دکتر جمشید دَوَنلو متخصص مغز و اعصاب

اطلاعات تماس در سایت www.drdavanlou.com درج گردیده

مرگ و میر تصادفات رانندگی

 

 پلیس در سه چهار سال گذشته، آمار کشته شده های تصادفات را 23 تا 24 هزار نفر اعلام کرده است. اما وزارت بهداشت آمار 30 هزار نفری را اعلام می کند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت از آمار غیر رسمی 30 هزار کشته تصادفات جاده ای نوشته است. ضمن اینکه هر سال 300 هزار نفر هم به دلیل تصادفات به معلولان قطع نخاع، قطع اعضا و دیگر مجروحیت ها افزوده می شوند. این امار هولناکی است که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است.

با این حال، پلیس معتقد است با سخت گیری های قانونی، توانسته تا حد بالایی، از افزایش تصادفات پیشگیری کند. با توجه به اعلام پلیس راهور، در سال گذشته کمتر از 24 هزار نفر در جاده های ایران کشته شده اند. ضمن اینکه پزشکی قانونی هم اعلام کرده است در سال 89، برای 23 هزار و 249 نفر، گواهی فوت به دلیل تصادفات رانندگی صادر کرده.

پلیس معتقد است اگر سخت گیری های مختلف برای راننده ها و تولیدکننده های خودرو وجود نداشت، هر سال بیش از 35 تا 40 هزار نفر در تصادفات رانندگی، کشته می شدند. با این حال ایران هنوز هم بالاتریت آمار مرگ و میر رانندگی را دارد که بخشی از آن به دلیل فرهنگ رانندگی نا منظم است.

www.khabaronline.ir


+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ساعت 15:44  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

«ادامه بحران در اروپا تهدیدی برای اقتصاد آمریکاست»

 

 

اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن دفاع از برنامه اقتصادی خود خواستار تلاش بیشتر کشورهای اروپایی برای حل بحران مالی در حوزه پولی یورو ‌شد. وی از نمایندگان جمهوری‌خواه نیز خواست که به بسته‌ی پیشنهادی دولت رای مثبت دهند.

 

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در روز پنج‌شنبه (۱۴ مهر/۶ اکتبر) خواستار پایان دادن فوری به بحران مالی در حوزه پولی یورو شد. رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد که ادامه بحران بدهی‌های دولتی در برخی کشورهای اروپایی تهدیدی برای بهبود اقتصاد جهانی است.

اوباما تصریح کرد که بحران مالی کنونی در اروپا سبب کاهش رشد اقتصادی آمریکا شده است. به گفته وی، این کاهش در مقایسه با رشد اقتصادی در آغاز سال میلادی قابل مشاهده است.

رئیس‌جمهور آمریکا ابراز امیدواری کرد که کشورهای اروپایی با برنامه‌ای مشخص در نشست آتی جی ۲۰ شرکت جویند. نشست بیست کشور مهم اقتصادی جهان در اوایل نوامبر در فرانسه برگزار خواهد شد.

همچنین تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا، تاکید کرد که بحران اروپا تهدیدی برای اقتصاد ایالات متحده آمریکا است. به گفته گایتنر، کشورهای اروپایی باید با تامین پول بیشتر به حل مشکلات کشورهای مقروض کمک رسانند. گایتنر که در مجلس سنای آمریکا برای ادای توضیحاتی حضور داشت، در این‌باره افزود: «اروپا بطوری گسترده و نزدیک با اقتصاد آمریکا در پیوند است. بروز بحران شدید در اروپا به بازار آمریکا به‌شدت لطمه خواهد زد.»

جلب حمایت نمایندگان کنگره

اوباما از نمایندگان کنگره‌ی آمریکا خواست از برنامه دولت برای بهبود شرایط اقتصادی و احیای بازار کار پشتیبانی کنند. او گفت: «این یک بازی نیست. ادامه بازی‌های سیاسی معمول در شرایط کنونی نادرست است.»

برنامه‌ی اوباما شامل ۴۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی اشتغال‌زایی و تقویت توان اقتصادی آمریکا می‌شود. جمهوری‌خواهان با برنامه پیشنهادی اوباما مخالف هستند، زیرا این برنامه افزایش مالیات‌ها از اقشار مرفه را نیز در برمی‌گیرد.

اوباما برنامه‌ی اشتغال‌زایی دولت را در اوایل سپتامبر امسال ارائه داده بود. اساس این برنامه بر کاهش مالیات‌های اجتماعی برای کارگران و کارفرمایان استوار است. این برنامه همچنین مشوق‌های مالیاتی را برای کارفرمایانی در نظر گرفته است که دست به اشتغال‌زایی می‌زنند.

جنبش اعتراضی نیز خواهان بهبود وضع اقتصادی اقشار محروم در آمریکا استجنبش اعتراضی نیز خواهان بهبود وضع اقتصادی اقشار محروم در آمریکا استبرنامه جدید دولت آمریکا همچنین خواهان سرمایه‌گذاری در عرصه زیرساخت‌های کشور است. اوباما تاکید کرد که ثروتمندان باید سهم خود را در بسته پیشنهادی ادا کنند. حزب دمکرات در روز چهارشنبه (۵ اکتبر) در مجلس سنای این کشور برنامه‌ای را ارائه داد که بر مبنای آن افزایش مالیات بر درآمد اقشار ثروتمند، برای پرداخت هزینه‌های اشتغال‌زایی در کشور صرف خواهد شد. بر اساس این برنامه‌ی پیشنهادی، تمامی شهروندان آمریکایی که درآمد سالانه‌ی آنان بیش از یک میلیون دلار است، باید ۵ درصد بیشتر از گذشته مالیات بپردازند.

به گفته اوباما، نرخ رشد اقتصاد آمریکا نسبت به آغاز سال میلادی کاهش یافته است. به نظر کاخ سفید دقیقاَ بدین دلیل حمایت از برنامه اقتصادی دولت از بروز یک بحران جدید در آمریکا جلوگیری خواهد کرد. بدهی‌های دولتی در برخی کشورهای اروپایی وضعیت را وخیم‌تر کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تاکید کرد که «حوادث اروپا پیامدهای بسیار واقعی برای اقتصاد آمریکا در بر خواهد داشت».

"اقتصاد آمریکا نیازمند یک تکان است"

مجلس سنای آمریکا در هفته آینده درباره برنامه پیشنهادی باراک اوباما تصمیم خواهد گرفت. اوباما خطاب به سناتورها گفت: «هر عضو این مجلس باید عمیقاَ بیاندیشد که موضوع بر سر چیست. هر سناتوری که می‌خواهد علیه برنامه دولت رای دهد، باید بتواند به دقت دلایل خود را توضیح دهدو بگوید چرا مخالف برنامه‌ای است که هدف آن بهبود شرایط اقتصادی کشورمان در این شرایط دشوار است.»

به گفته اوباما، اقتصاد آمریکا نیازمند یک "تکان" است. به نظر ناظران سیاسی شانس تصویب برنامه‌ی اشتغال‌زایی اوباما در قالب یک قانون لازم‌الاجرا بسیار کم است. جمهوری‌خواهان که در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند، مصوبات مجلس سنا را بلوکه خواهند کرد. اکثریت کرسی‌های مجلس سنا در اختیار دمکرات‌ها است.

جمهوری‌خواهان بطورکلی با افزایش مالیات‌ها مخالفند و به تمامی اقدامات دولتی برای بهبود شرایط اقتصادی با شک و تردید می‌نگرند. اما اوباما در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز پنج‌شنبه آشکارا خواستار تغییر «سکون سیاسی» در آمریکا شد.

اوباما درباره ادامه اعتراضات جوانان در نیویورک - که روز پنج‌شنبه (۶ اکتبر) با رسیدن به واشنگتن باز ابعاد جدیدی یافت -  گفت که این جنبش اعتراضی نشانه «نارضایتی همگانی» از وضعیتی است که در آن مسببان بحران از اقدامات سیاسی برای پیشگیری از بروز بحرانی دیگر جلوگیری می‌کنند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ساعت 15:24  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

انچه در باره سکته مفزی باید دانست


 

Video: Stroke, Explained - (HealthiNation

هرگاه عروق خونی که اکسیزن و مواد مورد نیاز نسوج مغزی را تامین می کند دچار انسداد و یا پارگی شوند سکته مغزی رخ می دهد.هر چند با درمانهای طبی شاید بتوان سلولهای اسیب دیده را نجات داد ولی در اکثر موارد با وقوع سکته های مغزی از انواع مختلف نسوج اسیب دیده از بین می رودو در اثر ان اختبلالات رفتاری و یا ناتوانی جسمی بسته به انکه در چه قسمتی از مغز رخ داده باشد بوجود می اید.

در امریکا سالانه بین 700 تا 750 سکته مغزی رخ می دهد و به عبارت دیگر هر 45 ثانیه یک نفر سکته مغزی می کند و بعد از حوادث قلبی عروقی و سرطانها سومین علت مرگ و میر در امریکا ستو سالانه 275000مرگ را در امریکا باعث می شود.حدود 4/5 میلیون نجات یافته از سکته مغزی در امریکا زندگی می کنند. 

سکته های مغزی ارتباط تنگاگی با مشکلات قلبی مانند تصلب شرایین -اختلالات ریتم -حملات قلبی-اختلالات دریچه ای فلب و بخصوص فشار خون بالا دارد

بین سالهای 1992 تا 2002 وقوع سکته های مغزی 7در صد بیشتر وتی مرگ و میر 14 در صد کمتر شده که علت انرا پیشرفتهای جدید در تشخیص و درمان است.

جهت اگاهی از اطلاعات بیشتری در مورد سکته مغزی بهتر است که دانش خود را از تشریح مغزی را مرور کنیم:

مفز بطور کلی به سه قسمت تقسیم می شود:

مغز-مخچه-ساقه مغز

در انسان مغز بزرگترین بخش را تشکیل می دهد و مسیول بخش اعظمی از فعالیت های عالی نظیر زبان-هشیاری و شعور -هیجان -تبین محرکات حسی و برخی از محرکان جرکتی می باشد.

مخچه دومین بخش بزرگ مغز است که تعادل و بعضی فعالیتهای حرکتی را کنترل می کندو بالاخره ساقه مغزی که کوچکترین بخش مفزی و در عین حال قدیمی ترین قسمت ان راتشکیل می دهد و مسیول بسیاری از فعالیتهای خودکار انسان مانند ضربان قلب-فشار خون و بیداربودن انسان است.

هر یک از 3 قسمت یاد شده خود به بخش های کوچکتری تقسیم شده که وظایف رفتاری و عملی مربوط به خودکار را بعهده دارند.

مجموعه کاملی از شرایین-مویرگها ووریدها به مغز خون می رسانند.دو شریان مهره ای در امتداد ساقه مغزی امتداد یافته و تشکیل شریان بازیلر را می دهند که بعد از ان در ناحیه مخچه تقسیم شده و به مخچه و مغز خون رسانی می کند.

بعد از انشعاب از قلب قوس ایورت  یک زوج شریان دیگر  را به نام کاروتید چپ و راست تشکیل داده به قسمتهایی از مغز خون می رساند و در ناحیه قاعده مغزی همراه با شرایین ورتبرو بازیلر تشکیل شکل خاصی به نام پنح ضلعی ویلیس می دهد که بخش وسیعی از مغز را خون می دهد.از انجایی که هر قسمت از مغز وظیفه خاصی در کنترل بخشی از بدن دارد با معاینه علایم بیمار سکته ای می توان پی به محلی از مغز که صدمه دیده است و خونرسانی ان مختل شده پی برد. 

بعنوان مثال اگر بیمار سکته ای با فلج دست جپ مراجعه کرده است می توان فهمید که بخش کنترل کننده ان در سمت راست مغز کمخون شده و سکته ای با تابلوی فوق را ایجاد کرده است.(در مغز سمت راست طرف چپ بدن را کنترل کرده و برعکس)

علل سکته مغزی:سکته های مغزی بواسطه اختلال و قطع خونرسانی به بخش هایی از مغز رخ می دهد.این قطع جریان خون به مغز به دو طریق کلی می تواند رخ دهد.1-توسط یک لخته خون در جریان مسیر خون عروق که ترومبوز نام دارد

و2-پاره شدن رگ و ریختن خون داخل ان به درون نسج مفزی که خونریزی مغزی را تشکیل می دهد.

سکته های مغزی که  توسط انسداد مسیر گردش خون مغزی رخ می دهد را نوع ایسکمیک (کمخونی) می نامند که حدود 80 در صد سکته های مغزی را تشکیل می دهد به دو نوع کلی تقسیم می شوند:انسداد توسط لخته ای که در خود مغز و یا عروق گردن تشکیل شده و ترومبوز نام دارد و یا اینکه از لخته ای که از خارج مغز تشکیل مشود و توسط گردش خون وارد مغز می شود که امبولی نام دارد. 

نوع ترومبوتیک بیشتر در عروق اسیب دیده توسط تصلب شرایین رخ داده که در ان چربی و عناصر سخت در جدار رگها تشکیل و ذخیره می شوند و در نوع امبولیک یک لخته از قلب و یا شرایین جدا شده و به مغز و عروق ان می رسد.= در مسیری که حرکت می کند مرتبا با تقسیم و انشعاب ان رک لخته هم کوچکتر شده تا جاییکه دیگر قادر به خرد شدن نیست ودر انجا متوقف و متجمع شد و باعث اسداد رگ ودر نتیجه خونرسانی می شود.

سکته های از نوع خونریزی زمانی است که یک رگ در مغز و یا اطراف ان پاره شده و باعث نشت خون در مغز می شود. رگ پاره شده هم محل را از اکسیژن محروم می کند و هم اینکه خون خارج شده از رگ پاره شده هم در محل لخته شده و هم اینکه به نسج محل فشار اورده و کارکرد ان ناحیه مغزی را مختل می کند.

سکته های مغزی هم در داخل مغز رخ داده و یا اینکه در فضای بین مغز و جمجمه رخ می دهد که خونریزی تحت عنکبوتیه نام دارد.یکی از دلایل خونریزی های مغزی انوریسم است که عبارت است از:یک ناحیه عروقی در مغز که جدار ان رگ نازک شده و سرانجام پاره شده و سکته های تیپ خونریزی می دهد.گاهی این اتساع جدار رگ معیوب در طول سالها نازک شده و وبا افزایش فشار خون ناگهان پاره می شود در واقع این رگهای ناقص و معیوب نازک در طول زمان به مثابه بمب های خاموشی هستند که در هر زمان ممکن است پاره شوند و به سکته منجر شوند.

از دیگر دلایل سکته های مغزی از نوع خونریزی ناهنجاری های عروق مغزی است که در ان یک کلافه عروقی نابجا تشکیل شده و یک از انواع انها مالفورماسیون شریانی وریدی است که شرایین مستقیما در نواحی از مغز خون را به سمت وریدهای مغزی منحرف می کنند.

عوامل مستعد کننده سکته مغزی:برخی عوامل خطر زا مانند سن را نمی توان تغییر داد ولی بعضی دیگر مانند سیگار را می توان ترک کرد.

نظیر دیگر مسایل عروقی احتمال دخداد سکته مغزی با سن وجنس و  نژاد و سابقه فامیلی ارتباط تنگاتنگی دارد.

سن:دو سوم سکته های مغزی در سن بالاتر از 65 سالگی رخ می دهد.در افراد بالاتر از 55سال ریسک کل وقوع سکته مغزی بالاتر از 1 در 6 است و احتمال وقوع انواع سکته های مغزی در سنین 55 تا 85 سالگی هر 5 تا 10 سا ل افزایش می

 یابد.

جنس:مردان در تمام رده های سنی بیشتر مبتلا می شوند ولی زنان در سال 40هزار نفر بیشتر مبتلا می شوند که شاید بخاطر عمر بیشتر انها باشد.

نژاد:مردان افریقایی امریکایی دو برابر بیشتر از سایرین رچار سکته مغزی شده و مرگ و میر هم در انها  بسیار بالاتر است.مردان مکزیکی امریکایی هم بسیار بیشتر مبتلا می شوندو اهلی فقاز-اسیایی ها -اهالی اقیانوسیه و بومیان امریکا در رده اخر قراردارند.

سابقه فامیلی:احتمال وقوع سکته مغزی در صورتیکه پدر مادر وسایر اقوام درجه یک قبلا مبالا شده باشند بسیار بالاتر است.

همینطور اگر خود فرد هم قبلا مبتلا شده باشد احتمال وقوع مجدد بالاتر است.

پیشگیری:کنترل و درمان بیماریهای قلبی عروقی و نیز فشار خون بالا بسیار اهمیت دارد

تغییرات شیوه زندگی -کاهش استرس-ورزش و تمرین مرتب و موثر-وزن مناسب و حفظ ان -تر ک سیگار و رژیم غذایی مناسب مهم است.

کم کردن مصرف چربی-نمک و کاهش و یاقطع مشروبات الکلی اهمیت دارد.

کنترل دیابت-قطع مصرف داروهای ضد بارداری و تنظیم اورمونها در دوره یایسگی مهم است.

علایم:درمان بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد.با تشخیص اینکه فرد دچار سکته شده است باید سریعا به نزدیکترین مرکز پزشکی منتقل شود.

علایم هشدار دهنده عبارتند از:

ضعف بیحسی و یا فلج  بویژه اگر در یک سمت بدن باشد.

اختلال در تکلم و یا درک سخنان دیگران

سردرد شدید ناگهانی بدون علت مشخصی

کاهش ناگهانی دید چشم بخصوص اگر در یک چشم باشد.

سرگیجه عدم تعادل و یا گیجی بدون علت ظاهری بخصوص اگر در با علایم بالا باشد.

حملات سکته مغزی موقتی کمخونی مغزی

سکته مغزی موقتی حالاتی هستند که در 1/3 موارد مقدم بر سکته مغزی هستند و این فاصله زمانی می تواند ساعتها روزها و یا هفته ها قبل از بروز سکته مغزی باشد.علت وقوع انها قطع ناگهانی گردش خون مغزی است,  علایم سریعا ایجاد و دذ کمتر از 24ساعت فروکش می کنند و به عبارت دیگر اکر ضعف ناگهانی در یک دست بازو ویا پا رخ دهد ممکد است همان سکته موقتی باشد و چون انها زود مرتفع شده و بدن به حالت طبیعی برمی گردد مبواند براحتی و سادگی از نظر دور افتد و این بسیار می تواند خطرناک باشد زیرا مقدمه بروز سکته جدی بعدی هسنتد و بسیاری موارد در تصاویر مغزی اثار سکته های کوچک متعددی مشهود است که باعث تعجب بیمار و اطرافیان شده زیرا چیزی را بیاد نمی اوردند.  

تشخیص:زمان در رابطه با بیماری سکته مغزی مهم است زیرا امکان درمان سریع ممکن است از دست برود.ابتدا باید افتراق نوع ایسکمیک از خونریزی داده شود.پیشرفت های ایجاد شده در روش های عکسبرداری اطلاعات خوبی از مغز بدست می دهد بدون اینکه نیازی به روش های تشخیصی تهاجمی باشد.

روش ها ی متعدد غیر تهاجمی تشخیصی عبارتند از:

سی تی اسکن-سی تی انژیو گرافی- ام ار ای -ام ار ای انزیوگرافی-داپلر مغزی-سی گزنون مغزی و اسکن داپلکس کاروتید که هر یک مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند.

روش های تشخیصی تهاجمی عبارتند از:

انزیوگرافی مغزی-اسکن SPECT رادیو نوکلویید و اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاگال

درمان:سکته مغزی یک اورزانس طبی محسوب می شود.در مرحله حاد داروهای که حداقل اسیب را به مغز میزنند باید بکار برد.داروهای از بین برنده لخته مانند ترومبولیتیک ها اگر در چند ساعت اول مصرف شوند اثر حیاتی دارند ونقش بسزایی در ایجاد و استمرار فلج و سایر علایم ناتوان کننده دارند.داروهای محافظ مغزی زیادی در دست بررسی و تحقیق هستند.پاره ای مطالعات از تاثیر مثبت سرمادرمانی در سکته های مغزی و جلوگیری از گسترش سکته خبر می دهند.

داروهای دیگری مانند ضدانعقاد مانند هپارین و وارفارین و داروهای ضد تجمع پلاکتی مانند اسپرین و دی پیریدامول و کلوپیدوگل هم در پیشگیری از سکته ها بخصوص انواع سکته های گذرا بکار می روند.

روش های تهاجمی هم برای پیشگیر از سکته ها بکار می روند.سالها برای جلوگیری از پاره شدن انوریسم ها ها را جراحی کرده و با سیم های مخصوص می بستند ولی حالا با روش های دیگری مانند گذاردن توری های ویژه یدون جراحی از خونریزی ان جلوگیری می کنند.

داروهای فوری موثر در سکته ها :تنها داروی مورد تایید FDAدر درمان فوری سکته ها tPA است که تنها در سه ساعت اول سکته نوع ایسکمیک یعنی انهایی که بواسطه انسداد رگ ناشی از لخته ایجاد می شوند کاربرد دارد.

برخی داروهای محافظ دستگاه عصبی هم بکار می روند ودر مرحله تحقیق هستند.

داروهای پیشگیری از سکته: اوگروه هستند ضد انعقادها مانند هپارین ووارفارین

و دوم ضدانعقادها مانند اسپرین-دی پیریدامول و کلوپدیگرول (پلاویکس)

روش های اندوواسکولار برای درمان لخته ها و ضایعات عروقی مادرزادی و اکتسابی بکار می رود.روش های اندارترکتومی برای درمان جراحی تهاجمی و غیر تهاجمی خروج لخته از مغز بکار می رود. 

روش های استریوتاکتیک برای درمان ضابعات عروقی که درمان جراحی انها میسر نبوده است بکار می رود .چاقوی لیزر و گامانایف   از جمله این  روش ها است.

ریوسکولاریزاسیون عروقی که با پیوند عروق برای درمان عروق مسدود و یا تنگی عروق بکار می رود روش های دیگری است که در درمان سکته ها کاربری دارد.

بخش عمده مداوای بیمار پس از اتمام مرحله حاد و استقرار فلج اغاز می شود و مهم ترین قسمت درمان و مراقبت بیمار سکته ای است.

هذف از نوتوانی بازگشت بیمار به استقلال و بی نیازی به کمک دیگران تا حد ممکن است.یک نوتوانی موفقیت امیز به عوامل متعددی مانند شدت و نوع عارضه-همکاری و برخورد مناسب نزدیکان و دوستان بیمار و نیز همکاری خود بیمار دارد.

باید دانست که در فیزیوتراپی و نوتوانی و کاردرمانی هدف بهبودی مغز اسیب دیده نیست بلکه همانطوری که بیان شد منظور حفظ و تداوم توانایی های بیمار است.

عمده ناتوانی های بیمار در سکته های مغزی فلج نیمه بدن -اختلال تکلم و برخی تغییرات شعوری و ذهنی است.

مشاوره و گروه درمانی در بیماران بسیار با اهمیت است .تجارب خانواده ها و راههای کسب مهارت در انها و انتقال این تجارب می تواند بسیار مهم باشد.بنابراین تدوین و راه اندازی تشکیلاتی که در حین نوتوانی و تمرین بیماران و خانواده های انها با هم تبادل اطلاعات کنند می تواند بسیار باارزش باشد.


http://health.usnews.com

 

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ساعت 15:1  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

با Siri کلید خورد؛ با کامپیوتر‌ها حرف بزنیم

 

 

با ارایه آی‌فون ۴ اس شرکت اپل و فیچر Siri بر آن، پروژه هر چه سریع‌تر قادر ساختن کاربر برای مکالمه با کامپیوتر کلید خورد. این امکان مدیون شخصی‌تر شدن اطلاعاتی‌ست که گوشی‌ هوشمند می‌تواند از کاربر داشته باشد.

 

آی‌فون ۴ اس آخرین گوشی هوشمند ابرکمپانی اپل که ۱۴ اکتبر روانه بازار شد، در طی سه روز چهار میلیون فروش رفت. این در حالی‌ست که این گوشی تا کنون تنها در هفت کشور دنیا عرضه شده است و قرار است تا ۱۰ روز دیگر ( ۲۸ اکتبر) در ۲۲ کشور دیگر و تا آخر سال در کل در ۷۰ کشور به فروش رود.  آی‌فون ۴ در سه روز ابتدای فروش‌اش در تابستان گذشته، ۱/۷ میلیون فروش داشته است.

با این‌همه گوشی ۴ اس فرق چندانی خصوصاَ از نظر ظاهری با آی‌فون ۴ ندارد. اما جالب‌ترین تفاوت‌اش، وجود فیچر جدیدی است که حکم یک دستیار صوتی را دارد. اپل نام این فیچر جدید را "سیری" (Siri)  گذاشته است. سیری این امکان را به کاربر می‌دهد تا به صورت صوتی با گوشی در تماس باشد. صدای این منشی روبوتیک صدای یک زن است که فعلاَ مکالمه با او به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ممکن است.

ورود نسل پنجم گوشی‌های هوشمند به بازار

"سیری" کارهای مختلفی را می‌تواند انجام دهد، از تنظیم ساعت گوشی گرفته تا جستجوی رستوران نزدیک محل حضور کاربر. البته این دستورات باید به یکی از زبان‌های قابل فهم سیری به او داده شود. قرار است تعداد این زبان‌ها در آینده بیش‌تر از سه زبان کنونی شود.

سیری همچنین امکان تایپ ایمیل‌ها و اس‌ام‌اس‌هایی را که کاربر به‌طور شفاهی برایش می‌خواند، دارد و به نوشته تایم، این وظیفه را بسیار بهتر از نرم‌افزار گوشی‌های مبتنی بر اندروید (سیستم‌عامل گوگل) انجام می‌دهد. رقابت فشرده‌ای وجود دارد که می‌توان آن را رقابت در زمینه ارایه تکنولوژی ارتباط صوتی با کامپیوتر تعریف کرد.
آی‌فون ۴ اس تنها در طی سه روز چهار میلیون فروش رفتآی‌فون ۴ اس تنها در طی سه روز چهار میلیون فروش رفت
اما ارتباط صوتی با کامپیوتر ایده اصلاَ جدیدی نیست. پیش از هر اختراعی رد چنین ایده‌ای را می‌توان برای سال‌ها در رمان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی دنبال کرد. پیش از این در مسیریاب‌ها و دیگر گوشی‌ها امکان ارتباط محدود صوتی با دستگاه ممکن بود. اکنون با تولید فیچر سیری هر چه بیش‌تر جهان ارتباطات به سمت ارتباط صوتی کاربر با کامپیوتر پیش می‌رود. فیچری نظیر سیری پیغام صوتی کاربر را به پیغام کتبی و دستور شفاهی را به عمل تبدیل می‌کند.

آن‌چه سیری قادر است انجام دهد

نشریه تایم در مقاله‌ای سعی کرده توضیحات بیش‌تری درباره کاربرد فیچر سیری بدهد. کاربر می‌تواند به سیری بگوید «به من یادآوری کن وقتی به خانه رسیدم به بزهایم غذا بدهم.» از آن‌جا که گوشی آی‌فون مکان‌یاف (GPS) دارد، پس می‌تواند تشخیص دهد که کاربر گوشی کی به خانه می‌رسد. و به همین سادگی درست وقتی کاربر به داخل حیاط یا پارکینگ خانه می‌راند، به محض ورود، پیغامی از سیری می‌گیرد که به بزها غذا بدهد.

سیری به یک بانک اطلاعاتی جامع و مفید متصل است که این امکان را به کاربر می‌دهد از آن نه تنها به عنوان یک تقویم استفاده کند که بهره‌های همه جانبه‌ای از آن ببرد نظیر جستجوی وب، اطلاعات وضع هوا یا فاصله تا مقصد و ... .

اما ارتباط با این فیچر بیش از آن‌که دستور دادن به یک ماشین به نظر بیاید، حالتی مکالمه‌گونه دارد. آن هم به این علت است که وقتی دستوری به سیری داده می‌شود، آنقدر سوال‌های مرتبط (برای دقیق‌کردن جواب خود) می‌پرسد که حالت مکالمه می‌یابد. برای مثال وقتی کاربر به سیری بگوید به پدرم زنگ بزن، سیری پاسخ می‌دهد اسم پدرت چیست؟ وقتی اسم گفته شود، سیری دوباره سوال خواهد کرد که آیا کاربر مایل است اسم گفته شده با عنوان پدر کاربر ذخیره شود. یا اگر کاربر در محله‌ای باشد که که نداند کجاست، می‌تواند از سیری بپرسد چگونه به خانه برسم و اگر آدرس خانه را قبلاَ به سیری داده باشد، سیری با استفاده از نقشه گوگل او را به خانه راهنمایی می‌کند.

آینده، ارتباطات صوتی گسترده با کامپیوترها

سوالی که نشریه تایم مطرح کرده این است: «چه می‌شود اگر سیری در آینده نیازی به تماس کاربر با خود نداشته باشد؟» تایم در گزارش خود تلاش کرده تا تصویری از آینده ‌ارایه دهد، آینده‌ای که با توجه به رقابت تکنولوژیک فعلی می‌تواند به هر چه صوتی شدن ارتباط کاربر با کامپیوتر منجر شود.

اگر کاربر آدرس را بلد نباشد، Siri او را به خانه می‌رسانداگر کاربر آدرس را بلد نباشد، Siri او را به خانه می‌رساند

تصور کنید زمانی را که کاربر در جلسه‌ای حاضر است و وقتی ساعت جلسه به انتها می‌رسد سیری یا فیچری نظیر سیری بدون آن‌که منتظر دستور کاربر شود، پیغام دهد: «الان وقت نهار است. باید گرسنه باشی. نزدیک محل فعلی‌ات سه رستوران مکزیکی که درباره‌اش گزارش‌های خوبی نوشته شده است، وجود دارد. مایل هستی گزارش‌ها را بخوانی؟»

شاید بشود حتی تخیل را پرواز داد و موقعیتی را تصور کرد که سیری می‌تواند متوجه شود که یکی از دوستان کاربر در نزدیکی محل جلسه است و پیشنهاد دهد که می‌توانند همدیگر را در رستوران مکزیکی ببینند. برای خلق چنین وضعیتی، کامپیوتر به جای آن‌که منتظر ارتباط کاربر با خود باشد، باید خود زمینه‌های ارتباط با کاربر را جستجو کند.

این چیزی‌ست که با هر چه شخصی‌تر شدن امکانات گوشی‌ها ، وقتی که کاربر اجازه می‌دهد کامپیوتر اطلاعات بیش‌تری درباره‌اش داشته باشد، اتفاق خواهد افتاد. همان چیزی که به گفته تایم درباره سیری اتفاق افتاده، «سیری بیش‌از آن‌‌که یک فیچر فرمان‌برداری کتبی از دستورات شفاهی باشد، یک منشی شخصی است.» منشی شخصی‌ای که پیش‌بینی می‌شود ویژگی‌های انسان‌گونه‌تری در آینده بیابد، ویژگی‌هایی که جهان تکنولوژی را با انقلاب تدریجی رو به رو خواهد کرد.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ساعت 14:21  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

كم‌خونى ناشى از فقر آهن

 

 

يكى از بيماريهاى كه كمتر در مورد آن صحبت مى‌شود، بيمارى كم‌خونى است، در حاليكه آمارهاى سازمان بهداشت جهانى نشان ميدهد كه يك چهارم جمعيت دنيا از بيمارى كم‌خونى رنج مى‌برند. كم شدن خون بدن باعث بيمارى كم‌خونى نميشود بلكه به زبان ساده‌ مى‌توان گفت كيفيت خون كاهش پيدا مى‌كند. يعنى خون نمى‌تواند وظايف خود را به خوبى انجام دهد.

 

در بيمار كم‌خون تعداد دسته‌اى از سلولهاى خونى كه به گلبولهاى قرمز معروف هستند كاهش پيدا كرده است. گلبولهاى قرمز‌ از مهمترين سلولهاى تشكيل دهنده خون هستند كه در خون شناورند. وظيفه آنها حمل و نقل اكسيژن و دى اكسيد كربن است.

همه سلولهاى بدن به اكسيژن نياز دارند. اكسيژن با تنفس وارد ششها مى‌شود. سپس گلبولهاى قرمز اكسيژن را از شش‌ها تحويل مى‌گيرند و آنرا به ساير سلولهاى بدن مى‌رسانند. سلولها اكسيژن را مصرف ميكنند و دى اكسيد كربن پس مى‌دهند. دىاكسيد كربن به گلبولهاى قرمز شناور در خون مى‌چسبد و به شش‌ها برگردانده مى‌شود.

در بيمارى كم خونى به علت كاهش تعداد گلبولهاى قرمز تبادل اكسيژن و دىاسيد كربن بين سلولها و خون دچار اختلال مى‌شود. كاهش تعداد گلبولهاى قرمز ميتواند دلايل مختلفى داشته باشد.

گلبولهاى قرمز در مغز استخوانها ساخته ميشوند. اصلى‌ترين عنصر به كار رفته در ساختمان گلبولهاى قرمز، عنصر آهن است. آهن بايد از طريق مواد غذايى به بدن برسد. در نتيجه اگر آهن به مقدار كافى موجود نباشد ساخت گلبولهاى قرمز با مشكل مواجه مى‌شود.

اين نوع كم‌خونى، كم‌خونى ناشى از فقر آهن ناميده ميشود كه مهمترين علت ابتلا به بيمارى كم خونى در كشورهاى در حال توسعه است. دريافت ناكافى آهن به علت عدم دسترسى به مواد غذايى حاوى آهن‌ ساخت گلبولهاى قرمز را كاهش مى‌دهد.

مواد غذايى پروتئينى مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهى، جگر، تخم‌مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبيا و سبزيجاتى مثل اسفناج آهن فراوانى دارند. آهن موجود در پروتئين‌هاى حيوانى مثل گوشت قرمز بهتر توسط بدن جذب ميشوند در حاليكه جذب آهن پروتئين‌هاى گياهى مانند اسفناج كمتر است.

ويتامين c جذب آهن را افزايش ميدهد. مصرف مواد خوراكى حاوى ويتامين c مثل گل كلم، آب پرتقال و فلفل دلمه‌اى همراه مواد غذايى آهن دار به جذب آهن كمك ميكند. گاهى به علت مشكلات دستگاه گوارش يا مصرف برخى داروها آهن مواد غذايى خوب جذب نمى‌شود.

ميزان نياز بدن به عنصر آهن بر اساس سن و جنس افراد متفاوت است. افرادى كه به خون‌سازى بيشترى نياز دارند بايد آهن بيشترى مصرف كنند. زنان باردار، دختران جوان و كودكان بخصوص كودكان زير دو سال از جمله اين افراد هستند. در نتيجه مى‌توان گفت اين افراد بيشتر مستعد ابتلا به بيمارى كم‌خونى هستند. اما اين بيمارى در هر سنى ممكن است بروز كند و در هر دو جنس زن و مرد ديده مى‌شود.

علائم كم‌خونى ناشى از فقر آهن عبارتند از رنگ پريدگى پوست، خستگى زودرس، سرگيجه، سر درد، سوزن سوزن شدن دست و پا و ريزش شديد مو. مصرف مواد غذايى حاوى آهن و استفاده از مكمل‌هاى خوراكى مثل قرص و شربت آهن راه درمان اين بيمارى است. مصرف قرص يا شربت آهن ممكن است با تهوع، اسهال يا يبوست همراه باشد در نتيجه بهتر است قبل از مصرف اين مكمل‌هاى خوراكى با پزشك مشورت كرد.

بى‌توجهى به بيمارى كم‌خونى بخصوص در مورد كودكان با عواقب جبران ناپذيرى همراه است. كودكان به علت رشد سريع نياز بيشترى به خون‌سازى دارند و بايد به ميزان كافى آهن دريافت كنند. فقر آهن و كم‌خونى در كودكان باعث كاهش بهره هوشى و كاهش قدرت يادگيرى مى‌شود و به رشد مغزى كودكان صدمه مى‌زند. اين نوع آسيب‌ها را به هيچ وجه نميتوان با درمان‌هاى بعدى جبران كرد. داشتن يك رژيم غذايى مناسب بهترين راه پيشگيرى است.

آمار بالاى اين بيمارى در كشور ايران غير از گرانى گوشت مرغ و ماهى به علت مصرف چاى دقيقأ بعد از غذاست. چاى داغ جذب آهن را تا حد صفر كاهش مى‌دهد. گوشت مرغ وماهى را كه نمى‌توان ارزان كرد. اما مى‌توان عادت نوشيدن چاى بلافاصله بعد از غذا را ترك كرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:45  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ضرر مصرف بیش از حد ویتامین

 

 

مصرف ویتامین‌های مختلف برای انسان‌ها حیاتی است. اگر کمبود ویتامین سلامتی را به خطر می‌اندازد، مازاد آن نیز برای بدن خالی از ضرر نیست. تحقیقی جدید نشان می‌دهد که مصرف زیاد ویتامین می‌تواند موجب ابتلاء به سرطان شود.

 

درست است که مصرف قرص ویتامین می‌تواند پس از خوردن یک غذای نا سالم وجدان انسان را آرام کند، اما مصرف بیش از حد آن هم می‌‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

انسان‌های امروزی از طریق قرص‌‌هایی که به راحتی در بازار خرید و فروش می‌شوند، ویتامین‌های مختلفی به بدن خود می‌رسانند. بیش از یک سوم جمعیت کشورهای صنعتی به صورت مداوم قرص‌های ویتامین یا داروهای مکمل استفاده می‌کنند. این در حالی است که بیشتر این افراد به اندازه کافی ذخیره ویتامین در بدن خود دارند.

نتیجه دو پژوهش جدید نشانگر زیان مصرف بیش از حد قرص‌های ویتامین است. پژوهشگران اروپایی و آمریکایی برای انجام این تحقیق، عادات روزانه ۴۰ هزار زن میانسال را در طول بیش از ۲۰ سال بررسی کرده و نتیجه‌ی آن را در نشریه‌ی Archives of Internal Medicine منتشر کرده‌اند. در میان این زنان، کسانی که به‌طور مداوم قرص‌های ویتامین و مواد معدنی مصرف می‌کردند، بیش از دیگران به دلیل ابتلا به سرطان یا بیماری‌های قلبی جان خود را از دست دادند.

قرص‌های ویتامین و سرطان پروستات

پزشکان متخصص بیماری‌های کلیوی نیز اخیرا در نشریه‌ی علمی Journal of the American Medical Association اعلام کرده‌اند که مردانی که مکمل‌های ویتامین E مصرف می‌کنند، ۱۷ درصد بیشتر از دیگران دچار سرطان پروستات می‌شوند.

دانشمندان تاکید می‌کنند که مصرف بیش از حد قرص‌های ویتامین از لحاظ پزشکی قابل توجیه نیست. آنها تنها در مواردی که افراد کمبود ویتامین دارند، مکمل‌های ویتامین را توصیه و تجویز می‌کنند.
 
ویتامین‌های طبیعی‌ای که در میوه و سبزیجات یافت می‌شوند، با مواد داخل قرص‌های ویتامینی تفاوت دارندویتامین‌های طبیعی‌ای که در میوه و سبزیجات یافت می‌شوند، با مواد داخل قرص‌های ویتامینی تفاوت دارنداختلاف ویتامین‌های طبیعی و غیر طبیعی

ویتامین‌هایی که در میوه، سبزی، حبوبات یا گوشت وجود دارند برای سلامتی حیاتی هستند. اما چون بدن انسان قادر به تولید ویتامین نیست، لازم است کمبود احتمالی آن را به شکل دیگری جبران کند. ویتامین‌ها استخوان‌ها را محکم، قدرت بینایی را قوی و گردش خون را تنظیم می‌کنند. اما این تاثیر تنها ویتامین‌هایی است که در محصولات گیاهی و حیوانی وجود دارند.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چرا مواد مکمل درون جعبه‌ها، مانند محصولات طبیعی تاثیرگذار نیستند. مثلا یک سیب حاوی هزاران ماده مختلف و از جمله مواد هنوز ناشناخته است. اما داروهای ویتامینی تنها حاوی یک ماده هستند، حال آن‌که بدن انسان نیاز به همکاری و هماهنگی تمام مواد دارد. برای مثال قرص‌‌های جوشان برای یک تغذیه‌ی متوازن کافی نیستند.  

در گذشته قرص‌های ویتامین برای ترازکردن کمبودها مصرف می‌شدند، اما امروزه مصرف کنندگان با استفاده از این قرص‌ها انتظار تندرستی و سلامت بیشتر دارند. این تحقیق نشان داد که اگر که فرد تغذیه‌ی سالم نداشته باشد، قرص‌های ویتامین هم هیچ تاثیری نخواهند داشت.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:32  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

تلویزیون به کودکان زیر دو سال آسیب می‌رساند


 امروزه ساعات فراوانی در طول شبانه‌روز،‌ تلویزون روشن است. چه کسی آن را تماشا کند و چه تنها در زمینه باشد. در هر دو حالت نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند به کودک زیر دو سال شما آسیب برساند.

  : یک دهه پیش، آکادمی متخصصان کودک آمریکا به والدین پیشنهاد کرد تماشای تلویزیون توسط کودکان زیر دوسالشان را محدود کنند. در آن زمان این پیشنهاد بیشتر از آن که پایه و اساس علمی داشته باشد، ‌به حس و شهود این متخصصین وابسته بود، چرا که در آن موقع، علم رشد کودک و تاثیر تماشای تلویزیون،‌ خود در دوره نوپایی بود و هنوز اول راه بود. اما بالاخره این بخش از علم هم رشد یافت و با این که رشدش همچنان هم ادامه دارد،‌ به حدی رسیده که آکادمی متخصصان کودک آمریکا در مورد تماشای تلویزون، ویدئو یا هر صورت منفعل دیگری از رسانه در کودکان زیر دو سال، ادعای جدید و البته این بار به شدت علمی منتشر کنند. 
به گزارش وایرد،این متخصصین تاکید دارند که نه تنها تماشای تلویزیون در این سن خوب نیست، بلکه احتمالا آسیب هم می‌رساند. 
رسانه‌های تصویری، چه بدون هدف فقط در حال پخش شدن باشد و چه به طور خاص از آن به عنوان ابزار آموزش کودک استفاده شود، تاثیرات منفی بالقوه‌ای دارد و به گفته آکادمی متخصصان کودک آمریکا یا ای.ای.پی، برای کودکان زیر دو سال هیچ تاثیر مثبت شناخته‌شده‌ای ندارد. ای.ای.پی می‌افزاید: «هرچند ممکن است برنامه‌های نوزاد یا نوپا سرگرم‌کننده باشد، اما نباید آن‌ها را به عنوان آموزشی فروخت و یا والدین نباید آن را به عنوان ابزار آموزشی فرض کنند.» 
از سال 1999،‌ یعنی زمانی که ای.ای.پی برای اولین بار چنین موضوعی را مطرح کرد،‌ رسانه‌های تصویری منفعل مانند تلویزیون، دی.وی.دی.پلیر،‌ ویدئوهای رایانه‌ای و ... خیلی خیلی فراگیرتر شده‌اند و کودکانی که حدودا 12 ماه سن دارند به طور متوسط بین یک تا دو ساعت از روز خود را به تماشای آن‌ها می‌گذرانند. (نمایشگرهای تعاملی مانند آی‌پدها و سایر تبلت‌ها در توصیه‌های جدید در نظر گرفته شده‌اند). گروه سنی تولد تا 2 سال به یک هدف اولیه برای برنامه‌های تبلیغاتی آموزشی بدل شده و این برنامه‌ها اغلب توسط والدینی که متقاعد شده‌اند چنین برنامه‌هایی مفیدند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
با گسترش صفحه‌های نمایش، مطالعه هم گسترده شد. به گفته لری براون، متخصص کودکان و از اعضای ای.ای.پی،‌ از سال 1999 تاکنون حدود 50 مطالعه در زمینه تماشای رسانه‌های تصویری در کودکان زیر دو سال انجام گرفته‌اند. 
این مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان تا قبل از دو سالگی واقعا از‌ آن‌چه روی نمایشگر اتفاق می‌افتد چیزی سر در نمی‌آورند. از زمانی که بتوانند آن را درک کنند،‌ یعنی بعد از 2 سالگی، رسانه تصویری می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد، اما تا قبل از آن، تنها یک ابزار درخشان و هیپنوتیزم‌کننده است. 
ممکن است تلویزیون در شب باعث شود که کودک زودتر بخوابد، اما هزینه‌ای که برای این فایده در بلندمدت خواهید پرداخت، خواب بی‌نظم و آشفته در آینده است. با این که مشکلات خواب ناشی از تلویزیون به طور مستقیم مورد مطالعه قرار نگرفته، اما خواب ضعیف در نوزادی به طور کل با مشکلات خلقی، یادگیری و رفتاری مرتبط است. 
علاوه بر همه این‌ها،‌ یکی از مشکلات تلویزیون،‌ از بین بردن سایر فرصت‌های مفید است. وقتی تلویزیون روشن است،‌ والدین حرف نمی‌زنند. این در حالی است که حرف زدن آن‌ها سهم مهمی در رشد زبانی نوزاد دارد.
سه مطالعه نشان داده‌اند که هر چه زمان تماشای تلویزون بیشتر باشد،‌ تاخیر بیشتری در رشد به وجود می‌آید. البته مشخص نیست که تاثیر تلویزیون است یا به عامل سومی برمی‌گردد. مثلا والدینی که نوزاد خود را جلوی تلویزیون رها می کنند،‌ آموزگاران خوبی هم برای او نیستند. به هر حال ای.ای.پی این نتیجه را نگران‌کننده می‌داند. به این مشکلات، مشکل در توجه کودک را هم باید بیافزاییم.
حتی وقتی نوزاد را مستقیم جلوی تلویزیون نگذارید و تلویزیون در واقع فقط در زمینه باشد،‌ در بازی نوزاد اختلال ایجاد می‌کند، در حال که بازی، فواید رشدی عمیقی دارد. بهتر است بگذارید نوزاد خودش، خود را سرگرم کند،‌ تا این که تلویزیون را روشن کنید. 
براون در این‌باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که شما نمی‌توانید 24 ساعت شبانه‌روز را با نوزاد خود بگذرانید. بسیار خوب. خوب است اجازه دهید او به طور مستقل بازی کند. این زمان ارزشمندی است. آن‌ها می‌توانند مسئله را حل کنند. آن‌ها از تصور خود استفاده می‌کنند، خلاقانه فکر می‌کنند و خودشان را سرگرم می کنند.» 
بازی‌های رایانه‌ای که ادعای آموزشی دارند،‌ به گفته براون، اثبات علمی ندارند. همچنین صفحه‌های لمسی لزوما بد نیستند، اما هنوز نمی‌دانیم که چه تاثیری روی کودک می‌گذارند و باید در این مورد مطالعه شود.

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:23  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پاد زهر افسردگي


کسي که افسرده است، به طور ناخواسته، ديگران را از خود دور مي کند. اين شخص هرچيزي را که مي شنود يا مي بيند، به هرچه که فکر مي کند، هرچه که مي گويد و هر کاري که انجام مي دهد را از فيلتر افسردگي رد مي کند.
هر کس به نوعي تلاش مي کند تا از افسردگي رهايي يابد. بعضي از اين تلاشها به تجربيات شخصي افراد متکي است ولي عمدتا" به راه حل هايي که در جامعه مرسوم شده و ريشه در سنت هاي اجتماعي دارد پناه مي برند...

به نوشته روزنامه مردم سالاری، همه ما در طول زندگي در دوره هاي کوتاه و بلند احساس داشتن غم و اندوه را خصوصا در هنگام از دست دادن همسر و يا نزديکان، هنگام کار و يا از دست دادن آن، تجربه کرده ايم و همه ما قادر به مقابله با اين حوادث هستيم. اما زماني که اين اندوه، بيش از اندازه و پايدار و عميق باشد ممکن است منجر به بيماري افسردگي گردد.

هرکس به نوعي تلاش مي کند تا از افسردگي رهايي يابد. بعضي از اين تلاشها به تجربيات شخصي افراد متکي است ولي عمدتا" به راه حل هايي که در جامعه مرسوم شده و ريشه در سنت هاي اجتماعي دارد پناه مي برند. تنها و گاهي اوقات  از کمک حرفه اي روانپزشکان و روانشناسان بهره مند مي شوند.

تلاش در جهت رفع افسردگي خود يکي از راه هاي اساسي درمان و پيشگيري از شدت بيماري و عوارض آن است.

گر نکوبي شيشه غم را به سنگ 
هفت رنگ اش مي شود هفتاد رنگ

براي افسرده نبودن کافي نيست که مشکلي نداشته باشيم بلکه بايد شوروشوقي در سر باشد بايد دليل براي زندگي داشت.

بايد عشق ورزيد تا افسرده نبود، پاد زهر افسردگي اين نيست که خيالي در سر نداشته باشيم بلکه آن است که موضوعي سالم و مناسب براي دوست داشتن و شوري سازنده و مفيد در سر داشته باشيم. 

به قول شاعر بزرگ نظامي:
دلي که از عشق خالي شد فسرده است             
گرش صد جان بودي بي عشق مرده است

ما منکر مشکلات و حوادث غم انگيز نيستيم اما آنچه به حوادث معناي مايوس کننده مي دهد بيش از خود حوادث، تعبير و تفسير ماست.
قدرت تعقل و توانايي سازگاري آسان در برابر مشکلات لا يتناهي است.

توانايي  انديشه بشر و قدرت چاره جويي او خيلي بيش از آن است که قوي ترين حوادث تلخ هم بتواند او را براي هميشه افسرده نگه دارد.

شما چه کمکي مي توانيد به افراد افسرده بکنيد تا دوباره به حالت طبيعي برگردند و از زندگي لذت ببرند؟ پيشنهادهاي زير شايد به نظر خيلي ساده باشند، اما واقعا موثرند.

کسي که افسرده است، به طور ناخواسته، ديگران را از خود دور مي کند. اين شخص هرچيزي را که مي شنود يا مي بيند، به هرچه که فکر مي کند، هرچه که مي گويد و هر کاري که انجام مي دهد را از فيلتر افسردگي رد مي کند.

قانون شماره 1

هر موجودي چه يک گياه، چه حيوان و چه انسان، اگر زنده باشد، با مهر و محبت شما شانس بيشتري براي پيشرفت و کاميابي دارد.

قانون شماره 2

تنهايي کشنده است. لازم نيست حرف من را باور کنيد، فقط کافي است آمار مرگ و مير کودکاني را که در يتيم خانه ها هستند، با آنهايي که در خانه و با خانواده بزرگ مي شوند و يا مرگ و مير سالمندان بيماري را که در خانه پرستاري مي شوند، با آن هايي که در خانه سالمندان زندگي مي کنند، مقايسه کنيد..

کسي که افسرده است، به طور ناخواسته، ديگران را از خود دور مي کند. اين شخص هرچيزي را که مي شنود يا مي بيند، به هرچه که فکر مي کند، هرچه که مي گويد و هر کاري که انجام مي دهد را از فيلتر افسردگي رد مي کند. هرگاه اطلاعات از يک احساس منفي فيلتر شوند، تحريف مي گردند. خيلي وقت ها که به چنين شخصي مي گوييد در مورد افسردگي اش حرف بزند، بيشتر و بيشتر افسرده مي شود. ممکن است عقب بکشند و برنجند.

شما با به کار بردن موارد زير مي توانيد به افراد افسرده کمک کنيد تا دوباره به حالت طبيعي برگردند و از زندگي لذت ببرند : 

- مدام به آن ها سر بزنيد.
- به چشمانشان نگاه کنيد و بيشتر به آنها لبخند بزنيد.
- دستانشان را در دست بگيريد و شانه شان را نوازش کنيد.
- بيشتر به حرف هايشان گوش دهيد.
- سرگرمشان کنيد.

- به آنها بگوييد که کدام کارهايشان شما را تحت تاثير قرار داده است. به فکر انداختن، احساس بهتري به آنها داده و باعث مي شود که روحيه شان بهتر شود.

-از آنها بخواهيد چيزهايي را لمس کنند. اشيائي با بافت ها و رنگ هاي مختلف بياوريد و از آنها نظرشان را بخواهيد. يک غذاي خوش مزه و خوش ظاهر برايشان درست کنيد. بکوشيد لذت هاي کوچک را وارد زندگي شان کنيد.

- بلند به آنها بگوييد که برايتان مهم هستند. بگوييد که دلتان برايشان تنگ مي شود و دوست داريد با آن ها خوش بگذرانيد.

- کارهايي که فقط با دوستان صميمي خود انجام مي دهيد، با آن ها تکرار کنيد. مثلا با آرنجتان به بازويشان بزنيد يا با يک دسته کاغذ لوله شده آرام روي سرشان بزنيد. بايد بکوشيد که رفاقت خود را بهشان نشان دهيد .

چيز مهمي که بايد به ياد داشته باشيد اين است که بيش تر کساني که دست به خودکشي مي زنند، بين انجام دادن يا ندادن آن شک و ترديد دارند. آنها بين انتخاب درد زندگي کردن و درد مردن سرگردانند. اگر بتوانيد ارتباط آن ها را با لذت هاي زندگي بيش تر کنيد و از طرف ديگر دردي را که با خودکشي نصيبشان مي شود در نظرشان شديدتر جلوه دهيد، آن وقت نتيجه مثبتي خواهيد گرفت.

- به جاي اين که بپرسيد حالشان چه طور است، بپرسيد، دوست دارند امروز براي خوش گذراندن چه کاري کنند و در آن کار همراهي شان کنيد. به آن ها بگوييد که کاملا مشخص است که حالشان بهتر شده است، سپس حالشان را بپرسيد و به جوابي که مي دهند، واقعا گوش کنيد .

- اگر خجالت زده بودند، يک داستان مشابه در مورد خودتان بگوييد، سپس داستان هاي ديگري از خجالت زدگي کسان ديگر را مثل لطيفه برايشان تعريف کنيد. هيچ چيز بيشتر از ديدن احساس خجالت زدگي ديگران اين درد را در انسان تخفيف نمي دهد. 

- اگر افسرده هستند، پس حتما احساس نااميدي مي کنند. اين مشکل برايشان بدون راه حل به نظر مي رسد. پس از اين که براي کم کردن شدت افسردگي شان بهشان کمک کرديد، اگر دوست داشتند، در مورد آن صحبت کنيد. بهشان نشان دهيد که چه طور مي توانند اين مشکل را شکسته و آن را به چند مساله کوچک تبديل کنند. سپس ببينند کدام قسمت آن مهم تر است و بکوشند راه حل هاي سالمي براي آن بيابند تا بتوانند مشکلات و دشواري ها را حل کنند نه تحمل.

قوانين را به ياد داشته باشيد، اين را هم بدانيد که هميشه استثناهايي هم وجود دارند. راهکارها را فراموش نکنيد و آن ها را بر اساس موقعيت خود تغيير دهيد. شايد نتوانيد جلوي پديده خودکشي را بگيريد، اما مي توانيد در جلوگيري از خيلي از موارد کمک کنيد; پس سهم خودتان را براي نجات ديگران انجام دهيد.
www.tabnak.ir
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:22  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

زمستان‌های سخت در اروپا و آمریکا

 

 

چرا اروپا و آمریکا با وجود گرم‌تر شدن کره زمین در سال‌های اخیر زمستان‌هایی سخت تجربه کرده‌اند؟ مطالعات جدید نشان می‌دهد که این موضوع به کاهش تابش پرتوها‌ی خورشید بستگی دارد.

 

چرا اروپا و آمریکا با وجود گرم‌تر شدن کره زمین در سال‌های اخیر زمستان‌هایی سخت تجربه کرده‌اند؟ مطالعات جدید نشان می‌دهد که این موضوع به کاهش تابش پرتوها‌ی خورشید بستگی دارد.

روز دوشنبه ۱۰ اکتبر در مجله‌ی علمی "نیچر جئوساینس" گزارشی انتشار یافت که از تأثیر تغییرات دوره‌ای میزان تابش خورشید بر آب و هوای نیمکره‌ی شمالی زمین سخن می‌گوید.

پژوهشگران با سنجش اطلاعات ماهو‌ار‌‌ه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی انتشار اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید کاهش می‌یابد، مردم قسمت‌هایی از اروپا و شمال آمریکا زمستان‌هایی بسیار سرد را تجربه می‌کنند.

چرخه‌ی‌لکه‌های خورشیدی

لکه‌های خورشیدی نقاطی از خورشید هستند که به دلیل فعالیت‌های بسیار شدید مغناطیسی سردتر از سایر نقاط ‌بوده و تیره‌تر به نظر می‌آیند.

تعداد لکه‌های خورشیدی در یک چرخه‌ی زمانی ۱۰ تا ۱۱ ساله بین بیشترین و کمترین در نوسان است. زمانی‌که فعالیت خورشیدی بیشتر باشد، تعداد و اندازه‌ی لکه‌های خورشیدی بیشتر و بزر‌گ‌تر خواهد بود.

تعداد لکه‌های خورشیدی تأثیرات فراوانی بر روی منظومه شمسی و از جمله آب و هوای اطراف زمین دارند.

كاهش فعالیت چرخه‌ی خورشید و ظاهر شدن تعداد کم لکه‌ها منجر به سردتر شدن جو زمین  می‌شود، در حالی که فعاليت بالاتر از حد متوسط خورشيد در يک چرخه‌ی خورشيدی منجر به گرم‌تر شدن آب و هوای زمين خواهد شد.

با مطالعه‌ی این لکه‌ها و تعدادشان می‌توان میزان فعالیت خورشید و در نتیجه تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش که هماهنگ با چرخه‌ی فعالیت‌های خورشیدی است را سنجید.

مطالعه بر روی تازه‌ترین یافته‌‌ها نشان می‌دهد که قابلیت تغییر فعالیت لکه‌های خورشیدی بیش از تصورهای قبلی است.

اثر کاهش تابش پرتوهای ماوراء بنفش بر جو زمین

خیابانی یخ‌بسته در دالاس (آمریکا) در ژانویه ۲۰۱۱خیابانی یخ‌بسته در دالاس (آمریکا) در ژانویه ۲۰۱۱جف نایت، یکی از نویسندگان این بررسی‌ها از مرکز "مت آفیس هادلی" در اگزتر، واقع در جنوب غربی انگلستان به دویچه‌وله می‌گوید: «ما در حال اندازه‌گیری میزان تابش مستقیم پرتو ماوراء بنفش رسیده به زمین هستیم.»

دانشمندان دریافته‌اند که کاهش پرتو ماوراء بنفش تابیده از خورشید، دمای هوای اطراف زمین در حدود ۴۰ کیلومتری بالای مناطق استوایی را پایین می‌آورد.

جف نایت با اشاره به همین موضوع می‌‌افزاید: « این مسئله زنجیره عللی در پی دارد که به کاهش بادهایی منجر می‌شوند که در زمستان از اقیانوس اطلس به اروپا می‌وزند.»

در زمستان‌‌، وزش این بادها از غرب به اروپا باعث می‌شود که دما بالا برود.

نایت در ادامه نتیجه می‌گیرد: «با کاهش این بادها اثر گرمابخش آنها از دست رفته و جای آن را سرمایی از نوع سرمای ناشی از وزش بادهای سیبری به شمال اروپا خواهد گرفت.»

این بادهای سرد قسمتی از چرخه‌ی بزرگ‌تری هستند که از محورهای مختلف اقیانوس اطلس وارد مناطق ساحلی شرقی آمریکا خواهد شد و «آب و هوایی مانند آنچه که زمستان سال گذشته شاهد آن بودیم را موجب می‌شوند.»

در همین حال به موازات غیبت بادهای غربی، شاهد آن خواهیم بود که در کانادا و مدیترانه آب و هوا معتدل‌تر می‌شود.

دانشمندان می‌گویند در دوره‌ای که تابش‌های خورشیدی به بیشترین مقدار خود می‌رسد، پیامدهایی برعکس پیامدهای یادشده به وجود خواهد آمد.

نقش فعالیت‌های خورشیدی بر گرمایش زمین

برخی‌‌ بر این گمان‌اند که نوسان‌های فعالیت‌های خورشیدی عامل زمین‌‌گرمایی است. اما جف نایت تأکید می‌کند که بررسی‌های جدید «هیچ چیزی را پیدا نکرده است که بتواند این گمانه‌زنی را اثبات کند.»

وی همچنین خاطرنشان ساخته که با دیگر پژوهشگران سرگرم تحقیق بر روی این گمانه‌زنی‌ها است که آیا خورشید در حال وارد شدن به دوره‌ای طولانی از کاهش فعالیت‌های خود است؟ مانند آنچه که در عصر یخبندان کوچک (Little Ice Age) در فاصله‌ی قرون ۱۶ تا ۱۹ رخ داد؟ 

در این مطالعات از داده‌های جدید ماهواره‌ی استفاده شده که از سال ۲۰۰۴ اندازه‌گیری دقیق‌تر پرتوهای ماوراء بنفش را امکان‌پذیر کرده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:47  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

هشدار انجمن داروسازان آلمان: قطره "ناک اوتی" در نوشیدنی‌های دیسکوتکی

 

 

"قطره‌ ناک اوتی" دارویی است که در کافه‌ها و دیسکوتک‌ها در نوشیدنی دختران جوان ریخته می‌شود. با این قطره‌ شخص مورد نظر، دیگر قادر به حرکت و دفاع از خود نیست و به راحتی می‌تواند مورد تجاوز جنسی قرار گیرد.

 

انجمن داروسازان آلمان، هشدار می‌دهد که اغلب مردانی که قصد تجاوز به زنان را دارند، از این دارو استفاده می‌کنند. این دارو پس از ۱۵ دقیقه اثر خود را نشان می‌دهد و می‌تواند تا چندین ساعت روی شخص باقی بماند. پس از مصرف این قطره‌ها، شخص دیگر قادر به دفاع از خود نیست و به‌طور کلی، دچار فراموشی می‌شود. تهوع، سرگیجه و سردرد حالت‌هایی هستند که پس از کاهش تأثیر این دارو، به شخص دست می‌دهند.

 

ماده‌‌ی اصلی این دارو، یک محلول شورمزه  و ترکیبی از "گاما هیدروکسی" (Gamma-Hydroxy) است. این همان اکستازی مایع (Liquid Ecstasy)  است که می‌توان آن را در بازار سیاه تهیه کرد. مزه‌ی این ماده، بخصوص وقتی که با یک نوشیدنی دیگر مخلوط ‌شود، بلافاصله قابل تشخیص نیست. اگر این قطره‌ها با الکل یا داروهای بی‌هوشی دیگر مصرف شوند، می‌توانند اثرات مزاجی سختی، مثل تنگی نفس، داشته باشند.

 

به گفته انجمن مشاوره‌ و کمک به زنان در آلمان، تجاوز جنسی به زنان با استفاده از قطره‌ "ناک اوتی" در این اواخر افزایش یافته است. زنان پس از مصرف این ماده، قادر به دفاع از خود نیستند. به همین دلیل، مردان می‌توانند به راحتی به آنها حمله کنند.

 

انجمن داروسازان آلمان به زنان توصیه می‌کند که بیشتر مراقب باشند و از قبول نوشیدنی‌های سرباز از افراد ناشناس یا غیرقابل اعتماد خودداری کنند. آنها باید همواره نوشیدنی خود را زیر نظر داشته باشند. این انجمن می‌افزاید، بلافاصله با دست دادن احساس نا خوشی، به کارکنان کافه یا دیسکوتک اطلاع داده شود. اگر در همان ابتدا، محل مورد نظر ناامن به نظر برسد، بهتر است که هر چه زودتر آنجا را ترک کرده و به پلیس اطلاع داده شود. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:41  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

علی دایی در سیر زمان


به گزارش بی باک، محمدرضا راستگو در وبلاگ شخصی اش تصاویر جالبی از علی دایی ستاره فوتبال کشورمان منتشر نموده و نوشت: علی دایی در سال ۱۳۴۸ در اردبیل متولد شد. در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران دانشگاه شریف پذیرفته شد، اما در گزینش ورود به دانشگاه رد شد. همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد تهران جنوب هم قبول شد و دو ترم هم به دانشگاه رفت. ولی در سال ۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و این‌بار بدون آن که گزینش گریبان‌گیرش شود در رشته متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و لیسانس خود را بهمن ماه سال ۱۳۷۱ از همان دانشگاه دریافت کرد؛ او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد. وی متاهل است و اکنون ساکن محله جردن در تهران می‌باشد. فرزند اول وی در سال ۱۳۸۸ به دنیا آمد.

علی دایی علاوه بر فوتبال، در تجارت نیز موفق بوده‌است و گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی است.

علی دایی علاوه بر کارهای پوشاک ورزشی در ساختمان سازی هم فعالیت دارد. علی دایی در شهرک گلستان شهر زادگاهش(اردبیل) یک مدرسه راهنمایی به نام ابوالفضل دایی (پدرش) ساخته است و از خیرین مدرسه ساز اردبیل می باشد

دایی طی سالهای اوج فوتبال خود و همچنین پس از دوران بازیکنی خود، بارها در مسابقات فوتبال با نیات خیرخواهانه به میدان رفته‌است (از جمله در دیدار ستارگان فوتبال جهان و تیم منتخب بوسنی با همراهی روبرتو باجو و دیگر ستاره‌های افسانه‌ای فوتبال و همچنین بازی دوستانه نود دقیقه برای ماندلا که بین تیم منتخب جهان و تیم منتخب آفریقا، به مناسبت تولد ۹۰ سالگی نلسون ماندلا برگزار شد، که این بازی یکی از زیباترین بازی‌های دوستانه علی دایی به شمار می‌رود).

علی دایی

علی دایی
علی دایی در لباس پرسپولیس- 1375

علی دایی و کریم باقری

همراه با یار قدیمی خود کریم باقری
علی دایی

بهترین گلزن جام ملتهای آسیا 1996

علی دایی

علی دایی

با اتومبیلی که آن روزها اتومبیل بچه پولدارها نبود

علی دایی و کریم باقری

آقای دایی لطفا آرامتر بخند!

عکس قدیمی علی دایی

روزهای اوج در بایرن و تجربه نیمکت نشینی در فینال لیگ قهرمانان اروپا

علی دایی در تیم ملی برزیل

همراه با جیووانی البر بازیکن مطرح آن روزهای بایرن و تیم ملی برزیل

علی دایی و کریم باقری

باز هم با کریم باقری با تیپ های استثنایی!تجربه ای دیگر در هرتا برلین و گلزنی به تیم های چلسی و آث میلان

همراه با علیرضا حقیقی (البته وقتی کوچک بود)شیرجه به سوی موفقیت!اولین کنفرانس خبری دایی!وقتی دایی با سوپر استارهای سینما می گردد!


آن موقع که با علی کریمی و خداداد رفیق بود!

وقتی با سایپا قهرمان لیگ می شودوقتی به برنامه صندلی داغ می رودوقتی در بازی سایپا با پرسپولیس با شیث رضایی درگیر می شود و به کمیته انضباطی می رود!

وقتی عصبانی می شوداز فضایل اخلاقی علی دایی پایبندی به ارزشهای دین اسلام است. این تصویر بدون شرح استوقتی با یقه باز با گزارشگر برنامه 90 مصاحبه می کند!این هم اتومبیل 400 میلیونی اش!

http://www.niazerooz.com/Hot-News-Detail/page_1/24/69583

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:38  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مقابله با سیل داروهای تقلبی در اروپا


 

کمیسیون اتحادیه اروپا نسبت به رواج داروهای قلابی هشدار داده است. هر روز داروهای بیشتری به بازارهای اروپایی راه می‌یابند که با استانداردهای پزشکی منطبق نیستند و می‌توانند پیامدهای زیان‌آوری برای مصرف‌کنندگان داشته باشند.

 

تجارت با داروهای تقلبی در سراسر جهان رواج دارد. این داروها نخست در کشورهای فقیر آفریقا و آمریکای لاتین رواج پیدا کرد، اما امروزه راه خود را به بازارهای اروپایی نیز باز کرده است. قرص‌های ویتامین، داروهای آرام‌بخش یا تقویت‌کننده‌ی نیروی جنسی (ویاگرا) به میزان فراوان عرضه می‌شود، و مشتریان می‌توانند آنها را از طریق اینترنت تهیه کنند.

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند که نمی‌توانند داد و ستد از طریق اینترنت را محدود کنند، لذا تلاش می‌کنند که حداقل مردم را از شیوه‌ی تولید و مصرف آنها و خطرات احتمالی آگاه کنند. برای مصرف‌کننده باید روشن شود که هر دارویی توسط کدام شرکت تولید شده و از چه راهی به دست او رسیده است.

اتحادیۀ اروپا از تولیدکنندگان می‌خواهد که مواد دارویی را به شکل درست و با رعایت موازین بهداشتی عرضه کنند و در تولید فرآورده‌های خود مرتکب تقلب نشوند. دارو باید در بسته‌های واقعی و دست‌نخورده به بازار عرضه شود.

مقابله با سوءاستفاده‌ها

اتحادیه اروپا یک سال پیش مقرراتی برای تجارت مواد دارویی اعلام کرد، اما نتوانست بر بازار دارو تأثیر بگذارد. امروزه حدود ۸۰ درصد از داروهای پرمصرف در اینترنت به فروش می‌رسد. کارشناسان اروپایی عقیده دارند که برای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تدابیر تازه‌ای لازم است. اتحادیه اروپا باید بسته‌بندی‌های واقعی را با علایم و مارک‌های قابل‌اعتماد به مصرف‌کنندگان معرفی کند.

به نظر کارشناسان اتحادیۀ اروپا، شهروندانی که از طریق اینترنت دارو می‌خرند، باید آگاه باشند به چه تولیداتی اعتماد کنند، و در برابر از خرید کدام فرآورده‌ها خودداری ورزند، زیرا برای تندرستی آنها زیان دارد.

کمیسیون اتحادیه اروپا در حال تهیه‌ی لیستی از تولیدکنندگان معتبر و همچنین شرکت‌های قابل‌اعتماد در اینترنت است، تا مصرف‌کنندگان از فرآورده‌های تقلبی در امان بمانند. اما تا زمانی که چنین لیستی تهیه و اعلام نشده، توصیه‌ی اتحادیۀ اروپا به شهروندان این است که تا اطلاع ثانوی از بازار اینترنتی دارو خریداری کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:35  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

حکم مهم دادگاه اروپا در رابطه با ثبت سلولهای پایه


دادگاه عالی اروپا با صدور حکمی که می تواند پیامدهایی جدی برای علم پزشکی داشته باشد، اعلام کرده است سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان را نمی توان برای دریافت امتیاز انحصاری ثبت کرد.

دانشمندان می گویند رای دادگاه عالی اروپا ممکن است در مسیر تحقیقات دانشمندان اروپایی در زمینه استفاده درمانی از سلول پایه مانع ایجاد کند و یا چنین تحقیقاتی را به خارج از اروپا هدایت کند.

حکم دادگاه عالی اروپا به دنبال شکایت سازمان غیر دولتی "گرین پیس" (صلح سبز) در مورد ثبت یک امتیاز انحصاری برای سلولهای عصبی بدست آمده از سلولهای پایه جنینی صادر می شود.

سلولهای پایه جنینی قابلیت تبدیل به هرگونه بافتی در بدن را دارند.

دانشمندان امیدوارند که روزی بتوانند با استفاده از سلولهای پایه راههایی برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، سکته مغزی، عارضه قلبی و دیابت (مرض قند) کشف بکنند.

حکم دادگاه عالی اروپا در ارتباط با روش ابداع شده توسط یک دانشمند آلمانی به نام اولیور بروستل برای تبدیل سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان به سلولهای عصبی صادر شده است.

ناظران معتقدند که رای دادگاه بر روند تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان مجموعه ای از بیماریها تاثیری تعیین کننده خواهد داشت.

در حکم دادگاه عالی اروپا آمده است: "یک روش مشخص برای استفاده از جنین انسان به منظور درمان یا تشخیص بیماری را در صورتی می توان به صورت انحصاری ثبت کرد که این روش روی جنین اعمال شود و برای آن مفید باشد".

اما دادگاه در ادامه حکم خود تصریح می کند: "استفاده جنین انسان برای مقاصد تحقیقاتی را نمی توان به صورت امتیاز انحصاری ثبت کرد".

در بیانیه دادگاه همچنین آمده است که: "روشی که شامل برداشت سلول پایه از بلاستوسیست (جنین چند روزه) باشد و منجر به از بین رفتن جنین شود، قابل ثبت انحصاری نیست".

پروفسور پیت کوفی از انستیتو چشم پزشکی لندن که در مورد استفاده از سلول پایه برای درمان نابینایی تحقیق می کند، رای دادگاه عالی اروپا را "مخرب" توصیف کرد.

او به بی بی سی گفت: "این تصمیم می تواند باعث توقف پیشرفت تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان بیماری هایی شود که فعلا بدون درمان هستند".

اما شاخه سازمان "گرین پیس" در آلمان که با شکایت خود پای دادگاه عالی اروپا را به میان کشید استدلال می کند که صدور امتیاز انحصاری برای روشی که برپایه برداشت سلول از جنین انسان و در نتیجه نابودی جنین استوار است، اخلاقی نیست".

دادگاه اروپا هم این استدلال را پذیرفت و به نفع "گرین پیس" رای داد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت 17:24  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ملکه زیبایی سابق کلمبیا اتهام قاچاق را رد کرد


ملکه زیبایی سابق کلمبیا اتهام قاچاق مواد مخدر را رد کرده است.

آنجی سنکلمنته والنسیا که ۳۱ سال سن دارد در آرژانتین به اتهام قاچاق کوکائین به اروپا محاکمه می شود.

او در جلسه دادگاه گفت برای ازدواج به آرژانتین سفر کرده است.

خانم سنکلمنته والنسیا گفت: "برای ارتکاب جرائم به این کشور نیامده ام. من قاچاقچی مواد مخدر نیستم."

نیکولاس گاولکو، دوست پسر آنجی سنکلمنته والنسیا و ۵ متهم دیگر نیز در رابطه با مواد مخدر محاکمه می شوند.

خانم سنکلمنته گفت تنها کاری که کرده برقراری چند تماس تلفنی به نمایندگی از دوست پسرش بوده است.

او گفت: "خدا شاهد است این کار را به خاطر عشق انجام دادم."

وکلای مدافع خانم سنکلمنته می گویند هیچ مدرکی علیه او وجود ندارد و تنها مشکل او ارتباط با دوست پسرش است.

خانم سنکلمنته مه سال گذشته پس از ماه ها فرار از چنگ قانون در بوئنوس آیرس بازداشت شد.

او گفت از ترس تجاوز در زندان خود را مخفی کرده بود.

آنجی سنکلمنته والنسیا در سال ۲۰۰۰ به عنوان ملکه زیبایی کلمبیا انتخاب شد ولی پس از افشای متاهل بودنش، این عنوان از او سلب شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:50  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نوزادان کم وزن بیشتر در معرض خطر اوتیسم هستند'


مطالعه ای تازه در آمریکا حاکیست که نوزادانی که وزن آنها هنگام تولد کمتر از ۱.۸ کیلوگرم است با خطر بیشتر ابتلا به بیماری اوتیسم روبرو هستند.

محققان آمریکایی در نشریه "پیدیاتریکس" (طب اطفال) گزارش دادند که با مطالعه ۸۶۲ نفر در ایالت نیوجرسی از نوزادی تا ۲۱ سالگی به این نتیجه رسیده اند.

حدود پنج درصد از نوزادانی که وزن آنها کم بود مبتلا به اوتیسم شدند درحالی که این آمار برای کل جمعیت یک درصد بود.

اما کارشناسان می گویند که برای تایید این ارتباط و درک آن به مطالعات بیشتر نیاز است.

ارتباط میان وزن کم هنگام تولد و طیفی از مشکلات مغزی و کنترل بدن در مطالعات قبلی فاش شده بود.

اما محققان می گویند که این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد این کودکان ممکن است در معرض خطر بزرگتر ابتلا به اختلالات اوتیستی باشند.

افراد مورد مطالعه در فاصله سپتامبر ۱۹۸۴ تا ژوئیه ۱۹۸۷ در سه بخش نیوجرسی به دنیا آمدند.

همه این نوزادان از نیم کیلوگرم تا دو کیلوگرم بودند.

۶۲۳ نفر از آنها در سن ۱۶ سالگی برای تعیین میزان خطر ابتلا به اوتیسم معاینه شدند. از ۱۱۷ نفری که نتایج معاینه در مورد آنها مثبت بود، ۷۰ نفر در سن ۲۱ سالگی بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفتند.

معلوم شد که ۱۱ نفر از این گروه اختلال طیفی اوتیستی دارند.

محققان براساس این نتایج محاسبه کردند که از ۶۲۳ کودک، ۳۱ نفر مبتلا به این اختلال هستند که معادل پنج درصد است.

دوروتی بیشاپ استاد روانشناسی عصبی در دانشگاه آکسفورد گفت: "این ارتباط واقعی به نظر می رسد، اما بیشتر نوزادان کم وزن اوتیسم ندارند، و بیشتر بچه های مبتلا به اوتیسم هنگام تولد وزنشان کم نبوده."

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:48  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چگونگی شارژ باتریهای مفز

Cat sleeping

در سالهای اخیر راز ورمز خواب خیلی کمتر از دهه 60 و 70 شده است.تقویت حافظه به عنوان یک دلیل خوب اینکه چرا به خواب نیاز داریم مشخص شده است.اثار محرومیت از خواب طولانی بر کارکرد مغزی بیشتر بررسی شده است نقش چرت زدن در مقابل  خواب عمیق اخیرا موضوع تحقیقات جدیدی است.

در یک تحقیق در دانشگاه برکلی کالیفرنیا روی 44 داوطلب نقش بخش مربوط به غیر از حرکات سریع چشم در فرایند یادگیری مطالعه شدو هدف بکارگیری شدید قسمت هیپوکامپ در جریان یادگیری به ویژه بخاطر سپردن  بود. 

در فاز حرکات غیر  سریع چشم(NON RAPID EYE MOVEMENT)امواج سریع فعالیت الکتریکی به نام امواج خواب SLEEP SPINDLE از ناحیه هیپوکامپ ثبت شد.

در شرایط نرمال این امواج حدود 1000بار در شب تکرار شده و به معنی تخلیه هیپوکامپ از اطلاعات کوتاه مدت و ایجاد فضای بیشتر برای ثبت خاطرات کوتاه مدت بیشتر و جدیدتر در حریان برخاستن از خواب است. در این تحقیق به افراد اجازه حدود 90دقیقه چرت زدن در فاصله بین دوجلسه یادگیری و اموزش یادگیری سنگین در بعدازظهر و غروب داده شد.بیمارانی که این چرت را داشتند نسبت به انهایی که نداشنتد بخضوص در مرحله غروب یادگیری خیلی بهتری داشتند و امواج خواب بیشتری داشتند.انچه از این تحقیق عاید می شود انست که مرحله NON RAPID EYE MOVEMENT بیشتر از انچه تصور می شد در فرایند یادگیری نقش دارد و درواقع وظیفه شارژ کردن مغز را برای یادگیری بعهده دارد.

همچنین مطالعات نوارمغزی داوطلبان نشان از ان داشت که بین میزان فراگیری و تعداد امواج خواب SLEEP SPIDLESارتباط مستقیمی وجود داردکه این امواج بطور اختصاصی در هیپوکامپ یافت می شدند.تا ناحیه قشر پره فرونتال مغزی امتداد می یافتند که اینها دو ناحیه از مغز هستند که در یادگیری نقش کلیدی دارند.

خواب بطرز خاصی فعالیت یادگیری مغزی را تامین می کند و بنابراین نظریه کاهش مرحله NON RAPID EYE MOVEMENTکه در سالمندان بطور طبیعی رخ می دهد در کاهش ظرفیت مغز دریادگیری مهم است و همینطور در افراد کم خواب هم قدرت یادگیری کاهش یافته است.

http://brainblogger.com+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:53  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

15 میلیون ایرانی دچار اختلالات روانی

شاید یکی از پیامدهای ناگوار بروز اختلالات روانی در جامعه، افزایش مراجعات به افرادی است که هیچ علم و تخصصی در زمینه روانپزشکی و روانشناسی ندارند اما متاسفانه از اقبال نسبی برخوردارند. این افراد در قالب دعانویس، رمال و فالگیر، از ساده اندیشی برخی افراد نهایت بهره را برده و آنها را سرکسیه می کنند بدون اینکه عایدی نصیب مشتری خود کرده باشند.
آخرین بررسیها و مطالعات کشوری که البته چندان هم جدید نیست، نشان می‌دهد 20 درصد جمعیت ایران به نوعی از اختلالات روانپزشکی دچار هستند. کارشناسان معتقدند از پیامدهای ناگوار بروز این اختلالات افزایش مراجعه به دعانویس‌ها، رمالها و فالگیرهاست.

به گزارش «مهر» سلامت روان افراد نه تنها کم ارزش نیست که چه بسا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طوریکه شعار امسال سازمان جهانی بهداشت "پیش به سوی سرمایه گذاری در سلامت روان" نامگذاری شده است. این در حالی است که دکتر عباسعلی ناصحی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از نوع نگاه مسئولین به حوزه سلامت روان انتقاد می کند و معتقد است که مسئولین و مدیران و سیاستگذاران از آگاهی لازم در مورد اهمیت سلامت روان ندارند.

شاید یکی از پیامدهای ناگوار بروز اختلالات روانی در جامعه، افزایش مراجعات به افرادی است که هیچ علم و تخصصی در زمینه روانپزشکی و روانشناسی ندارند اما متاسفانه از اقبال نسبی برخوردارند. این افراد در قالب دعانویس، رمال و فالگیر، از ساده اندیشی برخی افراد نهایت بهره را برده و آنها را سرکسیه می کنند بدون اینکه عایدی نصیب مشتری خود کرده باشند.

مطالعات کشوری نشان می دهد حدود 10 درصد جمعیت 15 تا 64 سال کشور به این قبیل افراد مراجعه می کنند.

به گفته دکتر عباس ناصحی مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، میزان شیوع اختلالات روانی در زنان 26 و در مردان 16 درصد است. این در حالی است که زنان 49 درصد جمعیت کشورمان را تشکیل می دهند.

ناصحی با اشاره به پایین بودن سن بلوغ جنسی و جسمی در خانمها که باعث استرس آنها می شود، گفت: خانمها در مقایسه با مردان نسبت به داروهای ضد افسردگی پاسخ کمتری دارند و عوارض این داروها در زنان بیشتر از مردان است. همچنین تبعیض های اجتماعی، مسائل ناشی از طلاق، سوء رفتارهای جنسی و مسئولیتهای شغلی در شیوع افسردگی در زنان موثر است.

این در حالی است که مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت معتقد است که در مورد پیشگیری از بیماریهای روان دست این وزارتخانه زیاد باز نیست. زیرا مشکلات جسمی از روشهای پیشگیری قاطعی برخوردارند اما پیشگیری از اختلالات روان به راحتی پیشگیری از مسایل جسمی نیست و نیاز به کار مستمر و پیگیری اقدامات در دوران بزرگسالی دارد.

بر همین اساس، دکتر احمد حاجبی رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت از ارائه خدمات سلامت روان در طرح پزشک خانواده خبر می دهد و می گوید: به منظور ارتقای خدمات سلامت روان، روانشناسان بالینی در گروههای درمانی پزشک خانواده در شهرهای بالای 20 و 50 هزار نفر فعال می شوند.
وی همچنین از اجرای طرح جامع کشوری پیشگیری از خودکشی خبر می دهد و می افزاید: این طرح در قالب افزایش مداخلات و آموزش در دو دانشگاه کشور به صورت پایلوت اجرا شده و پس از بررسی نتایج طرح در دیگر دانشگاههای کشور نیز اجرا می شود.
 
اهمیت موضوع اختلالات روان به اندازه ای بالاست که دکتر مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت این موضوع را حرف اول جامعه می داند و می گوید: باید فکری به حالت سلامت روان جامعه کرد.
 
دکتر محمد شریعتی، قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت معتقد است که سلامت روان و اختلالات سلامت روان موضوعی پیچیده و مورد توجه در دنیاست که بار عمده ای از بیماریهای موجود در دنیا را به خود اختصاص داده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
پرفسور حمید قدس، استاد دانشگاه سنت جرج لندن با اشاره به اینکه 450 میلیون نفر در جهان دچار اختلالات روانی هستند، گفت: 121 میلیون نفر نیز از افسردگی رنج می برند و پیش بینی می شود تا سال 2020 نسبت این بیماریها در جهان 15 درصد افزایش یابد.
 
به گفته وی، از هر 4 خانواده یک نفر در طول عمر خود به بیماری روانی مبتلا می شود که این موضوع بسیار نگران کننده است.
 
پروفسور قدس افزود: 28 درصد کشورها فاقد بودجه اختصاصی برای بهداشت روانی هستند و 36 درصد کشورهایی که بودجه ای به این حوزه اختصاص داده اند تنها یک درصد بودجه سلامت آنها به بهداشت روان اختصاص دارد.
 
دکتر مصطفی معین، رئیس کرسی یونسکو در آموزش سلامت با اعلام اینکه 42 درصد از مبتلایان به اختلالات روانی مشکل خود را به خانواده هایشان اطلاع نمی‌دهند، افزود: 80 درصد از مبتلایان به اختلالات روانی در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند و اختلالات روانی به تنهایی بیش از بیماریهای قلبی و عروقی بر جامعه هزینه تحمیل می‌کنند.
 
وی با اشاره به آمار افراد مبتلا به اختلالات روانی در ایران که حدود 30 درصد تخمین زده می شود، افزود: 70 درصد  بیماران در جهان به دلیل ترس از "انگ" و "تبعیض" از مراجعه به روانپزشکان خودداری می کنند.
 
این در حالی است که دکتر محمدرضا محمدی، رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی و روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان داشته که 80 درصد مبتلایان به اختلالان روانپزشکی در کشورهای در حال توسعه از دریافت خدمات لازم محرومند.
 
دکتر عباسعلی ناصحی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اعلام اینکه افسردگی و اقدام به خودکشی در مردان و زنان طلاق بیشتر است از افسردگی، اعتیاد و اختلالات دو قطبی به عنوان سه بیماری اصلی در اختلالات روانی نام برد و افزود: افسردگی 26 درصد، اعتیاد 24 درصد و اختلالات دو قطبی 12 درصد بار اختلالات روانی شامل می‌شوند.
www.tabnak.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:36  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

کراک و شیشه یا خودکشی نرم!

  

می‌گویند، کسی که در ایران کراک و شیشه مصرف می‌کند، تنها ۲ سال زنده می‌ماند و حس و حرکت و تارهای صوتی‌اش تخریب می‌شود. آیا او شانسی برای ترک این مواد دارد؟ مصاحبه با دکتر مهدی بلالی، رئيس بخش مسمومیت‌شناسی دانشگاه مشهد.

 

 دکتر بلالی، کراک و شیشه چه موادی‌اند؟

دکتر مهدی بلالی: کراک در معیارهای بین‌المللی، در آمریکا و اروپا، فراورده‌ی کوکائین هست. ولی ماده‌ای که در ایران معتادها به آن کراک می‌گویند، دقیقا آن کراک اروپا و آمریکا نیست، یعنی فراورده‌ی کوکائین نیست، بلکه فراورده‌ی مورفینی است که البته ناخالصی‌های فراوانی هم ممکن است در آن باشد یا ممکن است مقادیر کمی هم کوکائین داشته باشد.

شیشه هم معمولا از هروئین گرفته می‌شود، ولی وقتی کریستالیزه و خیلی شفاف می‌شود به آن می‌گویند کریستال و وقتی ناخالصی آن بیشتر است به آن می‌گویند، شیشه. بنابراین اینها از مشتقات مورفینی هستند و عمدتا از تریاک یا هروئین تهیه می‌شود.

برخی در ایران می‌گویند که شیشه را از افدرین (Efedrin) و قرص‌آنتی هیستامین می‌گیرند. در این مورد چه نظری دارید؟

این هم باز هم این اواخر به این شکل درآمده است. اخیرا ما به مواردی برخورد کرده‌ایم که آثاری از داروهای محرک عصبی مثل افدرین یا داروهای آنتی‌هیستامینیک در آنها هست. ولی در همه‌ی موارد اینطور نیست. این به معنای آن نیست که شیشه را حتما از افدرین تهیه می‌کنند. به طور معمول شیشه اول از هروئین بوده، ولی حالا ممکن است از افدرین تهیه شود، باز اسمش را بگذارند، شیشه. ما در واقع به تظاهرات بالینی بیمار بیشتر توجه داریم تا به اسمی که خود بیمار یا اطرافیانش نام می‌برند و می‌گویند، بیمار این ماده را مصرف کرده است.

آیا تهیه‌ی کراک و شیشه پیچیده است، باید حتما در کارگاه‌های خاصی تهیه شوند یا می‌توان آنها را در خانه هم تهیه کرد؟

باز برمی‌گردد به اینکه آیا این کراکی که در داخل ایران هست ترکیب چند فراورده‌ است یا نه. ممکن است هروئین را با فراورده‌های دیگری احیانا با ترکیبات آنتی‌هیستامینیک یا بنزودیازپین‌ها که داروها‌ی آرام‌بخش و خواب‌آورند مخلوط کرده باشند. بنابراین آن فراورده‌هایی که در ایران به این شکل مصرف می‌شود، اغلب دست‌ساز و خانگی است. مگر آنهایی که از خارج وارد ایران شده است، حالا چه از غرب یا شرق. آنها هم البته اسامی مختلفی دارد و گاهی واقعا ما نمی‌دانیم که اینها چیست. ولی از روی آثار بالینی بیمار می‌توانیم حدس بزنیم که این باید از چه گروه‌ داروها یا مواد باشد.

گفته‌می‌شود که مصرف کراک و شیشه در شرق نسبت به غرب بیشتر است. آیا این موضوع درست است؟

بستگی دارد. برخی از موارد سوء مصرف مواد در واقع از غرب به شرق منتقل شده. مثلا همین کراک، البته اگر کراک اصلی که مشتقات کوکائین است باشد از آمریکای لاتین و شمالی آمده به اروپا بعد پخش شده به قسمت‌هایی از آسیا، آسیای جنوب شرقی و میانه.

البته در چند سال اخیر در برخی از کشورهای آسیایی و شرقی هم شروع کردند به ساختن حتی صنعتی این مواد. تعدادی از اینها مثلا تحت عنوان "پان" هست که به شکل مشتقات مختلف، قرص‌ها و به رنگ‌های مختلف آمده. من آمار دقیقی از مصرف این مواد در غرب و شرق ندارم که مقایسه کنم. ولی می‌توانم بگویم که حداقل در کشور ما متأسفانه مصرف این مواد زیاد شده و ما گاهی می‌بینیم که جوان‌هایی با سن خیلی کم مثلا ۲۰ سال از این مواد مصرف می‌کنند و دچار مسمومیت می‌شوند.

پس اینکه می‌گویند، سن مصرف این مواد در ایران پایین آمده صحیح است؟

نسبتا. آمار دقیقی در دست نیست که با ۵ یا ۱۰ سال قبل مقایسه کنیم. ولی به هر حال ما مریض‌های خیلی جوان، جوا‌ن‌های زیر ۲۰ سال را می‌بینیم که مواد مصرف می‌کنند. حتی یک وقتی این چسب‌های مایع که حلا‌ل‌های آلی دارد و مسکر است، مشکلی در کشورهای اروپای غربی مخصوصا در اسکاتلند، سوئد و چند کشور دیگر بود. الان این مسئله در کشور ما هم رایج شده که حتی محصل‌های راهنمایی و دبیرستان از چسب‌های مایع استفاده می‌کنند. در چسب را که باز کنند، کیسه‌ی پلاستیکی روی سرشان بکشند و این چسب را استنشاق کنند، درست مثل اینکه مصرف الکل کرده باشند و مسکر است.

اصولا تأثیر کراک و شیشه بر بدن چیست؟

تأثیر، تأثیر سمی و سوء است. بستگی به نوع ماده خطر فرق می‌کند. ممکن است در کوتاه‌مدت باعث مسمومیت شدید و مرگ و میر شود و هم مصرف متمادی و درازمدت‌آن باعث اعتیاد و تخریب نسوج و بافت‌ها شود، از بینی که از طریق آن استنشاق می‌شود گرفته تا اعصاب مرکزی و محیطی. به تدریج روی روان وهمه‌ی اعضای بدن فرد اثر می‌گذارد.

گفته می‌شود که کراک تارهای صوتی را از بین می‌برد و بدن را بی‌حس می‌کند. آیا این مسئله درست است؟

این احتمال وجود دارد. گفتم بسته به این است که کراک مشتقات چه باشد. اگر کراک استاندارد اروپا و آمریکا باشد که کوکائین دارد، آن هم می‌تواند تا حدودی تأثیر داشته باشد. ولی وجود ناخالصی‌ها در اینها باعث می‌شود که بیشتر مثلا روی تارهای صوتی اثر بگذارد، مخصوصا وقتی تدخین شود.

مثلا ما در سال‌های گذشته دیده‌ایم که به تریاک سرب اضافه می‌کنند و ما موارد زیادی مسمومیت با سرب در معتادان به تریاک داشتیم و پس از تدخین سرب جذب خون می‌شود و ممکن است عوارض و آثار بدی بگذارد.

بعضی از این ترکیبات محرک می‌تواند روی تارهای صوتی‌، ریه‌ها و جهاز تنفسی اثر بگذارد و اغلب اینها وقتی جذب خون می‌شود روی اعصاب و روان فرد هم اثرات بدی می‌گذارد.

پس این‌که می‌گویند، وجود ناخالصی در این مواد باعث می‌شود که عوارض مصرف آن در ایران بیشتر شود صحیح است؟

درست است. یعنی بعضی ناخالصی‌های این مواد بیشتر از خود اصل مواد اثر دارد. به عنوان مثال مسمومیت با سربی که ناشی از مصرف تریاک هست، گاهی اوقات از لحاظ سم‌شناسی و مسمومیت خودش خطرناک‌تر از تریاک می‌شود که مورفین دارد یا اینکه بعضی از این مواد ممکن است مثلا ترکیبات اکستسی یا مشتقات آمفتامینی داشته باشد که ممکن است توهم و حالت‌های حاد و دیوانگی و مانیای حاد ایجاد کند.

ممکن است فرد مثلا اگر رانندگی می‌کند کنترل نداشته باشد و فکر کند که خلبان هواپیما شده و می‌خواهد با ماشین پرواز کند و این ممکن است باعث تصادف شده و هم به خودش و هم رانندگان دیگر زیان‌های زیادی وارد کند یا ممکن است فرد فکر کند قدرت پرواز پیدا کرده و از یک ساختمان بلند بپرد و باعث مرگ شود.

برخی از مردم معتدند، کسانی که کراک و شیشه‌ مصرف می‌کنند، حداکثر تا دو سال پس از مصرف زنده می‌مانند. ‌آیا این موضوع صحت دارد؟

البته اگر معتاد شوند و اعتیادشان پیشرفته شود و بعد overdose اتفاق بیافتد یا دز و مقدار بسیار بالایی را مصرف کرده باشند هر آن ممکن است حیاتشان تهدید شود. یعنی اگر به آنها نرسند و تحت درمان قرار نگیرند ممکن است از بین بروند. ولی اینکه اگر کسی کراک و شیشه مصرف کرد حتما در ۲ سال از بین می‌رود، اینطور نیست. معمولا ممکن است اگر overdose یا مشکلی پیش بیاید فرد به مرکز پزشکی مجهزی منتقل شده و بتوانند، نجاتش دهند. ولی به هر حال خطرناک است. یعنی اگر تا ۲ سال از بین نرود و ترک نکند ممکن است بعد از ۲ سال برایش مشکل‌زا شود و حیاتش را تهدید کند.

آیا کسی که کراک و شیشه مصرف کرده شانس ترک اعتیاد دارد؟

شانس خیلی کمی دارد، یعنی به هر حال اگر همکاری خود بیمار و اطرافیانش در یک مرکز مجهز پزشکی باشد که به صورت کار تیمی کار کنند، یعنی متخصص روانپزشکی، روانشناسی، سم‌شناسی، داخلی، اعصاب ‌و مددکار اجتماعی با هم کار کنند، این شانس وجود دارد. ولی در عین حال امکان برگشت به مصرف مواد هم وجود دارد. ترک واقعی و دائم خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد، مخصوصا که این امکانات معمولا فراهم نیست و اگر به فرض که فراهم شود، امکان اینکه دائم و پایدار بماند فوق‌العاده نادر است. 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:3  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

انچه در مورد تومور مغزی باید دانست


Video: Cancer Treatments - (HealthiNation)

    

 تومورهای مغزی عبارتند از توده ای که از رشد غیرعادی سلولهای بیمار تولید می شود.گاهی تغییراتی در ژن سلولی باعث تکثیر غیر متعارف سلولها می شود.اگر تومور از مغز-پوشش مغزی ویا اعصاب ان منشا بگیرد بنام تومور اولیه نامیده می شود که در کودکان بیشتر تومورها ازاین دسته هستند.ولی در بزرگسالان اکثر تومورهای مغزی ثانویه  ویا متاستاتیک هستند یعنی تومور از پستان-ریه و یا سایر نواحی بدن به مغز سرایت کرده است.از هر چهار بیمار سرطانی یکنفر سرطان ماستاتیک مغز خواهد داشت.

قبلا بیماران با تومورهای متاستاتیک مغزی سرانجام خوشی نداشتند و بعداز حداکثر چند هفته فوت می کردند اما امروزه با درمانهای جراحی تهاجمی-شیوه های رادیوتراپی و شیمی درمانی طول عمر انها را به ماهها و حتی سالها با کیفیت قابل قبول رسانیده است.

حتی تومورهای خوش خیم   در مغزونخاع به دلیل غیر قابل ارتجاع بودن فضای داخل جمجمه و کانال نخاعی بواسطه فشار بر عناصر مفزی و نسوج حیاتی مربوطه می توانند بدخیم شوند و به اغما و مرگ بیمار منجر شوند.

تومورهای مغزی را بسته به نوع سلولهای عصبی منشا اولیه و نیزمحل منشا انها تقسیم بندی می شوند.شایع ترین تومورهای اولیه مغز در بالغین تومورهای هیپوفیز-ممنژیوماو گلیوبلاستوما می باشند.شایع ترین تومورهای اولیه مغزی در کودکان مدولابلاستوما-استروسایتوما-اپاندیموما و گلیومای ساقه مغزی است.شانس بهبودی در این عوارض بهنوع تومور و نیز وضعیت سلامتی عمومی بیمار مربوط است.

در ایالات متحده امریکا سالانه بیش از 180هزار تومرمغزی تشخیص داده می شود که 36000از انها اولیه هستند.در هر سنی می توانند رخ دهند ولی بیشتر در بالغین 40تا 70سال و بچه های 3تا 12 سال اتفاق می افتند.تومورهای اولیه مغزی تنها 2تا 3درصد تمام سرطانهای بالغین را تشکیل می دهندولی در کودکان تومدرهای مغزی 25در صد تمام سرطانها را تشکیل می دهند.29000هزار فرد زیر 20سال هرساله در امریکا با تشخیض تومورمغزی مواجهه می شوند. 

جهت درک بهتر مطالب مطرح شده بهتر است یاداوری در باب تشریح مغز بشود:

انچه بنام مغز می شناسیم در واقع شامل سه قسمت می شود: خود مغز-مخچه وساقه مغزی 

مغز بزرگترین قسمت است و فعالیتهای عالی مانند تکلم-درک و شعور-تنخمین نوع محرکات حسی و برخی  فعالیته های حرکتی را بعهده دارد.مخچه درست زیر مغز است و تعادل و هماهنگی بدن و برخی واکنشهای حرکتی را بعهده دارد.زمانی که شما حرکات دقیق مانند رنگ زدن یک حاشیه باریک را بعهده دارید ان بخشی از مغز که کنترل می کند حرکت قلم مو از محدوده ان نوار خارج نشود بعهده مخچه است.  

وبالاخره قسمت اخر ساقه مغزی که در عین حال کوچکترین بخش" مغز" است و محل اتصال مغز به نخاع است و شامل مغز میانی و پایک های مغزی و بصل النخاع است. 

این بخش در ردیف قدیمی ترین بخش های مغز از نظر دیرینه شناسی است و وظیفه کنترل اعمال حیاتی نظیر تنفس و ضربان و بیداری قلب فشار خون را بعهده دارد.

هرکدام از بخش های بالا خود به قسمت های ریزتری تقسیم شده که وظایف خاص خود را بعهده دارند.مغز درون حفره جمجمه در  مایع خاصی شناوراست وبا سه لایه بنام پرده های مننژ محصور است.این مایع مغزی نخاعی بین مغزونخاع وفضاهای ان در گردش است. 

سلولهای مغز نورون نام دارند و ووظیفه انتقال فرامین مغزی رابه اندامهای بدن بعهده دارند.

گروهی دیگر از سلولهای عصبی بنام سلولهای گلیال وظیفه حفاظت از نرونها و نگاهداری و تمیزکردن انها از نرونهای تلف شده را بعهده دارند.شایع ترین توموراولیه مغزی که گلیوما نام دارد از این سلولها منشا می گیرد.

سبب شناسی:یافتن یک علت یکسان برای تمام تومورهای مغزی غیرممکن است.

برخی ژن های روی کروموزوم یک سلول از فعالیت نرمال خود خارج شده و تشکیل تومور می دهند.بابرخی شیوه های مهندسی ژنتیک شاید بتوان باعث تخریب خود ان ژن معیوب شد.برخی افراد ممکن است با این ژن های معیوب متولد شده و عواملی مانند در معرض اشعه و تابش پرتوهای خطرافزا می تواند منجر به ایجاد تومورمغزی شود. 

ودر برخی دیگر تنها عوامل محیطی می تواند منجر به اختلال کار ژنتیکی و تولید تومورشود.سلول با تکثیر غیر متعارف و شدت یافته که از کنترل خارج است می توتند تبدیل به سلول توموری شود و در ای صورت سیستم دفاعی بدن فعال شده و مقابله می کند ولی بعضی تومورها موادی بوجود می اورند که سیستم دفاعی بدن را از کار می اندازند و در نهایت مغلوب تومور می شود.

عوامل مستعد کننده:محققین عوامل زیادی را برای ابتلا به تومورهای مغزی بر می شمارند ولی بسیار از انهایی که تومور مبتلا می شوند هیچکدام از این عوامل را ندارند وبرعکس افراد زیادی که این ریسک فاکتورها را دارند مبتلا به تومر مغزی نمی شوند. 

این عوامل عبارتند ز:

*مردان بسیار بیشتر از زنان مبتلا به تومور مغزی می شوند ولی زنان بیشتری دچار مننژیوما می شوند.

* نژاد قفقاز از ساید نژادها بیشتر به تومور مغزی مبتلا می شوند.

* داشتن یک فرد مبتلا به گلیوما احتمال بیشتری برای ابتلا به تومور مغزی دارند.

درمعرض پرتوهای خطرزا بودن مانند کار در یک نیروگاه هسته ای ریسک ابتلا به تومورهای مغزی را بالا می بردونیز افرادی که به هر علتی در معرض تابش اشعه های خطر افرین  به سر قرار گرفته اند بعدها احتمال بیشتری برای ابتلا به مننژیوما دارند. 

متخصصان اسیب شناسی و کارشناسانی که با فرم الدهید (نوعی ماده شیمیایی)کار می کنند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرظانهای مغزی دارند .همینطور فرادی که در صنایع پلاستیک و نساجی   با کلور وینیل . ارکیل نیترایل سروکار دارنداحتمال بیشتری برای ابتلا به تومورهای مغزی دارند.

تحقیقات وسیعی در رابطه با استفاده از تلفن های همراه و نقش انها در ایجاد تومورهای مغزی انجام شده و مطالعه ثابت شده ای دز این زمییه تاکنون وجود نداردوهمین مساله در مورد نقش ضربه های مغزی در احتمال بروز تومورهای مغزی مطرح ولی ثابت نشده است.

تومورهای اولیه مغزی که از لایه های پوششی مفز منشا می گیرند مننژیوما نام دارند واگر ازاعصاب مغزی سرچشمه بگیرند شوانوما و چنانچه از غده هیپوفیز باشند ادنوم هیپوفیز نامیده می شوند.اینها تومورهای اولیه خوش خیم مغزی هستند ولی ممکن است بدخیم شوند و بعد از جراحی اگر تمام سلولهای تومورال برداشته نشوند مجددا برگردند و رشد کنند.

بجز موارد استثنایی اگثر تومورهای نسج مغز(گلیوما) سرطانی هستند و برپایه چگونگی رشد به انواع با رشد کند و غیر تهاجمی (تومورهای با درجه رشد کم)ویا با رشد سریع و تهاجمی(تمورهای با درجه رشد بالا) مانند گلیوباستوما تقسیم می شوند.

این درجه بندی به نوع تومور و رشد ان مربوط می شود.قبلا تومورهای با رشد کم را خوش خیم می دانستند ولی امروزه روشن شده که حتی تومرهای با رشد کم در طول زمان می توانند رشد سریع یافته و بدخیم شوند.

درکودکان منشا و نوع تومورهای مغزی با بالغین متفاوت است که انواع شایع ان عبارتند از تومورهای با منشا سلولهای جنینی که به سلولهای بالغ تبدیل نشده مانند تومورهای نورواکتودرمال اولیه و تومرهای با منشا سلولهای پوشاننده حفرات سرشار از مایع مغزی نخاعی (اپاندیموما) و تومرهای سلولهای محافظ نسج مغزی مانند استروسایتومای جوانان که در مورد برخی از شایع ترین و مهم ترین انها مختصری بیشتر بحث می کنیم: 

گلیوماها:شایع ترین تومورهای مغزی هستند و بسته به نوع سلول اولیه طبقه بندی می شوند.برخی کند پیشرونده و بعضی سریع السیر هستند و بیمار را بسرعت از پای در می اورند وعضی انواع محتلط از خوش خیم وبدخیم هم دارند. 

برخی انواع مهم انها عبارتند از:استروسایتوما-اولیگو دندروگلیوما-اپاندیموما و گلیومای ساقه مغز که استروسایتوما بیش از 60 درصد تومورهای مغزی را تشکیل می دهند نام انها از استروسیت که سلولهای ستاره ای شکلی که تغذیه نورونها را بعهده دارند گرفته شده است کمنشا انها یا از استروسایتها ویا سایر سلولهای پایه ای است.(stem cell )

این سلولها همچنین وظیفه دفع مواد زاید نورونها و رانده شدن انها به گردش خون را بعهده دارند.استوسایتوما در بالغثن بیشتر در مغز ودر اطفال بیشتردر مخچه رخ می دهد.

استروسایتومای منتشر با درجه کم که همان استروسایتومای گرید 2 باشد رشد کم ولی انتشار و اختلاط با نسوج مغزی را باعث می شود.

استروسایتومای گرید 3 که همان استروسایتومای اناپلاستیک باشد رشد سریع داشته و نسوج اطراف را منهدم .یا جابجا می کند وبالاخره استوسایتومای گرید 4 یا همان گلیوباستوما مولتیفرم که بسیار پیشرونده و ازپای دراورنده است.عمده این تومورها رد بچه ها با درجه رشد کم ودر بالغین با درجه رشد بالا هستندکه البته استثنایاتی هم هست .ایتروسایتومای گرید 1 ویا همان استروسایتومای پلی سیتیک ماهیتا خوش خیم است و با جراحی کلملا درمان پذیر است ولی استروسایتومای گرید 2تا 4 با روشهای درمانی فعلی معمولا چواب مناسب نداده و بعد از جراجی هم دیریا زود عود می کنند.

اپاندیموما از سلولهای اپاندیم ک از پوشش حفرات وبطنه ای مغزونخاع را تشکیل می دهند بوجود می ایند.85درصد انها با درجه رشد کم بوده و بیشتر در مخچه و ساقه مغزی رخ می دهند.اپاندیمونای با تمایز بالا شبیه نسج نرمال هستند و رشد کمی دارند واپاندیمومای اناپلاستیک رشد ی بیشتر از بالایی دارند و بالاخره اپاندیموباستوما رشد سریع داشته و بیشتر در اطفال هستند.گاهی سلولهلی اپاندیموما از کنترل خارج شده و از طریف مایع مغزی نخاعی در نخاع منتشر شده که پدیده بذر افشانی نخاعی نامیده می شود.seeding

اپاندیموماها کلا 6 در صد تومورهای دستگاه عصبی را تشکیل داده و کمیاب هستند.انها در کودکان بیشتر در مغز و در بالغین عمدتادر نخاع رخ می دهند و سومین تومور شایع مغزی بچه ها محسوب می شوند سن شایع ان بین 1تا 5سال است و در برزگترها بین 30تا 35سالگی رخ می دهند.

اولیگودندروگلیوما از سالولهای اولیگودندروسیت یا اجداد انها منشا می گیرند و مولر چربی عصبی به نام میلین هستند که وظیفه انتقال پیامهای عصبی را بعهده دارند وان سلولها تامین و تغذیه نورونها را بعهده دارند.اولیگودندروگلی.ماها بیشتر در مجپه رشد کرده و درجه رشد کم دارند و در نسوج اطراف وارد شده و ایجاد تشنج می کنند.انها 10تا 20 درصد تمتم تومورهای مغزی را تشکیل داده و بیشتر در بالغین میانسال رخ می دهند.اولیگودنروگلیمای اناپلاستیک گونه نادری بوده که رشد سریع دارند. و به اطراف تهاجم می کنند.

تومورهای ساقه مغزی :اکثر گلیوماهای ساقه مغزی در پونز رخ داده و گلیومای پایکهای مغزی نام دارند و سه چهارم بیماران مبتلا کمتر از 20سال سن دارند.درامریکا گلیوکای برین استم 2تا 5درصد تمام تومورهای مغزی بالغین و 15تا 20درصد تمام تومورهای مغزی کودکان را تشکیل می دهد.درمان تومورهای ساقه مغزی در ناحیه پایک ای مغزی از درمان تومورها ی مغزی بصل النخاع و مغز میانی سخت تر است.پایک مغزی و یا پونز قسمتی از مغز است که به شکل نوار عصبی مخجه و بصل النخاع را به قسمتهای بالاتر متصل می کند.

سایر انواع تومورها:مدولوبلاستوما از بخش تحتانی مغزی منشا می گیرند و به نخاع و سایر نواحی بدن منتشر می شوند و احتمال داده می شود تومورهای نورواکتودرمال اولیه باشند زیرا در انها سلولهای اولیه و پایه عصبی که بدرستی تقسیم نشده اند دیده می شود.در هر سنی می توتنند باشند ولی در 75درصد موارد در اطفال رخ می دهند و از هر 5تومور مفزی در کوذکان یکی مولوبلاستوما است و سالانه 350مورد جدید در امریکا رخ می دهد.

تومورهای اپیفیز مربوط به غده پینال هستند که ناحیه ای در مرکز مغزی هستند واورمون ملاتونین را ترشح می کنند و انواع مختلف دارند مانند پینوسایتوما که کند پیشرونده و پینوبلاستوما که سرعت پیشرفت بالایی دارند.

تومورسلولهای ژرمینال :از سلولهای اولیه و پایه ای که که بطور طبیعی باید به بیضه وا تخمدانها مهجرت و مستقرشوند ولی در هر نقطه ای ازجمله مغز می توانند جایگزین شوند.

انواع مختلفی از جمله ژرمینوما - کارسینومای امبریونال -کوریوکارسینوما و ترتوما دارند.

کرانیوفارنژیوما تومورهایی هستند که از ناحیه غده هیپوفیز که وضایف زیادی بعهده دارند مانند رشد و نمو سوخت و ساز و تولید مثل منشا گرفته و بیشتر در اطفال رخ می دهند. 

مننژیوما :معمولا خوش خیم بوده و رشد کندی دارند و از لایه های پوششی مغز و نخاع منشا می گیرندولی درمان جراحی انها می تواند دشوار باشند و عود مجدد داشته باشند.

ولی چنانچه تخلیه کامل انها میسر باشد معمولا عودی ندارند و 15تا 20در صد تمام تومورهای اولیه مغزی را تشکیل می دهند. بیشتر در سنین 40تا 60سال رخ داده و در زنان بیشتر ودر کودکان نادر است. مننژیومای بدخیم نوع نادری از این توموراست که رشد سریع تری دارند.

تومورهای کورویید پلکسوس :که از شبکه کوروییدی یا مشیمیه که پوشش داخای بطن ها یمغزی است منشا می گیرد.این شبکه مایع مغزی نخاعی را تشکیل می دهد که مغز و نخاع را احاطه می کند تومورهای ان خوش خیم (پاپیلومای کورویید پلکسوس) ویا بدخیم(کورویید پلکسوس اناپلاستیک)هستند که نوع اخیر احتمال دست اندازی به مغز و نخاع را دارد.

شوانوما:از سلولهای شوان مغزی هستند و یکی از انواع ان شوانومای وستیبولار و یا اکوستیک نورونوما است که تعادل و شنوایی را مختل کرده و از گوش داخلی منشا گرفته و بیشتر در بالغین زخ می دهد.

تومورهای فوق چادرینه ای اولیه نورواکتودرمال کودکان :بیشتر در قسمت فوقانی مغزی رخ می دهند و گاهی نوروبلاستومای مغزی رخ می دهند و می توانند به سایر قسمتهای مغز و نخاع هم سرایت کنند.

علایم:بسته به نوع -اندازه و محل تومور علایم ان متفاوت است و به نسج مغزی صدمه زده و فشار داخل جمجمه را بالا می برند.علایم بطور کلی بشرح زیر است:

*سردرد مکرر و پیشرونده (تشدید در صبح ها)

*تشنج- اسپاسم و انقباض عضله

*تهوع و استفراغ

*اختلال بینایی-تکلم و شنوایی

*تغیرات شخصیتی و رفتاری

*ضعف و بیحسی دست وپا ویا یک سمت بدن

*خواب الودگی

*اختلال حافظه و اختلال قضاوت

*اختلال تعادل

باید توجه کرد که این علایم به معنی تومورمغزی نیستند و سایر بیماریها هم ممکن است این غلایم را بدهند و باید توسط متخصص مربوطه ارزیابی شوند

ازمونهای تشخیصی:

در صورت احتمال وجود این بیماری معاینات کامل و ازمون های تشخیصی انجام خواهد شد.

جرکات چشم و تستهای بویایی و شنوایی و قدرت لامسه و نیز رفلکسها و توانایی تفکروحافظه هم تست می شود.عکس ساده جمجمه-سی تی اسکن مغزی-ام ارای مغزی-pet scan-انژیوگرافی-میلوگرافی-ماگنتوانسفالوگرافی-ازمایش مایع نخاع ازجمله تستهای مربوط به تشخیص تومورمغزی است که بر حسب علایم و نشانگان بیمار و نظر پزشک معالج انجام می شود.

نمونه برداری از نسج مغزی:دقیقترین ازمون تشخیصی برای تشخیص تومور مغزی برداشتن تکه ای از نسج مغزی و ازمایش ان برای وجود سلولهای سرطانی است که توسط اسیب شناس زیر میکروسکوپ با سلول سالم مقایسه و اسیب وارده تعیین می شود.

نوع تومور و سرعت گسترش ان و نیز شیوه درمانی را بر پایه ان می شود تعیین کرد.

نمونه برداری به دونوع ممکن است انجام شود:

استریوتاکتیک یعنی بدون جراحی و بازکردن جمجمه از طریق سوراخی که جراح روی جمجمه بیمار ایچاد می کند ابزار سوزن نمونه برداری ازان طریق وارد و با پوشش و راهنمایی سی تی و یا ام ارای انجام می شود.شیوه دیگر جراحی باز است که در ان نمونه بردرای صورت می گیرد.

درمان:بسته به نوع و محل تومر درمان متفاوت است.قبل از شروع درمان کاهش فشار درون جمجمه مهم است که معمولا با کورتیکوسترویید ها انجام می شود.

پایه درمانی در تومورها ی مغزی جراحی-پرتودرمانی و شیمی درمانی است که به نتهایی و یا بصورت مکمل هم انجام می شوند.شیوه های جدید جراحی و رایوتراپی خیلی کمک کننده است .درمان تومورهای مغزی در بالغین و کودکان متفاوت می تواند باشد بسیاری از روشهای درمانی که در بالغین تحمل می شوذ می تواند رشد و تکوین طبیعی مغز را در کودکان دپار اختلال کند.شانس موفقیت درمانی تومورهای مغزی به نوع تمور و محل ان و نیز سلامتی عمومی بیمار مربوط است. 

سیستم های ناویگیشن جراحی مغز یعنی برسسی مغز بیمار با ام ار و یا سی تی حین جراحی و مطالعه وضعیت مغزی بیمار در ان موقعیت -جراحی بدون باز کردن جمجمه با اشعه گاما بنام گاما نایف-شیوه های چدید شیمی درمانی با ورود مستقیم داروهای مربوطه به سیستم مغزی نخاعی بدون ایجاد عوارض سیستمیک توسط بیمار-روش های درمانی بنام درمان با ملکولهای کوچک روش دیگری است که در ان با شیمی درمانی ممکن است سلولهای سرطانی از بین نرفته ولی تفیر ماهیت از حالت سرطانی می دهند در زمره شیوه ای جدید درمان سرطانهای مغزی است.از دیگر روش های تازه درمانی در این عارضه مغزی تکنیک های تازه رایوتراپی با هدف حداکثر تاثیر و حداقل عوارض است که با روش هایی مانند استریوتاکتیک رادیوسرجری و استریو تاکتیک رادیوتراپی  انجام می شود. 

ایمونو تراپی و ژن درمانی و استفاده از سلولهای بنیادی در درمان تومورهای مغزی از جمله روش های تحقیقاتی و بعضا عملی در درمان تومورهای مغزی هستند که نوید پیشرفت ها و امید در این مسیر هستند که بحث ماها خارج ار حوصله این قسمت است.

سلولهای سرطانی با تکثیر سریع و بی رویه خود نیار به ایجاد عروق خونی جدید برای تامین خونرسانی و مواد غذایی لازم برای ان رشد خود دارند و این موضوع محققین را بران داشت تا به فکر روشهایی باشند تا از تامین و ایجاد خونرسانی به سلولهلی سرطانی جدید چلوگیری شود که فاکتورهای انتی انژیوجنزیس نام دارندAntiangiogenesis factors و این روش در حیوانات ازمایشگاهی و برخی تخقیقات انسانی اولیه جواب مناسب داده م امید ای نوینی را برای درمان تومورهای مغزی نوید می دهد.

پیگیری:بعد از درمانهای ذکر شده بیمار پیگیری و دنبال شده و با معاینات دوره ای و انجام سی و یا ام ار ای سیر درمان و احتمال عود عارضه تعقیب می شود

برسی عوارض اقدامات درمانی انجلم شده مانند عفونت- ورم و افزایش فشار داخل مغزی و هیدروسفالی بخشی از پیگیری بیمار را تشکیل داده که برحسب علایم اقدامات لازم انجام خواهد شد.ناتوانی کفتاری و حرکتی بیمار را با فیزیوتراپی-گفتاردرمانی و کاردرمانی کنترل می کنند.درمان تیمی این بیماران در کنار مددکاران احتماعی برای بازگشت انها به  زندگی معمولی مفید است.کودکان ممکن است نیاز به مربی ویژه داشته باشند 

http://health.usnews.com


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت 17:30  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سونامی شیشه

خانواده ها و اطرافیان معتادان به شیشه باید این افراد را تصمیم گیریها و کارهای مشترک سهیم کرده و آنها را به هیچ وجه طرد نکنند. وقتی این افراد با بی توجهی اطرافیان مواجه می شوند گرایششان به مواد مخدر بیشتر می شود.
پلیس در چهارماه خرداد، تیر، مرداد و مهر امسال موفق به انهدام 6 باند ترانزیت، کشف یک تن و 172 کیلو شیشه و دستگیری 34 هزار نفر در رابطه با تولید، توزیع و ترانزیت این ماده مخدر شده است. این آمار نشانه خطر بزرگی است که هر روز دامن جوانان بیشتری را به خود آلوده می‌کند.

به گزارش «مهر» مافیای مواد مخدر در حال گسترش فعالیت خود در ایران است و با تولید و ترانزیت شیشه سعی در تباهی جوانان این کشور دارد. آخرین آمارها نیز حاکی از وجود 27 هزار جوان ایرانی معتاد به شیشه است که به دلیل تولید آسان این ماده مخدر در آشپرخانه های خانگی هر روز بر تعداد معتادان شیشه ای افزوده می شود.

شناسایی و انهدام باندهای بزرگ ترانزیت مواد مخدر

اما همزمان با ابلاغ قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، پلیس تلاش ویژه خود را برای شناسایی و انهدام باندهای ترانزیت مواد مخدر آغاز کرد. تنها در چهار ماهه خرداد، تیر، مرداد و شهریور6 باند بین المللی ترانزیت مواد مخدر شناسایی و منهدم شد.

بزرگترین باند که اقدام به ترانزیت ماده مخدر شیشه در سنگ کرده بود ابتدای مهرماه شناسایی و اعضای آن دستگیر شدند. از این باند 340 کیلوگرم شیشه کشف و ضبط شد. اعضای این باند قصد ترانزیت شیشه را به کشورهای حاشیه خلیج فارس داشتند.

گردش مالی مواد مخدر قابل کنترل نیست

سردار حمیدرضا حسین آبادی رئیس پلیس سابق مبارزه با مواد مخدر در مورد گردش مالی مواد مخدر شیشه گفت: با انهدام یکی از باندهای ترانزیت یک و نیم میلیارد تومان از حساب آنها کشف شد. اعضای این باند مقادیری از درآمدهای خود را به صورت وجه نقد نگهداری کرده و مابقی را به تبدیل به باغ، زمین و خودرو می کنند. بسیاری از این افراد که دارای سابقه کیفری هستند یک شبه ره صد ساله را رفتند اما بسیاری از آنها توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

جامعه جوانان شیشه ای را طرد نکند 

در همین رابطه یک جامعه شناس معتقد است ماده مخدر شیشه جوانان را منزوی و گوشه گیر می کند به همین دلیل جامعه نباید این افراد را طرد کرده و موجب گرایش بیشتر آنها به سمت مواد مخدر شود. 

ایمان سلطان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه ماده مخدر شیشه در بین جوانان رواج یافته و برخی از آنها ندانسته گرفتار دام اعتیاد به ویژه مواد مخدر صنعتی شده اند. علاوه بر مشکلاتی که مواد مخدر بر سلامتی فرد دارد، مصرف کننده شیشه در برقراری رابطه با  دیگران نیز دچار چالش می شود. بسیاری از معتادان شیشه منزوی و گوشه گیرند و از معاشرت اجتماعی خودداری می کنند.

وی ادامه داد: خانواده ها و اطرافیان معتادان به شیشه باید این افراد را تصمیم گیریها و کارهای مشترک سهیم کرده و آنها را به هیچ وجه طرد نکنند. وقتی این افراد با بی توجهی اطرافیان مواجه می شوند گرایششان به مواد مخدر بیشتر می شود.

این جامعه شناس تاکید کرد: فراهم آوردن محیطی شاد، حضور این افراد در اجتماع و کمک به بازیابی اعتماد به نفس و توانایی فرد می تواند در بهبود جوان مصرف کننده شیشه موثر باشد. اگرچه ترک ماده مخدر شیشه سخت است اما امکان پذیر بوده و فرد با اراده می تواند به راحتی آن را کنار گذارد. براساس یافته های جدید خانواده مهمترین نقش را در ترک اعتیاد دارد.
www.tabnak.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:13  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

در زایمانهای زودرس ایا سر بزرگتر به معنی نوزاد باهوشتر است؟

مطالعات جدید نشان می دهد که درجه رشد قشر مغزی نوزادان با زایمان زودرس می تواند توانایی انها را در تکلم و تعقل و برنامه ریزی در سنین بالاتر مشخص کند.قشر مغزی خارجی ترین بخش پوشش دهنده مغزی است که انرا می پوشاند و در فعالیتهای عالی شعوری مانند تکلم و قضاوت و اندیشه دخیل است.

دکتر دیوید ادواردز از کالج سلطنتی لندن معتقد است که هرجه رشد  قشرمغزی نوزاد با تولد زودرس در اوایل تولد سریعتر باشد در انصورت میزان رشد ذهنی و هوش حواس کودک در 6سالگی بیشتر و بهتر است و زمان بین زایمان زودرس و زایمان سر وقت در رشد بعدی مغزی حایز کمال اهمیت است و اتفاقاتی که د راین بازه زمانی رخ می دهد در سرنوشت رشد بعدی مغز مهم است.

در این تحقیق 82نوراد که قبل از هفته 30بارداری متولد شده بودند مورد مطالغه ام ار ای در هفته های بین 24تا 44 بطور مکرر بفواصل از زمان تولد تا رسیدن به سن واقعی تولد انجام می شد و توانایی ای ذهنی انها در سنین 2سالگی و 6سالگی کنترل  شدو نتیجه ان بود که هرجه میزان رشد قشر مفزی انها سریعتر بود درجه نمره فعالیتهای رشدی و شعوری انها بالاتر بدست می امد.

5تا 10در صد کاهش در رشد قشر مغزی در سن کامل تولد باعث  حدود یک درجه انحراف از میزان استاندارد تست هوش انها می شد.رشد موتوری و رکتی فرد نوزاد با مسزان رشد قشر مغزی در ارتباط مستقیم نبود و کلا بین اندازه و حجم مغزی و درجه رشد شعوری کودکان ارتباطی نبود.

دکتر ادواردز اضافه می کند این یافته مارا به ان سمتی راهنمایی می کند که در یافتن مشکلات بالقوه در رشد مغزی نوزادان و کودکان باید به میزان رشد بخشهایی از مغز مانند قشر مغزی توجه بیشتری کنیم.

American Academy of Neurology (R)


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:39  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شيشه، محركي مرگ‌آور • يكي از موادمخدر جديد كه در بازار قاچاق عرضه مي‌شود آيس، شيشه يا كريستال است. وجه تسميه اين ماده‌محرك به اين دليل است كه شكل ظاهري اين ماده شبيه شيشه‌ به خرد و پودر شده يا تكه‌هاي ريز يخ يا خرده‌هاي ريز نبات است و به اين دليل به آن در كشور ما شيشه گفته و در اروپا و آمريكا بيشتر به نام آيس شناخته مي‌شود. شابو كه در آسياي جنوب‌شرقي و خاوردور رواج دارد نيز شباهت‌هايي با اين ماده دارد. تحقيقات نشان مي‌دهد مهم‌ترين تركيب اين ماده‌ محرك آمفتامين است. سابقه توليد و مصرف آمفتامين به قبل از جنگ جهاني دوم مي‌رسد و در زمان جنگ جهاني دوم به عنوان يك داروي موثر در رفع افسردگي سربازاني كه مشغول جنگ بودند يا نيروهايي كه قرار بود چندين شبانه‌روز را به صورت پيوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند، براي بالا بردن سطح انرژي آنان استفاده مي‌شد. با گذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناك اين ماده و اعتياد به آن كاربرد اين ماده به عنوان دارو به‌تدريج كنار گذاشته شد اما سوداگران و توليدكنندگان موادمخدر استفاده از اين ماده را در تهيه موادمخدر در دستور كار خود قرار دادند. شايد اولين و مهم‌ترين ماده‌ محرك كه از آمفتامين به دست آمد و در سطح وسيع مورد مصرف قرار گرفت، اكستازي باشد. قرص اكستازي از چند سال پيش به ندرت در كشور ما مشاهده و مصرف مي‌شد اما در سال‌هاي اخير مصرف آن افزايش يافته و انواع و اقسام اين قرص در بازار قاچاق مشاهده می‌شود است.
  شيشه 
  نام اصلي اين مواد آيس به معناي يخ است. دليل اصلي نام‌گذاري اين مواد اين است كه وقتي در مجاورت حرارت قرار مي‌گيرد همانند يخ بخار مي‌شود. شيشه در رده آمفتامين‌هاست و خاصيت محركي دارد. مت آمفتامين از مشتقات كلاسيك آمفتامين است و در آزمايشگاه‌هاي غيرقانوني از داروهاي ساده و ارزان ساخته مي‌شود. اين ماده با اشكال مختلف خوراكي، تزريقي يا استنشاقي و تدخيني (مانند سيگار) استفاده مي‌شود. كريستال ماده‌اي شديدا اعتيادآور است و به شكل پودري سفيدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد كه به راحتي در نوشابه‌هاي الكلي و غيرالكلي حل مي‌شود. اين ماده نيز مانند اكس، تاثيرات خطرناكي بر سلامت انسان دارد. افت حافظه، پرخاشگري و تهاجم، رفتارهاي جنون‌آميز و آسيب‌هاي قلبي و مغزي از عوارض مصرف آن است. با مصرف اين ماده حالاتي مثل هيجان‌زدگي، بي‌تابي، تكلم صحيح و تند، كاهش خواب و اشتها و افزايش فعاليت‌هاي فيزيكي به وجود مي‌آيد و هيجانات جنسي يكي از علل ترغيب‌كننده جوانان براي مصرف اين مواد است. اما به مرور اين مواد اثرات مخربي بر قوا و عملكرد جنسي افراد مصرف‌كننده دارد. از عوارض خطرناك ديگر، انتقال بيماري‌هاي عفوني مثل هپاتيت و ايدز است. 
  نام علمي
  نام علمي اين ماده مخدر، مت آمفتامين است. اين ماده محرك اعصاب است. مت آمفتامين گاهي اوقات توسط پزشكان براي بيماري‌هاي خاص تجويز مي‌شود كه با تاثير مستقيم بر مكانيسم‌هاي مغز، شادي و هيجان در فرد ايجاد مي‌كند كه اين دارو را به دارويي به شدت اعتيادآور تبديل مي‌كند. مصرف‌كننده ممكن است دچار حركات تكراري شود. مت آمفتامين همچنين باعث اختلال شديد در خواب يا بي‌خوابي كامل مي‌شود. مصرف‌كننده دچار بي‌اشتهايي شديد شده و ساعت‌ها و بعضا تا روزها اشتها به غذا ندارد ولو اينكه اين ماده باعث تشنگي مي‌شود و مصرف‌كننده مجبور است مقدار زيادي آب بنوشد. 
  نام‌هاي رايج
  متا مفتامين نام‌هاي رايج متفاوت و همچنين نحوه‌شده مصرف متفاوتی دارد. در ايالات متحده آمريكا اين ماده به نام‌هاي كريستال مت (Crystal Meth)، یخ (Glass Ice) و نام‌هاي ديگر و در ايران نيز با نام شيشه شناسايي مي‌شود. ميزان ابتلا به اعتياد و مصرف موادمخدر در ايران بالاست. با وجود اقدامات مختلف قانوني و نظامي براي كنترل موادمخدر در ايران متاسفانه روند مصرف موادمخدر در بين جوانان شيوع یافته به‌ويژه افزايش مصرف موادمخدر جديد از مشكلات فعلي است كه بهترين راه در مسير مبارزه با اين خطر، بالا بردن سطح آگاهي جامعه به ويژه جوانان و حمايت‌هاي صحيح خانوادگي است. يكي از موادمخدر خطرناك كه اخيرا بين جوانان شايع شده، شيشه است. اين ماده به عنوان محرك (نه مخدر) در مجالس رقص و مراكز فساد در كشورهاي انگليس و استراليا بين جوانان رواج دارد. 
  تركيبات
  تركيب اصلي اين ماده از آمفتامين (Amphetamine) گرفته شده كه يك ماده محرك و اعتيادآور است و مغز و سيستم عصبي را به شدت تحريك مي‌كند و از نظر شيميايي اثر آن از آمفتامين بيشتر است. اين مواد در لابراتوارهاي غيرقانوني ساخته مي‌شود و اسامي خياباني مثل كريستال، يخ، Meth و شيشه دارد. اين ماده، توهم زايي و اثرات محرك را باهم ايجاد مي‌كند. 
  خطرات بهداشتي
  Methamphetamine وقتي وارد سيستم عصبي مركزي CNS مي‌شود، باعث آزاد شدن ناگهاني واسطه شيميايي دوپامين (Dopamine) از مغز مي‌شود كه باعث تحريك سلول‌هاي مغزي و افزايش خلق و خو و حالت تهاجمي و غيرقابل كنترل و افزايش حركات جسمي مي‌شود كه در صورت ادامه مصرف بعد از مدت طولاني علايم بدخلقي و افسردگي و علايم اختلال حركتي مثل پاركينسون در فرد ظاهر مي‌شود. اين ماده به صورت داخل بيني و خوراكي و داخل رگ و كشيدني مصرف مي‌شود و بلافاصله بعد از مصرف حالتي به نام rush يا flash در فرد ايجاد می‌شود و افراد به سرعت اعتياد پيدا مي‌كنند و مجبورند هر روز مقدار مصرف را زياد كنند. مصرف اين ماده مي‌تواند باعث كاهش اشتها براي روزها، افزايش تعداد تنفس، افزايش فعاليت فيزيكي، افزايش دماي بدن و تحريك پذيري و بي‌خوابي طولاني شود (مصرف‌كنندگان اين ماده در ابتداي مصرف گاه تا 72 ساعت حتي يك دقيقه هم نمي‌خوابند) و گيجي، لرزش و تشنج، اضطراب و بدبيني و خشونت را سبب شده كه تشنج و افزايش زياد دماي بدن گاهی باعث مرگ افراد مي‌شود. همچنين با صدمه روي عروق باعث سكته‌هاي مغزي و قلبي مي‌شود. يكي از عوارض رواني آن ايجاد بيماري رواني شبيه اسكيزوفرني است كه شامل توهمات بينايي، شنوايي‌، بدبيني و پرخاشگري است. خيره شدن به يك نقطه خاص براي چندين ساعت و همين‌طور رفتارهاي بي‌پروا از حالات نشئگي اين ماده محسوب مي‌شود. تكان دهنده‌ترين اثر شيشه، تغيير خصوصيات ظاهري و فيزيكي معتادان است. دندان‌ها سياه، پر از جرم و كرم خورده است، به سرعت لاغر مي‌شوند، زخم‌هايشان دير خوب مي‌شود، پوست‌شان طراوت خود را از دست مي‌دهد. بعضي از معتادان در توهم‌هايشان موجودات زنده‌اي را مي‌بينند كه زير پوست‌شان حركت مي‌كنند و در تلاش براي شكار اين موجودات، تمام بدن‌شان را زخمي مي‌كنند. مصرف اين ماده به تدريج در بين جوانان افزايش یافته و طبق بررسي در سال 2004 ميلادي در ايالات متحده آمريكا 2/6درصد از دانش‌آموزان دبيرستاني حداقل يك‌بار مصرف شيشه را تجربه كرده‌اند. متاسفانه افراد شياد تبليغ اين ماده را در ايران با عنوان نشئه‌آور ولي بدون اعتياد عنوان مي‌كنند ولي اين طور نيست و علاوه بر اعتياد مي‌تواند مرگ‌آورهم باشد. اطلاع‌رساني و معرفي صدمات جسماني و رواني جدي اين ماده از طريق رسانه‌هاي عمومي مي‌تواند از گسترش مصرف اين ماده خطرناك جلوگيري كند. 
  طرز مصرف
  شيشه توسط پايپ كه يكي از لوازم آزمايشگاهي است كشيده مي‌شود. مقدار خيلي كمي از شيشه را داخل گودي پايپ ريخته زير آن را حرارت مي‌دهند كه در اثر اين حرارت شيشه بخار شده و مورد استفاده قرار مي‌گيرد. 
  آثار مصرف
  مصرف شيشه آثار زيانبار گسترده‌اي دارد كه شامل اين موارد مي‌شود: احساس سرزندگي و سرحالي‌- افزايش ضربان قلب - افزايش توانايي جنسي - افزايش هوشياري-افزايش اشتها - كاهش خواب و آرامش- پرحرفي - توليد افكار بدبينانه- بي‌قراري - خلق تحريك پذير- افزايش شديد ميل جنسي در خانم‌ها - افزايش فعاليت بدني- تغييرات ظاهري و لاغري مفرط.
  عوارض عدم مصرف (خماري): 
  پرخاشگري - كاهش توانايي جنسي- عدم كنترل رواني - انواع اختلالات پارانويي (بدبيني) - ايجاد وابستگي رواني شديد - احساس گم گشتگي (چيزي گم كردن) - مرگ مغزي - اختلال اسكيزوفرني (ازنوع آشفته) - خلق تحريك‌پذير - عصبي بودن و بهانه‌جويي - احساس بي‌حوصلگي- احساس كسلي و سستي (كم انگيختگي) از جمله عوارض عدم مصرف اين ماده در معتادان است.
  ملاحظات: 
  - در مورد كساني كه شيشه مصرف مي‌كنند بايد اين نكته را يادآور شد كه اگر فرد خوشحال باشد، بعد از مصرف شيشه خوشحال‌تر مي‌شود و اگر ناراحت باشد بعد از مصرف شيشه اين ناراحتي تشديد مي‌شود زيرا شيشه اين خاصيت را دارد كه به احساس فرد شدت ‌بخشد (اصطلاح فاز چسباندن). 
  - نكته مهم ديگر در مورد شيشه اين است كه شيشه به‌خاطر تركيب شيميايي پيچيده‌اي كه دارد، مي‌تواند اثر مخدرها را طولاني‌تر كند و فرد بعد از مدتي كه از مصرفش گذشت شديدا به موادمخدر خصوصا هرويين وابستگي پيدا مي‌كند. 
  - اين نكته به غلط در بين جوانان و اكثر خانم‌ها باب شده است كه چون شيشه اعتياد ندارد براي بدن‌سازي بسيار مفيد است زيرا فرد بعد از مصرف شيشه، فعاليت بدني‌اش زياد شده، اين فعاليت بدني شديد و خستگي‌ناپذير باعث لاغري و تناسب اندام وي مي‌شود كه اين باور شديدا اشتباه است. همچنين تصور غلطي در بين اقشار مختلف مردم وجود دارد مبني بر اينكه مصرف شيشه براي درمان افسردگي مناسب است. 
 • مريم رامشت
   روان‌شناس و استاد دانشگاه
 • منبع:روزنامه شرق

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:31  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چطور تعطیلات رسمی ایران را به Google Calendar اضافه کنیم؟

 

این تقویم شامل تعطیلات رسمی ایران است و در آغاز هر سال به روز می شود.

به علت عدم پشتیبانی زبان فارسی در Google Calendar، مجموعه تعطیلات رسمی ایرانیان با حروف انگلیسی نمایش داده شده است. این تقویم تعطیلات، در آغاز هر سال به‌روز می‌شود تا تعطیلات قمری به درستی به تقویم میلادی و فارسی تبدیل شوند. (به استثنای مواردی مانند عید فطر که امکان تغییر دارند).

 

بنا به نوشته وبلاگ رسمی گوگل، برای دسترسی به این تقویم، با استفاده از نماد چرخ دنده بالای صفحه تقویم به «تنظیمات تقویم» (Calendar Settings) بروید. بر روی برگه «تقویم‌ها» (Calendars) کلیک کنید، سپس بر روی «مرور تقویم های جالب» (Browse interesting calendars) کلیک کنید. به جستجوی «تعطیلات ایرانیان» (Iranian Holidays) در برگه تعطیلات بپردازید. می‌توانید از پیوند «اشتراک» (Subscribe) نمایش‌داده‌شده در جلوی «تعطیلات ایرانیان» (Iranian Holidays) برای نشان دادن تعطیلات در تقویم خود استفاده کنید. هنگامی که در تقویم مشترک می‌شوید، گزینه لغو اشتراک (Unsubscribe) را خواهید داشت.

 

همچنین توجه داشته باشید که Google Calendar دارای مجموعه منتخبی از تقویم‌ها است که تعطیلات محلی مشهور، جداول زمان‌بندی تیم‌های ورزشی و سایر موارد را پوشش می‌دهد و از طریق «مرور تقویم‌های جالب» (Browse interesting calendars) در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 

در پایان ویژگی‌های دیگری از Google Calendar را برمی‌شماریم که می‌توانید از آنها استفاده کنید:
 

 

نشان‌دادن منطقه زمانی: این تنظیم، منطقه زمانی (time zone) که رویدادهای شما با آن نشان داده می‌شوند را تعیین می‌کند. اگر به منطقه زمانی متفاوتی سفر می‌کنید، این تنظیم را انجام دهید تا رویدادهای خود را در منطقه زمانی مکان جدید خود مشاهده کنید. نحوه تنظیم منطقه زمانی به این صورت است: بر روی نماد چرخ دنده بالای هر صفحهGoogle Calendar کلیک کنید، روی «تنظیمات تقویم» (Calendar Settings) کلیک کنید، برگه «عمومی» (General) را انتخاب کنید، از قسمت «کشور» (Country)، کشور خود را انتخاب کنید و در پایان «منطقه زمانی کنونی» (Current time zone) خود را انتخاب کرده و فراموش نکنید بر روی «ذخیره» (Save) کلیک کنید.


نشان‌دادن یک منطقه زمانی دیگر: برای مشاهده زمان مربوطه در یک منطقه زمانی دیگر، مراحل بالا را برای نشان‌دادن منطقه زمانی دنبال کنید، و بر روی پیوند «نشان دادن یک منطقه زمانی دیگر» (Show an additional time zone) کلیک کنید، منطقه زمانی دیگر را از منوی کشویی انتخاب کرده و بر روی «ذخیره» (Save) کلیک کنید.


جابجایی مناطق زمانی: این ویژگی به کاربرانی که نشان‌دادن یک منطقه زمانی دیگر را انتخاب کرده‌اند اجازه می‌دهد به راحتی بین این مناطق زمانی در تقویم خود جابجا شوند. برای جابجایی بین مناطق زمانی، مراحل بالا را برای نشان‌دادن منطقه زمانی دنبال کرده و بر روی «جابجایی» (Swap) در طرف راست قسمت «منطقه زمانی کنونی‌تان» (Your current time zone) کلیک کنید و بر روی «ذخیره» (Save) کلیک نمایید.


تغییر اولین روز هفته: برای تغییر اینکه کدام روز بعنوان اولین روز هفته در Google Calendar نشان داده شود، این مراحل را دنبال کنید: بر روی نماد چرخ دنده بالای هر صفحه Google Calendar کلیک کنید، بر روی «تنظیمات تقویم» (Calendar settings) کلیک کنید، برگه «عمومی» (General) را انتخاب کنید و سپس در بخش «شروع هفته» (Week Starts on)، یک گزینه را از منوی کشویی انتخاب کنید. فراموش نکنید که بر روی «ذخیره» (Save) کلیک کنید.


تغییر قالب تاریخ: کشورهای مختلف از قالب‌های تاریخ متفاوتی برای نمایش تاریخ استفاده می‌کنند. می‌توانید با دنبال‌کردن مراحل زیر این تنظیم را تغییر دهید: بر روی نماد چرخ دنده بالای هر صفحه Google Calendar کلیک کنید، برروی «تنظیمات تقویم» (Calendar settings) کلیک کنید، برگه «عمومی» (General) را انتخاب کنید و سپس از قسمت «قالب تاریخ» (Date Format)، قالب دلخواه خود را از منوی کشویی انتخاب کنید. روی «ذخیره» (Save) کلیک کنید.


مشاهده پیش‌بینی آب و هوا برای مکان خود: می‌توانید با دنبال‌کردن مراحل زیر این تنظیم را تغییر دهید: بر روی نماد چرخ دنده بالای هر صفحه Google Calendar کلیک کنید، بر روی «تنظیمات تقویم» (Calendar settings) کلیک کنید، برگه «عمومی» (General) را انتخاب کنید، مکان خود را در «مکان» (Location) تنظیم کنید و در بخش «نمایش آب و هوا بر اساس مکان من» (Show weather based on my location) برای درجه سانتیگراد "C" و برای درجه فارنهایت "F" را انتخاب کنید. روی «ذخیره» (Save) کلیک کنید.

www.khabaronline.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 12:40  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

۱۰ نابینایی که جهان را تغییر دادند


به مناسب بزرگداشت روز عصای سفید؛

هلن کلر، استیو وندر، ری چارلز، کلود مونته ... این‌ها افراد مشهور نابینایی هستند که جهان با استعداد و شجاعت آن‌ها، روشن شده است

 نابینایی فقدان کامل درک نور است. بیشتر مردم اعتقاد دارند که ما با چشمانمان می‌بینیم با این حال، حقیقت این است که این مغز ماست که آنچه فکر می‌کنیم می‌بینیم را درک می‌کند.

به گزارش قانون، افراد مشهور نابینا در بسیاری از حوزه‌ها جهان را تغییر داده و حتی شکل داده‌اند، در بخش‌هایی چون موسیقی، سیاست، علم، هنر و ورزش. آن‌ها موفق شدند چرا که اجازه ندادند تا عدم درک خارجی نور، نور درونی آن‌ها را خاموش کند. این‌ها افرادی هستند که جهان با استعداد و شجاعت آن‌ها، روشن شده است:


هلن کلر (27 ژوئن 1880- یکم ژوئن 1968) نویسنده‌، فعال اجتماعی و مدرس امریکایی نخستین فرد کر ولالی بود که در دانشگاه تحصیل کرد. او یک مدافع خستگی‌ناپذیر حقوق افراد معلول بود.


استیو وندر (تولد: 13 می 1950 میلادی) خواننده، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده آمریکایی است. فهرستی نابینایان مشهور جهان بدون نام وی کامل نخواهد شد. وندر ترانه‌های بسیاری در حمایت از گروه‌های حقوق بشری و مبارزه بدون خشونت سروده است.


ری چارلز (23 سپتامبر 1930- دهم ژوئن 2004) نوازنده پیانو و موسیقدان امریکایی از خوانندگان سبک‌های جاز و ریتم و بلوز بود. او از پیشگامان موسیقی سول و پیانو بود که به شکل‌دهی صدای ریتم و بلوز پرداخت. چارلز را "تنها نابغه واقعی در این حرفه" می‌نامیدند.


کلود مونته (14 نوامبر 1840- پنجم دسامبر 1926) بنیانگذار نقاشی امپرسیونیست فرانسوی بود. تا سال 1907 همچنان مشهور بود اما کم‌کم مشکلات جدی‌اش آغاز شد و بینایی‌اش را از دست داد. حتی در شرایطی که وضعیت بینایی کلود روز به روز بدتر می‌شد، او هیچ‌گاه از نقاشی کردن دست نکشید. کلود مونت در پایان زندگی‌اش و در حالی که کاملا نابینا شده بود، یکی از مشهورترین آثار خود با عنوان "نیلوفرهای آبی" را نقاشی کرد.


آندری بوچلی (تولد: 22 سپتامبر 1958) در 12 سالگی در یک تصادف در جریان بازی فوتبال نابینا شد. وی با وجود تسلط به پیانو، فلوت و ساکسیفون در مدرسه نابینایان ادامه تحصیل داد و دکترای حقوق دریافت کرد. بوچلی با ایتالیایی خواننده‌های مشهور اپرا چون پاواروتی نیز همکاری داشته است.

 


فرانکلین دلانو روزولت (سی‌ام ژانویه 1882-‌ دوازدهم آوریل 1945) سی‌ودومین رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا بود. روزولت معلولیت‌های متعددی از جمله اختلال در بینایی داشت. وی یکی از محبوبترین روسای‌جمهوری تاریخ امریکا بود.


توماس گور (دهم دسمابر 1870- شانزدهم مارس 1949) توماس گور سیاستمدار دموکرات امریکایی بود. وی در کودکی نابینا شد ولی هرگز از رویای خود برای سناتور شدن دست نکشید. در سال 1907 میلادی، او یکی از دو سناتور ایالت اوکلوهاما بود و دو بار دیگر نیز به این سمت انتخاب شد.


هریت توبمن (1820- 21 مارس 1913) در جوانی یک برده بود که به کانادا گریخته بود ولی به امریکاا بازگشت، جایی که به کمک صدها برده سیاه‌پوست شتافت. او در جریان مبارزات برابری حقوق سیاهان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد، جراحتی که منجر به اختلال شدید بینایی وی شد. گفته شده که این مسئله نیز نتوانست توبمن را از مبارزه برای آزادی همنوعانش بازدارد.


لوئیس بریل (چهارم ژانویه 1809- ششم ژانویه 1852) در سن سه سالگی چشم چپش به‌طور تصادفی با یکی از ابزار کارگاه آهنگری پدرش آسیب دید که باعث نابینایی این چشم شد و به علت نفوذ عفونت به چشم راستش در سن 4 سالگی بینایی خود را کاملا از دست داد. او خالف خط بریل است، روشی که افراد نابینا می‌توانند از طریق آن بنویسند و بخوانند.


مارلا رانیان (تولد: چهارم ژانویه 1969) دونده امریکایی دو ماراتن است که نابینا است. او تاکنون سه بار قهرمان ملی دو پنج هزار متر زنان شده است. او نخستین ورزشکار نابینایی است که به‌طور رسمی در مسابقات المپیک شرکت کرده است.

www.ghanoononline.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 12:11  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

گام‌هایی برای درمان افسردگی

حدود ۵ درصد جمعیت آلمان از افسردگی رنج می‌برد. در این کشور سالانه ده‌ها میلیارد یورو برای شناسایی و درمان افراد مبتلا به افسردگی و بازگشت آنها به جامعه هزینه می‌شود. افسردگی مهمترین دلیل خودکشی به شمار می‌رود.

 

افسردگی به فرهنگ و جامعه ‌خاصی محدود نمی‌شود. این بیماری بر اساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی، به طرز شگفت‌انگیزی آن‌هم با دامنه شیوع  ۵ تا ۲۰ درصد، در تمامی کشورهای جهان دیده می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی حتی اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، افسردگی دومین بیماری شایع جهان خواهد بود.

در آلمان حدود ۴ میلیون نفر از جمعیت هشتاد میلیون نفری این کشور از افسردگی رنج می‌برند. این رقم معادل ۵ درصد جمعیت کل کشور و در مقایسه با کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم اندک به نظر می‌رسد. اما در آلمان سالانه ده‌ها میلیارد یورو برای شناسایی و درمان افراد مبتلا به افسردگی هزینه می‌شود.

این رقم در سال ۲۰۰۸ مبلغی معادل ۲۲ میلیارد یورو بود. این مبلغ شامل هزینه مرخصی و عدم توانایی فرد برای ادامه کار‎، هزینه روان‌درمانی ‌یا داروهای تجویزه شده، بستری شدن در کلنیک‌های تخصصی و حتی ضرر مالی بازنشگستگی زودرس افرادی است که از افسردگی رنج می‌برند.
جمعی از شرکت‌کنندگان در همایش لایپزیکBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  جمعی از شرکت‌کنندگان در همایش لایپزیکتشخیص افسردگی با کمک متخصصان

در آلمان برای نخستین بار همایشی با نام «از انزوا خارج شوید!» در شهر لایپزیک برای بررسی راهکارهای درمان سریع و موفق افسردگی برگزار شد.

بیش از هزار شرکت‌کننده در این همایش غیر از روانشناسان، روانپزشکان، روانکاوان و البته بیماران مبتلا به افسردگی، افرادی بودند که درمان موفق افسردگی را پشت سر گذاشته و شادابی خود را بازیافته‌اند.  

توماس مولر- روریش، صاحب یک شرکت تجاری یکی از این افراد بود. مولر- روریش به دویچه‌وله گفت: «درمان چهار سال تمام طول کشید. ابتدا تمام مدت وحشت داشتم اما خودم نمی‌د‌انستم که از چه می‌ترسم.» 

توماس مولر-روریش بارها به پزشک خانواده و متخصصان مختلف رجوع می‌کند تا دلیل ناراحتی خود را دریابد. او توضیح می‌دهد که آن زمان تمامی آزمایش‌ها‌ی پزشکی بی‌نتیجه ماند و هیچ‌کس ناراحتی او را تشخیص نداد.
 

«۱۰ درصد مراجعه‌کنندگان به پزشک از افسردگی رنج می‌برند»


اولریش هگل، پروفسور روانشناسی و روان‌درمانی در کلینیک لایپزیک معتقد است، حدود ۱۰ درصد بیمارانی که به پزشک مراجعه می‌کنند از نوعی افسردگی رنج می‌برند. «Burnout» یا فرسودگی شغلی، یکی از این موارد است.  

پروفسور هگل توضیح می‌دهد: «افرادی که در حیطه کاری خود تحت فشار هستند و باید انتظارات زیادی را برآورده کنند دچار فرسودگی شغلی می‌شوند.» وی ادامه می‌د‌هد: «البته هر نوع افسردگی، با فرسودگی شغلی ارتباط ندارد.»

این نوع افسردگی آن‌طور که پروفسور هگل می‌گوید گاه با مسافرتی کوتاه و خواب کافی در چند هفته درمان می‌شود. البته در موارد شدید فرسودگی شغلی، فرد نیاز به ماه‌ها استراحت و خودداری از فعالیت شغلی دارد. اما در این مورد هم اگر درمان صحیح و سریع صورت نگیرد، فرسودگی شغلی می‌تواند به افسردگی وخیم منجر شود.  

افسردگی زمینه بروز بیماری‌های مختلف

افسردگی
ضریب خطر سکته مغزی و ابتلا به بیمارهای ‌قلب و عروق، دیابت، آلزایمر و حتی ابتلا به عفونت را افزایش می‌د‌هد. مهمترین نکته اینجاست که بر اساس پژوهش متخصصان آلمانی، دستکم در این کشور ۹۰ درصد موارد خودکشی به دلیل ابتلای فرد به افسردگی رخ می‌دهد.
در درمان افسردگی شدید، داروهای ضدافسردگی تجویز می‌شود Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  در درمان افسردگی شدید، داروهای ضدافسردگی تجویز می‌شود یکی از بزرگترین مشکلات در شناسایی و درمان افراد مبتلا به افسردگی تشخیص این بیماری است. هنوز مرز روشنی میان سلامت یا ابتلا به افسردگی فرد وجود ندارد.

روا‌ن‌درمان یا روانپزشک به جای تست آزمایشگاهی، باید با توجه به پرسش‌نامه‌ای که فرد در مورد وضعیت روحی خود پر کرده است، سلامت یا ابتلای او به افسردگی را تشخیص دهد.

مرحله بعد
درمان مناسب است.

اما درمان مناسب چگونه است؟ قرن‌هاست که روش درمان افسردگی مورد مناقشه است. پژوهشگران هنوز در مورد اینکه آیا افسردگی یک بیماری روحی است یا جسمی، اختلاف نظر دارند.
جسم و روح: دو روی یک سکه!


در حالی که که گروهی معتقدند افسردگی ریشه در گذشته زندگی فرد دارد و از این‌رو یک بیماری روحی است گروه دیگر معتقدند افسردگی یک بیماری ‌جسمی است که به دلیل نقص در عملکرد بخشی از مغز، بروز می‌کند. این مناقشه، نقش مهمی در شیوه درمان افسردگی بازی می‌کند.

در آلمان در اغلب موارد،  افسردگی خفیف و متوسط  با روان‌درمانی و افسردگی شدید را با داروهای ضدافسردگی درمان می‌کنند. در این حالت روح و جسم دو سوی یک سکه در نظر گرفته می‌شوند و بر این اساس افسردگی بیماری‌ای تعریف می‌شود که ریشه در شیوه زندگی و همین‌طور مجموعه ژن‌های فرد دارد.

عملکرد این ژن‌ها فعل‌وانفعالات و ترشحات مغزی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پروفسور اولریش هگل به افرادی که احساس افسردگی می‌کنند توصیه می‌کند در گام نخست از انزوا خارج شوند و تلاش کنند با افرادی که با آنها درد مشترک دارند، ارتباط برقرار کنند.

در آلمان نیز با وجود امکانات قابل توجه برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی، گاهی لیست انتظار ملاقات با یک روانکاو یا روانپزشک آنقدر طولانی است که فرد مجبور می‌شود مدتها صبر کند. در این حالت بهترین راه دست‌به‌کار شدن و تشکیل یک «گروه‌ خودجوش» برای انجام فعالیت‌های مورد علاقه مشترک و گفتگو در مورد
مشکلات فردی است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:58  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

تصور فقر بهداشتی و افزایش احتمال ابتلا به الزایمر

دیده شده که افرادی که از نظر بهداشتی و اجتماعی خود را در سطح پایینی می بینند بیشتر احتمال ابتلا به الزایمر را در اینده خواهند داشت.دکتر کریستف تزیوریو از داشگاه بوردو در فرانسه طبیب ارشد   این تحقیق بیان می دارد که سطح بهداشتی افراد یک شاخص مهمی نزد پزشکان برای احتمال ابتلای اتی انها به زوال عقل حتی در میان افرادی که فاقد علایم اختلال حافظه هستند می باشد.

این مطالعه نشان می دهد که افرادی که سطح بهداشتی خود را نازل می شمارند بیشتر احتمال ابتلا به بیماریها یخصوص مسایل عروقی مانند سکته های قلبی و مغزی را دارندکه این نتایج حتی با لحاظ کردن مسایل بهداشتی دیگر مانند فشارخون و یا چربی بالا هم صادق است.

در اغاز بیاری از 8169 فرد خواسته شد که درجه بندی سطح بهداشتی خود را تعیین کنند و   حدود 7 سال دنبال شدند و پس از ان 618نفر انها الزایمر پیدا کردند.

  وقوع الزایمر در انهایی که سطح بهداشتی خود را ضعیف مشخص کرده بودند 70در صد بیشتر و در انهایی که این سطح را متوسط تعیین کرده بودند34در صد بیشتر ازکسانی بود که این شاخص را خوب تعیین کرده بودند.

اهمیت این یافته بیشتر وقتی قوت می گیرد که این رابطه بین تخمین درجه بندی سطح بهداشتی و ابتلا به الزایمر در میان کسانی که هیچ مشکلی با حافطه و مسایل مربوط به ان نداشتند قویا وجود داشت ومیزان وقوع ان در تخمین سطح بهداشتی ضعیف  در افراد بدون مشکل حافظه دو برابر کسانی بود که سطح بهداشتی خوب ولی بازهم بدون مسایل بهداشتی داشتند.

دکتر تزیوریو می گوید ما می دانیم که داشتن شبکه ارتباطات وسیع و فعالیتهای اجتماعی از احتمال ابتلا به الزایمر می کاهد و در اینصورت قرار داشتن در طیف بهداشتی ضعیف به معنی کاهش روابط اجتماعی و افزایش احتمال ابتلا به الزایمر است.

American Academy of Neurology (R)


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:36  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

افسردگی خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد

 

بیماری افسردگی نه تنها خطر خودکشی به همراه دارد، بلکه می‌تواند حتی تاثیرات جسمی بر بیمار بگذارد. بر اساس پژوهشی جدید، افسردگی می‌تواند ریسک سکته‌ی مغزی مرگبار را افزایش دهد.

 

این‌که بیماری افسردگی می‌‌تواند منجر به خودکشی شود امری واضح است، اما  پزشکان نباید اثرات جسمی بیماری افسردگی را دست‌کم بگیرند. محققان دانشگاه هاروارد در این باره پژوهشی انجام داده‌ و نتایج آن را در نشریه‌ی علمی Jama منتشر کرده‌اند. بر اساس نتایج این مطالعه، بیماری افسردگی ریسک سکته‌ی مغزی منجر به مرگ  را به شدت افزایش می‌دهد.

افزایش ریسک سکته‌ی مغزی به میزان ۴۵ درصد

دانشمندان برای انجام این تحقیق، وضعیت ۳۰۰ هزار بیمار افسرده تا سن ۲۹ سال را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه‌ تحقیق ‌آن بود که افسردگی ریسک سکته‌ی مغزی را حدود ۴۵ درصد افزایش می‌دهد و خطر این را ‌که این سکته مرگبار نیز باشد، حدود ۵۵ درصد بالا می‌برد.

البته دانشمندان تاثیرات افسردگی در انواع مختلف سکته‌ی مغزی را از هم تفکیک کرده‌اند. خطر سکته‌‌ ناشی از نارسایی‌های ناگهانی جریانات خونی در مغز، در فرد افسرده به میزان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. در مقابل، افسردگی بر سکته‌ی مغزی‌ ناشی از خونریزی مغزی، تاثیری نمی‌گذارد.  

بیماران افسرده و اهمیت کمتر به سلامتی

بنا بر داده‌های موجود در امریکا، سالانه حدود  ۸ / ۵ درصد مردان و ۵ / ۹ زنان در این کشور دچار افسردگی می‌شوند.  در آلمان در حال حاضر حدود ۴ میلیون نفر مبتلا به افسردگی هستند.

دلیل این‌که چرا افسردگی می‌تواند منجر به سکته‌ی مغزی شود، هنوز به طور کامل مشخص نیست. دانشمندان می‌گویند که افسردگی، شیمی مغز را مختل می‌کند و میزان عفونت خون را بالا می‌برد. افزون بر این، انسان‌های مبتلا به افسردگی، معمولا به سلامت خود اهمیت نمی‌دهند، سیگار می‌کشند، حرکت بدنی کمی دارند و از تغذیه‌ی خوبی برخوردار نیستند.  آنها معمولا فشار خون بالایی دارند و مبتلا به بیماری قند هستند. این دو بیماری، ریسک سکته‌ی مغزی را بالا می‌برند.

پژوهش انجام گرفته در باره افسردگی، نشان می‌دهد که جستجوی صرف در باره دلایل جسمی بیماری‌ها، به تحقیقات درست و کامل منجر نمی‌شود. به‌طور نمونه، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که افسردگی حتی می‌تواند منجر به فرسایش استخوان‌ها و بیماری‌های قلبی نیز بشود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:59  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

توانایی روی هم انداختن پاها بعد از سکته مغزی شدید علامت بهبود است

در شماره 11اکتبر مجله نورولوژی ارگان انجمن مغزواعصاب امریکا گزارش شده که توانایی روی هم انداختن پاها بزودی بعد از سکته های مغزی یک علامت مهم بهبودی در مقایسه با انهایی که این توانایی را ندارند به حساب می اید.

دکتر برنارد فدرسون از دانشگاه مونیخ در المان می گوید متوجه شدیم که برخی بیماران با سکته مغزی که حتی اختلال هشیاری هم داشتند بعد از مدتی قادر به روی هم انداختن پاههای خود بودند که البته در این افراد با نقص حرکتی کار ساده ای به حساب نمی اید.وی بیان می کند که اگر این نکته تایید شود در این صورت این علامت نزد پزشکان به عنوان یک نشانه بهبودی سریع به حساب می اید.

انهایی که ظرف پانزده روز از سکته مغزی قادر به روی هم انداختن پاهای خود بودند

نسبت به انهایی که این توانایی را نداشتند روند بهبودی سریعتر و کاهش وابستکی در زندگی روزانه خود و نیز علایم مغزی کمتر دیگری داشته و همینطور مرگ و میر کمتری در رابطه با سکته مغزی خود داشتند.

در این تحقیق 68 بیمار که سکته مغزی شدید که در ای سی یو بستری شده و نیز

کمک تنفسی و یا اختلال قلبی داشتند و به دو گروه 34تایی تقسیم شدند که یک دسته توانیی خم کردن پارا داشته و گروه دیگر فاقد این توانایی بودندو به مدت یکسال دنبال شده و با مقیاسهای مختلف از نظر توانایی حرکتی بررسی شدند.

بعد از یکسال یک بیمار در گروه قادر به خم کردن پا فوت کرده و این رقم در گروه مقابل 9نفر بوده که 9در صد در برابر 53در صد بود.

با استفاده از مقیاسهای حرکتی NIH عوارض مغزی به جای مانده در زمان ترخیص د رگروه خم کنندگان پا 6/5 در صد در برابر10/6 در گروه مقابل بود.

بعد ازیکسال گروه توانا در روی هم انداختن پاهای خود حداقل عوارض فیزیکی به جای مانده را داشته و قادر به حرکت بدون کمک بوده در حالیکه گروه مقابل نیاز دایمی به یاری برای حرکت داشته و عوارض فیزیک حرکتی انها بسیار بیشتر بود.

برای شنیدن نوار صوتی این مقاله به زبان انگلیسی به ادرس زیر بروید.

 http://www.aan.com/rss/index.cfm/getfile/AAN_2300.mp3

American Academy of Neurology (R)

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:21  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مردان و زنان بالای 40 سال در موقع مسافرت با هواپیما یک اسپیرین بخورند


http://www.dvtforum.com/images/dvt.jpg

یکی از مسائل مهم در مسافرت های طولانی با هواپیما ایجاد لخته  در وریدهای  پاها است

 مسافرت های طولانی و پرواز با هواپیما  و بی حرکتی می تواند باعث  ایجاد ترومبوفلیبت یا لخته شدن   خون در وریدهای عمقی شود .

در بررسی که توسط سازمان بهداشت جهانی who در ماه مارس 2001 انجام شد اعلام شد که  احتمالا ارتباطی بین سفر هوایی و ترومبوز وریدی(لخته شدن خون در وریدها ) وجود دارد

دو نوع  ترومبوز یا لخته شدن خون در وریدها وجود دارد ترمبوز با لخته شدن خون وریدهای سطحی و ترمبوز وریدهای عمقی DVT(دیپ وین ترمبوز )

در مسافرت های هوایی نشستن طولانی بیش از 6 ساعت و عدم تحرک و فشار بر روی وریدهای پشت و لگن و زانوها  و تغییرات کاهش اکسیژن می تواند باعث ایجاد لخته  های عمقی دروریدهای پا شود که بعد از 2 تا 3 روز تا چند هفته بعد  این لخته ها می تواند درون رگ حرکت و به شش ها و قلب رسیده و ایجاد انفاکتوس ریوی و یا قلبی کند .

http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/08/Deep-vein-thrombosis-1.jpg

چه کسانی مستعد ترمبوز وریدی  هستند .

زنان بالای 40 سال

مسافران چاق

زنان باردار

کسانی که سابقه سرطان یا نارسایی قلبی یا دارند

کسانی که به تازگی عمل جراحی شده اند

زنانی که از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون استفاده می کنند .

کسانی که واریس دارند

http://www.innermostsecrets.com/Images/dvt.jpg


در یک مسافرت هوایی  و یا مسافرت زمینی طولانی چکار بکنیم دچار ترمبوز وریدی نشویم

بهتر است یک لباس راحت به تن کنید و از پوشیدن لباس تنگ خود داری کنید

تا می توانید مایعات بخورید و  از مصرف الکل خود داری کنید

هر 20 دقیقه پاها و بدن خودن را تکان دهید .

در حین مسافرت جوراب نپوشید (البته اول پاهاتون را بشوید )

سعی کنید در وسط هواپیما  به نشنید که بتوانید به راحتی تردد کنید

یک روز قبل و یک روز بعد از پرواز یک اسپیرین بخورید

علایم ترمبوز (لخته )شدن عمقی در پاها

اگر بعد  از مسافرت هوایی و یا زمینی پاهای شما باد کرد و در موقع راه رفتن درد داشته اید و در لمس پاها  گرمتر از حد معمول بود به پزشک مراجعه کنید.

بهتر است چه مردان و چه زنان بالای ۴۰ سال در موقع مسافرت های طولانی یک اسپیرین بخورند البته  اگر به اسپیرین حساسیت و یا ناراحتی معده ندارید

http://www.patient.co.uk/pilsinl/111.gif

منبع:

 http://www.yazdanniaz.blogsky.com/

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بزرگترین برج جهان در عمق 300 متری

 

سطح این هرم وارونه، از شیشه ساخته خواهد شد تا ورود اشعه خورشید به داخل بخش های مختلف برج معکوس، راحت تر شود.
قرار است در مکزیک برج معکوس در 300 متری زمین ساخته شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه البیان امارات، مهندسان معماری، یک برج معکوس 65 طبقه را در عمق 300 متری زیر زمین طراحی کرده اند.

ایده طراحی برج معکوس در مرکز شهر مکزیکو پایتخت مکزیک برای مقابله با قوانین ساخت برج هاست. براساس قوانین پایتخت، حداکثر طبقات برج ها می بایست هشت طبقه باشد وتخریب ساختمان های قدیمی نیز ممنوع است.

10 طبقه از این برج معکوس برای واحدهای مسکونی، تجاری و موزه و 35 طبقه هم برای واحدهای اداری اختصاص خواهد یافت.

مهندس «استيبان سواريز» طراح برج معکوس گفته است که این برج شامل یک مرکز فرهنگی نیز خواهد بود.

وی اضافه کرد: سطح این هرم وارونه، از شیشه ساخته خواهد شد تا ورود اشعه خورشید به داخل بخش های مختلف برج معکوس، راحت تر شود. 


www.tabnak.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:26  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مطالب قدیمی‌تر