم شدند، نیاز به حمایت های دولتی بیشتر حس می کند: "بخشی از بیمارها نسبت به این داروها مقاومت پیدا می کنند و بعضی از آنها باید داروهای دیگری استفاده کنند. داروهایی متنوعی وجود دارد؛ اما همه آنها از طریق دولتی داده نمی شوند و باید با قیمت بالایی خریداری شوند. از این ها که بگذریم، با فرض این که داروها را افراد رایگان دریافت کنند؛ اما باز هم ایدز بیماری هایی دارد که آن بیماریها هزینه بر هستند؛ مثل سل. خیلی از بیماران ما همزمان مبتلا به هپاتیت C هستند که درمان های بسیار سنگینی را لازم دارند. خیلی از عفونت هایی که ناشی از ایدز است نیاز به درمان های سنگین و بستری شدن های طولانی مدت دارند."

و همین باعث اختلال در زندگی معمولی بیماران می شود. رییس انجمن ایدز درای باره می گوید: "ایدز باعث کاهش توان افراد می شود؛ اینها ضربه های اقتصادی زیادی به فرد می زند. افزایش میزان غیبت از کار و کاهش کیفیت کار هم چیزهایی است که فشار اقتصادی به بیمار تحمیل می کند. اینجاست که پای کمک های جامعه و مردمی به بیمار باید باز شود. اگر این بیمار را به عنوان مجرم بشناسند و به او به عنوان مجرم نگاه کنند؛ آنوقت این حمایت های اجتماعی هم به آنها داده نمی شود. با وجود اینکه خیلی ها دوست دارند، اما دوره کارهای سمبلیک گذشته است. الان در دهه چهارم بیماری ایدز باید شرایطی فراهم شود تا هم جامعه این افراد را بپذیرد و هم این افراد بتوانند با ارتقاء کیفیت و کمیت زندگی شان بتوانند در جامعه مورد پذیرش قرار گیرند و مثل یک شهروند عادی به جامعه خدمت کنند و زندگی کنند. متاسفانه همچنان همان کارهای نمایشی در روز جهانی ایدز انجام می شود که آنچنان جالب نیست."

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:28  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ده انتقاد به طرح انتقال آب کارون

 

طرح انتقال آب کارون به یکی از بحث‌‌های جدی فعالان محیط زیست ایران تبدیل شده است. بسیاری از کارشناسان و روزنامه‌نگاران و حتی نمایندگان مجلس از این طرح انتقاد کرده‌اند. از میان این انتقادها ۱۰ انتقاد اصلی را برگزیده‌ایم.

 

براساس طرح "بهشت‌‌آباد" قرار است آب یکی از سرشاخه‌های رودخانه کارون در بهشت‌آباد استان چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران و حوضه‌ی زاینده‌رود منتقل شود.

یکی از اهداف طرح انتقال آب کارون جلوگیری از خشک شدن زایند‌‌ه‌رود در استان اصفهان است. اما منتقدان می‌گویند، یکی از دلایل اصلی خشک شدن زاینده‌رود انتقال آب آن به استان‌های یزد و کرمان بوده است.

انتقادهای وارد بر طرح انتقال آب کارون

منتقدان تا کنون در مورد انتقال آب کارون انتقادهای زیادی مطرح کرده‌اند و معتقدند که  طرح "بهشت‌آباد"، کارون را نیز به «سرنوشت زاینده‌رود دچار خواهد» کرد. از میان این انتقادها می‌توان به ۱۰ انتقاد اصلی اشاره کرد.

۱ـ طرحی بی‌مطالعه

اغلب منتقدان معتقدند که این طرح از مطالعه‌ی کافی برخوردار نیست. آنها به همین دلیل از مشکلاتی که در آینده می‌تواند به وجود بیاید ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، به دلیل غیر کارشناسی بودن این طرح، مشکلات آینده نیز غیر قابل پیش‌بینی است.

۲ـ «مشکلات ناشی از تغییر در سیستمی طبیعی»
 
تغییر در یک سیستم طبیعی اغلب به مشکلات بیشتری منجر خواهد شد. یک کارشناس آب که نمی‌خواهد نامش فاش شود به دویچه‌وله می‌گوید: «طبیعت از نظر زیست‌محیطی سیستمی است که طی هزاران سال به پایداری رسیده. یعنی اگر ما مقدار آبی در کارون داریم و مقدار آبی هم در مرکز ایران داریم، این‌ها طی هزاران سال در پروسه تکامل به این وضعیت رسیده‌اند و هر نوع دست‌کاری در امور طبیعی توسط انسان‌ها، در اکثر موارد مشکلات بیشتری به وجود آورده است.»

۳ـ عدم توجه به خصوصیات آب‌های مبدأ و مقصد

کارشناسان معتقدند که در انتقال‌آب ‌حوزه ای به حوزه دیگر، باید به ویژگی‌ها و تفاوت‌های آب‌های مبدأ و مقصد توجه کرد. خصوصیات شیمیایی و فیزیکی آب‌ها، گونه‌های موجود در آب و ساختارهای خاک‌شناسی منطقه از جمله نکاتی است که باید به آن‌ها دقت شود.

در صورت انتقال آب بدون توجه به تفاوت‌هایی که در آب‌‌های مبدأ و مقصد وجود دارد، ممکن است مشکلاتی در مقصد انتقال آب به وجود بیاید، از جمله «تغییرات اکوسیستمی و ورود گونه‌هایی که به آن‌ها توجه نشده، مشکلاتی در صنایع، چه کشاورزی و چه شهری. چرا؟ چون مقصد آماده‌ی پذیرش این تفاوت‌های فیزیکی و شیمیایی نیست.»

۴ـ کمبود آب

در استان خوزستان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی وجود دارد.
منتقدان، انتقال آب کارون را در تناقض با طرح‌های توسعه و احیای کشاورزی این استان می‌دانند. به عقیده‌ی آن‌ها، طرح بهشت‌آباد با طرح‌های توسعه‌‌ی کشاورزی استان خوزستان در تناقض است و اجرای آن‌ها را به مخاطره خواهد انداخت.

آن‌ها می‌گویند، استان خوزستان در حال حاضر هم با مشکل ‌تأمین آب زمین‌های کشاورزی روبرو است و انتقال آب کارون باعث می‌شود که تأمین آب منطقه با خطر بیشتری مواجه شود.

خشکی زاینده‌رود نیز از دیگر مشکلات زیست‌محیطی ایران استخشکی زاینده‌رود نیز از دیگر مشکلات زیست‌محیطی ایران است

۵ـ هزینه‌های بالای طرح

کارشناس یادشده در گفت‌وگو با دویچه‌وله می‌گوید: «انتقال آب کارون هزینه‌های زیادی را هم در زمان اجرا و هم در زمان تأمین و نگهداری خواهد داشت که بعد مسافت و اختلاف ارتفاع و مسیرهایی که این آب‌ها باید از آن عبور کنند این مسئله را تشدید خواهد کرد.»

قرار است برای انتقال آب کارون تونلی ۶۵ کیلومتری در عمق بیش از ۳۰۰ متری احداث شود.

۶ـ «دامن زدن به مشکلات اجتماعی و اختلافات قومیتی»

منتقدان می‌گویند، طرح "بهشت‌آباد" با توجه به عدم توجه به حقابه‌ی مردم پایین‌دست ممکن است باعث ایجاد مشکلات اجتماعی و اختلاف‌های قومیتی شود.

کارشناس آب یادشده که در این رابطه با دویچه‌وله سخن گفته خاطرنشان می‌کند: «برخی تصور می‌کنند، آن مقدار از آب رودخانه‌ی کارون که به دریا یا خلیج فارس ریخته می‌شود دارد هدر می‌رود. در صورتی که باید توجه کرد که یکی از وظایف اصلی‌آب رودخانه پس زدن آب شور دریا است. یعنی اگر ما آبی در رودخانه نداشته باشیم یا کم داشته باشیم آب شور دریا به شدت به بالادست نفوذ می‌کند و باعث می‌شود که تا ده‌ها کیلومتر داخل رودخانه به خاطر شوری زیاد آب دریا  تأسیسات غیر قابل استفاده شوند، هم در کشاورزی، هم صنایع و هم برداشت‌های آب برای مصارف شرب.»

وی می‌افزاید: «ما رودخانه‌ی اروند را در  پایین‌دست رودخانه‌ی کارون داریم و ایران حتما باید حقابه‌ای آن را رعایت کند و اگر این کار را نکند و آب آن کم شود، پس زدن آب شور را از خلیج فارس خواهیم داشت که هم به ما و هم عراق خسارت خواهد زد....یعنی در نهایت باعث خواهد شد که مقدار آب شیرین رودخانه کمتر شود و آب شور دریا نفوذ بیشتری پیدا کند. این نفوذ ممکن است تا اهواز هم برسد و خسارت‌های شدیدی را به وجود بیاورد.»

۷ـ مشکلات تالاب‌ها

کمبود آب کارون می‌تواند تأمین آب مورد نیاز تالاب شادگان را با مشکل مواجه کرده و بر انتقال آب آن به رودخانه کرخه نیز تأثیری منفی بگذارد.

در صورت کمبود آب کارون احتمال برداشت از رودخانه‌ی کرخه پیش خواهد آمد و در آن صورت تالاب هورالعظیم که در پایین‌دست کرخه قرار دارد دچار مشکل خواهد شد.

۸ـ اشکال در تولید نیرو

برای تولید نیرو در سدها به ارتفاع خاصی از آب نیاز است. وقتی حجم آب سد از مقداری کمتر شود عملا نیروگاه‌ها از مدار خارج می‌شوند و امکان تولید نیرو را نخواهند داشت و این باعث می‌شود که فشار بیشتری بر نیروگاه‌های حرارتی بیاید.

سوخت نیروگاه‌های حرارتی فسیلی است و فشار بیشتر بر این نیروگاه‌ها باعث تشدید مشکلات مربوط به این نیروگاه‌ها از جمله انواع آلودگی‌ها و پساب‌ها خواهد شد.

۹ـ کاهش کیفیت صنایع

کمبود آب کیفیت آن را کاهش خواهد داد و کاهش کیفیت آب بر صنایع تأثیری منفی خواهد گذاشت.

کارشناس یادشده در این باره توضیح می‌دهد: «کیفیت آب بحث مهمی در صنایع است و اگر تغییر پیدا کند پروسه‌ی صنعتی را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. به عنوان مثال اگر مقدار EC آب افزایش پیدا کند خوردگی فلز پیش خواهد آمد و صنایع را عملا با مشکلات جدید و عدم تولید مواجه خواهد کرد.»

۱۰ـ کاهش شدید کیفیت آب منطقه

همین کارشناس  می‌افزاید: «ما آبی را می‌خواهیم در بالادست انتقال دهیم که بدون آلودگی یا داری آلودگی کم هست، چون صنایع و کشاورزی نبودند که آن را آلوده کنند. بنابراین ما داریم از یک مجموعه‌ی آبی با کیفیتی خوب را برمی‌داریم. آنچه که باقی می‌ماند آبی با کیفیت کم به همراه فاضلاب‌ها است. بنابراین کیفیت آب به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. این مسئله مخصوصا پایین‌دست اهواز و شوشتر را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.»

راه‌های دیگر رفع مشکل زاینده‌رود

منتقدان می‌گویند، برای رفع مشکل زایند‌ه‌رود راه‌های دیگری غیر از انتقال کارون نیز وجود دارد. برای نمونه می‌توان به بهینه‌سازی مصرف آب، تأمین آب از روش‌‌هایی مانند جمع‌آوری باران و توجه به روش‌های آب‌خیزداری اشاره کرد.

بسیاری از منتقدان می‌گویند، برای رفع مشکل زایند‌ه‌رود مدیریت آب باید بهبود پیدا کند. آن‌ها معتقدند که تخصیص‌های زاینده‌رود با موجودی آب آن همخوانی‌ندارد. برای همین عمده‌ی آب این رودخانه در بالادست اصفهان مصرف می‌شود به نحوی که وقتی زاینده‌رود به پایین‌دست و تالاب گاوخونی می‌رسد دیگر آبی برایش باقی نمانده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:14  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سندرم پاهای بیقرار در بیماران پارکینسونی بیشتر است

   

بر پایه گزارشی که اخیرا در شماره نوامبر مجله گرین جورنال ارگان انجمن مغزواعصاب امریکا به جاپ رسیده است وقوع نوعی حرکات غیر طبیعی پاها به نام سندرم پاهای بیقرار در بیماران پارکینسونی به مراتب از بیماران غیر پارکینسونی بیشتر است.سندرم یاشده نوعی عارضه بیماری خواب و حرکات غیر طبیعی است.

این بیماران اجبار به جنباندن و حرکت داده پاها برای تخفیف حس بیقراری و ناارامی خود را دارند.عارضه معمولا در شبها و در حال استراحت و در حالی که بیمار در ارامش است رخ می دهدوبا حرکت دادن انها موقتا تسکین می بابد و در عارضه موتوری جرکت پاها هم بیمار پاهای خودرا تکان مدد منتهی د ان عارضه نه بیمار در استراحت و نه در غروبها دچار میشود و نه با حرکت دادن پاها تسکین می یابد.

از انجایی که هم سندرم پاهای بیقرار و هم بیماری پارکینسون هر دو به دوپامین جواب می دهند لذا محققین در پی یافتن ارتباطی بین ان دو هستند و در برخی مطالعات دیده شده که بیماران پارکینسونی بیشتر مبتلا به سندرم پاهای بیقرار را ننسبت به بیمارانی که پارکینسون ندارند می شوند ولی این بیماران از دسته پارکینسونهای مزمن بوده که سالها بیماری انها طول کشیده و دوپامین طولانی مصرف کرده اند.مطالعه اخیر اولین تحقیق در مورد بیمارانی بوده که جدیدا به پارکینسون مبتلا شده و دوپامین هم استفاده نکرده اند و 200بیمار با پارکینسون و 173 بیمار بدون پارکینسون در همان سن و سال باهم مقایسه شدند و بین پارکینسونی ها افزایش قابل توجهی در ابتلا به سندرم پاهای بیقرار دیده نشد اما انها سه برابر بیشتر از غیر پارکینسونی ها به اختلال  بیقراری حرکتی پاها مبتلا می شدند.یعنی 26بیمار با پارکینسون و 10 بیمار بدون پارکینسون به احتلال بیقراری حرکتی پاها مبتلا شدند.دکتر میشلا جرستاد از بیمارستان دانشگاهی استاونجر در نروژ و اداره کننده این تحقیق در این باره این چنین اطهار نطر می کند که:بیمارانی که هنوز برای پارکینسون خود دوپامین نگرفته ند مانند بیمارانی که داروهای انتی سایکوتیک مصرف می کنند و دوپامین اها را در مغزشان متوقف کرده دچار کمبود دوپامین بوده و حرکات غیر طبیعی پیدا می کنند.

دکتر مورگا از دانشکاه علوم بهداشتی جورجیا در اگوستا می گوید باید به این بیماران زمان داد و دید که ایا با مصرف دوپامین برای پارکینسون خود به سندرم پاهای بیقرار مبتلا شده و یا اینکه اختلال بیقراری حرکتی پاهای انها متوقف می شود و این کاملا یک یافته هیجان انگیز خواهد بود.

American Academy of Neurology (R)

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:4  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

آرشیو ۳۵۰ ساله قدیمی‌ترین انجمن علمی جهان روی وب قرار گرفت

انجمن سلطنتی انگلستان، قدیمی‌ترین موسسه انتشارات علمی تاریخ، برای نخستین بار کل آرشیو 350 ساله خود را به رایگان بر روی اینترنت قرار داده است. آرشیوی که تاریخ آن به سال 1665 / 1044 شمسی باز می‌گردد.

نمایش اسلاید

  در بسیاری از پردیس‌های دانشگاهی دنیا، مجسمه‌ای از نیوتن نصب شده که در سال 1676 / 1055 شمسی گفت: «اگر من چیزهای بیشتری می‌بینم، به خاطر این است که روی شانه غول‌هایی همچون ارشمیدس ایستاده‌ام». از میان آنهایی که مجسمه او را برپا کرده‌اند، افراد زیادی بوده‌اند که می‌خواستند کارهای این دانشمند برجسته را در زمینه‌های مختلف مانند ریاضیات و اپتیک جمع‌آوری و منتشر کنند. اکنون انجمن سلطنتی انگلستان، قدیمی‌ترین موسسه انتشارات علمی تاریخ، برای نخستین بار این کار را انجام داده و کل آرشیو 350 ساله خود را به رایگان بر روی اینترنت قرار داده است. آرشیوی که تاریخ آن به سال 1665 / 1044 شمسی باز می‌گردد. در این آرشیو شما می‌توانید نوشته‌های نیوتن را به همان شکلی که جهان برای نخستین بار آنها را مشاهده کرد ببینید.
به گزارش پاپ‌ساینس، انجمن سلطنتی تمام مقالات قدیمی‌تر از 70 سال را منتشر کرده و تمام مجموعه از قابلیت جستجو برخوردار است. علاوه بر نخستین مقاله نیوتن، آرشیو انجمن سلطنتی حاوی حدود 69 هزار مقاله است که در میان آنها مقالات اصلی رابرت بویل، ویلیام هرشل، مایکل فارادی، جوزف لیستر و بنجامین فرانکلین نیز دیده می‌شود.
توماس هنری هاکسلی در سال 1870 / 1249 نوشته بود: «اگر تمام کتاب‌های دنیا -به جز کتاب‌های فلسفی- نابود شوند، با خیال راحت می‌توان گفت که بنیان‌های علوم فیزیکی ثابت و استوار باقی خواهد ماند؛ و این به خاطر آن است که پیشرفت‌های علمی فراوان دو قرن قبل تا حد زیادی، اگرچه نه کاملا، ضبط شده است».
در این گزارش، از میان تمام این آرشیو چند نمونه را برای مرور انتخاب کرده‌ایم. اگر تمایل دارید که کل آرشیو را مشاهده و جستجو کنید، می‌توانید اینجا کلیک کنید.
 

نخستین مقاله ایزاک نیوتن، 1671/ 1050
منتخبی از توصیف سر ایزاک نیوتن از طیف نور. نخستین مقاله منتشر شده این استاد ریاضیات، نور را به این صورت توصیف می‌کند: «مشابه و همگن نیست، بلکه از پرتوهای تغییر شکل یافته تشکیل شده که برخی از آنها قابلیت انکسار بیشتری در مقایسه با دیگر پرتوها دارند. و ثابت می‌شود که رنگ‌ها از صفات نور نیستند که از انکسار از اجسام طبیعی به وجود آمده باشند (باوری که در آن زمان مرسوم بود)، بلکه ویژگی‌های ذاتی و اصیل هستند».
در این پاراگراف، نیوتن مطالعات خود را بر روی نور خورشید با استفاده از یک منشور مثلثی با طراحی خودش توضیح می‌دهد.
 

کبد بره، آن طور که در زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، 1706 / 1085آنتونی فن‌لیوونهوک، که با استفاده از میکروسکوپ باکتری‌ها، تک‌یاخته‌ها و ساختار گلبول‌های قرمز را کشف کرد، مکاتباتی 50 ساله با انجمن سلطنتی داشت. نامه‌های وی که به زبان آلمانی نوشته شده بود، به زبان انگلیسی ترجمه و مجددا منتشر می‌شد.
در سال 1706 / 1085، وی این تصویر را ارائه کرد که یک طرح میکروسکوپی از برش کبد بره را نشان می‌دهد. وی اشاره کرد که مشاهده این ساختار الیافی و ریز با چشم غیرمسلح آسان نیست، به همین دلیل وی آنها را زیر یک میکروسکوپ گذاشت و از یک نقاش خواست تا به آنها نگاه کند و تصویر آن را ترسیم کند.
وی در مقاله خود می‌نویسد: «ما مشاهده کردیم که چطور هر کدام از این سه رشته، با بخش‌های متعلق به آن که من آن را ریشه می‌نامم، از غشاء بیرون آمده‌اند. نقاش به من گفت آنچه که در این تصویر دیده است، از ریشه‌های تمام درختانی که باد آنها را از زمین کنده بود و او با چشمان غیرمسلح آنها را دیده بود، بیشتر است».
 

آزمایش بادبادک بنجامین فرانکلین، 1752 / 1131در این مقاله که در سال 1752 / 1131 برای انجمن سلطنتی نوشته شده است، این دانشمند مشهور، آزمایش بدنام بادبادک خود را توصیف می‌کند. پاراگراف کلیدی در این مقاله توصیف می‌کند که چطور باید از آزمایشگر و ریسمان ابریشمی بادبادک در زمانی که بادبادک دست‌ساز در معرض توفان قرار دارد محافظت کرد.
ما اکیدا توصیه می‌کنیم که نصیحت آقای فرانکلین را گوش نکنید و این آزمایش را هرگز خودتان امتحان نکنید!
 

تحقیقات تجربی مایکل فارادی در زمینه الکتریسیته، 1831 / 1210با استفاده از جریان مستقیم و آهنربا، مایکل فارادی اصولی را برای درک ما از الکترومغناطیس بنیان گذاشت. مقاله‌ای که این تصویر از آن گرفته شده است، تحقیقات او را در زمینه القاء الکتریکی و همچنین الکترومغناطیس تشریح می‌کند. این مقاله با جزئیات، نحوه ساخت یک مارپیچ القایی عظیم با استفاده از 135 متر سیم مسی و یک باتری با 100 جفت صفحه تماسی 10 سانتی‌متری را توضیح می‌دهد.
جالب است بدانید که در این مقاله از لفظ آمپر نه به عنوان واحد استاندارد جریان الکتریسیته، بلکه برای توصیف محقق الکتریسیته‌دان قبل از او استفاده شده است: آندره ماری آمپر.
 

نام‌گذاری اورانوس، 1783 / 1162ویلیام هرشل اخترشناس، هفتمین سیاره منظومه شمسی را در تاریخ 13 مارس 1781 / 22 اسفند 1160 کشف کرد؛ اما برای مدتها این سیاره نامی نداشت. در یک شاهکار بی‌نظیر، وی پیشنهاد کرد که آن را به افتخار پادشاه جرج سوم نام‌گذاری کنند، کسی که به هرشل مواجب سالیانه می‌داد تا او بتواند تحقیقاتش را انجام دهد.
پس از آن، عبارت Georgium Sidus به معنای ستاره جرج چندین بار در آرشیو انجمن سلطنتی ظاهر می‌شود، تا اینکه یکی از همکاران هرشل نام اورانوس را پیشنهاد می‌دهد. نام Georgium Sidus تا سال 1850 / 1229 باقی می‌ماند، تا اینکه آخرین مخالف یعنی اداره سالنامه دریایی HM، به طور رسمی این تغییرنام را انجام می‌دهد.
 

مردم ماه چه می‌بینند؟ 1665 / 1044مونزیر آئوزوت از نظر فلسفی چشم‌انداز زمین از ماه و بالعکس را مورد بحث قرار داده بود. حتی تا دهه 1660 / 1040 انسان‌ها تغییرات بزرگی را در سیاره خود انجام داده بودند –جنگل‌ها را بریده بودند، باتلاق‌ها را خشک کرده بودند و ...- و آئوزوت می‌نویسد که مطمئنا همه اینها از ماه دیده می‌شود. وی می‌افزاید که آتشفشان‌ها نیز باید در ماه به وضوح دیده شوند.
اما زمانی‌که وی با تلسکوپ خود به ماه نگریست، عوارض قابل تشخیصی را در ماه ندید. وی گمان کرد که شاید اقیانوس‌ها در نیمه تاریک ماه باشند، شاید به همین دلیل بود که ماه همانند زمین به دور محور خود گردش نمی‌کرد. همچنین فقدان مشکوکی از آتشفشان روی ماه وجود داشت. وی می‌نویسد: «از نظر منطقی می‌توان مجاب شد که روی ماه آتشفشان وجود ندارد، یا شاید هیچ‌کدام از آنها در این زمان فعال نیستند».
 

به دنبال هوای اشتعال‌زا، 1788 / 1167هنری کاوندیش، کسی که ویژگی‌های هیدروژن را کشف کرد، زمان زیادی از حرفه خود را به مطالعه هوا پرداخت و از آن جمله بر روی واکنش گازهای مختلف مطالعه کرد. وی بسیار به مواد اشتعال‌زا علاقه داشت؛ موادی که به طور فرضی در بردارنده مایه آتش (phlogiston) بودند که به آنها اجازه می‌داد در هوا بسوزند. این نظریه نهایتا به طور کامل کنار گذاشته شد، اما نه قبل از انجام این آزمایش هیجان‌انگیز که در آن کاوندیش با استفاده از اختراع خود، هوا را به درون یک بطری متراکم می‌کرد.
 

ساخت مخلوط‌های سردکننده، 1666 / 1045عنوان مقاله این است: «یک آزمایش سردکننده، که نشان می‌دهد چطور می‌توان به طور ناگهانی دمای سرد قابل توجهی را بدون استفاده از برف، یخ، باد یا نیترات سدیم در هر موقع سال ایجاد کرد».
در این مقاله نویسنده طرز تهیه مخلوط‌های سردکنند را با استفاده از مواد مختلف توضیح می‌دهد، که شامل Sal Armoniack است که احتمالا همان کلرید آمونیوم است. وی قول می‌دهد که واکنش ظرف را سرد می‌کند، به طوری که شما می‌توانید قطرات ریز شبنم را روی آن مشاهده کنید.

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:3  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مطالب قدیمی‌تر