دکتر جمشید دَوَنلو متخصص مغز و اعصاب

اطلاعات تماس در سایت www.drdavanlou.com درج گردیده

سلول های بنیادی و دستیابی به جوانی ابدی

سلول های بنیادی و دستیابی به جوانی ابدی

تاریخچه تلاش برای جوان کردن سلول های پوست، به یکصد سال پیش یعنی اولین تحقیقات علمی در مونپلیه در جنوب فرانسه باز می گردد.

واقعیت اینست که در اواخر عمر انسان، سلول ها قابلیت نو شدن را از دست می دهند.

در آزمایشگاه سلول های جوان شده را می توان دید که سن برآن ها تاثیری ندارد و قابلیت دوباره نوشدن را دارند. راز جوان شدن سلول ها، چیدمانی از شش ژن است.

این ژن ها به سلول معرفی می شوند و سلول پیر با یک تجدید برنامه به مرحله سلول جنینی باز می گردد. این سلول ها که سلول بنیادی نامیده می شوند قابلیت کار در بافت های مختلف بدن را دارند. این سلول ها شاید روزی بتوانند منجر به تولید یک داروی جدید نیز بشوند.

ژان مارک لومتر، عضو یک تیم تحقیقاتی در این زمینه می گوید:

“نتایج این کشف احتمالا خواهد توانست به ایجاد یک داروی کاملا احیا کننده بیانجامد. دارویی که با گرفتن یک سلول از یک فرد پیر و تجدید برنامه ژنتیک، آنرا به مرحله جنینی بازمی گرداند و متناسب با سن مورد نظر جوان تر می سازد.”

این مسیری است برای آینده که البته باید با احتیاط طی شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آبان ۱۳۹۰ساعت 15:52  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مشکلی به نام عفونت مثانه


 

پژوهشگران آمریکایی پاسخ تازه‌ای برای یکی از مشکلات عمده خانم‌ها یعنی علت ابتلا به عفونت مثانه پیدا کرده‌اند. به عقیده این پژوهشگران، نه فقط سیستم ایمنی ضعیف بلکه سیستم ایمنی بسیار قوی نیز موجب عفونت مثانه می‌شود.

 

یکی از توصیه‌های مهم برای مقابله با عفونت مثانه بین خانم‌ها، توصیه پوشیدن لباس زیر گرم است. توصیه‌ای که چندان هم بی‌ربط نیست. گردش خون با کاهش دما در دمای مرطوب کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه با کاهش مخاط خارجی مجرای ادرار و مثانه محیط برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌شود. نکته اینجاست که علت بروز اغلب عفونت‌های مثانه در خانم‌ها، دسته‌ای از باکتری‌های ساکن روده بزرگ هستند که وارد لوله پیش‌راه و مثانه ‌می‌شوند.

در حالیکه مردان به ندرت دچار مشکل عفونت مثانه می‌شوند از هر دو زن یکی دستکم یک‌بار گرفتار عفونت مثانه شده است. بسیاری از خانم‌ها بارها و بارها گرفتار چنین مشکلی می‌شوند و برخی حتی گرفتار عفونت‌های مزمن می‌شوند. علت این مسئله چیست؟

واکنش شدید سیستم ایمنی و احتمال تکرار عفونت

گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشینگتن که در مورد علت بروز عفونت‌های مثانه تحقیق می‌کنند، نتیجه تحقیقات اولیه خود رادر این زمینه منتشر کردند. یافته‌‌های این پژوهشگران حاکی از آن است که عفونت‌های مکرر می‌توانند حاصل واکنش شدید سیستم ایمنی آماده باشند.

پژوهشگران مثانه گروهی از موش‌های آزمایشگاهی را به باکتریهای ساکن روده بزرگ آلوده کردند. آن دسته از موش‌ها که سیستم ایمنی قوتری داشتند دچار عفونت‌های مکرر مثانه شدند. پژوهشگران از فاکتورهای مهم در توضیح این مسئله را گیرنده‌ای به نام گیرنده TLR4 در خون گروهی از گلبول‌های سفید می‌دانند. از سوی دیگر موش‌هایی که یکبار گرفتار عفونت طولانی مدت شدند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت دوباره مثانه هستند.

تحقیقات بعدی نشان می‌دهند در صورتی که سیستم ایمنی این موش‌ها با دارو یا با دستکاری ژنتیکی تضعیف شود، ‌موش‌ها هرگز دوبار دچار عفونت مزمن مثانه نمی‌شوند.

آناتومی بدن زنان علت مساعد بودن شرایط برای تکثیر باکتری‌ها

به عقیده این پژوهشگران، از قرار معلوم برای بدن سخت است که شدت واکنش سیستم ایمنی را در برابر عفونت مجرای ادرار تعیین کند. واکنش بایستی در حدی باشد که عامل عفونی را از بین ببرد اما به بافت‌مثانه و مجرای ادرار صدمه نزد. به نظر می‌رسد تعیین تعادل این واکنش چندان هم ساده نیست.

اگر نتیجه این تحققیات اولیه این پژوهشگران در تحقیقات بعدی ثابت شود می‌توان به ابداع روش‌های نوینی در درمان عفونت مثانه امیدوار بود. پژوهشگران آمریکایی می‌گویند در بدن موش‌های حساس، که سیستم ایمنی آنها مقاوم نیست پس از گذشت ۲۴ ساعت بعد از ورود باکتری به بدن میزان گیرنده TLR4 که احتمالأ عامل بروز عفونت در مثانه است، در خون افزایش پیدا می‌کند.

اینکه چرا خا‌نم‌ها بیشتر از آقایان گرفتار عفونت مثانه می‌شوند هم با این حساب تنها به دلیل آناتومی بدن آنهاست. از آنجا که فاصله مجرای ادرار و مقعد بسیار اندک است باکتری‌های روده که در اغلب موارد عامل عفونت مثانه هستند راحت‌تر وارد مجرای ادرار و مثانه می‌شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آبان ۱۳۹۰ساعت 14:54  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

10 مکان شگفت انگیزی که باید ببینید/اینفوگرافیک

 انتخاب کردن زیبایی های این کره خاکی، همه آنچه که انسان ساخته است و یا در طبیعت یافت می شود، کار چندان ساده ای نیست. اما این 10 منظره را ببینید. شاید هوس کردید زمانی هم شما یکی از بازدیدکننده های آنها باشید.

 

 

برای دیدن این اینفوگرافیک در اندازه بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آبان ۱۳۹۰ساعت 14:52  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شکل‌گیری زندگی اجتماعی در نور خورشید

 

 

حدود ۵۲ میلیون سال پیش نخستین پریمات‌ها از زندگی در انزوا و تاریکی شب خارج شدند و با تشکیل‌گروه‌های کوچک به زندگی اجتماعی در روشنایی روز روی آوردند. تجربه زندگی اجتماعی موجب شد که اجداد انسان‌هرگز به انزوا بازنگردند.

 

پژوهشگران دانش تکامل، آغاز زندگی گرو‌هی میان پریمات‌ها را به گام نخست‌ در شکل‌گیری زندگی اجتماعی امروزی تعبیر می‌کنند. پریمات‌ها یا اجداد انسا‌ن‌های اولیه پیش از تشکیل این گروه‌‌های کوچک، در انزوا زندگی ‌می‌کردند. آنها در تاریکی شب از پناهگاه خود خارج می‌شدند و به تنهایی به شکار می‌رفتند.  

این پستاندارن کوچک حدود ۵۲ میلیون سال پیش برای نخستین‌بار زندگی در روشنایی روز را تجربه کردند. اما روشنایی روز که از قرار خوش‌آیندتر از تاریکی شب بود، خطرات بیشتری برای ادامه حیات و بقای پریما‌ت‌ها داشت. نخست اینکه پنهان شدن از چشم دشمنان دیگر به سادگی مقدور نبود.

بررسی رفتار ۲۱۷ گونه مختلف از پریما‌ت‌های نخستین
 
پژوهشگران انگلیسی دانشگاه آکسفورد معتقدند پریمات‌ها برای امنیت بیشتر و مقابله با خطر‌، به زندگی در گروه‌های کوچک روی آوردند. تحقیقات این پژوهشگران که بر روی نمودارهای تکاملی ثبت شده اند، نشان می‌د‌‌هند که تشکیل گروه‌های کوچک نقش مهمی در روند تکامل انسان داشته است.

پریمات‌ها اجداد انسان‌های نخستین به شمار می‌ر‌وندپریمات‌ها اجداد انسان‌های نخستین به شمار می‌ر‌وندسوزان شولتز، یکی از پژوهشگران تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد تأکید می‌کند که تحقیق بر شکل‌گیری زندگی اجتماعی پریمات‌ها بسیار پیچیده و سخت است.

او می‌گوید: «ما از این دوره‌ها هیچ فسیلی نداریم که بر روی آن‌ها تغییر شیوه زندگی پریمات‌هات ثبت شده باشد.»

پژوهشگران انگلیسی در تحقیق خود اطلاعات مربوط به تاریخ تکامل ۲۱۷ گونه از پریمات‌ها و اجداد آنها را بررسی کردند.

رفتارهای اجتماعی، از جمله شیوه تشکیل خانواده یا به عبارت ساد‌ه‌تر تمایل به جفت‌گیری، تشکیل گروه‌های مردانه یا گروه‌های مشترک زنان و مردانه و نسبت‌های فامیلی و خانوادگی در این ۲۱۷ گونه از جمله مواردی بودند که مورد بررسی قرار گرفتند.

۸ میلیون سال زمان برای تشکیل جفت ثابت

یکی از نکات جالب اینجاست که پریما‌ت‌ها اولیه تمایل چندانی به زندگی با یک جفت ثابت نداشتند. این تحقیق نشان می‌د‌هد که میان رابطه جنسی عادی میان یک نر و ماده تا تشکیل یک جفت ثابت میلیون‌ها سال طول کشیده است.

در حالیکه ۱۶ میلیون سال پیش نخستین‌پریما‌ت‌های نر به تشکیل حرامسرایی متشکل از ماده‌های گونه خود یا گونه‌های دیگر تمایل داشتند، شکل‌گیری نخستین‌ جفت‌های ثابت در میان ۲۱۷ گونه مورد بررسی از حدود ۸/۶ میلیون سال پیش آغاز شده است.

نکته مهم دیگر اینجاست که پس از تشکیل نخستین گروه‌های اجتماعی، پریمات‌ها دیگر به زندگی در انزوا بازنگشتند و رفته‌رفته زندگی در گروه‌های کوچک را به گروه‌های پرجمعیت‌تری گسترش دادند.

یافته پژوهشگران انگلیسی بر خلاف شماری از تئوری‌های پیشین تکامل نشان می‌دهد که پریما‌ت‌های اولیه یکباره از انزوا وارد زندگی گروهی نشدند. شکل‌گیری زندگی اجتماعی گام به گام صورت گرفته و هر گام، به عنوان مثال زندگی با یک جفت ثابت، به میلیون‌ها سال تجربه نیاز داشته است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آبان ۱۳۹۰ساعت 14:45  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

آل پاچینو: چرا اسکار وایلد را دوست دارم

آل پاچینو در مراسم اکران فیلم "وایلد سالومه" با دوست دخترش لوچیا سولا و جسیکا چستین که نقش سالومه را بازی کرده است

آل پاچینو، بازیگر و کارگردان آمریکایی، می گوید که با دیدن تصادفی تئاتری در لندن، انگیزه پیدا کرد که داستان زندگی اسکار وایلد را روایت کند و تهیه کنندگی و کارگردانی مستند- درام "وایلد سالومه" (Wilde Salome) را آغاز کرد، فیلمی که در جشنواره فیلم ونیز امسال جایزه گرفت.

آل پاچینو گفت زمانی که به دیدن تئاتر دوستش استیون برکوف می رفت، حتی نمی دانست که اسکار وایلد نمایشنامه ای به نام "سالومه" نوشته است.

قای برکوف در این تئاتر نقش هرود را بازی می کرد و آل پاچینو خیلی زود محو این تراژدی شد که هر چه پیشتر می رفت، لحظه به لحظه مسحورترش می کرد.

آل پاچینو گفت: "در تمام مدت نمایش، می خواستم بدانم که نویسنده اش کی بوده، چون جوری با آن ارتباط برقرار کرده بودم که مدت ها بود در هیچ تئاتری برقرار نکرده بودم."

به گفته آل پاچینو، وقتی بروشور تئاتر را دید، تازه متوجه شد که نویسنده نمایشنامه سالومه کیست.

انتقام وحشتناک

سالومه داستان نادختری هرود انتیپاسم را روایت می کند که دل به یحیای تعمیددهنده می بازد که زندانی ناپدریش بوده است. وقتی یحیی درخواست وصال سالومه را رد می کند، سالومه نقشه می کشد و کاری می کند که سر او را بر یک سینی نقره ای برایش بیاورند.

سالومه برای اینکه به خواسته اش برسد، از هرود که خواهان وصل اوست، قول می گیرد که اگر برایش برقصد، هرود خواسته او را برآورد. پس از رقص، سالومه به هرود می گوید که خواسته واقعی اش چیست و هرود خود را مجبور می بیند که به قولش عمل کند و دستور می دهد یحیی را سر ببرند.

اسکار وایلد در یک نگاه

  • اسکار وایلد در سال 1854 در دوبلین به دنیا آمد
  • "تصویر دوریان گری" و "در اهمیت ارنست بودن" از آثار اوست
  • سالومه در سال 1891 نوشته شد ولی در طول زندگی اسکار وایلد هیچ گاه در بریتانیا اجرا نشد چرا که سانسور دوره ویکتوریا به آن اجازه اجرا نداد
  • در سال 1895 کوینزبری اسکار وایلد را به همجنسگرایی متهم کرد.
  • باسی داگلاس، پسر کویینزبری و محبوب وایلد، از پدرش نفرت داشت و اسکار وایلد را متقاعد کرد که از پدرش شکایت کند. برگزاری دادگاه، سبب شد که جزئیات زندگی همجنسخواهانه اسکار وایلد آشکار شود. وایلد به دوسال حبس و کار اجباری محکوم شد.

آل پاچینو گفت که چنان مجذوب این داستان شده بود که تصمیم گرفت خودش تهیه کنندگی فیلمی بر اساس این اثر و داستان زندگی اسکار وایلد را بر عهده بگیرد و خودش در آن بازی کند. او در این فیلم ایفاگر نقش هرود است.

او نخستین روزهای این پروژه را به یاد می آورد و می گوید که در روزهای نمایشنامه خوانی، حاضران هم به اندازه خود او محو این داستان تراژیک شده بودند.

آل پاچینو می گوید: "چیزی در این نمایشنامه، مسحور کننده است، تو را با چشمان باز نگه می دارد، حتا اگر آن را دوست نداشته باشی. ممکن است مدام با خودت بگویی که من از این داستان خوشم نمی آید ولی می دانی که باید آن را تماشا کنی."

اغوا، وسوسه و مرگ

مرلین هلند، نوه اسکار وایلد، گفته است که: "سالومه در مفهومی بسیار غریب، نمایشنامه ای پیامبرگونه است." به گفته او "طرح داستانی سالومه و زندگی اسکار وایلد به سادگی به موازات هم پیش می رود."

او گفت: "هرود را سالومه اغوا می کند، و وایلد هم به هر چه باسی داگلاس جوان می گوید عمل می کند. پدر باسی داگلاس اسکار وایلد را به همجنسگرایی متهم کرده بود و باسی هم به اسکار گفته بود که من سر پدرم را می خواهم."

نوه اسکار وایلد گفت: "اسکار به او می گفت که شکایت از پدرت و علنی کردن همه چیز، کار را پیچیده می کند. ولی البته این کار را کرد. او انتخابی نداشت؛ عاشق باسی داگلاس بود..."

"سالومه" سرانجام در پاریس در سال ۱۸۹۶ اجرا شد، در زمانی که اسکار وایلد در زندان بوده است.

فیلم "وایلد سالومه" در سپتامبر امسال در جشنواره فیلم ونیز اکران شد و جایزه گرفت؛ جایزه ای که به تعبیر آل پاچینو "پایانی ارزنده برای سفری ارزنده" بود.

آل پاچینو گفت: "در پایان نمایش، وقتی که می دیدم مردمی که از سالن بیرون می رفتند، می خواستند درباره اسکار وایلد بیشتر بدانند و بقیه نمایشنامه ها و شعر ها و مقاله های عالی او را بخوانند، بیش از حد لذت می بردم. برایم تکان دهنده بود."

نمایشنامه "سالومه" را عبدالله کوثری به زبان فارسی برگردانده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آبان ۱۳۹۰ساعت 14:42  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

۵ ۲ درصد از پستانداران در معرض خطر انقراض

 

یک گربه زَباد در حال خوردن میوه‌های درخت قهوه در جزیره بالی اندونزی.
۱۳۹۰/۰۸/۲۱
به گزارش «اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت» و سازمان‌های دیگر فعال در زمینه حیات وحش، حدود ۲۵ درصد از گونه‌های پستانداران در معرض خطر انقراض هستند و در سال‌های اخیر نسل چند پستاندار دیگر از جمله کرگدن سیاه به کلی منقرض شده‌است.

پژوهشگران برای تنظیم گزارش جدید خود که اخیراً منتشر شده  وضعیت زیست و شمار بیش از ۶۰ هزار گونه از پستانداران را بررسی کرده‌اند.

بررسی وضعیت کرگدن‌ها در کل جهان نشان می‌دهد که نسل کرگدن سفید آفریقایی که ساکن مناطق مرکزی قاره آفریقا است، اکنون به انقراض کامل نزدیک می‌شود. همچنین گونه دیگری از کرگدن‌ها که ساکن آسیای جنوب شرقی است و با نام کرگدن جاوه‌ای شناخته می‌شود، در کشور ویتنام کاملاً منقرض شده‌است.

گروه‌های دیگری از جانوران که به شدت رو به انقراض هستند خزندگان ماداگاسکاری‌اند که طبق بررسی‌های جدید حدود ۴۰ درصد از آنها در سال‌های اخیر نابود شده‌اند. البته انتظار می‌رود که ایجاد مناطق حفاظت شده در حیات وحش ماداگاسکار به ادامه بقای این جانوران کمک کند.

بر پایه یافته‌های این گزارش جدید، پنج گونه از مجموع هشت گونه ماهی تن در سراسر جهان از جمله جانداران در حال انقراض و یا نزدیک به خطر انقراض هستند. ۲۶ گونه از دوزیستان که در سال‌های اخیر کشف و به فهرست جانوران موجود در کره زمین افزوده شده‌اند نیز به شکل جدی در معرض انقراض قرار دارند.

نهادهایی چون «اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت» تاکنون نتوانسته‌اند فهرست و یا گزارش جامعی از گونه‌های گیاهی رو به نابودی تهیه کنند، ولی با این وجود در این گزارش به مواردی از گیاهان در خطر انقراض نیز اشاره شده‌است.

مسئولان این نهاد می‌گویند که این گزارش‌ها از نظر ارائه یک ارزیابی دقیق در مورد سلامت و تنوع گونه‌های جانداران و میزان توجه به حفاظت از محیط طبیعی آنها اهمیت فراوانی دارد.

کره زمین مملو از جانوران و گیاهان بسیار باارزشی است که هر ساله نسل تعداد زیادی از آنها منقرض می‌شود. اگر اقدامات لازم برای حفاظت از حیات وحش و طبیعت کره زمین صورت نگیرد همه این جانداران یک روزی به افسانه بدل خواهند شد. 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:17  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

دلایل زوال مغز و بروز آلزایمر

دلایل زوال مغز و بروز آلزایمر

ضربه به سر، شخص را درمراحل بعدی زندگی نسبت به ابتلا به آلزایمر آسیب پذیر تر می کند.

این یافته، نتیجه یک پژوهش پزشکی در آمریکا وابسته به ارتش ایالات متحده است.

مرکز والتر رید وابسته به ارتش آمریکا با مطالعه پرونده پزشکی بیش از 250 هزار نفر چنین نتیجه ای را اعلام کرده است.

یافته های این پژوهش پزشکی در نشست سالانه انجمن بین المللی آلزایمر که اخیرا در پاریس برگزار شد مورد بحث قرار گرفت. این نشست در صدد بررسی همه شواهد پزشکی برای نتیجه گیری در باره دلایل زوال مغز است.

خانم دکتر لورا رایان مسئول برنامه پژوهشی آلزایمر در موسسه ملی بهداشت در آمریکا در این باره می گوید: “بررسی سوابق پزشکی گذشته بیماران ضربه مغزی، مبنای جالبی برای پژوهش در این باره است. اما در این پژوهش باید از جراحت های ساده تر مغزی نیز غافل نشویم. در ضمن برای ادامه پژوهش باید افراد را بعد از ضایعات مغزی در طول زمان در آینده تحت نظر قرار دهیم.”

آلزایمر در حال گسترش است تا جایئکه برخی می گویند یک بیماری همه گیر جهانی است، چرا که تا سال 2050 احتمالا 106 میلیون نفر به آن مبتلا خواهند شد.

دلایل آن گرچه ناشناخته است ولی فشار های خانوداگی، اجتماعی و شخصی از یک طرف، دخانیات، افسردگی، چاقی مفرط ، قند و فشار خون نیز از طرف دیگر می تواند در بروز آن تاثیر داشته باشد.


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سرماخوردگی خود را با روی درمان کنید

  

 

تحقیقات جدید بر این گمانه که عنصر روی در درمان سرماخوردگی و افزایش مقاومت بدن مؤثر است حکم تأیید زده است. اما هنوز روشن نیست که برای استفاده‌ی مؤثر از این عنصر آن را در چه مدت و با چه دزی باید مصرف کرد.

 

داروی روی (Zink) شدت و مدت سرما‌خوردگی را کاهش می‌دهد. این نتیجه از ارزش‌یابی نهایی ۱۵ مطالعه‌ی تحقیقاتی مختلف بر روی ۱۳۶۰ بیمار به دست آمده است.

نتیجه‌ی این مطالعات در Cochrane Library (کاکرین لایبری) وابسته به Cochrane Colaboration به چاپ رسیده است.

Colaboration Cochrane سازمانی بین‌المللی است که تحقیقات پزشکی را ارزیابی می‌کند.

داروی روی به اشکال مختلفی موجود است. سپیده شادان، داروساز مقیم آلمان، ‌در این مورد توضیح می‌دهد: «روی به شکل‌های متفاوتی در داروخانه‌های آلمان موجود است، هم به شکل قرص، قرص‌هایی که با آب خورده می‌شوند یا قرص‌های مکیدنی، و هم به شکل پودر که باید آن را در آب حل کرد».

وی همچنین می‌گوید، داروی روی در آلمان به دو شکل منفرد (فقط حاوی روی) یا ترکیبی (در ترکیب با مواد دیگر) یافت می‌شود و برای تهیه‌ی آن احتیاج به نسخه‌ی پزشک نیست.

خانم شادان معتقد است که بین داروهای موجود در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها تفاوت قابل توجهی وجود دارد، تفاوتی که اغلب مصرف‌کنندگان به آن واقف نیستند: «داروها یا مواد مکملی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد در شرکت‌های داروسازی بسیار معتبر تولید شده‌اند که طبق وظیفه‌ی خود در مورد کیفیت این داروها تحقیقاتی انجام داده‌اند».

وی می‌افزاید، در شرکت‌های داروسازی آلمان با انجام یک رشته تحقیقات مشخص می‌شود که «چقدر از روی در این دارو موجود است، چه میزان از آن آزاد و در بدن سوخت و ساز می‌شود».

خانم شادان در ادامه می‌گوید: «اما داروهای سوپرمارکت‌ها در شرکت‌های داروسازی تولید نشد‌ه‌اند. بلکه شرکت‌هایی اینها را تولید می‌کنند که هیچ نیازی هم به ثبت این مواد به عنوان دارو ندارند. یعنی خطوطی که باید برای تعیین‌کیفیت یک دارو در تولید یا فروش آن مورد توجه قرار بگیرد در این شرکت‌ها رعایت نمی‌شود».

وی می‌افزاید: «شما در مورد داروهایی که در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند نمی‌توانید بگویید، آیا میزان روی موجود در این دارو همان است که روی جعبه دارو نوشته شده یا نه، چون هیچ آزمایشی رویش صورت نگرفته است. این نکته مهم است که عنصر روی در چه ترکیبی در این دارو موجود هست و چطور و چه قسمتی از آن در بدن آزاد می‌شود؟ همه‌ی اینها احتیاج به تحقیقات زیادی دارد که در مورد داروهای سوپرمارکت‌ها این تحقیقات انجام نشده. اینها را با قیمت خیلی ارزان می‌فروشند و این توهم را برای مردم ایجاد می‌کنند که این دارو مشابه همان است که در داروخانه‌ها وجود دارد در حالی که این طور نیست».

روی را باید از همان ابتدای سرماخوردگی مصرف کرد

محققان به این نتیجه رسیده‌‌اند که استفاده از روی در همان نخستین‌روز ظهور علائم سرماخوردگی در کاهش شدت و مدت بیماری بسیار مؤثر است.

همچنین طبق بررسی‌های یادشده، ادامه مصرف روی تا درمان نهایی سرما‌خوردگی نیز تأثیراتی مثبت دارد.

خانم شادان می‌گوید، مصرف داروی روی در آلمان در این موارد توصیه می‌شود: «موقعی که بیمار دچار سرماخوردگی شده‌ یا در بیمارانی که قدرت دفاعی آنها کم شده یا بیمارانی که خیلی سریع دچار تبخال می‌شوند یا در مورد خستگی مداوم».

تحقیقات نشان می‌دهد که کودکانی که برای ۵ ماه داروی روی مصرف می‌کنند کمتر به سرماخوردگی دچار می‌شوند. استفاده از روی همچنین موجب می‌شود که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کاهش یابد.

دز مصرفی و مدت درمان با روی

با این همه تحقیقات علمی هنوز نتوانسته است دز یا مقدار معین مصرفی داروی روی و همچنین مدتی که باید از آن استفاده کرد را به طور دقیق تعیین کند.

سپیده شادان، داروساز مقیم آلمان، در مورد چگونگی مصرف روی می‌گوید: «توصیه می‌کنیم که روی ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم در روز مصرف شود. ولی داروهایی هم هستند که میزان روی آنها خیلی بیشتر از اینها است، حدود ۲۰ تا ۴۰ میلی‌گرم. اینها را وقتی که مریض بیماری حادی دارد و می‌خواهد قدرت دفاعی خود را بالا ببرد در مدت کم توصیه می‌کنیم».

وی نسبت به استفاده بیش از حد از روی همراه با دزهای بالا هشدار می‌دهد: «ولی ما خودمان شاهد هستیم که بعضی از مراجعه‌کنندگان داروخانه‌ها روی را در دزهای خیلی بالا می‌خرند و برای مدت طولانی هم آن را استفاده می‌کنند. این را ما توصیه نمی‌کنیم. ۵ تا ۱۰ میلی‌‌گرم اشکالی ندارد. همیشه هم می‌گوییم روی را برای مدت محدودی استفاده کنید مثلا ۳ ماه و بعد به بدنتان استراحت بدهید و از آن استفاده نکنید و اجازه بدهید که خود بدن واکنش نشان بدهد و نیاز نداشته باشد که روی از خارج به آن اضافه شود و با رژیم غذایی سالم و تغذیه‌ی همه جانبه روی را از طریق طبیعی به بدن برسانید».

گوشت، جگر، تخم‌مرغ، میگو، گندم سبوس‌دار، تخم کدو حلوایی و گوجه فرنگی از غذاهای حاوی روی محسوب می‌شوند.

همچنین غلات و حبوبات نیز مانند عدس، نخود، ذرت، گندم آسیاب‌شده و جوانه گندم حاوی روی هستند. صدف خوراکی حاوی میزان زیادی روی است و خوردن آن به کسانی که می‌خواهند این عنصر را به طور طبیعی دریافت کنند توصیه می‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:56  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

عجیب‌ترین جانوران کشف شده در سال ۲۰۱۰

 

خفاش یودا (عکس از پیوتر ناس‌کرتسکی)
۱۳۸۹/۰۹/۲۴
با نزدیک شدن به پایان سال میلادی ۲۰۱۰، مجله نشنال جیوگرافیک فهرستی از عجیب‌ترین گونه‌های جانوری کشف شده در این سال را به انتخاب ادیتورهای خود منتشر کرده است.

در این فهرست از پستانداران پرنده گرفته تا ماهی درخت‌زی و میمون دماغ‌بریده دیده می‌شود.

۱- زالو تی‌رکس: این نوع زالو که اصطلاحا به آن «شاه‌زالوی ظالم» لقب داده شده در ماه آوریل امسال در جنگل‌های آمازون و در خاک کشور پرو کشف شده است. این زالو که طول آن حدود هفت سانتی‌متر است دندان‌هایی بسیار بزرگ، ولی آلت تناسلی بسیار کوچکی دارد.

۲- اختاپوس گونه‌بنفش: این نوع اختاپوس که تشخیص وابستگی آن به گونه‌های شناخته شده جانداران تاکنون تکمیل نشده در ماه ژوئیه در عمق آب‌های اقیانوس اطلس در سواحل کانادا کشف شد. کشف این جاندار همراه با ده گونه دیگر در این منطقه می‌تواند دانش مربوط به حیات وحش در آب‌های بسیار سرد را تکمیل کند.
اختاپوس گونه‌بنفش
۳- خفاش یودا: خفاش دماغ‌آبی میوه‌خوار سال گذشته همراه با ۲۰۰ گونه جانداری دیگر در جنگل‌های گینه نو کشف شد. این خفاش که از تخم میوه‌های درختی تغذیه می‌کند احتمالا در گستراندن انواع میوه‌ها و محیط زیست منطقه نقش بسیار مهمی دارد.

۴- حلزون نینجا: این حلزون که طول دم آن سه برابر سر آن است در ماه آوریل در ارتفاعات مناطق کوهستانی «بورنئو» در کشور مالزی کشف شد. این جاندار هنگام جفت‌گیری پیکان‌های کوچکی حاوی کلسیم دی‌کربنات به سمت جفت خود پرتاب می‌کند و به همین خاطر «نینجا» لقب گرفته است.

۵- میمون دماغ‌بریده حساسیتی: این نوع میمون دماغ چنان کوتاهی دارد که باران‌های منطقه موسمی به راحتی وارد مجاری بینی او شده و بنابراین مرتب باعث عطسه کردنش می‌شوند. این جانور در جنگل‌های برمه زندگی می‌کند و تنها نمونه آن که تاکنون مورد بررسی قرار گرفته موردی بود که توسط اهالی منطقه شکار و به فاصله کوتاهی پس از آن خورده شد.

۶- گربه‌ماهی درخت‌خوار:‌ گونه‌ای جدید از گربه‌ماهی‌های سخت‌پوست در سال ۲۰۰۶ در رودخانه سانتا آنا در کشور پرو پیدا شد. انواع دیگر گربه‌ماهی سخت‌پوست معمولا با استفاده از دندان‌های تیز خود مواد غذایی را از تنه درختان جدا می‌کنند و می‌مکند، ولی این گونه تازه که تاکنون نام مشخصی برای آن تعیین نشده الیاف تنه‌های درختان را می‌خورد و هضم می‌کند.
حلزون نینجا
۷- وزغ خانواده سیمپسون: این وزغ پوزه‌دار در ماه سپتامبر در جنگل‌های غرب کشور کلمبیا کشف شد. به گفته یکی از دانشمندان گروه پژوهشی که این جاندار را شناسایی کرده‌اند، دماغ دراز آن شبیه به یکی از شخصیت‌های کارتون معروف «خانواده سیمپسون» است.

۸- مارمولک شبیه‌ساز: این نوع خزنده کوچک یکی از اقلام اصلی در سفره غذای بخشی از مردم ساکن ویتنام است. این جاندار که تاکنون برای دانشمندان ناشناخته بود یک وجه اسرارآمیز دیگر نیز دارد و آن این که گونه مونث آن بدون نیاز به جفت‌گیری با گونه نر گونه‌ای مشابه خود را بازتولید یا شبیه‌سازی می‌کند.

۹- کرم - ماهی مرکب: این جاندار دریایی نه کرم است و نه ماهی مرکب. بدن این جانور مثل کرم حلقه‌دار است، ولی در عین حال بافت بدن و شاخک‌های آن شبیه ماهی مرکب است. به همین دلیل دانشمندان از یافتن عنوانی متمایز برای آن دست برداشته و آن را کرم – ماهی مرکب لقب داده‌اند. این جاندار در پژوهش‌های بسیار پیشرفته در سال ۲۰۰۷ در عمق تقریبا سه هزار متری آب‌های دریای اطراف جزیره جاوه کشف شد.

۱۰- ماهی دست‌دار صورتی: این ماهی که از باله‌های بزرگ خود به جای شنا کردن برای راه رفتن روی کف دریا استفاده می‌کند در ماه مه امسال کشف شد. تاکنون فقط چهار مورد از این جاندار پیدا شده و محل کشف آن آب‌های ساحل جزیره تاسمانی در نزدیکی استرالیاست. 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:18  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مصرف آنتی بیوتیک چگونه باید باشد؟

مصرف آنتی بیوتیک چگونه باید باشد؟

لیل کارین اسکارت، یک معلم بازنشسته نروژی است که پس از حادثه ای که در سفر به هندوستان برایش روی داد، در بدنش نوعی از باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک یافت شد. با اینحال او خود را خوش شانس می داند که در بازگشت به وطنش پزشکان از این مسئله آگاه شدند. این مادر بزرگ نروژی که برای تعطیلات به هند رفته بود، در همان بدو ورود براثر تصادف پایش شکست و در بیمارستان بستری شد.

لیل کارین اسکارت:

“در مسیر فرودگاه به هتل این حادثه پیش آمد و سرانجام پس از بازگشت به نروژ پزشک من در یک تماس تلفنی گفت که آزمایش ها نشان می دهد که باکتری مقاوم کلبسیلا در بدنم یافت شده که می تواند بسیار خطرناک باشد و خودم و اطرافیانم باید بسیار مراقب باشیم.”

به این ترتیب لیل کارین حامل باکتری کلبسیا شده بود. اگرچه این یک باکتری بالقوه مهلک و کشنده نبود، اما تنها یک نوع آنتی بیوتیک می توانست برای درمان او موثر واقع شود.

آنا پلاجا ماگیوراکوس، متخصص مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری:

“آنچه در مورد بیماری لیل کارین مهم است، اینکه سیستم مراقبت های بهداشتی نروژ قادر بود او را فورا و تا زمان حاصل شدن نتایج آزمایش ها در قرنطینه نگهدارد. این کار برای جلوگیری از شیوع این باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، بسیار مهم بود.”

نروژ در کشف و کنترل باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، از نوعی که لیل کارین حامل آن بود، رکورد بالایی دارد. یک دلیل این موفقیت، قرنطینه کردن بیمارانی است که که در خارج از نروژ بیمار و بستری شده اند.

گونار اسکاو سیمونسن، رئیس بخش میکروبیولوژی و کنترل عفونت در بیمارستانی در شمال نروژ:

“محیط قرنطینه ما درحقیقت یک سیستم تهویه مخصوص است.در ابتدا یک ورودی کوچک مجزا قرار دارد که پس از ورود درب آن را می بندید و پس از شستشوی دست ها می توانید وارد اتاق بیمار شوید.”

جنبه دیگر مقابله با این باکتری، جلوگیری از نشو و نمای آن در همان مرحله اول است. در آزمایشگاه ترومسو، پزشکان نظم سختگیرانه ای را در بکارگیری درست و ضرور آنتی بیوتیک ها رعایت می کنند. همچنین به آزمایش نمونه هایی دست می زنند تا مطمئن شوند که آنتی بیوتیک مناسب را به کار گرفته اند.

گونار اسکاو سیمونسن:

“در اینجا می توانیم نمونه هایی از آزمایش هایی را که انجام می دهیم ببینیم. نقطه سفید ریزی که در ته این ظرف می بینید باکتری است و آنتی بیوتیک اشباع شده نیز روی این نوار هاست. هرگاه فاصه ای خالی در دور این نوار ها باقی بماند، می توانید ماده ای را که برای مهار یا کشتن میکرب موثر است ببینید. اما زمانیکه آنتی بیوتیک ها همه صفحه را بپوشانند به این معنی است که داروی موثری نیست. آنگونه که در اینجا می بینید ما انتخاب زیادی نداریم و تنها یک نوع آنتی بیوتیک است که بر این میکرب موثر است.”

افزایش مقاومت باکتری دربرابر آنتی بیوتیک می تواند چند دلیل داشته باشد: مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک، تجویز آنتی بیوتیک اشتباه برای بیمار، تجویز زمان و دفعات نادرست مصرف و بالاخره تجویز آنتی بیوتیک، زمانی که بیمار نیاز ندارد.

باکتری ها ممکن است بدون عامل خارجی نیز مقاوتشان دربرابر آنتی بیوتیک افزایش یابد و مسئله مهم دیگر خطر شیوع این نوع باکتری هاست.

آنا پلاجا ماگیوراکوس، متخصص مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری:

“درست است که بخشی از باکتری های مقاوم در بیمارستان ها بوجود می آید اما این مهم است که بدانیم که در جامعه نیز وجود دارد.

طی سال های اخیر دیده ایم که بر اثر تلاش پایدار برخی کشورهای معین، آنها توانسته اند باکتری های مقاوم را کاهش دهند. اما از طرف دیگر در نقاط دیگری از اروپا و جهان به تدریج باکتری های مقاوم دیگری افزایش یافته اند.”

افزایش این باکتری ها نه تنها تهدیدی برای بیمارستان ها، بلکه برای خود جامعه است.

این باکتری ممکن است گریبان هر کسی را بگیرد، مانند پائولو ویسکا استاد دانشگاه در ایتالیا، که در تعطیلات خود در بندری در نزدیکی رم با عفونت مجاری ادرار روبرو شد و خود را درگیر این باکتری یافت.

پائولو ویسکا:

“من در ابتدا با تب و لرز مواجه شدم. به شدت عرق می کردم، نمی توانستم ادرار کنم و حتی به حمام بروم. این عوارض در اولین مرحله بسیار جدی بود.”

آنا پلاجا ماگیوراکوس، متخصص مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری:

“مورد بیماری پائولو، باکتری “ای کولای” و عفونت مجاری ادرار بود و این معمول ترین باکتری است که این نوع بیماری را به همراه دارد. در حقیقت او با نوعی از باکتری روبرو بود که در مقابل آنتی بیوتیک های چندگانه مقاوم است.

مسئله قابل توجه در مورد او این بود که آنتی بیوتیکی که مناسب او تشخیص داده شد را مصرف کرد اما تاثیری نداشت، زیرا باکتری او در مقابل آن و سایر آنتی بیوتیک ها نیز مقاوم شده بود.”

درمان پائولو ویسکا پس از دو ماه و با مصرف سه دوره آنتی بیوتیک های مختلف میسر شد، بدون اینکه منشا این عفونت روشن شود. اما پائولو از این تجربه چه درسی آموخت؟

پائولو ویسکا در این زمینه می گوید:

“هیچگاه به خود درمانی متوسل نشوید. هیچگاه با این تصور که می دانید درمانتان چیست به درمان بیماری خود اقدام نکنید. همواره به پزشکتان مراجعه کنید!”

پزشکان و بیماران هر کدام نقش خود را دارند و طرح هایی مانند طرح اروپایی “برگزاری روز آگاهی رسانی در مورد آنتی بیوتیک” می تواند مسئله را در برابر دید جامعه قرار دهد.

در بولونی ایتالیا، ماریا لوییزا مورو، طی دهسال گذشته وقت خود را صرف رساندن این پیام کرده که باید آنتی بیوتیک درست و متناسب مصرف کرد و از مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک نیز پرهیز کرد.

ماریا لوئیزا مورو، رئیس بخش بیماری های عفونی مرکز بهداشت امیلا رومانجا:

“این یکی از نقاشی هایی است که بچه ها در یکی از کمپین های ما در مورد مصرف محتاطانه آنتی بیوتیک کشیده اند. از بچه ها خواسته بودیم که هر تصوری درباره باکتری ها و آنتی بیوتیک ها دارند را روی کاغذ بیاورند.”

پدر و مادرها همراه بازنشستگان و ساکنان خانه های سالمندان، از گروه های مقدم برای کمپین های ماریا لوییزا هستند.

ماریا لوییزا مورو:

“آن دسته بیماری های عفونی که غالبا برای درمان آنها آنتی بیوتیک مصرف می شود، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در بچه هاست. زیرا بچه ها غالبا از طریق ویروس ها با درجه بالایی از خطر عفونت روبرو هستند که با آنتی بیوتیک درمان می شوند. گروه دیگری از عفونت ها که در معرض درمان نامناسب قرار دارند، عفونت مجاری ادرار در بزرگسالان است.”

در اروپا خطر توسعه باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک رو به گسترش است، اما کارشناسان برآنند که این مسئله قابل کنترل است.

آنا پلاجا:

“فکر می کنم در آینده چنانچه هر فرد بتواند آنتی بیوتیک مناسب مصرف کند و سیستم کنترل عفونت ها نیز درست عمل کند، گسترش این خطر قابل کنترل خواهد بود. اما این باید در همه شیوه های درمان نهادی شود و مسئله جدی گرفته شود، زیرا امری مربوط به سلامت بیمار است.”

برای افرادی که از تجربه رویارویی با باکتری مقاوم دربرابر آنتی بیوتیک برخوردارند، جدی بودن مسئله برایشان قابل درک است.

لیل کارین:

“وقتی از مسئله فاصله گرفتم، برایم روشن تر شد که مسئله تا چه حد جدی است. اما وقتی دست به گریبان بیماری بودم، تلاشم برای زنده ماندن روزمره بود.”

پائولو ویسکا:

“من خودم را نسبتا خوش شانس می دانم، زیرا برخی شرایط مطلوب این امکان را بوجود آورد که به درمان مناسب دست یابم. اما فکر می کنم خطر جدی بود.

این خطری است که هر یک از ما می توانیم با آن روبرو شویم، مگر اینکه آنتی بیوتیک ها را در جهت درست و در زمان مناسب مصرف کنیم.

antibiotic.ecdc.europa.eu antibiotic.ecdc.europa.eu

www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/antimicrobial_resistance/Pages/index.aspx

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 17:4  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

دانستی‌هایی در مورد سرطان


 

آیا بیماری سرطان ارثی است؟ برای چه نوع سرطان‌هایی معاینه تشخیص زودهنگام وجود دارد؟ علت شیوع سرطان خون میان کودکانی که در مناطق نفت‌خیر متولد شدند چیست؟ پروفسور افشین فیاضی به پرسش‌های شما در مورد سرطان پاسخ داده است.

 

پروفسور افشین فیاضی متولد سال ۱۳۳۹ در شهر شیراز است. وی در سال ۱۹۸۳ به آلمان مهاجرت کرده و در دانشگاه شهر گوتینگن تحصیل کرده است. پروفسور فیاضی فوق‌تخصص آسیب‌شناسی دارد و از سال از ۲۰۰۴ رئیس‌بخش پاتولوژی(آسیب‌شناسی) بیمارستان شهر فورتزهایم آلمان است. وی همچنین عضو هئیت مدیره انجمن سرطان ایران-آلمان است. از جمله‌ پژوهش‌های علمی پروفسور فیاضی می‌‌توان به تحقیقات گسترده وی در مورد سرطان بیضه اشاره کرد.

 

پروفسور فیاضی، بسیاری از خوانندگانی که در خانوادشان فردی مبتلا به سرطان داشته یا دارند، پرسید‌ه‌اند که بیماری سرطان تا چه حد ارثی است؟

این سوال را هنوز نمی‌توان به طور دقیق پاسخ داد. ما هنوز نمی‌دانیم چند درصد از سرطان‌ها ریشه ژنتیکی دارند. اما در خانواد‌ه‌‌هایی که سرطان سینه، روده، رحم یا پروستات در دو نسل متوالی مشاهده شده و سن افراد مبتلا به سرطان کمتر از پنجاه سال بوده است، خطر ابتلا برای سایر افراد خانواده بیشتر است. البته این دو نسلی که به بیماری سرطان مبتلا شدند بایستی رابطه ژنتیکی مستقیم داشته باشند، یعنی مادر و پسر یا پدر و پسر یا دختر.

آیا سرطان سینه قابل بازگشت است؟

سلول‌های سرطانی شدهسلول‌های سرطانی شدهاصولأ هر نوع سرطانی می‌تواند برگردد. امکان بازگشت سرطان بستگی به این دارد که سرطان روز اول چقدر بزرگ و تا چه حد خطرناک بوده است. ما دارای پارامترهایی هستیم که به ما نشان می‌د‌هند احتمال بازگشت سرطان چقدر است.

به عنوان مثال: اندازه غد‌ه سرطانی چقدر بوده، مورفولوژی یا شکل سلول‌های سرطانی چطور بودند و دیگر اینکه میزان آسیب‌غدد زیر بغل تا چه حد بوده است.

بازگشت سرطان نیز دو حالت دارد. حالت نخست: بازگشت موضعی است. در این حالت بیماری بعد یک دو یا حتی ده سال دوباره در سینه مشاهده می‌شود. در این حالت سرطان با جراحی قابل کنترل است. حالت دوم اما متأسفانه، بازگشت خطرناک است.

در این حالت غده‌ای در بافت سینه مشاهده نمی‌شود اما می‌بینیم که بافت استخوان یا کبد یا ریه درگیر بیماری شده است. در این مرحله متأسفانه درمان قطعی وجود ندارد و بیماری را بایستی با روش‌هایی مانند شیمی‌‌درمانی یا پرتودرمانی کنترل کرد.

استفاده پروتز به جای سینه برداشته شده چه خطراتی دارد؟

هیچ خطری. تمام تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته حاکی از آن است که پروتز در ایجاد سرطان یا بازگشت آن نقشی ندارد. اما معاینه سینه خانم‌هایی که پروتز دارد سخت‌است.

اطراف پروتز درون سینه یک بافت همبند قوی و محکم ایجاد می‌شود که گاه مواد آهکی هم ممکن است در آن رسوب کنند. برای پزشک زنان سخت است که به درستی تشخیص دهد علت سفتی بافت سینه در این حالت به دلیل پروتز است یا اینکه سینه سرطانی شده است.

روش‌های درمان سرطان در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من ارتباط نزدیکی با پزشکانی دارم که در شهرهای مختلف ایران کار می‌کنند. از سوی دیگر مرتب نامه‌‌ها و گزارش‌های پزشکی از ایران به دست ما می‌رسد که امکان آشنایی با روش‌های درمانی در ایران را برای ما فراهم کرده است. باید بگویم در ایران دستگاه‌های پزشکی پیشرفته کم نیستند و پزشکان ایرانی هم اطلاعات و ارتباطات خوبی دارند. به این معنا که به طور فردی اطلاعات خوبی دارد.

مشکل درمان سرطان در ایران، نبود استاندارهای پزشکی است. من یک مثال ساده می‌زنم. ببینید، در ایران اتومبیل خوب فراوان است اما شیوه رانندگی نادرست است. در مورد درمان سرطان هم همینطور است. وقتی یک پزشک به تنهایی در مورد سرنوشت مریض تصمیم‌گیری می‌کند در حوزه فکری تنگ خود گم می‌شود.

برای درمان بیماری سرطان بایستی کمیسیون پزشکی متشکل از متخصص‌های گوناگون تشکیل شود. در طول درمان تمامی تصمیمات در این کمیسیون گرفته می‌شود. بعد از یک سال هم، یک هیئت نظارت پرونده مریض‌ها را چک می‌کند.

کمیسیون پزشکی بایستی پاسخ قانع کننده برای تصمیمات خود داشته باشند. این کنترل دولتی نیست و توسط هیئت نظارتی انجام می‌شود که توسط سازمان‌های پزشکی تشکیل شده است. چنین چیزی در ایران وجود ندارد.

اعضای انجمن سرطان ایران و آلماناعضای انجمن سرطان ایران و آلمان

گزارش‌هایی که از ایران به دست ما می‌رسد حتی فاقد اطلاعات ضروری هستند، مثل اینکه غده سرطانی چقدر بزرگ بوده، با چه فاصله‌ای نسبت به بافت سالم درآورده شده، قدرت رشد سلول‌های سرطانی چقدر است و غیره. چنین اطلاعاتی در این گزارش‌ها وجود ندارد .گاه می‌بینیم که حتی تاریخ تولد بیمار هم ثبت نشده است.

خواننده‌ای نوشته است که پدرش در پی کمردردهای شدید به پزشک مراجعه کرده و پس از معاینه مشخص شده است که به سرطان پیشرفته استخوان مبتلاست. سرطان استخوان در آلمان قابل درمان است؟

ما احتیاج داریم بدانیم نوع و ابعاد سرطان چیست. به عنوان مثال نوعی از سرطان استخوان به نام استئوسارکوما تا حدود قابل توجهی خوب درمان می‌شود. این نوع سرطان حتی در مرحله‌ای که متاستاز داده باشد هم با شیمی‌درمانی قابل کنترل است. البته این نوع سرطان کم است. سرطان استخوان اغلب به دلیل گسترش سرطانی است که در جاهای دیگر به وجود آمده بعد به درون استخوان متاستاز داده است.

باید مشخص شود که دیگر ارگان‌ها چقدر درگیر این بیماری شدند. به این سوال با این اطلاعات کم نمی‌توان پاسخی داد. اگر اطلاعات بیشتری ارائه شود می‌توان پاسخ داد که بیمار در کدام شهر و در کدام بیمارستان ایران امکان درمان بهتری دارد.

به خانم‌ها توصیه می‌شود سالانه یک بار چکاپ سرطان سینه انجام دهند. برای تشخیص زودهنگام چه نوع سرطان‌هایی چنین چکابی وجود دارد؟

در مورد سرطان‌هایی که از نظر آماری در سطح بالایی هستند. چون چنین چکاپ‌هایی بایستی با وقت و پولی که صرف آنها می‌شود تناسب داشته باشد. در چهار مورد، یعنی در سرطان سینه، پروستات، پوست و روده چکاپ تشخیص زودهنگام وجود دارد که در ایران هم هست. این معاینات از سنین بخصوصی توصیه می‌‌شوند. فرد بایستی به فواصل معین زمانی به پزشک مراجعه کند و آزمایش‌های ضروری را انجام دهد.

فاکتورهای موثر در بروز بیماری سرطان را چه فاکتورهایی هستند؟

خوراک کم چرب و کم کالری برای سلامت بدن مفید استخوراک کم چرب و کم کالری برای سلامت بدن مفید استنخست امکان ارثی بودن بیماری است که در سوال اول پاسخ داده شد. فاکتور دوم بیمارهای التهابی هستند که بعد از چند سال می‌تواند به سرطان منجر شود. مثل التهاب معده.

البته بایستی اضافه کنم از آنجا که ما امروزه در مورد هلیکوباکتر پیلوری که موجب این التهاب می‌شود اطلاعات خوبی داریم و التهاب معده با کمک آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود، آمار سرطان معده کاهش پیدا کرده است.

نکته سوم عوامل زیست‌محیطی است. به عنوال مثال آمار سرطان خون میان بچه‌هایی که در بیست سال اخیر در بصره، جنوب عراق متولد شدند دوبرابر بیشتر از سایر نقاط دنیاست. علت این مسئله آلودگی ‌آ‌ب‌ها و محیط زیست به ماد‌ه‌ای به نام بنزول است که در اثر سوزاندن نفت و گاز آزاد می‌شود. این ماد‌ه از راه تنفس یا خوردن و آشامیدن وارد بدن و موجب سرطان خون می‌شود.

نکته دیگر تغدیه است. مثلأ می‌بینیم که افزایش مصرف گوشت موجب افزایش آمار سرطان روده شده است. یا مورد دیگر مواد شیمیایی هستند که فتالات خوانده می‌شوند. این مواد نرم‌کننده مواد مصنوعی هستند و در ساخت تمام شیشه‌های پلاستیکی نوشیدنی ‌یا حتی مربا از آن استفاده شده است. این ماده از شیشه جدا می‌شود و وارد مواد غذایی می‌شود. ما اکنون می‌دانیم که این فتالات‌ها موجب سرطان بیضه مردها می‌شود. ما حدس می‌زنیم که در بروز سرطان سینه یا رحم نیز نقش موثری داشته باشد که البته در این مورد هنوز تحقیق می‌شود.

مصرف دارو و سیگار هم از عوامل مهمی هستند که می‌توانند موجب بروز سرطان شوند. نکته مهم دیگر افزایش سن است. باافزایش سن ژن‌های بدن فوق‌العاده حساس و شکننده می‌شوند و این باعث می‌شود که خطر ابتلا به سرطان افزایش پیدا کند. 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 17:1  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ایمن تا پایان فصل سرما

  

 

مردم کشورهای سردسیر دنیا برای تقویت سیستم ایمنی و سلامت سپری کردن فصل سرما از داروها و نسخه‌های گیاهی و گاهی هم از واکسن سرماخوردگی استفاده می‌کنند. در مشاوره پزشکی این هفته سراغ یک متخصص گوش‌وحلق‌وبینی رفتیم.

 

جواد دهقانان متولد سال ۱۳۵۰در تهران است. وی در دانشگاه تهران رشته پزشکی را به پایان رسانده و برای گذراندن دوره تخصص گوش‌وحلق و بینی به آلمان سفر کرده است. دکتر دهقانان که در حال حاضر در بیمارستانی در شهر بن مشغول کار است در برنامه مشاوره پزشکی این هفته پرسش‌های در مورد بیماری سرماخوردگی پاسخ داده است و توصیه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی دارد.

 

آقای دکتر دهقانان، خانم ۳۱ ساله‌ای از بیرجند نوشته‌اند که شنیده است در خارج آغاز فصل سرما مردم قرص‌هایی می‌خورند که باعث می‌شود تاپایان فصل زمستان سرما نخورند. شما چنین قرص‌هایی می‌شناسید‎؟

 

بله و خیر. دسته‌ای از قرص‌ها که از مشتقات گیاهی تهیه می‌شوند تقویت کننده سیستم ایمنی هستند و در داروخانه‌ها یافت می‌شوند. شرکت‌های دارویی مختلفی آنها را تولید می‌کنند و خیلی‌ها هم آن‌ها را مصرف می‌کنند.

 

این قرص‌های گیاهی سیستم ایمنی را در برابر حمله ویروس‌ها و باکتری‌ها تقویت می‌کنند اما ایمنی نمی‌دهد. یعنی اینطور نیست که اگر یک بسته از این قرص‌ها مصرف کردید تا آخر فصل زمستان دیگر سرما نخورید. من  فکر می‌کنم ‌در ایران هم این قرص‌ها پیدا می‌شوند اما توصیه می‌کنم که ابتدا با پزشک خانواده مشورت شود و در صورت توصیه پزشک مصرف شوند.

 

دکتر جواد دهقاناندکتر جواد دهقانانسوال شده است که واکسن سرماخوردگی چیست؟

 

ببینید، سیستم ایمنی بدن در مواجه با عوامل خارجی، از جمله ویروس‌ها و باکتری‌ها، آنتی‌بادی ترشح می‌کنند. این آنتی‌بادی تا مدتی در بدن باقی می‌مانند. هنگام حمله بعدی همان عوامل خارجی، بدن مقاومت بهتری نشان می‌دهد. واکسن سرماخوردگی ویروس ضعیف شده بیماری سرماخوردگی است که موجب تولید آنتی‌بادی در بدن می‌شود.

 

در نتیجه فرد در برابر بیماری سرماخوردگی مقاومت بهتری از خود نشان می‌د‌هد. اما از آنجا که ویروس‌های سرماخوردگی مرتب تغییر شکل می‌دهد و بعد به سرعت منتشر می‌شود هر سال باید واکسن جدیدی علیه آنها ساخته شود. در نتیجه برای پیشگیری از سرماخوردگی هر سال باید دوباره واکسن زد. ‎

 

آقایی از مازندران نوشته‌اند دخترشان مرتب سرما می‌خورد و هر بار تا پنی‌سیلین نزند خوب نمی‌شود. این آقا‎ پرسیده‌اند‌، آیا پنی‌سیلین برای بدن مضر است؟

 

پنی‌سیلین نوعی آنتی‌بیوتیک است. استفاده مکرر از آنتی‌بیوتیک‌ها ایجاد مقاومت می‌کند به طوری که در صورت ابتلا به بیماری مشابه، دیگر خوب جواب نمی‌د‌هد. این آنتی‌بیوتیک‌ها در عین حال خود تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند. پنی‌سیلین در درمان بیمارهای ویروسی سرماخوردگی موثر نیست.

 

این آنتی‌بیوتیک زمانی تجویز می‌شود که تب بالا، عفونت لوزه، خلط چرکی یا عفونت سینوزیت دیده شود. در آلمان هم ما پنی‌سیلین تجویز می‌کنیم البته نه به صورت آمپول بلکه ترکیبات خوراکی که حداقل پنج روز باید استفاده شوند. من توصیه می‌کنم سیستم ایمنی این دخترخانم تقویت شود تا کمتر مریض شوند.

 

چه توصیه‌های برای تقویت سیستم ایمنی دارید؟ این سوال را چند نفر از خوانندگان ما هم مطرح کرده‌اند.

 

ابتدا باید از فاکتورهایی که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود پرهیز کرد. تردد در هوای آلوده شهرهای بزرگ، مصرف دخانیات، اضطراب، مثل فشارهای روحی و عصبی و خواب نامناسب در شب، مقاومت بدن را بیشتر از آنچه تصور می‌کنید تحلیل می‌برد.

 

میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنیدمیوه و سبزیجات فراوان مصرف کنیدبرای تقویت بدن بایستی تغذیه مناسبی داشت. مصرف میوه و سبزیجات فراوان، میوه‌های مثل سیب و پرتقال و سبزیحات سبز بعلاوه سیر و پیاز و  مصرف گوشت سفید یا همان ماهی یکبار در هفته، شیر کم چرب، و املاح معدنی و ویتامین‌های‌C و E توصیه می‌شود. دو عامل مهم دیگر وزرش منظم و استنشاق هوای تازه است. به قول آلمانی‌ها هوای بد نداریم این پوشش شماست که نامناسب است. در نتیجه از هوای سرد نباید ترسید.

 

خانمی نوشته‌اند که پزشک توصیه کرده لوزه دخترشان را دربیاورند. این خانم نگران است و سوال کرده است اشکالی دارد که این کار را نکنند.

 

اگر پزشک توصیه کرده است بهتر است این کار را انجام بدهند. من نمی‌دانم دختر این خانم چند سال دارند اما لوزه‌ها تا چهار پنج‌سالگی بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و در مقابل عوامل بیماری از بدن دفاع می‌کنند اما بعد از این سن فایده شناخته شده‌ای ندارند. درآوردن لوزه خطری برای کودک ایجاد نمی‌کند.

 

مصرف داروهای هومیوپاتی را در مورد سرماخوردگی توصیه می‌کنید؟

 

داروهای هومیوپاتی ویروس و باکتری بسیار ضعیف شده بیماری سرماخوردگی است که هنگام مشاهده  علائم سرماخوردگی مصرف می‌شوند. کم نیستند کسانی که تجربه خوبی از مصرف داروهای هومیپاتی  دارند. از سوی دیگر تعدای از پزشکان و افرادی که این داروها را مصرف کرده‌اند می‌گویند داروهای هومیوپاتی بی‌اثرند و بیشتر اثر تلقینی دارند. در نتیجه نمی‌توان به طور قطعی پاسخ داد. 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 16:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بیهوشی توام با هیپنوتیزم در اتاق عمل

 

بیهوشی توام با هیپنوتیزم در اتاق عمل

پروفسور فابیین رولانتز، یکی ازمتخصصان بیهوشی مرکز بیمارستانی تحقیقاتی سنت لوک بلژیک، برپایه مطالعات انجام شده در این مرکز، معتقد است بیهوشی همراه با هیپنوتیزم یا همان هیپنوز در مقایسه با بیهوشی بروش کلاسیک، کارایی بهتری دارد. خصوصا در مورد دوره نقاحت پس از جراحی، چرا که بیمار در طول عمل به آن معنا نمی خوابد و به نوعی هوشیاری خود را حفظ می کند.

این مسئله روند بازیافت سلامت را تسریع می کند و دردهای پس از جراحی و به تبع آن استفاده از داروهای مسکن را کاهش می دهد.

یکی دیگر از مسئولان بیمارستان سنت لوک فراهم آوردن یک فضای توام با آرامش را لازمه استفاده از هیپنوتیزم شخص بیمار در طول عمل جراحی می داند، شیوه ای که البته آسان هم نیست چرا که کوچکترین صدای ناگهانی ممکن است موجب آزار بیمار شود و او را از حالت هیپنوتیزم خارج سازد. در این شیوه جراح و دستیاران او و دکتر بیهوشی نیز باید کاملا برکار و اعصاب خود مسلط باشند، چرا که هر گونه رفتار و سر و صدای اضافی آنها در اتاق عمل، می تواند تاثیر مستقیمی بر روی اعصاب بیمار بگذارد.

بیش از هفت سال است که بیهوشی همراه با هیپنوتیزم در این واحد درمانی رایج شده است.

این تکنیک در فرانسه، سوئیس و آمریکا نیز با استقبال پزشکان روبروشده است. با اینحال این مرکز درمانی بلژیک با ثبت حداقل دو عمل جراحی در روز به این شیوه، پیشگام محسوب می شود.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 16:7  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

حقوق و فرصت‌‌های برابر برای ۷ میلیارد جمعیت جهان

 

جمعیت جهان به ۷ میلیارد نفر رسید و برای سال ۲۰۵۰ میلادی ۹ میلیارد نفر پیش‌بینی می‌شود. با افزایش جمعیت، جهان نیازمند سیاستی جهانشمول است که بر مبنای حقوق و فرصت‌‌های برابر برای همگان تنظیم شده باشد.

 

تفسیری از "اوته شفر"، سردبیر دویچه‌وله:

نگران نشوید! جهان، چون جمعیت آن اکنون به ۷ میلیارد نفر رسیده، فرو نخواهد پاشید. منابع ما در سراسر جهان نیز، دست‌کم فعلا کافی هستند. بنابراین، تعداد ۷ میلیارد، یا روز رسیدن به‌این رقم نیست که باید مشغله فکری ما باشد. بیش از آن، این پرسش مطرح است که این امر چه نتایج سیاسی و اقتصادی‌ به بار خواهد آورد. و پیش از همه: سیاست ما نیازمند چه تحولی است تا بتواند با چالش‌های ناشی از بزرگ‌‌تر شدن جمعیت جهان کنار بیاید؟

مناسبات کشورهای درحال توسعه و در آستانه‌ی صنعتی شدن با کشورهای صنعتی تغییر می‌کند. بزرگترین رشد جمعیت در فقیرترین مناطق جهان اتفاق می‌افتد. در مقابل، اروپا به‌گونه‌ای توقف‌ناپذیر پیر می‌شود.

برپایه محاسبات اتحادیه اروپا، این قاره کهن تا سال ۲۰۲۰ نیازمند ۲۵ میلیون مهاجر خارجی است تا بتواند سطح زندگی و نظام تامین اجتماعی خود را حفظ کند. اروپا، یگانه منطقه‌ی بزرگ جهان است که در دهه‌های آینده با کاهش جمعیت روبرو خواهد بود: جمعیت آن تا سال ۲۰۵۰ از ۷۳۱ میلیون فعلی، به ۶۶۰ میلیون نفر می‌رسد. به ویژه، کشورهای شرق، مرکز و جنوب اروپا، با این مشکل روبرو هستند. همین روند برای کاهش شدید رشد اقتصادی اروپا کافی است.

اوته شفر، سردبیر دویچه ولهاوته شفر، سردبیر دویچه ولهمسئله بر سر سیاه‌نمایی نیست. باید بسیار بیشتر تلاش شود تا نتایج این روند، از نظر سیاسی به شکلی موثر پی‌گیری شود، زیرا افزایش جمعیت، توازن جهان را با تاثیرات شدید بر امنیت، ثبات و رفاه، تغییر خواهد داد.

تنها تا چند سال دیگر میانگین سن یک یمنی ۳۲ سال از میانگین سن در اروپا کمتر خواهد شد. صد سال پیش تنها ۲۲۰ میلیون انسان در شهرهای بزرگ زندگی می‌کردند، اما تعداد آن‌ها در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۵ میلیارد نفر خواهد رسید. کسی که نه آب دارد و نه زمین که بتواند به وسیله آن خانواده‌اش را تغذیه‌کند، به‌سوی جوامع مرفه روانه خواهد شد.

اما سیاست خارجی، اقتصادی و توسعه‌ی ما، آنجا که به یافتن پاسخ به این چالش‌ها مربوط می‌شود، هنوز چندان فعال نیست. آنجا که مربوط به سیاست خارجی و حسن همجواری است، اروپا یک استثناء است و کشورها در توافق با یکدیگر تصمیم می‌گیرند. اما وقتی مسئله به منافع اقتصادی و موادخام نادر و قیمتی برمی‌گردد، هر کشوری راه خود را در پیش ‌می‌گیرد.

تعیین سیاست برای هفت یا نه میلیارد جمعیت جهان، نمی‌تواند بر اساس ایده‌ی یک دولت ملی شکل بگیرد. حتی پلیس‌های تنهای جهانی، مانند ایالات متحده آمریکا که با تکروی در مناطق بحرانی دخالت می‌کند، در درازمدت موفقیتی نخواهند داشت.

در اینجا گسترش رهیافت‌ها و نهادهای چندجانبه ضرورت دوچندان می‌یابد. نمونه‌ها زیاد است: توافق بر سر پشتیبانی ناتو از لیبی و تقویت دیوان عالی بین‌المللی جزا، تنها دو نمونه‌ از این نوع رویکرد هستند.

جمعیت جهان به ۷ میلیارد نفر رسید. تصویری از توکیوجمعیت جهان به ۷ میلیارد نفر رسید. تصویری از توکیو

اما سیاست‌گذاری برای ۹ میلیارد نفر، به معنای چشم پوشی از برخی منافع خود نیز هست: هدایت در توزیع قوی‌تر منابع، سیاست عمرانی را فقط ابزار انسان‌دوستانه ندانستن، بلکه منظور داشتن آن به‌عنوان یک سیاست چندلایه با تاثیرگذاری بر رفتار مصرفی خود ما و درک آن به عنوان سیاست اقتصادی خودمان.

سیاست‌گذاری برای یک جامعه جهانی ۹ میلیاردی، نمی‌تواند سازش‌های ضعیف اجلاس محیط زیست هفته‌های آینده در دوربان را بپذیرد. این سیاست‌گذاری نمی‌تواند تحمل کند که ما نابرابری‌هایی را که از طریق منافع اقتصادی و یارانه‌های کشاورزی در اروپا ایجاد کرده‌ایم، با سیاست‌عمرانی خود ترمیم کنیم.

آن سیاست‌ جهانی که با چنین چالش‌هایی روبرو است، باید برای رای‌دهندگان روشن کند که توسعه یک منطقه با کم‌توسعگی منطقه‌ای دیگر در ارتباط است و تفاوت شدید سطح رفاه نمی‌تواند در درازمدت باقی بماند. سیاست‌گذاری برای ۹ میلیارد نفر، باید حقوق برابر، وظایف برابر و فرصت‌‌ها و ریسک‌های برابر را برای همگان تامین کند.

این وظیفه سیاسی چندان سهلی نیست، به‌ویژه نه چنان آسان که در آرای شرکت‌کنندگان انتخابات آینده بتوان آن را سنجید.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:8  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

کنفرانس جهانی محیط زیست در بن

 

 

همایش سه روزه بین‌المللی محیط زیست "نوکسوس" از روز چهارشنبه کار خود را در بن آغاز کرد. کارشناسان شرکت‌کننده در این کنفرانس راهکارهای استفاده مناسب‌تر از منابع آب، انرژی و ذخایرغذایی در جهان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 

از روز چهارشنبه تا جمعه هفته جاری (۱۶ تا ۱۸ نوامبر)، کنفرانس جهانی محیط زیست نوکسوس با شرکت بیش از ۶۰۰ کارشناس از سراسر جهان در شهر بن آلمان برگزار می‌شود.  Nuxus  نامی لاتین و به معنای پیوند است.

شرکت کنندگان از دوایر گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به دعوت دولت آلمان در این همایش گردآمده‌اند تا راه‌حل‌های مناسب‌ترو  کم‌خطرتر استفاده از ذخایر طبیعی موجود در زمین را  مورد بررسی قرار دهند.

آگاهی نسبت به کاهش روز افزون ذخایر موجود در زمین و تلاش برای یافتن راه‌حل‌هایی در جلوگیری از استفاده نابخردانه از آن، موضوع جدیدی نیست و دیر زمانی است که مورد توجه کارشناسان و طرفداران حفظ محیط زیست قرار دارد.

۴۰ سال از زمانی می‌گذرد که "کلوب رم" گزارش خود درباره "مرزهای رشد" را منتشر کرد و در آن افزایش بی‌رویه فرهنگ مصرفی را مورد انتقاد قرار داد. حدود ۲۵ سال پیش نیز گزارش سازمان ملل متحد به‌نام "آینده مشترک ما" در همین زمینه منتشر شد.

سال ۱۹۹۲ در ریودو ژانیرو در برزیل، زمان شروع تظاهرات وسیع طرفداران محیط زیست بود که به جریان اعتراضی طولانی مدت و گسترده در سطح جهان نسبت به رشد اقتصادی و اثرات آن بر محیط زیست انجامید. در آن زمان برای نخستین بار اعضای سازمان ملل متحد درباره واکنشی جمعی و جهانی به نوافق رسیدند که به "منشور ۲۱ " معروف شد و هدف آن  جلوگیری از این روند مخرب برای محیط زیست بود.

شالیزارهای کامبوجشالیزارهای کامبوج

لزوم تشکیل شبکه‌های ارتباطی

در ژوئن سال آینده میلادی نتایج اجرای توافق سال ۱۹۹۲ و تلاش‌ها در رسیدن به اهداف کنفرانس ریو مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همایش سال ۲۰۱۲ به‌نام دیدار "سران ۲۰" در ریو برگزار می‌شود. دولت آلمان می‌خواهد با برگزاری کنفرانس جهانی محیط زیست بن در واقع زمینه دیدار "سران  ۲۰ ریو" در تابستان سال آینده در برزیل را فراهم ‌کند.

انتخاب نام «پیوند» برای همایش محیط زیست بن تأکیدی بر لزوم ارتباط و همفکری وسیع و جهانی برای یافتن راه‌حل‌های مشترک برای حفاظت محیط زیست است.

آخین اشتاینر، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP با ستایش از اقدام دولت آلمان و آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور در برپایی همایش بن اظهار داشت، آلمان با برگزاری کنفرانس این هفته محیط زیست در بن نقش پایه‌ای در تدارک همایش منشور ۲۱ در ریو را ایفا می‌کند. وی افزود، آلمان از مدت‌ها پیش متوجه شده است، حمایت از تداوم خواست‌ها در این زمینه در سطح جهانی در جهت منافع خود این کشور نیز هست.

نقش برجسته آلمان

آلمان به عنوان میزبان کنفرانس تدارکی بن نظر مثبت جهانی را به ویژه بعد از اقدام این کشور در تعیین زمان مشخص برای خروج کامل از استفاده از انرژی هسته‌ای به خود جلب کرده است. این تصمیم آلمان پس از فاجعه اتمی فوکوشیما در ژاپن اتخاذ شد. اقدامات آلمان در زمینه‌های مختلف از جمله  استفاده صرفه‌جویانه از منابع آب نیز مورد توجه بین‌المللی است.

دولت آلمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی محیط زیست پیش از همه بر این امر تأکید می‌کند که به‌وجود آوردن "اقتصاد سبز" تنها در سطح جهانی امکان‌پذیر است و فقط به استفاده از انرژی محدود نمی‌شود. برای تغذیه جمعیت رو به افزایش زمین در قرن بیست و یکم باید در زمینه استفاده از مواد خام در نقاط گوناگون جهان اقدامات مناسب و جدی صورت گیرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:5  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مبارزه با سرماخوردگی با زنجبیل و ترب‌کوهی

 

 

زنجبیل و ترب‌کوهی خاصیتی دارویی دارند و می‌توان از آنها بر ضد سرماخوردگی و آبریزش بینی استفاده کرد. موادی که طعم تند زنجبیل از آنها است، خاصیت ضد گلودرد دارند. این مواد توان بدن در مقابله با بیماری‌ها را افزایش می‌دهند.

 

مجله‌ی آلمانی «داروخانه‌های جدید»، در گزارشی که در شماره اخیر خود (اول فوریه) به چاپ رسانده، از خاصیت زنجبیل و ترب‌کوهی برای مبارزه با سرماخوردگی نوشته است. از این رو به کسانی که سرما خورده‌اند یا آبریزش بینی دارند، توصیه می‌شود که روزانه چای زنجبیل بنوشند.

 

طرز تهیه‌ی چای زنجبیل

برای تهیه‌ی این نوع چای باید ریشه‌ی زنجبیل تازه را پوست کند و سپس آن را به قطعات ریز برش داد. آب را جوش آورد و قطعه‌های زنجبیل را به آن افزود و چند دقیقه گذاشت تا دم بکشد. برای یک فنجان چای یک قاشق چای‌خوری زنجبیل ریز شده اضافه می‌کنند. برخی نیز به جای خرد کردن زنجبیل آنرا رنده می‌کنند.

 

می‌توان چای را با عسل شیرین کرد. به این ترتیب که پس از افزودن قطعه‌های زنجبیل مقداری عسل نیز به آب افزود.

 

نکته‌ای که باید در هنگام خرید زنجبیل دقت کرد، سفت بودن آن است. می‌توان زنجبیل را با دست گرفت و امتحان کرد که آیا به اندازه‌ی کافی سفت است یا نه. 

 

ترب کوهی

 

ترب کوهی که در ایران به ترب سمنانی معروف است، از نوع سفید و شکل ‌آن دراز است. این ترب به دلیل اینکه حاوی انواع مؤثر روغن‌ خردل است، ضد‌ باکتری‌ها، قارچ‌‌ها و ویروس‌هایی عمل می‌کند که عفونت‌ راه‌های تنفسی و مجاری ادراری را موجب می‌شوند.

    

طرز مصرف

 

یک ترب‌کوهی به اندازه‌ی تقریبا سه سانتی‌متر را شسته، پوست کنده و رنده می‌کنیم.

 

یک نکته‌ی مهم: ترب کوهی بسیار تند است و کندن پوست و خرد کردن آن باعث اشک‌ریزش چشم می‌شود.

 

ترب رنده شده را داخل یک لیوان یا ظرف دردار می‌ریزیم و بقیه‌ی لیوان را با عسل پر کرده و در آن را سفت می‌بندیم و می‌گذاریم یک ساعت بماند. این مخلوط را باید دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر،‌ به مدت دو روز مصرف کرد.

 

در آلمان داروهای حاوی ترب‌کوهی را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد. این داروها بر ضد عفونت مسری مجاری تنفسی و ادراری تجویز می‌شوند. 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

خنده مانع بروز حمله قلبی می شود

خنده مانع بروز حمله قلبی می شود

پژوهشگران آمریکایی دانشگاه مریلند طی یک سلسله آزمایش ها یک فرضیه قدیمی را ثابت کرده اند، خنده برای سلامتی مفید است.

پروفسور مایکل میلر در این دانشگاه در مدت پنج سال، وضیعت سی بیمار قلبی را تحت نظر داشته است. آزمایش ها روی این داوطلبان به روشنی نشان داده است که تاثیر خنده به اندازه ورزش و استفاده از دارو در محافظت در مقابل حملات قلبی است.

پروفسور مایکل میلرمعتقد است با تداوم خنده درمانی، می توان بطور بالقوه از بروز حمله قلبی و یا بروز حمله قلبی مجدد جلوگیری کرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:55  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

فروپاشی پول مشترک اروپا؟


طی دو سال گذشته یکی از رایج ترین مطالب مورد بحث در محافل اقتصادی، سرنوشت یورو، پول مشترک اروپا بوده است
طی دو سال گذشته یکی از رایج ترین مطالب مورد بحث در محافل اقتصادی، سرنوشت یورو، پول مشترک اروپا بوده است
در تأسیس بانک مرکزی اروپا و ایجاد پول مشترک، آنچه در اروپا اتفاق افتاد در تاریخ اقتصادی جهان بی سابقه است.

در زمان نوشتن این ستون، آینده سیاسی و اقتصادی یونان در مرحله اول و سپس سرنوشت یورو، و تا حدودی سلامت اقتصاد اروپا در مخاطره و نا معلوم است. مضاف بر آن، بهبود اقتصاد آمریکا نیز در گرو جهت تحولات اقتصادی چند روز آینده در اروپا خواهد بود.

حوادث دو روز گذشته، که با اعلام غیره منتظره رفراندوم از سوی جورج پاپندرو آغاز شد، در ظاهر کاملا غیر منتظره و شگفت انگیز بنظر می رسد. طی دو سال گذشته یکی از رایج ترین مطالب مورد بحث در محافل اقتصادی، سرنوشت یورو، پول مشترک اروپا بوده است.

پیش از این کمتر کسی به خود اجازه می داد در مورد تداوم این آخرین نمونه همکاری بین المللی شکی ابراز کند، اما حوادث یکی دو سال گذشته که با مسائل یونان آغاز شد و سپس دیگر کشورهای عضو اتحادیه پولی اروپا را کم و بیش با نوعی مسائل بانکی و مالی رو به رو کرد، اکنون تقریباً به اوج غیرقابل بر گشت خود رسیده است.

در گذشته نزدیک پیش بینی ها درباره آینده یورو طیف گسترده ای را در بر گرفته بود. جمعی پس از ماجرای ایرلند و تقلیل اعتبار پرتقال از طرف مؤسسه اعتباری FITCH یک نوع تسلسل غیر قابل پیشگیری را در مورد مشکلات کشورهای عضو اتحادیه مالی پیش بینی می کردند. سناریوی آنها نوعی دومینوی مُسری بود که سرانجام شامل اکثر کشورهای جنوب اروپا می شد.

معیار این بدبینی بر پایه نسبت مقروض بودن این کشورها در ارتباط با درآمد ملی شان استوار بود. زمانی که کشوری از حد متعارف این ضرورت، که در چهارچوب اتحادیه پولی اروپا حد اکثر شصت در صد تعیین شده بود بگذرد، از یکی از خطوط قرمز شرایط عضویت گذشته است. اکثر کشور های عضو در زمان احداث این اتحادیه، کم و بیش، در چنین چارچوبی قرار گرفتند.

پاره ای از این کشور ها، همانند یونان، پرتقال و حتی اسپانیا، با پیوستن به اتحادیه پولی اروپا ناگهان از اعتباربیشتری بر خوردار شدند. این بار اوراق قرضه آنها به جای آنکه به نام دراگما، اسکودو،یا پزهتا عرضه شود، به نام یورو فروخته می شد.

در نتیجه، به علت اعتباریورو، هم بهره ای که دولتها می بایستی به خریداران اوراق قرضه بپردازند کمتر بود وهم برای بازار مرغوبتر. اوراق قرضه فروختن و وام گرفتن هم آسان تر شد و هم ارزان تر. کشور های پیرامونی و جنوبی اروپا هر کجا در توانائی جمع آوری مالیات و یا کاستن از مخارج با دشواری روبرو بودند، دست بدامان انتشار و فروش اوراق قرضه میشدند.

در واقع عامل اساسی مقروض شدن این کشورها مربوط می شود به عدم توانایی پاره ای از آنها در توازن بودجه کشور، زیرا یکی دیگر از معیارهای سلامت اقتصادی در اتحادیه اروپا میزان کمبود بودجه سالانه است که قرار بود از سه درصد تجاوز نکند.

اقدام به توافق بر روی پول مشترک در میان چندین کشور، یکی از مراحل نهائی ادغام کامل اقتصادی کشورهای داوطلب است، اما آنقدر این کار حساس و حیاتی است که اگر زودتر ازموعد انجام دیگر مراحل ادغام کشورها صورت پذیرد، فاجعه انگیز خواهد بود.

درایالات متحده آمریکا بیش از یکصد و سی و هفت سال فاصله است میان زمانی که سیزده ایالت در سال هزار و هفتصد و هفتاد و شش برای همکاری اقتصادی و سیاسی اولین گام را برداشتند وتولد ایالات متحده امریکا را اعلام کردند تا سال هزار و نهصد و سیزده یعنی زمانی که بانک مرکزی آمریکا یا فدرال رزرو احداث شد و میان این ایالات دلار به عنوان پول مشترک برگزیده شد.

در دوران پیش از آن هر منطقه ای پول خود را داشت و بانک های منطقه ای پولی را به جریان می انداختند و غالباً پشتیبان پول رایجشان طلا و یا نقره بود. اما هیچکدام از این پولها ی منطقه ای در نقاط دیگر قابل قبول و وصول نبودند. بانک های مرکزی در کشورهای اروپائی در مقایسه با آمریکا سابقه بسیار قدیمی تر و طولانی تری دارند.

مثلاً بانک مرکزی سوئد بیش از چهار صد سال سابقه دارد، بانک مرکزی فرانسه در زمان ناپلئون آغاز به کار کرد، ولی همه این ها در چهار چوب یک کشور واحد کار می کردند و نه هفده کشورمتفاوت. از آنجا که آمریکا از ایالات متفاوت تشکیل شده بود چنین بانکی هرگز تا سال هزارو نهصد و سیزده تأسیس نشد.

شاید اگر چندین بحران بزرگ بانکی مانند آنچه در سال هزار و نهصد وهفت اتفاق افتاد پیش نیامده بود مردم آمریکا حاضر به تاَسیس بانک مرکزی نمی شدند، زیرا در آمریکا یک رقابت و سوءظن ریشه دار میان حقوق شهروندان در ایالات و قدرت حکومت مرکزی فدرال وجود دارد و از این رو در قانون اساسی آمریکا حدود حکومت فدرال مشخص و در اصل یازدهم آن به صراحت بیان شده است که تمام حقوقی که در این قانون اساسی به حکومت مرکزی واگذار نشده است متعلق به ایالات می باشد.

با این وسیله آمریکایی ها توانسته اند از این که کنگره ، سنا و یا رئیس جمهور بتوانند بر میزان قدرت و حوزه اختیار دولت مرکزی بیافزایند از طریق قانون اساسی جلو گیری کنند و سد معتبری در مقابل هر نوع پیشروی دولت فدرال تعبیه کرده اند.

در تأسیس بانک مرکزی اروپا و ایجاد پول مشترک، آنچه در اروپا اتفاق افتاد در تاریخ اقتصادی جهان بی سابقه است.
در مدت زمانی کمتر از پنجاه سال کشورهای اروپایی توانستند نخست در اتحادیه ای شش کشور را به خاطر استفاده مشترک از فولاد و ذغال سنگ متحد و هم آهنگ کنند.

سر انجام این تلاش به جائی رسید که دیگر مراحل ادغام اقتصادی یعنی منطقه تجارت آزاد، گمرک مشترک، بازار مشترک و سر انجام اتحادیه پولی با سرعت انجام شود تا جائی که امروز بیست و هفت کشور اروپایی در این اتحادیه عضویت دارند.

انگیزه این کشورها همان طور که از نظر تاریخی مشهود است برای پیشگیری از جنگی دیگر میان آلمان و فرانسه همانند جنگهای قرن نوزدهم و جنگ اول و دوم جهانی بود. اتحادیه اروپا نابغه ای به نام Jean Monnet با این پیشینه فکری که کشورهائی که با هم تجارت کنند هرگزعلیه یکدیگر نخواهند جنگید دست به کارتشکیل اتحادیه اروپا شد و این امر با سرعت بی سابقه ای پیش رفت.

این سرعت و شدت عمل به جائی رسید که سر انجام این کشورها تصمیم گرفتند پول های ملی خود را کنار گذاشته و به جای فرانک فرانسه، لیر ایتالیا و مارک آلمان و دیگر پول های رایج، همگی پول های خود را به یورو تبدیل کنند و یورو را به عنوان یگانه پول رایج اتحادیه اروپا به طور رسمی از یکم ژانویه 2002 به چرخش نهند.

از همان ابتدا بسیاری از اقتصاد دان ها معتقد بودند که همراه با ادغام پول های این کشورها سیاست مالی یا Fiscal Policy نیز باید همگام شود.در واقع پول مشترک و سیاست بودجه ای مشترک همانند اسبان یک دُرشکه هستند که اگر با هم و در توازن حرکت نکنند سرانجام این مَرکب سرنگون خواهد شد.

اما از آنجا که تصمیم به داشتن پول مشترک بیشتر یک تصمیم سیاسی بود تا اقتصادی، و به ویژه پس از فرو پاشی کشورهای کمونیستی در اروپای شرقی، از نظر سیاسی تعمداً در این امر تعجیل شد و علت آن هم واضح بود.

رهبران اروپای غربی نگران بودند که اگر یک آلمان متحد پس از فروپاشی سیستم کمونیستی دراروپا ایجاد شود و برای همیشه به نوعی وابسته به بقیه کشورهای اروپائی نباشد، این خطر وجود دارد که آلمان و دیگر کشورهای اروپائی که از چنگ کمونیسم رها گشته اند، یک بار دیگر یک قدرت متجاوزسیاسی شوند و در آینده زمینه رقابت و سرانجام جنگ دیگری فراهم شود.

هزینه عجله آنچه امروز اروپا با آن رو به رو است هزینه ای است که برای این عجله و زود دست به کار شدن مجبور به پرداخت آن است. توضیح و توجیه مسائلی که امروز اروپا با آن دست به گریبان است چندان دشوار نیست.

کشورهائی که یکایک به این اتحادیه پیوستند هریک دارای اقتصادی متفاوت و همچنین سیستم های حکومتی متفاوت بودند.مثلاً در یونان قوانین بازنشستگی و دقت در دیوانداری و محاسبات عمومی بسیار با آنچه در آلمان متداول است متفاوت بود ویا از نظر امور مالی و اداری، اسپانیا و پرتقال هیچگونه شباهتی به دانمارک و هلند ندارند.

این چند گانگی سرانجام باعث شد که هر یک از این کشورها با استفاده از بهره بسیار پائین بانک مرکزی اروپا که بهره را در تمام کشورهای عضو یکنواخت نگه می دارد، دست به ولخرجی بزنند. با بودجه های نامتعادل هر سال بر بدهیها افزوده شد در حالیکه هیچگونه قدرت مرکزی برای نظارت بر توازن مخارج و در آمد ها وجود نداشت و پیش آمد آنچه امروز همه شاهد آن هستیم.

با در نظر گرفتن مشکلات ساختاری و عدم هر گونه انضباط مالی، امروزکسی نباید ازآنچه در یونان می گذرد متعجب باشد زیرا همان گونه که ما ماهها پیش در این ستون پیش بینی کردیم، نجات یونان تقریباً غیر ممکن است چون کسی به درستی نمی داند بدهی این کشور تا چه حد است، پاره ای اهل فن رقمی بین سیصدو پنجاه الی پانصد میلیارد دلار را تخمین می زنند که امکان باز پرداخت چنین بدهی از سوی یونان در ذهن کسی نمی گنجد.

در هفته گذشته نیمی ازبدهکاری های یونان به بانک ها مشمول بخشودگی شد بازهم اگربه همه قول وقرارها و تعهدات در مورد کاستن از مخارج و ازدیاد در آمد دولت عمل می شد، تازه ده سال دیگرمیزان بدهی های یونان به یکصد و بیست در صد یعنی دو برابرمیزان متعارف تقلیل می یافت. یونان در این ماجرا تنها نیست.

دیگر کشورهای پیرامونی اروپا نیز با این گونه مسائل رو به رو هستند. طی چند سال اخیر به علت رکود اقتصادی بین المللی اغلب این کشورها برای آنکه دچاررکود وبحران شدید اقتصادی بین المللی از نوع آنچه درسال هزار و نهصد و بیست و نه به وقوع پیوست نشوند، بر کسر بودجه ها افزوده شد تا سعی شود میزان بیکاری اندکی تقلیل یابد.

اعلام رفراندم در یونان، اگر در مورد آن تجدید نظر نشود، نتیجه ای جز خروج یونان از منطقه یورو نخواهد داشت. اروپا و جامعه بین المللی نخواهد توانست راه حل چندان بهتری از آنچه تا کنون عرضه کرده است، برای حل این بحران بیابد و یونانی ها نیزظاهراً تصورمی کنند با خروج از یورو مسائل شان پایان می پذیرد، غافل از آنکه بازگشت به دراکما تازه اول دوران سختی و ریاضت است.

پاره ای از کارشناسان امور مالی بین المللی صحبت از این می کنند که احتمالا چندین کشور در سال های آینده از یورو خارج خواهند شد و تنها آن کشورهائی باقی خواهد ماند که شباهت و توازن مالی نزدیک تری با هم دارند از نوع آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند و احتمالاً اطریش.

این گروه از کشورها، با داشتن شرایط مشابه، پول مشترک وبانک مرکزی مشترک خواهند داشت و کشورهای حاشیه ای مسیر دیگری خواهند پیمود.
این مسائل از نظر سیاسی برای اروپا بسیار گران تمام خواهد شد زیرا فرو پاشی یورو ممکن است مقدمه ای باشد برای فرو پاشی اتحادیه اروپا و این گزینشی نیست که اروپایی ها بعد از تحمل این همه سختی ها برای قبول آن آماده باشند.

کشورهائی مانند یونان و پرتقال اگر از یورو خارج شوند نیازمند رفرم و آزادسازی عمیق اقتصادی هستند تا بتوانند با تقلیل ارزش واحد پول خود پس از گذار از یک دوره بسیار سخت مجدداً وارد رونق اقتصادی شوند.

طبق آخرین گزارش بانک بین الملل که هر ساله کشورها را بر مبنای آمادگی برای کار و کسب  Doing Business Index درجه بندی می کند، یونان در رتبه یکصدم قراردارد. شاید با خروج از یورو، یونان نا چار به اصلاح و خصوصی سازی و رقابتی کردن اقتصاد خود شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:59  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پستانداران برای شکار نشدن زندگی اجتماعی را برگزیدند

پستانداران برای شکار نشدن زندگی اجتماعی را برگزیدند 
دانشمندان می گویند احتمالا یک گام به درک ریشه های زندگی و رفتار اجتماعی انسان نزدیک تر شده اند.
دانشمندان می گویند احتمالا یک گام به درک ریشه های زندگی و رفتار اجتماعی انسان نزدیک تر شده اند. 
گروهی از دانشمندان می گویند احتمالا یک گام به درک ریشه های زندگی و رفتار اجتماعی انسان نزدیک تر شده اند.

نتایج مطالعات صورت گرفته توسط یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد حاکی از آن است که اجداد بشر زمانی دست از زندگی در تنهایی و انزوا کشیدند و شیوه زندگی اجتماعی را برگزیدند که تصمیم گرفتند الگوی زندگی خود را تغییر داده و به جای فعالیت در شب، در طی روز فعال باشند.
این گروه از محققان می گویند احتمال دارد تصمیم پستانداران اولیه برای زندگی در گروه، به عنوان یک استراتژی برای حفاظت از خود در برابر حمله شکارچی هایی بوده باشد که در طی روز فعالیت می کرده اند.
نتایج این تحقیق در مجله علمی نیچر منتشر شده است.
پیش از این برخی از دانشمندان از طریق مطالعه در مورد زندگی اجتماعی حشرات و پرندگان به این نتیجه رسیده بودند که حیات اجتماعی زمانی شکل می گیرد که موجودات جوان تر محیط اولیه ای که در آن متولد شده اند را ترک نمی کنند، و در عوض می کوشند تا به بزرگ شدن موجودات جوان تر گونه خود کمک کنند.
اما یافته های تحقیق تازه این گروه از دانشمندان مستقر در دانشگاه آکسفورد، حاکی از آن است که احتمالا اجداد بشر دلیل دیگری برای برگزیدن زندگی اجتماعی به جای زندگی در تنهایی و احیانا انزوا داشته اند.
این گروه که در زمینه تکامل موجودات تحقیق می کنند، از راه بررسی ساختارهای اجتماعی مشابه در گونه هایی که با هم ارتباط نزدیکی دارند، نشان داده اند که داشتن تاریخ مشترک، در شکل دهی به نحوه رفتار حیوانات نقش موثری دارد.
این گروه از دانشمندان زمان تغییر زندگی غیراجتماعی به زندگی اجتماعی را به حدود ۵۲ میلیون سال پیش مربوط دانسته اند. تغییری که به نظر می رسد در یک مرحله صورت گرفته است و با حرکت به سوی زندگی فعال در طول روز همزمان بوده است.
سوزان شولتس، سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید: "اگر شما حیوان کوچکی باشید که در طول شب فعالیت می کند، بهترین استراتژی برای جلوگیری از شکار شدن این است که کاری کنید که قابل تشخیص نباشید".
او افزود: "وقتی تصمیم می گیرید که به جای شب در طول روز فعال باشید، این استراتژی دیگر چندان به کار نمی آید. بنابراین استراتژی جایگزین برای کم کردن خطر شکار شدن این است که در گروههای اجتماعی زندگی کنید".
خانم شولتز می گوید احتمالا تا کنون زنجیره ارتباطی بین زندگی اجتماعی و تصمیم برای زندگی فعال در طول روز مفقود بوده است. زیرا به گفته او زیست شناسانی که به کشف این حلقه ارتباطی علاقه مند بوده اند معمولا تحقیقاتشان را روی گونه ای از میمون ها نظیر بابون ها انجام داده اند که حیوان ماده، محوریت اصلی گروه را داشته است. در حالیکه این ویژگی در میان گونه های دیگر پستانداران دیده نمی شود.
دکتر شولتز می افزاید که به احتمال زیاد جوامع انسانی نیز از گروههایی منشعب شده اند که در آنها جاندارانی با تنوع های گوناگون و روابط دورتر کنار هم گرد می آمده اند. اما به گفته خانم شولتز نزدیک ترین گروه پستانداران به انسان ها نیز در جوامع خود تنوع چندانی از این نظر ندارند، در حالیکه در جوامع انسانی این گونه تنوع ها بسیار زیاد است.
اما اینکه چرا چنین تفاوت هایی در گروههای اجتماعی پستانداران وجود دارد، هنوز برای دانشمندان مشخص نیست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:56  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

قدرت های جدید منطقه را بشناسید

 

 بهار عربی که در کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا رخ داد در حقیقت بازی را تغییر داده و خلا قدرت سیاسی و رهبری ایجاد کرد.

توازن قدرت در خلیج فارس در سال 2011 در دو جبهه تغییرات شگرفی را تجربه کرد. نخست انکه نفوذ و تاثیر قدرت های بزرگ منطقه ای به شکل عجیب و غریبی کاهش یافت. دوم آنکه تاثیر سیاسی کشورهای کوچک تر مانند امارات متحده عربی و قطر افزایش چشمگیری یافته و این دو کشور را پشت فرمان منطقه قرار داد. 
بهار عربی که در کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا رخ داد در حقیقت بازی را تغییر داده و خلا قدرت سیاسی و رهبری ایجاد کرد. قدرت تمام ابرقدرت های منطقه از ایران تا ترکیه ، از مصر تا عراق و عربستان به نوعی دستخوش تغییرات خوشایند و ناخوشایند شد. بسیاری از این کشورها ضربه های مهلک استراتژیکی دیدند و برخی هم از انچه که در ابتدای سال 2011 تجربه کردند ضعیف تر شدند. در حال حاضر قدرت نرم و سخت این کشورها در هر دو جبهه تحلیل رفته است. به نظر می رسد که منطقه به معنای تمام کلمه بدون راهبر رها شده است.


مصر این روزها تب دار اتفاقات پس از انقلابی است که چند ماه پیش تجربه کرد و بسیار بعید به نظر می رسد که بتواند در بازه زمانی کوتاه مدت به عنوان قدرت منطقه ای معتبر به صحنه بازگردد. عراق هم از سال 2003 میلادی و حمله امریکایی ها عملا نقش قدرت منطقه ای خود را از دست داده و به سالها زمان برای بازگشت نیاز دارد. ترکیه که نماد اسلام مدرن در منطقه است از منظر سیاسی در مواجهه با ماجراها در سوریه گردشی 180 درجه ای را تجربه کرد که باعث شرمساری بود و البته این کشور در مقابل بسیاری از حوادث بهار عربی هم اینچنین موضعی داشت. ایران از ابتدای این انقلاب ها تمام حوادث را ایدئولوژیک دید و البته در فضایی قرار گرفته است که به واسطه برنامه هسته ای از سوی کشورهای غربی و امریکا تحت فشار است و هم پیمان اصلی او در منطقه هم روزهای خوش چندانی را تجربه نمی کند. 
عربستان سعودی در ظاهر روزهای ثبات سیاسی را تجربه می کند اما حفظ این ثبات هم روز به روز شده و به نظر می رسد که این کشور هم بستر ناآرامی های جدی خواهد بود. دو

لت در سوریه هم به نوعی با بحران مشروعیت و مقبولیت از سوی عده ای مواجه شده و به نظر می رسد که ناآرامی ها در این کشور همچنان ادامه دارد . در شرایطی که حکومت خاندان اسد پس از 40 سال سقوط کند بی شک توازن قدرت در منطقه دستخوش تحولات ناخوشایند بسیاری خواهد شد. اسرائیل دوست و متحد استراتژیک خود یعنی مصر را از دست داده است و در این روزها از سال 1948 و آن حواشی هم تنهاتر است. 
اما انها که از تحولات و بهار عربی سودی می برند کشورهای کوچک در منطقه هستند. بسیاری از ضررهای یک یا چند اینچی که کشورهای بزرگ از بهار عربی بردند در جیب کشورهای کوچک تر منطقه واریز شد. این روزها این کشورهای کوچک هستند که تاثیرگذاری خود را به کشورهای بزرگ تر تزریق می کنند. برهمین اساس است که تونس که جوان ترین جریان دموکراسی در منطقه را تجربه می کند یک چند اینج بلندتر از لیبی و الجزایر است . این کشور در حقیقت دموکراتیک ترین کشور در جهان عرب پس از بهار است. این روزها لبنان گرفتار بحران سباست داخلی هم یک اینچ از سوریه قدبلندتر است.


از همه مهم تر قطر و امارات هستند که از خلا قدرت در منطقه بیشترین بهره برداری را بردند. این کشورها نه تنها یک سانتیمتر که چند سانتیمتر قدبلندتر از دیگران شدند. این کشورها به خوبی بر روی خلاقدرت سرمایه گذاری کردند تا رهبری را در دست بگیرند. این دو کشور عربی منابع بسیاری در اختیار دارند، ثبات را تجربه می کنند ، آرزوهای بزرگ در سر دارند و اعتماد به نفس بالایی هم در آنها دیده می شود. هر دو آنها در جریان بهار عربی که از ابتدای سال 2011 میلادی آغاز شد تا کنون واکنش های مثبتی از خود نشان دادند. البته زمانی که بحرین به عنوان عضوی از شورای همکاری خلیج فارس گرفتار بهار عربی شد این دو کشور هم از نظر مالی و هم از نظر نظامی به این کشور کوچک کمک کردند.


داستان لیبی معیار خوبی برای امارات و قطر بود تا انعطاف پذیری خود را نشان دهند. این دو کشور قد خود را به ابرقدرت های نظامی غرب رسانده و دوشادوش ناتو ایستادند. این حرکت نقطه عطفی برای هر دوی آنها بود. دوحه و ابوظبی به سرعت هنر بازی در میان بزرگان سیاست را اموختند. 
نیازی به بیان این حقیقت نیست که تمامی کشورهای کوچک در منطقه روزگار پردردسری را می گذرانند. آنها در خشن ترین و البته نظامی ترین منطقه بین المللی زندگی می کنند. ایران هم همواره در این سالها حریفی قدر برای تمامی آنها بوده است.


نفوذ امریکا در منطقه نیز در خطر است. امریکا حداقل چندسانتی از آنچه که چند سال قبل تجربه کرده بود کوتاهتر است. همگان در خلیج فارس گمان می کنند که امریکا هنوز متحد انها است اما متحدی است که خود گرفتار مشکلات اقتصادی بزرگ و نابسامانی سیاسی بی سابقه است. اعتماد به نفس در سیستم سیاسی امریکا هر روز تحلیل می رود. بیرون کشیدن سربازان امریکایی از عراق ژست انتخاباتی خوبی است که باراک اوباما می تواند به آن ببالد. اما این مساله در خلیج فارس با استقبال چندانی روبه رو نخواهد شد. امریکا عراق را به عنوان ماموریتی ترک می کند که هنوز به اتمام نرسیده است .
نگاه کشورهای کوچک منطقه به فردا بسیار روشن است: از انجا که قدرت های منطقه ای و جهانی در حال تجربه حداقل ها هستند، زمان آن فرا رسیده است که کودکان منطقه خلا بزرگان را پر کنند. بی شک تغییر در توازن قدرت در منطقه تا سال 2012 میلادی هم ادامه خواهد داشت و همین مساله می تواند برای قطر و امارات هم خوب تمام شود. 

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:18  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چگونه جای کودک خشک بماند


 

بسیاری از کودکان با وجود اینکه به سنی رسیده‌اند که قادر به کنترل ادرار خود هستند، همچنان دچار شب ادراری می‌شوند‌؛ مشکلی که بسیاری از والدین با آن مواجه هستند. متخصصان معتقدند که این امر دلایل جسمی دارد و قابل درمان است.

 

اصطلاح "شب ادراری" (Enuresis) به دفع غیر ارادی ادرار در هنگام خواب اطلاق می‌شود. کودکان معمولا در سنین ۳ تا ۴ سال توان کنترل ادرار خود را به دست می‌آورند. اما اگر کودکی در سن ۵ سالگی هنوز دچار شب ادراری ‌شود، متخصصان توصیه می‌کنند که والدین او به پزشک مراجعه کنند.

دلایل ژنتیکی

شب ادراری دلایل مختلفی دارد. به گفته‌ی پزشکان یکی از این دلایل می‌تواند ارثی باشد، به طوری که اگر پدر یا مادری شب ادراری را در دوران کودکی خود تجربه کرده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند او نیز دچار این مشکل شود.

متخصصان بر این عقیده‌اند که بر خلاف تصور عمومی، شب ادراری به ندرت به وضعیت روحی کودک بستگی دارد. تا کنون تحقیقی وجود نداشته که نشان دهد مشکلات روحی باعث شب ادراری می‌شوند. تنها در کودکانی که پس از چند ماه خشک بودن دوباره دچار شب ادراری می‌شوند، می‌توانند دلایل عصبی مقصر باشند. برای مثال جدایی پدر و مادر، اسباب کشی یا شروع مدرسه می‌توانند برای کودک استرس‌زا باشند.
به گفته‌ی متخصصان بیشتر مشکلات مثانه‌ای در این مسئله مهم هستند. فعل و انفعالات مربوط به مثانه جزء پیچیده‌ترین فرایندهای بدن به حساب می‌آیند. ماهیچه‌ها و اعصاب بسیاری در ارتباط با هم پروسه‌ی ادرار را هماهنگ می‌کنند. اما در کودکانی که مدام دچار شب ادراری می‌شوند، رشد این سیستم هماهنگ هنوز تکمیل نشده است. علت دیگر می‌تواند این باشد که حجم مثانه‌ی آنان هنوز به اندازه‌ی کافی بزرگ نیست و با میزان کمی از ادرار پر می‌شود.

یکی از روش‌های جلوگیری از شب‌ادراری کودکان استفاده از شب زنگی است که هنگام خیس شدن لباس زیر کودک زنگ می‌زند و او را بیدار می‌کند. یکی از روش‌های جلوگیری از شب‌ادراری کودکان استفاده از شب زنگی است که هنگام خیس شدن لباس زیر کودک زنگ می‌زند و او را بیدار می‌کند.کنترل زمان نوشیدن

در کنار مسائل جسمی، عادت‌های نوشیدن و رفتن به توالت نیز می‌توانند در شب ادراری موثر باشند. برای مثال کودکان به طور غیر منظم می‌آشامند. مثال دیگر آن است که زمانی که به توالت می‌روند عجله می‌کنند، به طوری که مثانه آنها کاملا تخلیه نمی‌شود. به همین خاطر پزشکان به والدین این کودکان توصیه می‌کنند که درباره‌ی زمان نوشیدن و دفعات استفاده از توالت کودکانشان پروتکل بنویسند تا اینکه عادت‌های نادرست راحت‌تر مشخص شوند.  

استفاده از "شب زنگ"

روش دیگر جلوگیری از خیس کردن کودکان استفاده از شب زنگی است که هنگام خیس شدن لباس زیر کودک زنگ می‌زند و او را بیدار می‌کند. به گفته‌ی متخصصان این زنگ می‌تواند موثر باشد زیرا پس از گذشت مدت زمانی باعث می‌شود که مغز کودک یاد بگیرد زمانی که مثانه‌‌ فشار می‌آورد، فرمان بیدار شدن را بدهد.

کمبود هورمون کنترل کننده‌ی ادرار (ADH)

تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که کودکانی که مدام جای خود را خیس می‌کنند، دچار کمبود هورمون کنترل کننده‌ی ادرار هستند. این هورمون که شب‌ها ترشح می‌شود، مانع تولید ادرار می‌شود. برای این کمبود نیز دارویی با ماده‌ی موثر دسموپرسین (Desmopressin) وجود دارد.

اما توصیه‌ی مهم و دیگری که پزشکان و متخصصان به والدین چنین کودکانی دارند، این است که کودک خود را تنبیه نکنند و او را تحت فشار نگذارند بلکه در راه آموزش کنترل ادرار او را یاری کنند.  
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:0  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند


فواید صورت زیبا برای افراد خوش چهره بسیار زیاد است اما آنگونه که تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که صورت نامتقارن و حتی زشتی دارند به نسبت افراد خوش چهره محبوبتر و رهبران بهتری هستند.

این بیشتر به این معنی است که آنهابا ویژگی‌های ظاهری خود می‌توانند بهتر دیگران را تحریک کرده و یا با خود هم عقیده کنند. یک نمونه از این رهبران وینستون چرچیل است که از او به عنوان یکی از عوامل پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم یاد می‌گردد.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستندافرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

 

بر حسب این تئوری کسان دیگری از جمله آبراهام لینکلن و آدمیرال هواراتیو نلسون به نوع دیگری با چهره نامتقارن خود سبب ایجاد احساس اعتماد در مخاطبانشان می‌شوند. این تئوری کاملا بر خلاف پندارهای معمولی است که در جامعه در این زمینه وجود دارد. اکثر افراد تصور میکنند آراستگی سبب اعتماد می‌شود اما بر حسب تحقیقات صورت گرفته در برخورد با توده‌ها کسانی که ظاهر شیکی دارند چندان مورد اعتماد قرار نمی‌گیرند.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

دکتر کارل سینیور(Dr Carl Senior) این پژوهش را به همراه تعدادی از دانشجویانش در دانشگاه بیرمنگام انجام داده است. نتیجه این تحقیق نشان داد که کسانی که صورت نامتقارنی دارند مورد استقبال بیشتر توده‌ها برای رهبری قرار می‌گیرند.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

وی می‌گوید وینستون چرچیل یک مثال واضح برای این ادعا است، مردی که از یک طرف صورت در ناحیه لپ، افتادگی واضحی داشت.وی  می‌افزاید کسانی که صورت‌های نامتقارنی دارند اکثرا شدیدا کار می‌کنند و تصور عامه این موضوع است که کسی که اینگونه چهره ای دارد فردی زحمتکش و قابل احارم تر است. وی همچنی می‌افزاید این موضوع در خصوص مدیریت و رهبری در جوامع کوچک مثل ادارات صادق نیت.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

ناهماهنگی در دوطرف چهره شامل ناهماهنگی در اجزای مختلفی می‌باشد، مثلا گوش‌ها، پلکها، گونه، چشم و..

در این تحقیق ۸۰ نفر مورد روانشناسی در خصوص توانایی‌های آنها برای رهبری بر گروه‌های با تعداد زیاد قرار گرفتند.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

در تحقیقی دیگر ۴۲ دانشجوی دانشگاه بازرگانی بیرمنگام مورد تحقیق قرار گرفتند و تحت رهبری هر یک از منتخبین آن ۸۰ نفر قرار گرفتند. تحقیقات نشانگر این موضوع بود که کسانی که صورتی نامتقارن دارند بیشتر مورد اطمینان واقع می‌شوند.کسانی که مورد تحقیق قرار گرفتند به هیچ وجه از عنوان این تحقیق مطلع نبودند.در این تحقیق افراد با صورت نامتقارن حداقل ۳۰ درصد بیش از دیگران مورد اعتماد دیگران قرار می‌گرفتند.(منبع: دیلی میل)

 

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستندهنری هفتم از جمله رهبران صورت نامتقارنی است که توانست کلیسای انگلستان را از کلیسای رم تفکیک نماید.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستندآبراهام لینکلن رییس جمهور مشهور آمریکا با استفاده از صورت فتوژنیک خود توانست آمریکا را متحد کن.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستند

کیم ایل سونگ دوم،یکی از منفورترین رهبران دنیا که او نیز با استفاده از خصوصیات چهره نامتقارنش موفق به کنترل مردم کره شمالی شده است.

افرادی که صورت نامتقارن دارند رهبران بهتری هستندسه رهبر نامدار با صورت‌هایی نامتقارن: آبراهام لینکن، آدمیرال هواراتیو نلسون، وینستون چرچیل.

www.aksane.com


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:21  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شگفت‌انگیزترین دیتاسنترهای جهان

شگفت‌انگیزترین دیتاسنترها کاری بیش از ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات انجام می‌دهند. آنها به دانشمندان کمک می‌‍کنند بحران‌های اقتصادی را پیش‌بینی کنند، نقشه جهان را تهیه کنند و حتی زندگی شما را نجات دهند.

نمایش اسلاید
سیستم فهرست‌نویسی ترکیبی دی‌ان‌ای: پایگاه داده CODIS اداره فدرال آمریکا، با استفاده از داده‌های ژنتیکی اقدام به حل پرونده‌های راکد پلیس می‌کند. تا کنون کارآگاهان پلیس آمریکا موفق شده‌اند به کمک CODIS بیش از 143 هزار پرونده را حل کنند.

  شاید فکر کنید که پایگاه داده تنها مختص دنیای کامپیوتر است، اما به هیچ وجه این طور نیست. پایگاه‌های داده در علوم مختلفی کاربرد دارند و شگفت‌انگیزترین آنها کاری بیش از ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات را انجام می‌دهند. آنها برای محققان راه‌های جدیدی را فراهم می‌کنند تا پرونده‌های پلیسی قدیمی را حل کنند، بحران‌های اقتصادی را پیش‌بینی کنند، نقشه جهان را تهیه کنند و حتی زندگی شما را نجات دهند. با هم نگاهی به 10 پایگاه برتر به انتخاب سایت پاپ‌ساینس می‌اندازیم.
 

سیستم فهرست‌نویسی ترکیبی دی‌ان‌ایتا قبل از سال 1990 / 1369، زمانی‌که اداره فدرال آمریکا اقدام به ساخت پایگاه داده اصلی دی‌ان‌ای خود را با نام سیستم فهرست‌نویسی ترکیبی دی‌ان‌ای با به اختصار CODIS نمود، کارآگاهان عموما بررسی‌های دی‌ان‌ای را تنها برای پرونده‌هایی انجام می‌دادند که در آنها هر دو شواهد صحنه قتل و یک مظنون مشخص را در اختیار داشتند.
اما اکنون پلیس آمریکا می‌تواند شواهد ژنتیک جمع‌آوری شده در صحنه جرم را با میلیون‌ها نمونه دی‌ان‌ای معلوم مقایسه کند، جرم‌های مشابه را شناسایی کند، مظنونان جدیدی پیشنهاد کند، دو صحنه قتل ظاهرا نامربوط را به یکدیگر ربط دهد، و افرادی را که مدت‌ها است مفقود شده‌اند تعیین هویت کند.
اغلب نمونه‌های این پایگاه داده از مظنونین صحنه‌های جرم و زندانیان گرفته شده است، اما تحلیل‌گران پزشکی قانونی به طور فزاینده‌ای مشغول اضافه کردن شواهد ژنتیکی کشف شده از صحنه‌های جرم، اجساد ناشناس و افراد گمشده به این پایگاه هستند. تا کنون کارآگاهان پلیس آمریکا موفق شده‌اند به کمک CODIS بیش از 143 هزار پرونده را حل کنند.

 

دایره‌المعارف حیاتچهار سال قبل، موسسه اسمیتسونیان، موزه تاریخ طبیعی آمریکا، دانشگاه هاروراد، باغ گیاه‌شناسی میسوری، آزمایشگاه زیست‌شناسی اقیانوسی و کتابخانه میراث تنوع زیستی آمریکا به یکدیگر ملحق شدند تا یک مجموعه داده جامع را درباره تمام موجودات زنده روی زمین خلق کنند.
تا کنون محققان این کنسرسیوم اطلاعات مربوط به 40 درصد از 1.9 میلیون گونه شناخته شده سیاره زمین را جمع‌آوری، مرتب و بررسی کرده‌اند. در این مجموعه می‌توان اطلاعات جالبی مانند مشاهدات توصیفی از رفتار شبانه لمورهای پرنده، و یا نقشه توزیع قارچ سیاه عسل را پیدا کرد.
محققان اطلاعات را از صدها منبع مختلف جمع‌آوری کرده‌اند، آن را به یک قالب واحد و سازگار تبدیل کرده‌اند، و بر اساس گونه‌های منفرد آن را سازمان‌دهی کرده‌اند. ترکیب کردن داده‌های مجزا و مختلف به صورت یک پایگاه داده واحد و قابل جستجو امکان مشاهده ارتباطات جدید بین اشکال مختلف حیات را فراهم کرده است. با جستجوی الگوهای طول عمر یا شباهت‌هایی در مقاومت در مقابل بیماری، و انجام این جستجو در طیف گسترده صفحات دایره‌المعارف حیات، زیست‌شناسان قصد دارند تا گونه‌ها و ژن‌های جدیدی را کشف کنند که به مطالعات آنها در خصوص افزایش طول عمر، توسعه واکسن‌ها و سایر تحقیقات پزشکی کمک کند. با سرعت فعلی، دایره‌المعارف حیات (EOL) داده‌های مربوط به تمام گونه‌های گیاهی، جانوری، حشرات و میکروب‌ها را تا سال 2017 / 1396 جمع‌آوری خواهد کرد.
 

FAOSTAT
نظارت و پیگیری بر منابع غذای جهان شامل ردیابی داده‌های کشاورزی، استفاده از زمین، ماهیگیری، جنگلبانی، کمک‌های غذایی، رشد جمعیت و تغذیه است. برای قابل فهم کردن تمام این اطلاعات، محققان سازمان خوار و بار جهانی (FAO) سازمان ملل متحد اقدام به ساخت FAOSTAT کردند: بزرگ‌ترین پایگاه داده جهان در خصوص اطلاعات غذا و کشاورزی، با بیش از یک میلیون سرشماری که آمار مربوط به پنج دهه و 254 کشور و منطقه را شامل می‌شود.
با استفاده از FAOSTAT محققان به سرعت می‌توانند تعیین کنند که در سال 2000 / 1379، انسان‌ها در مقایسه با بیست سال پیش از آن، 249 کالری بیشتر در روز مصرف می‌کردند؛ 70 درصد مصرف آب انسان صرف کشاورزی می‌شود؛ نزدیک به 2 میلیارد گوسفند و بز در گله‌های جهان وجود دارد؛ و اگرچه سیاره زمین غذای کافی برای تغذیه تمام ساکنان آن تولید می‌کند، اما 13 درصد جمعیت جهان دچار سوء‌تغذیه هستند. سال گذشته سازمان فائو استفاده از FAOSTAT را به صورت رایگان درآورد و از آن تاریخ تعداد کاربران آن از 400 نفر به 11500 نفر افزایش یافت.
در میان کاربران این پایگاه داده، دولت‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد (NGOs) وجود دارند که FAOSTAT را به دنبال راه‌هایی برای غذارسانی موثرتر به مردم جهان زیر و رو می‌کنند. در یک مطالعه اخیر، وزارت کشاورزی چین با استفاده از داده‌های فائو، میزان استفاده از زمین و تولید مواد غذایی خام را در 19 کشور مقایسه کرد. یکی از نتایج شگفت‌آور این بود که تعداد کارگران در مزارع چین بیش از حد نیاز است، و اگر افراد بیشتری به شهرها مهاجرت کنند کارایی و راندمان مزارع بهتر خواهد شد.
 

پروژه ژنوگرافیک
بهترین سابقه مهاجرت انسان‌های اولیه نه در استخوان‌های باستانی و نه در مصنوعات باستان‌شناسی، بلکه در دی‌ان‌ای انسان‌های زنده امروزی یافت می‌شود. در سال 2005 / 1384 برای قابل دسترس کردن این اطلاعات، انجمن ملی جغرافیا آمریکا و آی‌بی‌ام پروژه ژنوگرافیک (Genographic Project) را آغاز کردند.
در این پروژه، کیت‌های جمع‌آوری دی‌ان‌ای به افراد فروخته می‌شود و یک تحلیل از خاستگاه آنها به افراد ارائه می‌شود. شرکت‌کنندگان تشویق می‌شوند تا اطلاعات خود را به صورت ناشناس به یک پایگاه داده اهدا کنند؛ پایگاهی که همچنین نمایه دی‌ان‌ای افراد بومی را که توسط ژنتیک‌دانان انسان‌شناسی در 10 آزمایشگاه جمع‌آوری شده است نگهداری می‌کند. با جستجوی 420 هزار نمایه ذخیره شده در این پایگاه داده، دانشمندان می‌توانند جهش‌های ژنتیکی را در میان مردم پیگیری، و مراحل آن را در انسان‌های باستانی مجددا ردیابی کنند.
در سال 2008 / 1387، با مطالعه نسب مادری 624 ژن آفریقایی، محققان پروژه ژنوگرافیک کشف کردند که اگرچه تمام انسان‌ها در دی‌ان‌ای یک جد مادری 200 هزار ساله با هم سهیم هستند، دسته‌های کوچک انسان‌ها پیش از آنکه برای شکل دادن یک جمعیت واحد در اواخر عصر حجر با یکدیگر متحد شوند، نیمی از تاریخ بشر را در انزوا زندگی کرده‌اند.
 

مرکز توزیع داده هیئت بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی
قبل از اینکه هیئت بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی مرکز توزیع داده خود (DDC) را در سال 1998 / 1377 راه‌اندازی کند، محققانی که به پروژه‌های تغییرات آب‌وهوایی نیاز داشتند مجبور بودند که آنها را از تنی چند از دانشمندان بگیرند که در مدلسازی آماری آب‌وهوایی محاسبات بالا متخصص بودند. مدل‌سازها با کوهی از اطلاعات مواجه بودند و مطالعات بسیار خسته کننده بود.
بدتر از آن، آنها اغلب فرضیات و قالب‌های داده‌ای متفاوتی را استفاده می‌کردند، که مقایسه سریع نتایج را دشوار می‌ساخت. با این حال، اکنون DDC به عنوان مخزن مرکزی جهانی برای پروژهای آب‌وهوایی آینده خدمت می‌کند. تحلیل‌گران DDC قبل از آنکه داده‌ها را به پایگاه داده اصلی وارد کنند، آنها را از مدل‌های مختلف به قالب‌های سازگار و قابل بارگذاری تبدیل می‌کنند.
اگر یک دانشمند بخواهد مطالعه کند که سناریوهای مختلف گرمایش جهانی مثلا بر روی تولید ذرت در چین چطور اثر می‌گذارد، می‌تواند مجموعه داده‌های تولید شده از 49 مدل آماری مختلف را انتخاب کند و داده‌هایی را که به یک قالب قابل استفاده تبدیل شده‌اند، دانلود کند.
 

MD-Pro
با داشتن فهرستی از بیش از 15 میلیون بدافزار کامپیوتری، MD-Pro مرکزی برای کنترل بیماری‌های دنیای مجازی است. شرکت Frame4 Security Services که در سال 2006 / 1385 در هلند تاسیس شد، این پایگاه داده را به عنوان منبعی برای متخصصان امنیت ایجاد کرد، متخصصانی که برای شناسایی تهدیدهای جدید و توسعه و تست اقدامات دفاعی نیاز دارند تا به بدافزارها دسترسی داشته باشند.
تحلیل‌گران Frame4 برای جمع‌آوری نمونه‌ها از کامپیوترهایی موسوم به honeypot استفاده می‌کنند، که برنامه‌ریزی می‌شوند تا بدافزارها را جذب و گمراه کنند. همچنین بخشی از نمونه‌ها از سوی سازندگان آنتی‌ویروس و متخصصان امنیت مجازی به این پایگاه اهدا شده است. تحلیل‌گران می‌توانند نمونه‌ها را از سایت MD-Pro دانلود کنند، البته برای جلوگیری از فروش نمونه‌ها به سازندگان بدافزارها و هکرها، Frame4 بر کاربران خود نظارت می‌کند. پس از افزودن یک موتور پردازش دیگر در اوایل سال میلادی، MD-Pro با سرعت بیش از یک میلیون نمونه در ماه در حال توسعه است.

www.khabaronline.ir

 

پایگاه داده نقشه‌برداری دیجیتال آسمان اسلوندر سال 1998 / 1377 اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ 2.5 متری Sloan در رصدخانه آپاچی نیومکزیکو شروع به عکسبرداری از آسمان و بارگذاری تصاویر تهیه شده در پایگاه داده نقشه‌برداری دیجیتال آسمان اسلون (SDSS) کردند که به رایگان در اختیار عموم مردم قرار دارد. از آن زمان، اخترشناسان 100 ترابیت فضا را برای نقشه‌برداری نیم میلیارد ستاره، کهکشان، سیارک و کوازار استفاده کرده‌اند؛ و نقشه‌های سه‌بعدی کهکشان‌های خارجی را خلق، و ساختار کیهان را مطالعه کرده‌اند.
سال گذشته، دانشمندان از نمونه‌های ستاره‌ای انبوه SDSS استفاده کردند تا تعیین کنند که چرا برخی از کوتوله‌های سفید رد غیرمنتظره‌ای از فلز را در اتمسفر خود بر جای می‌گذارند. با مقایسه اندازه‌گیری‌های SDSS از هزاران کوتوله سفید جدیدا شناسایی شده با اندازه‌گیری‌های مربوط به سایر ستارگان، آنها کشف کردند که این آلودگی احتمالا باقی‌مانده‌های سیاره‌ای است. از آنجایی‌که کهکشان راه‌شیری در بردارنده تعداد زیادی کوتوله سفید آلوده است، دانشمندان استدلال کردند که ممکن است سیارات صخره‌ای و آبدار از چیزی که قبلا گمان می‌شد متداول‌تر باشند. بنابراین ممکن است احتمال وجود حیات فرازمینی در کهکشان ما بیش از آن چیزی باشدکه دانشمندان قبلا حدس می‌زدند.
 

Wayback Machine
هدف Wayback Machine کپی و ذخیره کردن اینترنت است. زمانی‌که شرکت غیرانتفاعی Internet Archive این پایگاه داده را 15 سال پیش بنیان گذاشت، نرم‌افزار مرورگر موسوم به خزنده (crawlers) حدود 180 میلیارد صفحه وب متعلق به بیش از 200 میلیون سایت را ذخیره کرده است.
اکنون با حجم 4 پتابایت، که هر ماه 35 تا 40 ترابایت نیز به آن اضافه می‌شود، Wayback Machine بزرگ‌ترین آرشیو در دسترس وب است که در جهان وجود دارد. کافی است یک آدرس URL مانند آدرس یک وبلاگ بسته شده را وارد کنید، و تاریخچه زمانی رو به عقب آن را با لینک‌هایی که به نسخه‌های عملیاتی وب سایت‌های همان زمان ارجاع می‌دهند، مشاهده کنید. پایگاه Wayback Machine رایگان است، بنابراین هر کاربر کنجکاوی می‌تواند داده‌های آن را برای تحقیق‌های تاریخی یا مطالعه تکامل وب استفاده کند.
 

WorldCat
از زمانی‌که مرکز کتابخانه کامپیوتر آنلاین در 40 سال قبل WorldCat را خلق کرد، کتابداران سراسر دنیا این پایگاه داده را با اطلاعات کتاب‌شناسی بیش از 1.75 میلیارد کتاب از 72 هزار کتابخانه در 170 کشور مختلف پر کرده‌اند.
کتابداران از این پایگاه داده برای دسترسی به اطلاعات هر کتابی در قفسه کتابخانه جهانی استفاده می‌کنند. امانت‌گیرندگان می‌توانند با نرم‌افزار مخصوص WorldCat برای گوشی‌های همراه، به جستجوی کتاب‌ها، فیلم‌ها، موسیقی و مقالات تحقیقی در کتابخانه‌های نزدیک خود بپردازند. در عین حال محققان می‌توانند WorldCat را برای کشف گرایش‌های فرهنگی و تاریخی، و شاید پیش‌بینی گرایش‌های آینده زیر و رو کنند. برای مثال دانشگاهی در تورنتو با استفاده از این پایگاه داده کشف کرد که افت و خیزهایی که در تعداد کتاب‌های فناورانه جدید ایجاد می‌شود، به ترتیب بر شکوفایی‌ها و بحران‌های اقتصادی مقدم است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:5  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سرطان پروستات در كمين مردان بالاي 50 سال

سرطان پروستات در كمين مردان بالاي 50 سال

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، شيوع بيماري پروستات با افزايش سن بيشتر مي شود به طوري كه بيش از 50 درصد مردان بالاي 50 سال و نيز 90 درصد بيماران بالاي 80 سال مبتلا به بزرگي خوش خيم پروستات هستند.

بزرگي خوش خيم پروستات، بيماري شايع مردان مسن است كه در اثر بزرگ شدن پروستات و مجاري ادرار تحت فشار قرار گرفته و راه خروجي ادرار مسدود مي شود.

به گفته متخصصان، كاهش فشار و قطع و وصل شدن جريان ادرار، تاخير در شروع ادرار، نياز به تخليه مكرر ادرار و احساس باقي ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار كردن، قطره قطره آمدن ادرار پس از اتما م ادرار، تكرر ادرار در روز و شب از علايم بروز اين بيماري است.

سرطان پروستات نيز به علت بزرگي پروستات با اين علايم ديده مي شود و در صورتي كه افراد اين بيماري را درمان نكنند به عوارضي از جلمه انسداد كامل راه خروج و قطع ادرار، خونريزي ادراري، تشكيل سنگ مثانه، عفونت هاي ادراري، نارسايي كليه و از كار افتادن مثانه مبتلا مي شوند.

به گفته برخي متخصصان اورولوژي، خطر ابتلا به اين نوع سرطان در افرادي كه سابقه فاميلي اين بيماري را دارند، بيشتر است.

اين مردان حتي اگر هيچ علامتي از بيماري نداشته باشند بايد از سن 45 سالگي به بعد به طور منظم بررسي و معاينه شوند.

بر اساس پژوهش هاي برخي محققان، مصرف چربي زياد در رژيم غذايي شانس ابتلا به سرطان پروستات را افزايش مي دهد.

البته اورولوژيست ها معتقدند كه بزرگي خوش خيم پروستات، علت سرطان پروستات نيست اما احتمال دارد بزرگي خوش خيم و بد خيم پروستات با هم وجود داشته باشند؛ بنابراين لازم است در تمام بيماراني كه با علايم بزرگي خوش خيم پروستات مراجعه مي كنند آزمايش psa(آنتي ژن اختصاصي پروستات در سرم خون) و معاينه پروستات انجام شود.

درمان اين بيماري به دو صورت دارويي و جراحي انجام مي شود.

***سرطان پروستات در مردان اروپايي و غربي شايع تر است

'ناصر شخص سليم' يك متخصص اورولوژيست مي گويد: سرطان پروستات شايع ترين سرطان مردان در كشور هاي اروپايي و غربي است.

وي با بيان اينكه شيوع اين بيماري در كشور هاي آسيايي و شرقي كمتر از كشورهاي اروپايي و غربي است، مي افزايد: در بين سرطان هاي ادراري و تناسلي هر چند شيوع سرطان پروستات از سرطان مثانه كمتر است اما بالاترين مرگ و مير را دارد.

اين متخصص اورولوژيست با بيان اينكه ممكن است اين بيماري در ظاهر علايمي نداشته باشد، مي گويد: آزمايش psa (آنتي ژن اختصاصي پروستات در سرم خون) يكي از روش هاي تشخيص اين بيماري است.

وي با اشاره به اينكه آنتي ژن سرم خون بالا نشان دهنده سرطان پروستات است، مي افزايد: افرادي كه نسبت به ابتلا به اين بيماري مشكوك هستند، از آنها نمونه برداري سوزني با راهنمايي سونوگرافي انجام مي شود.

شخص سليم ادامه مي دهد: چنانچه اين بيماري در اطراف پروستات گسترش نيافته باشد با عمل جراحي، توده سرطاني پروستات برداشته مي شود اما در صورتي كه اين توده گسترش يافته باشد، درمان قطعي براي آن وجود ندارد.

وي تصريح مي كند: اين نوع سرطان جز سرطان هايي است كه نسبت به شيمي درماني مقاومت نشان مي دهد.

وي با بيان اينكه براي درمان سرطان پروستات افراد بالاي 70 تا 75 سال راديو تراپي توصيه مي شود، مي گويد: ميزان شيوع اين سرطان بستگي به سن افراد دارد چرا كه آمارهاي جهاني نشان مي دهد 50 درصد افراد بيش از 80 سال مبتلا به سرطان پروستات هستند.

پيشگيري از سرطان پروستات، يكي از بخش‌هاي مهم تحقيقات پزشكي است اما با اين حال، هنوز تعدادي از قوي‌ترين عوامل خطرساز ابتلا به اين سرطان، خارج از كنترل هستند و ممكن است با رعايت نكات پيشگيري نيز نتوان بر آنها چيره شد.

تحقيقات نشان مي دهد كه مردان سياهپوست نسبت به مردان سفيد پوست بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند و چنانچه سرطان پروستات در ميان مردان خانواده فردي وجود داشته باشد، احتمال ابتلاي آنها نيز به اين بيماري افزايش مي‌يابد.

همچنين براساس تحقيقات، هيچ رابطه مستقيمي بين چاقي و بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان پروستات يافت نشده است با اين حال چاقي مي‌تواند بر ميزان هورمون‌هايي كه خطر اين بيماري را افزايش مي‌دهند، تاثير بگذارد.

مطمئن‌ترين روش براي سلامتي به‌طور كلي دوري از چاقي بيش از حد است كه با رعايت روش‌هاي سالم‌خواري، فعاليت‌هاي جسمي تحت نظر پزشك و انجام روزانه ورزش از پياده‌روي سريع گرفته تا بدن‌سازي به مدت 30 دقيقه يا بيشتر حاصل مي شود.

برخي محققان معتقدند كه برخي داروهاي خاص، ويتامين‌ها و مواد معدني مي‌توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش دهند.

تحقيقات جديد مصرف منظم هيچ دارو يا ماده كمك غذايي را براي پيشگيري از اين نوع سرطان تجويز نكرده است با اين وجود، برخي تركيبات شيميايي در اين جهت داراي مزاياي بالقوه‌اي هستند.

برخي متخصصان تغذيه مي گويند، دانه سويا و انواع ديگر حبوبات داراي فيتواستروژن هستند كه نوعي ماده شيميايي نباتي مشابه هورمون استروژن در بدن انسان است. اين مواد شيميايي مي‌توانند از بروز سرطان پروستات جلوگيري كنند.

در حقيقت، يكي از دلايل ممكن براي كم بودن تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در مردان خاور دور، استفاده فراوان از سويا است؛ البته محققان هنوز از چگونگي ايجاد اين تاثير فيتواستروژن اطمينان حاصل نكرده‌اند.

گوجه‌فرنگي و محصولات ديگر آن مانند سس و رب‌گوجه‌فرنگي به شكل ديگري در پيشگيري سرطان پروستات موثرند. گوجه فرنگي داراي ماده‌اي ويتامين مانند به نام ليكوپين است كه به عنوان يك آنتي‌اكسيدان عمل مي كند و با جلوگيري از آسيب‌ديدگي DNA در هسته مركزي سلول‌ها، خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد.

بهترين روش دريافت ليكوپين مصرف موادي چون گوجه‌فرنگي، گريپ‌فروت تو سرخ و هندوانه است و بهتر است تا حد امكان از انواع كمك غذايي آن استفاده نشود.

دانشمندان طي سال‌ها تحقيق و مطالعه در زمينه تغذيه دريافته‌اند كه مصرف روزانه سلنيوم معدني يا ويتامين E يا هر دو مي‌تواند از بروز سرطان پروستات جلوگيري كند.

http://www.irna.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:3  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

یوگا برای درمان درد کمر


 

بسیاری در زندگی خود باید با کمردرد دست و پنجه نرم کنند. گاهی حتی استراحت ‌طولانی و جراحی‌ هم نمی‌تواند درد کمر را تسکین دهد. حال محققان در پژوهشی جدید دریافته‌اند که حرکات یوگا می‌تواند کمک بزرگی برای کاهش این درد باشد.

 

برای مهار کمردرد کدام راه مؤثرتر است؟ رفتن به کلاس یوگا یا مراجعه به پزشک؟ در مجموع از هر پنج نفر، چهار نفر در زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند و برای تسکین درد به راه‌های درمانی گوناگون روی می‌آورند. در حالی که شماری از افراد تنها به کیسه آب گرم و دارو بسنده کرده، برخی دیگر به پزشک کایروپرکتیک مراجعه می‌کند. پزشک کایروپرکتیک برای درمان امراض و ناراحتی‌های جسمی از ابزاری مانند نرمش‌های کششی و تجویز رژیم غذایی استفاده می‌کند و از جراحی و تجویز دارو خبری نیست.

تحرک بجای استراحت

امروز دیگر شمار معدودی از پزشکان به بیماران مبتلا به کمردرد استراحت کردن و ماندن در تخت‌خواب را توصیه می‌کنند. در حال حاضر حرکت و نرمش ‌به عنوان بهترین دارو برای کمردرد شناخته شده است. در بیشتر موارد علت اصلی بروز کمردرد نشستن طولانی پشت میز کار و عدم تحرک کافی در اوقات فراغت است. این موارد موجب بروز تغییرات دردناک در ماهیچه‌ها و ستون فقرات می‌شود. به تازگی رفتن به کلاس‌های یوگا نیز به عنوان راهی برای تسکین کمردرد رایج شده است.
امروزه دیگر شمار معدودی از پزشکان، آن هم در موارد خاص، به بیماران مبتلا به کمردرد استراحت کردن و ماندن در تخت‌خواب را توصیه می‌کنندامروزه دیگر شمار معدودی از پزشکان، آن هم در موارد خاص، به بیماران مبتلا به کمردرد استراحت کردن و ماندن در تخت‌خواب را توصیه می‌کنند
محققان آمریکایی در موسسه‌ی تحقیقاتی در زمینه بهداشت در شهر سیاتل نیز اخیرا برای بررسی تأثیر یوگا و حرکات کششی روی کمردرد پژوهشی انجام داده‌اند. آنها ۲۲۸ داوطلب که دچار دردهای مزمن کمر هستند را به سه گروه تقسیم کردند. ۹۲ نفر بایستی هر هفته به کلاس یوگا می‌رفتند و ۹۲ نفر هم به کلاس حرکات کششی. ۴۵ نفر دیگر تنها کتابی درباره‌ی دلائل بروز کمردرد و اهمیت انجام تمرینات بدنی دریافت کردند. محققان پس از شروع پژوهش سه بار در زمان‌های مختلف با داوطلبان تماس گرفتند تا در مورد کمردردشان از آنها سؤال کنند.

تأثیر یوگا نشأت گرفته از تمرینات بدنی یا تمرینات ذهنی؟

نتیجه این بود که حرکات یوگا و حرکات کششی تأثیر بسزا و در عین حال یکسانی در تسکین کمردرد داوطلبان داشت. محققان در این باره در مجله علمی Archieve of Internal Medicine  نوشته‌اند: «با توجه به نتیجه یکسان هر دو نوع تمرین بدنی (یوگا و حرکات کششی) به احتمال زیاد تأثیر یوگا بیشتر نتیجه حرکات بدنی مانند نرمش‌ها و کشش‌های ماهیچه‌ای است تا تمرینات ذهنی.»  

البته بنا بر پژوهش‌های دیگر نشانه‌های نیز وجود دارند که حاکی از تأثیر تمرینات ذهنی بر کاهش درد هستند. به طور مثال در گزارشی در مجله Journal of Neuroscience گفته شده که مراقبه (مدیتیشن) به اندازه برخی داروها به تسکین درد کمک می‌کند.
حرکت و نرمش ‌به عنوان بهترین دارو برای کمردرد شناخته شده استحرکت و نرمش ‌به عنوان بهترین دارو برای کمردرد شناخته شده است
محققان آمریکایی در پژوهش اخیر خود در زمینه بررسی تأثیر یوگا بر کمردرد متوجه شدند که دو روش یوگا و تمرینات کششی بسیار مؤثرتر از توضیحات کتاب راهنما است که در اختیار گروه سوم داوطلبان قرار گرفته بود. البته حتی در این گروه نیز داوطلبان درد کمتری نسبت به قبل احساس می‌گردند، اما دو گروه دیگر که در طول این دوره تمرینات بدنی انجام می‌دادند، پس از اتمام دوره به طور واضح احساس بهتری داشته‌اند.

تیموتی کری Timothy Carey از دانشگاه کارولینای شمالی گفته: «ما پزشکان باید بیماران را به انجام تمرینات بدنی تشویق کنیم. همچنین باید دوره‌های درمانی با استانداردهای هماهنگ طراحی شوند. بیمارانی هم که به اینگونه دوره‌ها نیاز دارند باید در پرداخت هزینه‌ها حمایت شوند.»

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:59  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

200 سال با تبهکاران و نیکوکاران در قصه‌های چارلز دیکنز

 

چارلز دیکنز نویسنده کتاب‌هایی چون «انتظارات بزرگ» و «الیور تویست» و خالق برخی از معروف‌ترین شخصیت‌های تاریخ ادبیات جهان است.

به   هفتم فوریه 2012، دویست سال از تولد چارلز دیکنز رمان‌نویس قهار بریتانیایی و خالق شخصیت‌های جاودانی چون الیور توئیست و اسکروج می‌گذرد. آنچه در ادامه می‌خوانید نمایه‌ای از برخی معروف‌ترین شخصیت‌های مخلوق این نویسنده است.
 
برای دیدن تصویر در سایز واقعی اینجا را کلیک کنید.

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان ۱۳۹۰ساعت 17:9  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مدیتیشن جایگزینی برای مسکن‌های قوی

 

پیش از این‌که آثار درد پدیدار شوند، مراقبه می‌تواند به طور غافلگیرکننده‌ای در جلوگیری از آن‌ها مؤثر باشد. پژوهشی جدید نشان داد‌ه‌ که تمرینات ذهنی می‌توانند به اندازه داروهای بسیار قوی حس درد را در انسان کاهش دهند.

 

مدیتیشن یا مراقبه جزء علومی نیست که نتوان آن را بر مبنای روش‌های علمی اثبات کرد، بلکه دنیای دانش همواره مزایای بیشتری در مورد مراقبه را کشف می‌کند. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که تمرینات ذهنی توانایی دقت و تمرکز را افزایش می‌دهند. در این میان به‌ویژه برای پزشکان تأثیر چشمگیر مراقبه در کاهش درد از اهمیت زیادی برخوردار است. تیم پژوهشی دانشگاه "ویک فارست" در ایالت کارولینای شمالی آمریکا به بررسی میزان این تأثیر پرداخته‌است. آنها همچنین چگونگی تأثیر تمرینات ذهنی روی بخش‌های مختلف مغز را مشاهده کرده‌اند. نتایج این پژوهش در مجله‌ای با عنوان Journal of Neuroscience منتشر شده است.

ارتباط مراقبه و احساس درد

دانشمندان در جریان این پژوهش برای ۱۵ نفر داوطلب چندین تمرین ذهنی را به مدت چهار روز در نظر گرفتند. داوطلبان بایستی این تمرینات را هر روز به مدت یک ساعت و نیم انجام می‌دادند. آنها در جریان تکنیک‌های مراقبه، یاد گرفتند که روی تنفس خود تمرکز کنند. 

دانشمندان برای کشف ارتباط بین مراقبه و احساس درد، پیش از شروع مراقبه ابتدا دستگاهی گرم‌کننده را به پای راست داوطلبان وصل کردند که دمای آن به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسید. این دستگاه برای بیش از پنج دقیقه با فاصله‌ای به مدت چند ثانیه‌مرتب خاموش و روشن می‌شد و به این ترتیب شرایطی را ایجاد می‌کرد که معمولا برای بیشتر افراد بسیار دردناک است. داوطلبان سپس بایستی حس خود را در مورد دردی که احساس کرده بودند، توصیف می‌کردند. در عین حال از فعالیت‌مغز در جریان این آزمایش نیز عکس‌برداری شد.

مراقبه، مؤثرتر از مرفین

داوطلبان یکبار هم هنگام مراقبه باید این درد را تحمل می‌کردند. این‌بار دانشمندان متوجه شدند که میزان شدت درد نزدیک به ۴۰ درصد و احساس ناخوشایند حاصل از آن تا ۵۷ درصد کاهش یافته است. این تأثیر به مراتب بیشتر از برخی داروهای قوی است که برای تسکین درد تجویز می‌شوند. به‌‌طور مثال در جریان پژوهشی مشابه ثابت شده که حتی تأثیر مرفین مقداری کمتر از تأثیر مراقبه بر روی کاهش درد است. 

دانشمندان در عین حال بخش‌هایی از مغز را که مسئول ایجاد تأثیر تسکین‌دهنده مراقبه بر روی حس درد هستند، شناسائی کرده‌اند. آنها با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته عکس‌برداری متوجه شدند که فعالیت آن بخش مغز که مسئول دریافت شدت درد است به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. تغییراتی نیز در بخش دیگری از مغز مشاهده شده که مسئول دریافت پیام‌های حسی است. دکتر فادل زیدان، سرپرست تیم پژوهشی دانشگاه "ویک فارست" احتمال می‌دهد که مراقبه دقیقا به خاطر تأثیر همزمان روی بخش‌های مختلف مغز می‌تواند در کاهش درد ثمربخش باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان ۱۳۹۰ساعت 17:8  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

تایید داروی زارلتو (rivaroxaban)برای جلوگیری از لخته توسط FDA

        

انجمن دارو وغذای امریکا FDAچند روز قبل داروی ضد لخته زارلتو XARELTOرا برای کاهش خطر لخته در بیماران با ریتم غیر عادی قلبی یعنی فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای تایید کرد.فیبریلاسیون دهلیزی در بیش از 2میلیون امریکایی رخ داده و یکی از شایع ارین ریتم های غیر طبیعی قلبی است.در این عارضه ضربان دو حفره فوقانی قلبی یعنی دهلیزهابی نظم بوده  و بندرت هماهنگ می شوند که این منجر به تجمع خون در دهلیزها و در نتیجه به بروز لخته منجر می شود و منظور از فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای بروز این نوع ریتم غیر طبیعی در افرادی است که ظاهرا ایراد دریجه قلبی ندارند.

دکتذ نورمن استوک بریج سرپرست بخش قلبی عروعی و کلیوی در مرکز تحقیات و ارزیتبی اف دی ا

بیان می کند که تجمع خون در دهلیزها به ایجاد لخته و حرکت ان لخته د رعروق مغزی و اسداد انها و در نتیجه وقوع سکته مغزی می شود واین داروی جدیدا تایید شده امکان پیشگیری دیگری در اختیار اطبا برای جلوکیری از سکته های مغزی می شود.وقوع سکته درصورتی است که گردش خون یک ناحیه از مغز مختل شود

اگر سلولهلی مغزی مرده و یا براثر سکته مغزی اسیب ببینند در ان قسمتی از بدن که به ان سلولها مربوط می شود اختلال رخ می دهد.علایم سکته ها یمغزی عبارتست از ضعف مفرط ناگهانی ضعف و یا فلج صورت دستها و یا پاها و اختلال در تکلم و یا دشواری در  فهم عبارات اداشده توسط دیگران و یا مشکلات بینایی است.

بی خطری و موثربودن زارلتو (ریواروکسابان)در 14000 بیمار بررسی شده و با وارغارین مقاسیه شده است و کفایت اثری برابر وارفارین در پیشگیری از سکته های مغزی داشته است.برای بیمارانی که انرا برای فیبریلاسیون دعلیزی می گیرند یکبار در روز غروب ها برای جداکثر جذب کافی است.خطر عمده ان مانند سایر داروهای ضدلخته خونریزی است که ریسک ان معادل .ارفارین است اما زالرتو بیشنر در معده و روده خونریزی می دهد تا در مغز.بیمارانی که انرا دریافت می کتتد بدون اطلاع و نظر طبیب خود نباید انرا قطع کنند زیرا خطر بروز سکته مغزی می رود.

این دارو در ال جولای 2011 برای کاهش ریسک وقوع سمته های مغزی ترومبوزی عروق عمقی پاها و نیز کاهش ریسک بروز امبولی ریوی در بیماران عمل شده زانو و تعویض لگن توسط FDAتایید شده بود.قرص های 10 میلیگرمی دارد.

http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm278646.htm

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان ۱۳۹۰ساعت 16:33  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

خاطراتی چند از ملک‌الشعراء بهار


به مناسبت یکصدوبیست‌وپنجمین سال تولد محمدتقی بهار

در سال ۱۲۹۷ پدرم از زواره به تهران رفت و مدت چند ماهی را که در آنجا اقامت داشت شماره‏های روزانه‌ روزنامه‏های ایران و رعد را که به مناسبت جنگ‏ جهانی اول هنوز روی کاغذ زرد کاهی و نباتی به چاپ می‏رسید برای استفاده‌ من‏ به‌طور منظم با پست به زواره می‏فرستاد.
سید محمد محیط طباطبایی، گروه فرهنگ و هنر- در سال 1297 پدرم از زواره به تهران رفت و مدت چند ماهی را که در آنجا اقامت داشت شماره‏های روزانه‌ روزنامه‏های ایران و رعد را که به مناسبت جنگ‏ جهانی اول هنوز روی کاغذ زرد کاهی و نباتی به چاپ می‏رسید برای استفاده‌ من‏ به‌طور منظم با پست به زواره می‏فرستاد.
در این تاریخ بود که با نام‌های ملک‌الشعرا بهار مدیر سیاسی روزنامه‌ ایران‏ و سید ضیاءالدین طباطبایی مدیر روزنامه‌ رعد که در یک امر مشترک سیاسی به دفاع‏ و جانبداری برخاسته بودند آشنا شدم.
در 1302 که برای اقامت و تحصیل یا کار از زواره به تهران منتقل شدم نام‏ ملک‌الشعرا را در بین اسامی وکلای مجلس شورای ملی می‏شنیدم و نوشته‏های او را در روزنامه‌ نوبهار هفتگی و همچنین در دوره‌ مجله‌ ادبی دانشکده که مجموعه‏اش را به‏ دست آورده بودم، می‏خواندم و صورت معمم او را گاه‌گاهی از روی عکس منتشرشده‏ در مطبوعات می‏دیدم ولی ملاقاتی پیش نیامده بود.
نخستین بار که به دیدار بهار نایل شدم در زمستان سال 1305 بود که بهار را در مدرسه‌ تازه بنیاد شاهپور اهواز که به دعوت شرکت نفت جنوب با چند تن از رجال‏ سیاسی وقت برای بازدید از مؤسسات تابع شرکت در آبادان و مسجد سلیمان، به اهواز آمده بودند، هنگام بازدید از مدرسه‌ مزبور دیدم ولی نه با عبا و عمامه‌ معهود بلکه‏ با لباس جدید و کلاه پوست که این دیدار خیلی محدود و کوتاه و تشریفاتی صورت‏ گرفت و چون مسبوق به هیچگونه سابقه‌ آشنایی نبود مانند دیدار دشتی که او هم به‏ عنوان مهمان شرکت نفت ا.بی.او.سی در همان اوان از مدرسه دیدن می‏کرد، به‏ ایجاد هیچ‌گونه آشنایی شخصی منجر نشد.
دوام خدمت در معارف خوزستان تا 1309 مرا از تکرار و تجدید آشنایی‏ با مرحوم بهار بی‏نصیب گذارد تا سال 1309 که از خوزستان به تهران بازگشتم و خدمت تدریس دارالفنون را با شرکت در امور نویسندگی در مطبوعات هماهنگ ساختم. قضا را در این موقع برنامه‌ جدید تحصیلی مدارس متوسطه که تازه تصویب‏ و انتشار یافته بود و نسبت به صورت معهود قبلی آن اختلافاتی داشت، در قسمت ادبی‏ مورد انتقاد این‏جانب قرار گرفت و بر گنجانیدن نام شهاب ترشیزی در برنامه‌ دروس‏ تحصیلی دبیرستان‌ها و نظائر آن اعتراضی شد.
مرحوم ملک که گویا در تنظیم قسمت ادبی آن برنامه سهم بیشتری داشت، موضوع پاسخ به انتقاد را زمینه‌ سخنرانی مفصلی درباره‌ شعرای عصر قاجاریه از صبا تا محمود خان صبا در انجمن ادبی ایران و همچنین نگارش مقاله‏ای زیر عنوان‏ نهضت ادبی در مجله‌ ارمغان قرار داد.
مقاله‌ ارمغان بهار در ترجمه‌ احوال و آثار شهاب، درست جوابگوی آن انتقاد جزئی به نظر رسید که انتقاد بر انتقاد دیگری را از پی آورد.
آشنایی با مرحوم بهار در آن هنگام هنوز از حد نگارش و بحث قلمی تجاوز نمی‌کرد و مسائلی که نتیجه‌ معارفه و مصاحبه و مذاکره‌ حضوری باشد در میانه به وجود نیامده بود. بنابراین زمینه‌ مقاله‌ انتقاد بر ترجمه‌ احوال شهاب قدری خشک و نامطلوب از کار درآمد. مرحوم رحیم‌زاده‌ صفوی که از دوستان قدیم بهار و آشنایان جدید نویسنده‌ مقاله بود برای ترمیم این امر، زمینه‌ نخستین ملاقات مرا با مرحوم ملک فراهم آورد.
این دیدار در کتابخانه‌ دانشکده واقع در خیابان شاه‏آباد قدیم صورت گرفت، محلی‏ که مرحوم بهار برای سرگرمی خود و آزادی دید و بازدید با دوستان و آشنایانش در 1310 به صورت مغازه‌ کتابفروشی تأسیس کرده بود و کتاب‌های چاپی کتابخانه‌ شخصی خود را از خانه بدانجا آورده و در قفسه‏ها در معرض مشاهده‌ واردین قرار داده بود.
این کتابخانه عصرها غالبا محل اجتماع ادبا و شعرا و عناصر ناراضی از اوضاع‏ وقت بود که با آن مرحوم سابقه‌ الفتی و معرفتی داشتند.
مرحوم بهار کتاب‌هابی مانند تاریخ سیستان و مجمل التواریخ و ترجمه‌ بلعمی را که با وزارت معارف قرارداد تصحیح و چاپ بسته بود در همین محل رفت‏وآمدها و بازدیدهای پر از گفت‏وشنید به کمک یکی از همشریان مشهدی منصور نام (مدیر بعد مجله‌ شهربانی) مطابقه می‏کرد. در نخستین روز ملاقات متن ترجمه‌ بلعمی از تاریخ‏ طبری را آنجا در دست مطابقه دیدم.
قضا را با عده‏ای از شعرا و نویسندگان و سیاستمداران و معلمان و عمال دیوانی‏ سرشناس یا گمنام کشور در این دکه‌ محقر خیابان شاه‏آباد ولی در محضر مجلل آن‏ مرحوم و به معرفی پدرانه‌ او آشنا شدم. این حسن توجه او نشان می‏داد که سوء تأثیر آن اختلاف نظر جزئی در تشخیص مقام ادبی شهاب چندان اثر نامطلوبی در روح‏ شاعر سیاستمدار نامی باقی نگذاشته بود.
مرحوم ملک چنانکه در برخوردهای قلمی قبلی هم با مرحوم اقبال و مرحوم‏ کسروی و دیگران نشان داده در مناظره سخت بی‏پروا بود ولی بیش از دیگران صبر و تحمل و احیانا اغماض و سماجت به خرج می‏داد. شاید این اندازه تفاوت سلوک او با نویسندگان و سخنوران دیگر، محصول زندگانی پرماجرای سیاسی او در عرصه‌ مجلس شورا بوده باشد.
قضا را روزی در کتابخانه‌ دانشکده با مردی موقر و خوش‏بیان و مبادی آداب‏ روبرو شدم که زبان به انتقاد از قریب گرگانی و دستور زبان فارسی درسی تألیف او گشوده بود. دفاع من از خدمت قریب به معارف از این راه که مبتنی بر ملاحظات و دلایلی هم بود پسند شخصیت ناقد مزبور قرار نگرفت و ناراضی بیرون رفت. بهار پرسید مگر شما با آقای تدین آشنا نبودید و آنگاه افزود که میزان مقاومت در برابر انتقاد میان اشخاص خیلی متفاوت است ولی نامطلوبی پیش‏آمد را نتیجه‌ مسامحه‌ خود در معارفه قلمداد کرد که در جواب گفتم الخیر فی ما وقع، زیرا به دفاع از حق میرزا عبدالعظیم خان بیش از جلب رضایت آقای تدین علاقه‏مند بودم. یکی از حاضران آن‏ جلسه آقای ادیب طوسی بود که از همان مجلس درصدد تألیف دستور زبان تازه‏ای‏ برآمد.
نکته‏ای را که باید یادآوری کنم کتاب‌هایی که بهار از کتابخانه‌ شخصی خود به‏ دانشکده منتقل کرده بود هرکز در معرض فروش و تقویم قرار نگرفت و دوستان‏ می‏دانستند که نباید قیمت آن‌ها را بپرسند و خریدار شوند.
بهار همان اوان در مطبعه‌ مجلس به چاپ دیوان اشعار خود مشغول شده بود و بیش از یکصد صفحه‌ آن را در همانجا دیدم قضا را قصیده‏ای با ردیف «محمد» که‏ تعریضی به محمد خان درگاهی رئیس نظمیه‌ وقت داشت در آخرین فرم چاپی که نشان‏ داد دیدم و بر جسارت او آفرین گفتم. گویا استحضار درگاهی بر این موضوع سبب‏ شد که با تنظیم گزارشی مخصوص، موضوع افتتاح کتابخانه‌ دانشکده را یک آنتریک‏ و دسیسه‌ سیاسی از طرف بهار معرفی کرده بود. ملک زود این نکته را دریافت و محل‏ و اثاثیه‌ کتابخانه را به یکی از کتابفروش‌ها (مدیر ادب) واگذار کرد و کتاب‌های‏ خود را به خانه برگردانید. روزی بنا بود به قرار قبلی برای گرفتن نسخه‏ای خطی به خانه‌ ملک در خیابان بهار رفتم. فوق‌العاده محبت کرد و نسخه‌ نفسی تذکره‌ نصرآبادی خود را برای مراجعه‌ دقیق در اختیارم گذارد و نسخه‌ منحصر به فردی که مرحوم تربیت مرا از وجود آن پیش ملک مستحضر ساخته بود به امانت از آن مرحوم گرفتم.
کتاب مزبور همان نسخه‌ اصلی سفرنامه‌ میرزا صالح شیرازی به لندن است که‏ مؤلف در موقع پاکنویس مسوده خیلی از مطالب آن را که به انگلیس‌ها برخورد بیشتر داشته با رقم باطل 9 رقم زده است و اینک در نسخه‌ لندن که اساس چاپ اسمعیل رایین‏ قرار گرفته از آن‌ها اثری دیده نمی‏شود.
در مقالات تاریخ اعزام محصل به اروپا مندرج در شفق سرخ از این نسخه‏ استفاده و نقل بسیار شد. در حقیقت سند دیگری که آن موضوع را بدین تفصیل در بر داشته باشد هنوز هم در مدارک زمان فتحعلی شاه دیده نمی‏شود. منقولاتی که در 1312 اسباب دردسر و زحمت ناقل را فراهم آورد.
روزی که برای دیدن و گرفتن کتاب به دیدار ایشان رفته بودم مرد محترمی‏ وارد شد که بعدها او را شناختم که ظهیر الاسلام است و چنین دریافتم که ادامه‌ توقف‏ من در آنجا دیگر مصلحت نیست و با کسب اجازه آن کتاب را برداشتم و بیرون آمدم. چندی بعد شنیدم که نظمیه بهار را دستگیر و زندانی کرده است. وقتی استفاده از کتاب امانتی به پایان رسید آگاه شدم که از زندان تهران به اصفهان تبعید شده است. کتاب را به مرحوم محمد ملک‌زاده برادر بهار سپردم و با نامه‏ای دایر بر تشکر از مساعدتی که از این بابت شده بود همراه فرستادم. ملک‏زاده نامه را به اصفهان‏ فرستاد. ولی کتاب را به کتابخانه‌ برادر تحویل داده بود.
مقارن این احوال و اوضاع قضیه‌ تغییر دولت مخبرالسلطنه پیش آمد. روی کار آمدن ذکاء‌الملک فروغی که بایستی در 1313 عهده‌دار پذیرایی از مهمانان خارجی‏ و خاورشناسان در جشن بزرگ افتتاح مقبره‌ تازه‏ساز فردوسی در توس و تشکیل‏ کنگره‌ فردوسی در تهران باشد، سبب شد که به یادآوری علی‌اصغر حکمت کفیل وزارت‏ معارف و درخواست و وساطت فروغی -چنانکه از مرحوم محمد قوام به نقل از پدرزنش شکوه‌الملک شنیدم- با رفع مزاحمت و مراجعت مرحوم بهار از اصفهان به‏ تهران موافقت شد تا در کنگره‌ فردوسی حاضر باشد و شرکت کند.
بهار ایامی را که در اصفهان به تبعید می‏گذراند بیکار ننشست و در مجله‌ باختر که در آن شهر به مدیری سیف‏پور فاطمی انتشار می‏یافت یکی از بهترین مقاله‏های‏ تحقیقی خود را درباره‌ فردوسی نوشت و به چاپ رسانید که در نوع خود بی‌مانند بود.
نخستین برخورد یا دیدار جدید ما در تالار اجتماعات مدرسه‌ دار الفنون‏ هنگام‏ انعقاد جلسه‏های کنگره‌ فردوسی صورت گرفت. همان روزی که درینک واتر شاعر انگلیسی شعر خود را که در اسلامبول هنگام عبور بدین مناسبت سروده بود چنان‏ شاعرانه خواند که در روحیه‌ اکثر حضار مجلس تأثیر غنائی و صوتی بی‏نظیری‏ بخشید در همان روز ملک را دیدم که زیر جاذبه‌ صوتی درینک واتر بر آن شده بود که‏ ترجمه‌ فارسی آن را به نظم درآورد.
محسن اسدی مترجم زبردست انگلیسی ترجمه را فراهم آورد و منظومه‌ معروف‏ طلوع ماه در قسطنطنیه‌ بهار را زمینه‏سازی کرد. از این زمان به بعد دیگر توفیق‏ زیارت بهار را در بستان‌سرای مسکونی وی نیافتم ولی در کتابخانه‏ها و مجامع عمومی‏ و مدارس بارها به دیدار یکدیگر نایل می‏شدیم تا آنکه ورق برگشت و روس و انگلیس در 1320 ایران را اشغال کردند و رضاشاه را به جزیره‌ موریس فرستادند.
مرحوم بهار دوباره به عالم سیاست که سال‌ها از آن دور افتاده بود بازگشت. سیر زمان مرا هم از عالم تتبع و تحقیق و تدریس اندکی به سوی سیاست کشانید و نخستین همکاری سیاسی را با آن مرحوم در جبهه‌ آزادی پیدا کردم.
جبهه‌ آزادی در اصل برای جلوگیری از تجاوز دستگاه سلطنت و دولت نسبت به‏ حقوق اساسی ملت با همکاری عده‏ای از روزنامه‏نگاران در 1321 تشکیل یافت.
مؤسسان اولیه: مرحوم حسین فاطمی مدیر باختر امروز و احمد ملکی مدیر ستاره‌ ایران و صادق سرمد مدیر صدای تهران و محیط طباطبائی صاحب‌امتیاز مجله‌ محیط بودند. سپس ملک الشعراء بهار و عمیدی نوری و دکتر فریدون کشاورز مدیر روزنامه‌ رزم و ایرج اسکندری مدیر روزنامه‌ رهبر و جعفر پیشه‏وری مدیر روزنامه‌ آژیر و محمدعلی خلیلی و میرسپاسی و عزت‏پور و چند تن دیگر از مدیران‏ جراید هفتگی که جمع عدد آنان از  16 نفر تجاوز می‏کرد، بدان ملحق شدند.
اساسنامه و آیین‏نامه‌ آنکه به انشاء محیط و تصویب سه نفر مؤسس دیگر بود بعدها به امضای یکایک اعضای جدید جبهه رسید و به موقع اجرا گذاشته شد.
جبهه که در آغاز امر به غرض توجیه سیاست عامی تشکیل یافته بود به زودی از هدف اصلی خود منحرف گشت و به مسائل کوچک‌تر و محدودتری مشغول شد که از خواست‌های افراد وابسته و دسته‏های محدودی برمی‏خاست. اختلاف نظر میان روزنامه‌نگاران طرفدار احمد قوام که مرحوم بهار در صدر ایشان قرار داشت و مدیران‏ جراید حزب توده که با قوام سروسری داشتند و مرحوم سرمد که سردسته‌ عده‌ دیگری‏ بود با مرحوم فاطمی که با خواست‌های آنان همراه نبود جبهه را که پشت مراکز قدرت‏ روز را در آغاز تشکیل خود لرزانده بود از اهمیت و تأثیر افکندند و کار بدانجا رسید که در 1321 شاه و قوام و اسکندری را به یکدیگر نزدیک کرد و در نتیجه‌ دیدارهای ایشان مسوده‌ اعلامیه‏ای از طرف قوامی‌ها و توده‏ای‌ها فراهم شده بود و امر بر جلوگیری از بازگشت سید ضیاءالدین طباطبایی از خارج به ایران که پس از طرح‏ و جروبحث زیاد مورد تصویب اکثریت اعضای جبهه قرار نگرفت.
این پیش‏آمد نامطلوب سبب شد که جبهه پس از یک دوره‌ فعالیت سیاسی‏ فوق‌العاده مؤثر از هم گسسته شود و مساعی افراد و شخصیت‌ها دیگر نتوانست در هیچ‏ مقیاسی به احیای آن بپردازد. در این موقع بود که همکاری سیاسی تازه‌ ما هم به‏ پایان رسید. این تجربه‌ کوتاه سیاسی مرا آگاه ساخت که منافع و مصالح سیاسی کلی‏ که غالب طبقات مردم را به طور متساوی بتواند دربر گیرد در این کشور کمتر سلسله‏جنبان اقدامات جمعی و فردی قرار گرفته که نظیر آن‌ها معمولا در احزاب و جمعیت‌ها و بنیادها و هیأت‌ها صورت می‏گیرد. بنابراین در این کشور پیش از هر اقدام مفیدی باید زمینه‌ قبول و استطاعت مردم را برای جذب و هضم موضوعی فراهم‏ آورد و این از راه کارهای فکری و تعلیمی بیش از فعالیت‌های سیاسی میسر است.
از 1321 بدین‏طرف به تدریج خود را از این مرحله به مرحله‌ قبلی تحقیق و تتبع سیر اندیشه برگردانیدم که جوانی را با آن آغاز کرده بودم.
***
وقتی مرحوم بهار به وزارت فرهنگ در کابینه‌ دوم قوام رسید به سمت معلم‏ همکار به دیدار او رفتم و دریافتم که او علاقه‏ای و اطمینانی به کار حاضر خود چندان ندارد.
بهار مانند دکتر سیاسی که از وزارت فرهنگ خود در کابینه‌ اول قوام‌السلطنه‏ پایه‌ کارش را در دانشگاه طوری استوار کرد که سال‌ها در این سمت پایدار ماند موفق‏ نشد. مرحوم ملک هم می‏خواست وضع دانشگاهی خود را طوری به سامان آورد که در آینده از هر حیث بی‏دغدغه باشد، ولی پیش از اینکه امکان تحقق چنین نیت خیری‏ فراهم شود قوام کابینه را ترمیم و تعدیل کرد و وزارت معارف را از دوست دیرین‏ خود بهار گرفت و به عضو دیگر جبهه‌ آزادی واگذاشت که دکتر فریدون کشاورز بود. این پیش‏آمد که با سقوط قوام و تحول وضع کلی مملکت تکامل یافت، در خلاف جهت پیش‏بینی‌شده از طرف مؤسسان جبهه‌ آزادی، به روحیه‌ رنجور بهار چنان‏ ضربت فوق‏العاده‏ای وارد کرد و جسم علیل و ناتوان او را به شدت نفوذ و تأثیر مرض‏ رها نمود که سال‌ها بود بهار با آن مقاومت می‏ورزید.
***
اگر خطا نکرده باشم آخرین بار در سال 1349 برای عیادت آن مرحوم به باغی‏ در شمیران رفتم و به او چنین وعده دادم که در زمستان وسایل دعوتی برای بازدید شاعر از هندوستان که تازه در آنجا رایزن فرهنگی شده بودم، فراهم آورم ولی پیش‏ از اینکه در این باب و برای تهیه‌ مقدمات با مرحوم ابوالکلام آزاد سخنی گفته باشم‏ خبر درگذشت بهار مرا در دریایی انباشته از تأسف و اندوه و تحسر بر آن همه استعداد و قابلیت فرو برد که در راه انجام کارهای بی‌روح سیاسی به مصرف رسیده بود.
www.ghanoononline.ir
+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان ۱۳۹۰ساعت 16:31  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مدرسه عشایر

 مدرسه عشایر یک چادر است و دو تخته زیلو و یک تخته سیاه.

 www.tabnak.ir
+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مطالب قدیمی‌تر