دکتر جمشید دَوَنلو متخصص مغز و اعصاب

اطلاعات تماس در سایت www.drdavanlou.com درج گردیده

احساس خوشبختی 'از حوادث تاثیر نمی پذیرد'


خنده
محققان می گویند رویدادهای مهم در زندگی مانند ازدواج کردن یا بچه دار شدن ممکن است فرد را خوشحال تر کند اما اثر آن موقتی است.

در گزارشی که در نشریه "اکونومیک ژورنال" چاپ شده آمده است که میزان احساس خوشبختی در طول بزرگسالی در مجموع ثابت می ماند.

این نتیجه گیری اقتصاددانان بریتانیایی، آمریکایی و فرانسوی بر تحلیل های 20 ساله از میزان رضایت صدها آلمانی از زندگی استوار است.

این تحقیق نشان داد حتی بعد از حوادث تکان دهنده نیز روحیه فرد پس از افتی موقتی مجددا بهبود یافت.

این مطالعه فرآیندی روانی موسوم به "تطبیق پذیری" را بررسی کرد - فرآیندی که انسان خود را با شرایط تازه، چه خوب چه بد، تطبیق می دهد.

داوطلبان آلمانی در آغاز مطالعه 18 تا 60 سال داشتند، و بعد طی دو دهه به طور منظم از آنها خواسته شد به میزان خوشبختی خود نمره بدهند.

آنها دریافتند که تنها از دست دادن شغل بود که برای دوره ای پنج ساله بعد از حادثه تاثیری طولانی بر روحیه داشت.

در سایر رویدادهای تکان دهنده مانند از دست دادن همسر و طلاق، روحیه فرد در مجموع افت کرد اما مجددا ارتقا یافت.

در مورد رویدادهای مثبت مانند ازدواج و بچه دار شدن، تاثیر حادثه همینقدر گذرا بود. پژوهشگران محاسبه کردند که افزایش حس خوشبختی در پی تولد فرزند دو سال دوام داشت.

دکتر یانیس جورجلیس استاد دانشگاه برونل و از نویسندگان گزارش، گفت که ضرب المثل های قدیمی همچون "زمان دردها را شفا می دهد" در بسیاری موارد درست است.

وی گفت: "این با سایر یافته ها دایر بر اینکه مردم به سرعت از رویدادهای منفی بهبود می یابند همخوان است."

وی گفت برای مثال برخی مطالعات به روی برندگان بلیت بخت آزمایی نشان می دهد احساس خوشبختی آنها در دراز مدت تغییری نکرده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:36  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بررسی روانشناختی تماشای فوتبال

هوادار فوتبال
نتيجه تحقيقی نشان می دهد بیش از شصت درصد مردان در سنین 20 تا 30 سال بطور دائم به تماشای این مسابقات می پردازند
اگر چه این روزها بسیاری از مردم برای تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال پای تلویزیون های خود نشسته اند اما آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چرا بیشتر مردان جوان به تماشای مسابقات فوتبال تا این حد علاقمند هستند؟

برخی از روانشناسان معتقدند که فوتبال نمادی از مردانگی است و برخی از مردان جوان مایلند تا از طریق تماشای این مسابقات مردانگی خود را به رخ زنان بکشند؛ برخی دیگر نیز بر جنبه های تخلیه روانی آن تاکید می کنند.

با این همه تحقیقات اخیر نشان داده است که بیش از شصت درصد مردان در سنین 20 تا 30 سال بطور دائم به تماشای این مسابقات می پردازند؛ برخی از همسران این مردان از آن ها به عنوان "معتادان فوتبال" یاد می کنند و چنانچه فصلنامه روانشناسی ورزشی آمریکا(۲٠٠۴) می نویسد این امر در بسیاری موارد گویای واقعیت است.

در تب و تاب مسابقات جام جهانی فوتبال، که تخمین زده می شود حدود سه میلیارد نفر در سراسر جهان آن را از طریق تلویزیون تماشا کنند، یکی از دغدغه های پژوهشگران روانشناسی در چنین روزهایی بررسی تاثیرات این مسابقات بر سطح بهداشت روانی جوامع مختلف است و هم اکنون در کشورهای مختلف جهان مطالعات و نظرسنجی های گسترده ای برای درک این تاثیرات در جریان است.

تماشای فوتبال؛ یک هنجار اجتماعی

همواره یکی از جذاب ترین برنامه های تلویزیونی برای ببیندگان، مسابقات فوتبال بوده است؛ اما اگر یک شبکه تلویزیونی بیش از حد در روند پخش مسابقه دخالت و نماهایی را حذف و یا اضافه کند این امر به تشدید استرس و ناکامی در تخلیه هیجانی ببیندگان می انجامد.

ببینده تلویزیون انتظار دارد که مانند یک فیلم سینمایی از ابتدا تا به آخر مسابقه فوتبال را با تمام حواشی آن ببیند و برای یک ساعت و نیم خود را از واقعیت های نامطلوب دنیای برونی رها سازد؛ اما دخل و تصرف در روند پخش مسابقه فوتبال مثلا در هنگام پخش نماهایی از تماشاگران، باعث می شود که او در زمانی که برای رهایی از استرس های برونی به تماشای فوتبال نشسته است، استرس های برونی به شکلی آزار دهنده بار دیگر خود را به او نشان دهند.

بیننده مسابقه فوتبال از تلویزیون، معمولا دوست دارد تا این مسابقه را بصورت دست جمعی ببیند از همین رو اغلب مردان از همسران خود می خواهند تا همراه آنها پای تلویزیون بنشینند یا به خانه اقوام و دوستان می روند؛ بسیاری نیز به ویژه در اروپا و آسیای شرقی در محل های عمومی مانند رستوران ها، میدان ها و یا کافه ها به همراه دوستان و همسایگان خود به تماشای این برنامه ها می پردازند.

این امر به خوبی نشان می دهد که تماشای مسابقه فوتبال یک کنش اجتماعی برای شریک شدن در احساسات و هیجانات درون گروهی است.

به این ترتیب فرد که بخشی از گروه بییندگان نیز هست می تواند به راحتی تمام هیجانات درونی (صرفنظر از نتیجه بازی که عامل دیگری است) خود را تخلیه و به آرامش دست یابد.

او همچنین می تواند با اعضای گروه خود پس از پایان مسابقه به جشن و سرور بپردازد، باده گساری کند و یا اگر نتیجه برخلاف میل وی بود به انتقاد از مربیان و بازیکنان بپردازد و حتی در روزهای بعد در محیط کار یا منزل به این بحث ها ادامه دهد.

بنابراین تماشای فوتبال بخشی از فرایند گروه گزینی اجتماعی هم هست که تاثیر متعاقب آن برای تقسیم بندی به مثلا هواداران آبی ها یا قرمزها، برزیلی ها یا انگلیسی ها و... است!

پخش تلویزیونی فوتبال

پخش تلویزیونی مسابقه فوتبال، بیننده تلویزیون را در اغلب موارد با جزئیات بیشتری در مورد روند مسابقه آشنا می سازد، او می تواند بازیکنان را در نمای درشت ببیند،عکس العمل های آن ها، مربیان و حتی تماشاگران را به سرعت در یابد و با نماهای متفاوت و حرکت آهسته صحنه های حساس بازی را تعقیب کند.

ویژگی های پخش تلویزیونی فوتبال را شاید بتوان در این چند شاخص خلاصه کرد:
-حجم فراوان اطلاعات
-ریتم سریع
-شیوه روایتی خطی
-قهرمان و الگو سازی
-برجسته سازی
-ترکیب تفسیر،گزارش و اطلاعات جنبی توسط گزارشگر
-اهمیت اطلاعات/وقایع خارج از کادر
-وجود تماشاگر حاضر در صحنه و انتقال هیجانات او به ببینده تلویزیون
-پخش زنده(در اغلب اوقات) و ارجحیت آن بر پخش با تاخیر برای بیننده
-ارائه اطلاعات نوشتاری و آماری روی تصویر

این ویژگی ها سبب می شود که پخش یک مسابقه فوتبال از تلویزیون برای بسیاری از جوانان ببینده از اغلب فرمت های تولید و پخش برنامه تلویزیونی جذاب تر به نظر برسد زیرا دارای همان خصایصی است که متناسب با گرایش های این سنین است.

تخلیه هیجانی

تماشای یک مسابقه فوتبال چه در استادیوم و چه از طریق تلویزیون به دلیل ویژگی های خاص آن به خوبی سبب تخلیه هیجانی بییننده می شود.

این تخلیه هیجانی آن چنان که روانشناسان اجتماعی معتقدند راه را برای فرار از استرس روزمره و ناشی از کار هفتگی باز می کند؛ پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام با مطالعه بر روی رفتار هواداران یک تیم محلی در یافتند که تاثیرات مثبت تماشا و هواداری از این تیم در کاهش چشمگیر استرس رومزه در زندگی آن ها کاملا معنا دار است.

علاوه بر تخلیه هیجانی (کاتارسیس) هواداری از تیم محلی در بهبود روابط اجتماعی آنها به ویژه در رابطه پدر و فرزند تاثیر به سزایی داشته است. مطالعات دیگر همچنین تاثیر جانبی راه اندازی کارناوال شادی بر روی دیگر افراد را در مجموع مثبت تلقی کرده است.

تماشای فوتبال مجموعه ای از احساسات امید، اضطراب و انتظار، شادی یا ناراحتی را در بر می گیرد و به همین دلیل خلق و عاطفه تماشاگر فوتبال دائما در نوسان است. نکته جالب در مطالعات روانشناختی هواداران فوتبال آن است که آن چنان که پینگل در سال ۲٠٠۴ گزارش داده است باخت تیم مورد علاقه تاثیر روانی مخرب بسیار کمتری در میان اغلب هواداران آن دارد.

روانشناسان ورزشی دلیل این امر را کاتارسیس و کامروایی رخ نموده در حین تماشای فوتبال می دانند که نوعی حالت سرخوشی و روان آسودگی در آن ها پدید آورده است.

تماشای فوتبال می تواند به ارتباط بیشتر افراد و حتی ارتباط فیزیکی آن ها مانند در آغوش کشیدن یکدیگر و یا حتی افراد غریبه در هنگام خوشحالی منجر شود که به خودی خود در بهبود روحیه افراد موثر است. احساس تعلق در یک گروه نیز از وجوه مثبت بر عزت نفس است.

به علاوه فوتبال این امکان را برای همه فراهم می آورد که خود تبدیل به یک مفسر فوتبال شوند و با دیگران در کافه، کلوب، سرکار، باهمسایگان و یا اعضای خانواده در باره نتیجه بحث کنند.

تاثیرات روان- تنی تماشای فوتبال

بر اساس یک پژوهش طولی اخیر در اسکاتلند، در طول برگزاری جام جهانی فوتبال در دوره های اخیر کمترین میزان مراجعه کنندگان به مراکز اورژانس های روانپزشکی در اسکاتلند ثبت شده اند. مسترتون و مندر از این تحقیقات نتیجه می گیرند که تاثیر تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی بر وضعیت روانی افراد کاملا مثبت است.

ترشح بیش از حد هورمون تستسرون در میان بینندگان فوتبال سبب ارضای روانی اغلب آن ها می شود. مطالعه انجام شده در فینال جام جهانی ۱۹۹۴ پس از بازی ایتالیا و برزیل نشان می دهد که در خون تماشاگران این بازی بیشتر از افراد عادی تستسترون وجود داشت و هواداران تیم برنده یعنی برزیل بطرز معناداری بیشتر تستسرون داشتند.

در همین حال برخی مطالعات منتشر شده در فصلنامه بین المللی روانشناسی ورزشی از جمله تحقیق جونز و شفیلد در اسکاتلند نشانگر آن است که اگر فرایند باخت تیم مورد علاقه هواداران طولانی شود، سبب پدیداری طیف گسترده ای از سمپتوم های بالینی بیماریهای روان تنی و یا روانی می شود.

در همین حال، وقتی که پژوهشگران بنیاد قلب بریتانیا راه تازه ای برای مقابله با حمله قلبی یافتند، این تحقیق سر و صدای بسیاری برپا کرد. راهی که آن ها پیشنهاد کردند تماشای یک مسابقه هیجان انگیز فوتبال بود.

وقتی انگلستان از آرژانتین در جام جهانی ۱۹۹۸ شکست خورد حمله قلبی ۲٥ درصد افزایش یافت. اکنون پژوهشگران توصیه می کنند به تماشای مسابقه فوتبال تیم "برنده" بنشینید، آنها با مطالعه مرگ و میر ناشی از حمله قلبی فرانسویان پس از باخت فرانسه در برابر برزیل در همین دوره جام جهانی نتیجه گرفتند که بین این دو متغییر رابطه ای قطعی وجود دارد که به نسبت در مردان بیشتر از زنان است.

در عوض در مسابقات جام اروپا در سال ۱۹۹٦ میزان مراجعات به اورژانس به طرز معناداری در انگلستان کاهش یافته بود.

تماشای مسابقه فوتبال از تلویزیون اما بطرز چشمگیری سبب افزایش مصرف الکل می شود؛ روانشناسان دانشگاه ساسکس با مطالعه بر روی ۳۱ مرد جوان نتیجه گرفته اند که این امر نمادی از ابراز مردانگی آن ها در طول تماشای فوتبال تلقی می شود. مطالعات انجام شده در سوئیس در طول جام جهانی کنونی نشانگر آن است که مصرف آبجو در طول دو هفته گذشته حداقل به میزان سی درصد افزایش یافته است.

با این حال اغلب روانشناسان بالینی و روانپزشکان می گویند در طول مدت برگزاری مسابقات جام جهانی مطب آن ها بیشتر اوقات از مراجعه افرادی که برای اولین بار به آن ها مراجعه می کنند خالی می ماند!

بهبود خلق و خوی

دو سوم مردان مورد پرسش در نظرسنجی بنیاد بهداشت روانی بریتانیا اظهار داشته اند که تماشای فوتبال سبب می شود که به راحتی احساسات خود را با مردان دیگر در میان بگذارند در حالی که همان گونه که دکتر مک کالچ می گوید مردان معمولا مانند زنان از این امکان برای همدلی استفاده نمی کنند.

برخلاف برخی از پیشداوری ها اغلب مردان جوان، معتاد تماشای فوتبال نیستند. به عنوان مثال در همین نظرسنجی بسیاری از مردان گفته اند که حضور در اتاق زایمان در هنگام تولد فرزندشان را به تماشای مسابقات جام جهانی از تلویزیون ترجیح می دهند!

در حالی که روانشناسان معتقدند تماشای مسابقات فوتبال در بهبود چشمگیر رابطه پدر و فرزند پسر نقشی اساسی دارد، در مورد بهبود رابطه زناشویی هنوز یافته های قطعی منتشر نشده است. 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:25  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بیست سالگی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

 

۱۹ اوت ۱۹۹۱ کودتای نافرجامی در مسکو رخ داد که زمینه‌ساز مهم‌ترین تحولات سیاسی و جغرافیایی دهه‌ی آخر قرن بیستم شد. با فروپاشی شوروی ۱۵ کشور جدید به جامعه‌ی جهانی اضافه شدند و چهره‌ی اروپای شرقی تغییر کرد.

رسانه‌های روسیه و شماری دیگر از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق بخش بزرگی از مطالب امروز (جمعه ۱۹ اوت، ۲۸ مرداد) خود را به وقایع بیست سال پیش اختصاص دادند. دو دهه پیش در چنین روزی کمونیست‌های تندرو کودتایی علیه میخائیل گورباچف تدارک دیدند که نه به کنار گذاشتن او، بلکه به فروپاشی بنیاد اردوگاه سوسیالیستی انجامید.

دستکاری میراث ۷۰ ساله

میخائیل گورباچف آخرین رهبر شورویدر کنار پرچم این کشور میخائیل گورباچف آخرین رهبر شورویدر کنار پرچم این کشور گورباچف از سال ۱۹۸۵ میلادی که به دبیرکلی حزب کمونیست شوروی انتخاب شد دست به اصلاحات گسترده‌ی سیاسی و اقتصادی در این کشور زد. هدف این اصلاحات احیای اقتصاد، بهبود سطح زندگی شهروندان و کاهش تصدی‌گری دولت در بخش‌های مهم صنعت و تجارت شوروی اعلام شده بود.

بخش دیگری از برنامه‌های گورباچف باز کردن فضای سیاسی، و اعطای آزادی‌های بیشتر به شهروندان و رسانه‌ها بود. اغلب تغییرات پیشنهادی در این دوران به معنای گسست عمیق با سیاست‌های حزب کمونیست در نزدیک به هفت دهه‌ی گذشته، و بی‌سابقه محسوب می‌شد.

برنامه و اقدام‌های گورباچف که در سال ۱۹۹۰ جایزه‌ی صلح نوبل را نصیب او کرد از همان ابتدا با مخالفت‌های بسیاری، به ویژه از سوی اعضای قدیمی حزب کمونیست شوروی روبرو شد. میخائیل گورباچف متولد ۱۹۳۱ و نخستین رهبر حزب کمونیست بود که در زمان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و تاسیس اتحاد جماهیر شوروی هنوز به دنیا نیامده بود.

کودتایی با نتیجه‌ی معکوس

تظاهرات در مسکو علیه کودتا  تظاهرات در مسکو علیه کودتاگورباچف از سال ۱۹۸۸ نیروهای نظامی شوروی را از افغانستان خارج و در همین سال اعلام کرد کشورهای بلوک شرق می‌توانند برخلاف گذشته در مورد سیاست خارجی خود بدون هماهنگی با مسکو تصمیم بگیرند. رهبر وقت حزب کمونیست شوروی هدف از اصلاحات خود را زنده کردن سوسیالیسم توصیف می‌کرد. اما باز شدن فضای سیاسی به رشد جنبش‌های ملی و قومی در جمهوری‌های اقمار این ابر قدرت و تضعیف مسکو انجامید. یکی دیگر از پیامدهای سیاست‌های جدید مسکو تغییر ساختار سیاسی کشورهای اروپای شرقی، از جمله فروریختن دیوار برلین و وحدت دو آلمان بود.

رشد تمایلات ناسیونالیستی و جدایی‌طلبانه در مناطقی مانند اوکراین، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان شماری از اعضای قدیمی حزب را نگران تجزیه‌ی شوروی و از کف رفتن جایگاه جهانی این کشور کرد. این افراد که در سطوح بالای حزب کمونیست و در میان فرماندهان ارتش از نفوذ زیادی برخوردار بودند کودتایی را علیه گورباچف تدارک دیدند که حاصلش دقیقا نقطه‌ی مقابل خواست آنها بود.

ناخشنودی اکثریت روس‌ها از فروپاشی شوروی

هدف کودتای اوت ۱۹۹۱عزل گورباچف از قدرت و توقف روند اصلاحات مورد نظر او بود. این کودتا پس از سه روز به شکست انجامید. گورباچف که از ۱۹ تا ۲۱ اوت را در ویلای شخصی‌اش در کریمه در حبس خانگی گذرانده بود به مسکو بازگشت اما هرگز اقتدار سابق را به دست نیاورد. سرانجام با استعفای او در دسامبر سال ۱۹۹۱ پرونده‌ی اتحاد جماهیر شوری نیز بسته شد.

به نظر می‌رسد دو دهه پس از کودتای سال ۹۱ افرادی که از پیامدهای این واقعه رضایت دارند در اقلیت هستند. نتایج یکی از تازه‌ترین نظرسنجی‌ها درباره فروپاشی شوروی که امروز (جمعه ۱۹ اوت) در برخی رسانه‌های روسی منتشر شد نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم روسیه معتقدند این کشور پس از کودتای نافرجام سال ۹۱ در مسیر درستی قرار نگرفته است. تنها ۲۷ درصد شهروندان این مسیر را "درست" می‌دانند.

"بزرگترین فاجعه‌ی جغرافیای سیاسی قرن"

یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه علیه کودتا سخنرانی می‌کندیلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه علیه کودتا سخنرانی می‌کندخبرگزاری آلمان به نقل از منابع خبری و از قول رئیس پارلمان روسیه، بوریس کریسلف، می‌نویسد "وقایع سال ۹۱ نتوانست معضلاتی را که از دهه‌ها پیش در شوروی بر روی هم تلنبار شده بود حل کند." او که عضو حزب حاکم روسیه‌ی متحد است تاکید می‌کند، پایان گرفتن اتحاد جماهیر شوروی زیان‌های فراوانی به همراه آورد.
بوریس کریسلف می‌گوید «ارتباط‌های اقتصادی قطع شد، سیاست‌های اجتماعی فروریخت و خطرهای تازه‌ای امنیت ملی کشور را تهدید می‌کرد.» او خاطرنشان می‌کند «این عواقب را پس از ۲۰ سال همچنان در برخی جمهوری‌های سابق شوروی می‌توان مشاهده کرد.» ولادیمیر پوتین نخست‌وزیر روسیه فروپاشی شوروی را "بزرگترین فاجعه‌ی جغرافیای سیاسی قرن بیستم" خوانده است.

سرنوشت متفاوت ۱۵ کشور جدید

در روسیه کم نیستند افرادی که مانند پوتین فروپاشی شوروی را فاجعه می‌خوانند و در حسرت "دوران با شکوه ابر قدرت جهانی" می‌سوزند. در این میان وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پانزده کشوری که با تجزیه‌ی شوروی شکل گرفتند با هم بسیار تفاوت دارد. کشورهایی مانند استونی و لیتوانی که در روزهای دوم و سوم کودتا استقلال خود را اعلام کردند اکنون عضو اتحادیه‌ی اروپا و ناتو هستند و از ثبات نسبی در همه‌ی حوزه‌ها برخوردارند.

در بین این کشورها برخی مانند آذربایجان به برکت منابع غنی انرژی به کشوری ثروتمند تبدیل شده‌اند اما دارای فضای سیاسی بسته‌ای هستند. برخی دیگر نیز مانند ارمنستان و اوکراین همچنان در کشاکش گذار به دموکراسی قرار دارند و شماری دیگر به ساختارهای ضد دموکراتیک شوروی سابق وفادار مانده‌اند. به رغم این تمام این کشورها، حتا قدرتمندترینشان روسیه، پس از دو دهه همچنان دوران گذار را طی می‌کنند و زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی آنها محتاج تحول و اصلاحات عمیق است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:4  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

داشتن دوستان متعدد 'بر طول عمر می افزايد'

زنان سالخورده بينگو بازی می کنند
براساس اين مطالعه وقت گذرانی با دوستان از همنشينی با خانواده مفيدتر است
محققان می گويند که داشتن دوستان متعدد می تواند باعث افزايش طول عمر شود.

دانشمندان استراليايی می گويند نشست و برخاست با دوستان صميمی در سنين پيری حتی بيش از همنشينی اعضای خانواده به افزايش طول عمر کمک می کند.

تيم محققان تاثير طيفی از عوامل اجتماعی، بهداشتی و عادات شخصی را بر طول عمر بيش از 1500 فرد بالای 70 سال بررسی کرد.

نتيجه اين تحقيقات در نشريه "اپيدمی شناسی و بهداشت جمع" (Epidemiology and Community Health) منتشر شد.

پژوهشگران از داده های موسسه "مطالعات طول عمر استراليا" که جمع آوری آن در سال 1992 در آدلايد در جنوب اين کشور آغاز شد استفاده کردند.

به عنوان بخشی از آن مطالعه، از داوطلبان سوال شد ميزان تماس شخصی و تلفنی آنها با شبکه های اجتماعی مختلف از جمله کودکان، بستگان، دوستان و معتمدان چقدر است.

اين تيم سپس طی دهه بعدی ميزان بقای داوطلبان را زير نظر گرفت.

کاهش اضطراب

معلوم شد که تماس نزديک با کودکان و بستگان، تاثير ناچيزی بر ميزان بقای فرد دارد.

با اين حال، افرادی که دارای قوی ترين شبکه دوستان و آشنايان بودند احتمال زنده بودنشان در پايان دوره مطالعه بيش از کسانی بود که دارای کمترين دوستان بودند.

پس از به حساب آوردن متغيرهايی مثل عادات شخصی، سلامتی و زمينه های اجتماعی، شانس ادامه زندگی افرادی که به قوی ترين شبکه اجتماعی از دوستان تعلق داشتند 22 درصد بيش از کسانی بود که به ضعيف ترين شبکه متعلق بودند.

اين موضوع حتی در صورتی که فرد تغييرات عمده ای مثل مرگ همسر يا يکی از اعضای نزديک خانواده را تجربه کرده صادق بود.

دانشمندان اشاره کردند که وجود دوستان در اطراف فرد احتمالا او را تشويق می کند بيشتر مراقب سلامت خود باشد و به علاوه از احساسات منفی همچون اضطراب و افسردگی در دوران سختی و ناخوشی می کاهد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:46  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

احتمال افسردگی در کودکان آزار دیده 'دو برابر' است

دختر جوان

محققان افسردگی های مکرر و بدرفتاری دیدن در کودکی را مرتبط می دانند

دانشمندان می گویند خطر بروز دوره های مکرر و طولانی افسردگی در کودکانی که بدرفتاری می بینند دو برابر است.

بررسی تازه ای که نتایج آن در نشریه ژورنال روانپزشکی آمریکا چاپ شده همچنین حاکیست احتمال آنکه این بیماران به معالجه واکنش نشان دهند کمتر است.

محققان می گویند بدرفتاری در کودکی عامل افسردگی تقریبا یک نفر از هر ۲۰ نفر در بریتانیاست.

موسسه خیریه "سین" (Sane) گفت که مطالعه تازه این مساله را پررنگ می کند که ضربه روحی در کودکی چقدر می تواند خسارت بار باشد.

یک پنجم مردم در مقطعی از زندگی دچار نوعی از افسردگی می شوند.

محققان در موسسه روانپزشکی کینگز کالج لندن درحال تحقیق درباره افسردگی از نوعی بودند که تکرار می شود.

آنها نتایج ۱۶ مطالعه مختلف که در مجموع به روی ۲۳ هزار نفر انجام شده بود را مرور کردند و دریافتند که بدرفتاری دیدن در کودکی - مانند طرد شدن از سوی مادر، بدرفتاری سخت جسمی، یا سوءاستفاده جنسی - خطر ابتلا به این نوع افسردگی را دو برابر می کند.

دکتر رودلف اوهر یکی از محققان گفت: "اگر این حوادث زود در زندگی رخ دهد، اثر عمیق تری دارد."

در بریتانیا، ۱۶ درصد مردم تا سن ۳۳ سالگی به افسردگی مزمن مبتلا می شوند. یک چهارم آنها یا حدود ۴ درصد کل جمعیت، در کودکی بدرفتاری دیده اند.

مطالعه ای جداگانه به روی سه هزار و ۹۸ نفر نشان داد که بدرفتاری دیدن در کودکی همچنین با واکنشی بدتر به معالجه دارویی و روانی همراه بود.

دکتر آندریا دینیز محقق ارشد این مطالعه گفت: "امکان مراقبت از بیمارانی که سابقه بدرفتاری دیدن در کودکی را دارند، حتی در صورت معالجه ترکیبی (با دارو و جلسات مشاوره) به قدر کافی ممکن نیست."

گزارش آنها حاکیست که "دخالت های زودهنگام برای پیشگیری و درمان می تواند موثرتر باشد."

تاثیر ماندگار

هیچ توضیح دقیقی در مورد علت ارتباط میان بدرفتاری، تغییرات فیزیکی در کودکی و افسردگی مزمن که ۲۰ سال بعد یا دیرتر روی می دهد وجود ندارد.

تصور می شود که بدرفتاری در کودکی باعث تغییراتی در مغز، سیستم دفاعی بدن و برخی غدد هورمونی می شود - که بعضی از آنها هنوز در بزرگسالی وجود دارند.

یک مکانیسم احتمالی چیزی به نام تغییرات "اپی ژنتیک" در دی ان اِی است. درحالی که تغییری در کد ژنتیکی وجود ندارد اما محیط زیست ممکن است نحوه "بیان" ژن ها را تغییر دهد.

مژوری والاس مدیر موسسه خیریه بهداشت روانی "سین" گفت: "ممکن است خیلی آشکار به نظر برسد که ضربه های روحی در زندگی می تواند ما را افسرده کند، اما مطالعه تازه این مساله را پررنگ می کند که چنین ضربه هایی وقتی در دوره کودکی زمانی که مغز هنوز درحال رشد است روی می دهد، چقدر می تواند خسارت بار باشد."

او افزود: "همه ما باید نگران این موضوع باشیم که بدرفتاری و غفلت چگونه می تواند میراثی دردناک از خود به جا بگذارد که می تواند عمری دوام آورد .... با این حال نباید ناامید شویم. تحقیقاتی مثل این می تواند راه را برای رفتار بهتر (با کودکان) و تدابیر پیشگیرانه همواره کند."

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:37  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شرکت های با کارمندان زیاد

 

نشريه اقتصادي فورچون در تازه‌ترين گزارش خود به معرفي شركتهاي داراي بيشترين نيروي كار در جهان پرداخت.


به گزارش ايسنا، براين اساس شركت فروشگاههاي زنجيره‌اي وال مارت آمريكا با دو ميليون و 100 هزار نفر نيروي كار داراي بيشترين كارمند در بين شركتهاي دنيا معرفي شده است.

شركت ملي نفت چين با يك ميليون و 674 هزار و 541 نفر و ديگر شركت چيني يعني استيت گريد نيز با يك ميليون و 564 هزار نفر در رده‌هاي دوم و سوم قرار گرفتند.

گروه پست چين، شركت صنايع هون هاي، گروه سينوپك، شركت خدمات پستي آمريكا، مخابرات چين، كرفور و بانك كشاورزي چين نيز رده‌هاي چهارم تا دهم را بدست آوردند.

در بين شركتهاي خودروسازي گروه خودروسازي فولكس‌واگن با 399 هزار و 381 نفر ضمن كسب رتبه جهاني 18 داراي بيشترين نيروي كار در بين شركتهاي خودروسازي جهان اعلام شد.

شركت تويوتا موتور هم با 317 هزار و 716 نفر ضمن كسب رتبه جهاني 29 در بين خودروسازان دوم شد.

فورچون در مجموع نام 50 شركتي را اعلام كرده كه داراي بيشترين نيروي كار در جهان هستند و كمترين نيرو در اين فهرست مربوط به يك شركت آمريكايي با بيش از 266 هزار نفر كارمند است.

منبع:تابناک

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:33  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

برنامه روسيه براي ساخت هتل فضايي تا سال 2016 سفري خاطره‌انگيز در هتل فضايي!


اين هتل كه نام ديگر آن «ايستگاه فضايي تجاري» است قرار است به گفته اجراكنندگان آن، تا سال 2016 بازگشايي شود و از راحتي بسيار بيشتري نسبت به ايستگاه فضايي بين‌المللي برخوردار باشد.
روسيه اخيرا برنامه‌هاي خود را براي ساخت يك هتل در مدار حدود 350 كيلومتري زمين اعلام كرده كه مي‌تواند تا هفت ميهمان را در چهار كابين جاي داده و از پنجره‌هاي بزرگ براي تماشاي زمين برخوردار خواهد بود.

به گزارش ايسنا، سفر به اين هتل، خود يك خاطره هيجان‌انگيز خواهد بود؛ چراكه بايد دو روز را در يك موشك سويوز براي ورود به اين هتل بگذرانيد.

البته اين سفر كم‌هزينه نبوده و براي پنج روز اقامت علاوه بر هزينه حدود 820 هزار دلاري، بايد 165 هزار دلار پرداخت كنيد.

اين هتل كه نام ديگر آن «ايستگاه فضايي تجاري» است قرار است به گفته اجراكنندگان آن، تا سال 2016 بازگشايي شود و از راحتي بسيار بيشتري نسبت به ايستگاه فضايي بين‌المللي برخوردار باشد.

بازديدكنندگان در حالت بي‌وزني فضا، مي‌توانند تخت‌خوابهاي افقي يا عمودي براي خواب انتخاب كنند و دوشهاي حمام كه مورد استفاده مسافران است، براي توقف حركت آب به بخشهاي حساس سيستم، بخوبي آب‌بندي شده‌اند. در ايستگاه بين‌المللي، فضانوردان از اسفنج براي پاك كردن خود استفاده مي‌كنند.

بازديدكنندگان كه در كنار كاركنان مجرب به اين ايستگاه تجاري وارد مي‌شوند، از غذاهايي كه در زمين آماده و با موشك به آن جا منتقل شده، استفاده مي‌كنند.

هتل فضايي روسي مجهز به دوربين‌هاي چشمي و دوربين تصويربرداري براي ثبت لحظات است.

از اين هتل مي‌توان به عنوان استراحتگاه فضانوردان نيز استفاده كرد. انواع نوشيدني‌هاي دلخواه در آن سرو شده، در حاليكه مصرف نوشيدني‌هاي الكلي در آن كاملا ممنوع است.

دستشويي‌هاي اين هتل نيز به جاي استفاده از آب براي تخليه و پاكسازي، از فشار هوا بهره مي‌برند.

اين پروژه قرار است به دست شركت اوربيتال تكنولوژيز (فناوري‌هاي مداري) اجرايي شود.

به گفته روساي شركت ياد شده، اين هتل به افراد سرمايه‌دار و كاركنان شركتهاي خصوصي براي انجام تحقيقات در فضا سرويس خواهد داد. همچنين در برنامه‌هاي خود قصد دارد از فضانوردان در صورت بروز مشكل در ايستگاه فضايي بين‌المللي پذيرايي كند. 

هتل فضايي روسي مجهز به دوربينهاي چشمي و دوربين تصويربرداري براي ثبت لحظات

از اين هتل مي‌توان به عنوان استراحتگاه فضانوردان نيز استفاده كرد


tabnak.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:27  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ایا سن بالا و زوال عقل ارتباط دارند؟

  

مطالعات جدید نشان می دهد که ارتباط بین زوال عقل و چروکیدگی مغزی با تغییرات سنی رابطه مستقیمی دارد

گزارش اخیر مجله نورولوژی ارگان انجمن مغزواعصاب امریکا نشان می دهدکه گروهای سنی 85سال و بالاتر ان گروهی هستند که بیشترین گروه سنی در حال گذار هستند و تغییرات مغزی با سن ارتباط ویژه ای دارد.

در این تحقیق 105 بین بیمار با الزایمر شناخته شده و 125 بیمار بدون علایم زوال عقل را در برمی گرفت که به دو گروه 60تا 75سال و 80 سال و بیشتر تقسیم شدند.تمام انها تستهای مربوط به قدرت زبان-توجه و تمرکز وسرعت و قدرت تفکیک اطلاعات-فعالیت های اختصاصی و پاسخ فوری و تاخیری به اطلاعات دریافتی را انجام داده و نیز جملگی اسکن مغزی از نظر ضخامت قشر خاکستری مغزی صورت گرفت.با اینکه هر دو گروه اختلال ذهنی مشابه داشتند ولی محققین متوجه شدند که تغییرات همراه با الزایمر در انهایی که 80سال و بیشتر داشتند کمتر از انهایی که بین 60 و 78سال داشتند جلب توجه می کرد.

در مقایسه با وضعیت سلامتی افراد ملاحظه شدکه قدرت اعمال فعالیت های شخصی -حافظه فوری و قدرت و سرعت پردازش اطلاعات در بیماران خیلی  مسن در مقایسه با بیماران کمتر مسن خفیفتر بود و این عکس ان چیزی است که اتنظار می رفت و می رودو جالبتر انکه افراد خیلی مسن ضخامت قشرمغزی بیشتر از کمتر مسن ها داشتند و این شاید بخاطر ان باشد که بخشهایی از مغز در رابطه با افزایش سن چروکیده شده و در نتیجه تفاوت چندانی بین مغز افراد خیلی مسن با الزایمر و افراد خیلی مسن بدون الزایمر وجود ندارد.

http://www.aan.com


+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:30  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

استفاده از سلول پایه برای معالجه سکته مغزی


آزمایش سلول پایه

استفاده از سلول پایه برای معالجه بیماران هنوز در مراحل ابتدایی است

پزشکان بیمارستانی در گلاسگو که برای یافتن داروی معالج سکته مغزی مطالعه می کنند، سلول های پایه را به مغز بیماری که دچار سکته مغزی شده بود تزریق کردند.

پزشکان می خواستند ببینند که آیا بخش آسیب دیده مغز بیمار، پس از تزریق سلول پایه قادر به ترمیم و رشد سلول های تازه خواهد بود یا نه.

این بیمار که مرد سالخورده ای است اولین شخصی در جهان است که مورد این روش مداوا قرار گرفته است.

در آغاز هفته جاری، مقدار کمی سلول پایه به این بیمار تزریق شد و اکنون وی از بیمارستان مرخص شده و به خانه اش رفته است و پزشکان می گویند حال او خوب است.

این بیمار چند سال قبل دچار سکته مغزی شده بود و در این مدت بهیچوجه بهبودی در حال او ایجاد نشده بود.

پزشکان معالج این بیمار، موفقیت جدید را اولین گام در جهت کشف راه جدیدی برای معالجه عارضه سکته مغزی می خوانند.

در طی سال آینده میلادی این روش معالجه بر روی دوازده بیمار دیگر آزمایش خواهد شد ولی این بار تعداد سلولهای پایه مغزی که به بیماران تزریق می شود بیشتر خواهد بود.

این گروه از بیماران بیش از 60 سال دارند و در طی سال های متمادی بهبودی در حال آنان حاصل نشده است.

چنانچه این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، پزشکان طرح آزمایشی جدیدی را اجرا خواهند کرد که در آن سن بیماران متفاوت خواهد بود.

شرکت سازنده سلول های پایه می گوید بازرسان پزشکی، اخلاقی بودن این روش معالجه را تایید کرده اند.

ولی منتقدین استفاده از این روش می گویند از آنجا که از سلول پایه جنین در این مداوا استفاده می‌شود این روش معالجه غیر اخلاقی است.

استفاده از سلول پایه برای معالجه بیماران هنوز در مرحله آزمایش است و احتمالا سال های زیادی طول خواهد کشید تا به صورت روش متداولی برای مداوای بیماران درآید.

در بریتانیا سکته مغزی هر سال موجب مرگ حدود 67 هزار نفر می شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:43  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

'اولین' عمل تحریک عمیق مغزی برای معالجه افسردگی


مغز

یک تیم پزشکی در بیمارستان فرنچای در بریستول برای اولین بار در جهان یک نوع عمل جراحی تازه برای معالجه بلندمدت افسردگی انجام داده است.

این تکنیک، موسوم به تحریک عمیق مغزی، شامل استفاده از الکترودهایی است که از طریق حفره هایی که در جمجمه ایجاد می شود در مغز کار گذاشته می شود.

این الکترودها به یک بسته باتری وصل می شود که مقدار کمی الکتریسیته را برای تحریک یا مهار بخش هایی از مغز ارسال می کند.

مقایسه تاثیر این نوع تحریک در دو بخش مختلف مغز هم اکنون طی آزمایش هایی در جریان است.

اولین بیماری که الکترودها در مغز او کار گذاشته شد شیلا کوک، 62 ساله، بود که برای 9 سال از افسردگی شدید رنج می برد.

او می گوید: "فقط منتظر مرگ بودم. مثل این بود که در یک تونل تاریک گیر افتاده باشم، اما به جای نور ته تونل، فقط تاریکی بود و ظلمات."

در مورد شیلا، تحریک عمیق مغزی فقط فواید کوتاه مدت داشت، به همین دلیل او تحت یک عمل دوم موسوم به "حذفی" قرار گرفت تا وضعش بهتر شود.

او می گوید: "یک روز صبح بلند شدم و فکر کردم که حالم عوض شده، می خواستم از جایم بلند شوم. مشغول کار شوم. اصلا نگاهم به زندگی عوض شد."

تیم محققان امیدوار است که تحریک عمیق مغزی ممکن است روزی جایگزین عمل جراحی حذفی که مخرب تر است شود.

نتایج به دست آمده از هفت نفری که در این آزمایش شرکت کردند در ادامه سال جاری منتشر خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:42  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

'مشکلات مالی به بروز افسردگی دامن می زند'

 

مشکلات مالی افسردگی را به ویژه در افراد غمگین شدت می بخشد

بنا به اطلاعاتی که به دست بی بی سی رسیده، مصرف داروهای ضد افسردگی که با نسخه پزشک قابل دسترسی است - مانند پروزک - در چهار سال گذشته بیش از چهل درصد افزایش داشته است.

پزشکان عمومی و سازمان های خیریه در انگلستان نیز گفتند تعداد افراد مقروضی که به آنها مراجعه می کنند، افزایش داشته است.

آنها می گویند که مشکلات مالی اغلب ممکن است به عنوان "جرقه بروز افسردگی" عمل کند، اما می افزایند که عوامل دیگر نیز ممکن است در افزایش این آمار دخیل باشند.

افزایش آمار افسردگی در انگلستان در حالی مشاهده می شود که دولت بریتانیا طرح هایی را به اجرا درآورده که فرصت برای گرفتن مشاوره کلامی، که به طور نظری باید تقاضا برای داروهای ضد افسردگی را مهار کند، بیشتر کرده است.

بنا به آمار وزارت بهداشت بریتانیا، فقط در یک سال گذشته در انگلستان، ارجاع افراد افسرده به جلسات روان درمانی کلامی چهار برابر و نزدیک به ششصد هزار مورد رسیده است.

"آمیخته ای مسموم"

دکتر کلر گرادا، رئیس کالج سلطنتی پزشکان عمومی انگلستان، گفت افزایش آمار تجویز برخی از داروهای ضد افسردگی، احتمالا به این دلیل است که آگاهی در باره این بیماری افزایش یافته و پزشکان عمومی نیز علائم این بیماری را بهتر تشخیص می دهند.

اما خانم گرادا افزود: "البته در زمانی که وضعیت اقتصادی خوب نیست ما انتظار داریم که شاهد بدتر شدن وضعیت روانی جامعه باشیم. تعداد مراجعات بیماران مقروض به پزشکان عمومی به شدت افزایش داشته است. این افراد اغلب بیکار شده و مجبور بوده اند سفرهای تفریحی خود را لغو کنند."

دکتر گرادا گفت: "این دست از بیماران احساس گناه می کنند که نمی توانند خانواده خود را تامین مالی کنند و این گونه افکار اغلب جرقه ای می شود برای بروز علائم افسردگی."

سازمان خیریه"سین" (Sane)، نیز گفت تعداد افرادی که با ایمیل ها و تماس های تلفنی خود جویای راهنمایی هستند، افزایش یافته است.

مارجوری والاس، مدیر اجرایی "سین"، گفت این که با اطمینان بگوییم مشکلات اقتصادی منجر به افزایش افسردگی شده، امری غیر ممکن است. اما یقینا تعداد افرادی که به ما مراجعه می کنند و می گویند نگران هستند وعده بعدی غذای خود را از کجا تامین کنند، افزایش یافته است. آمار مراجعین به سین که در باره امنیت شغلی خود و یا کاهش کمک هزینه های دولتی نگرانند نیز افزایش یافته است."

خانم والاس گفت: "آمیخته شدن مشکلات با هم، برای زندگی افراد، به ویژه آنهایی که از قبل گرفتار افکار تیره و تار بوده اند، نتیجه ای مسموم کننده دارد."

امر اونیل، مدیر اجرایی سازمان خیریه "اتحاد برای مبارزه با افسردگی در بریتانیا" (Depression Alliance UK)، می گوید: "تعداد افرادی که با افسردگی زندگی می کنند، یقینا بالا رفته است و رکود اقتصادی بر این وضعیت تاثیر منفی داشته است."

امر اونیل افزود: "به هر حال من فکر می کنم که آنچه رخ داده، این است که انگ اجتماعی که در باره افسردگی وجود داشته، برداشته شده است. اکنون دیگر اشکالی ندارد که افسرده باشیم . اطلاع رسانی به مردم هم بهتر شده است و به همین دلیل تعداد بیشتری به پزشکان عمومی مراجعه می کنند تا در این باره راهنمایی شوند."

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:40  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

هزارتوی مجازی راه کشف رمز ثبت حافظه


موش در حال دویدون روبروی هزارتوی مجازی

همزمان با اینکه موش در فضای مجازی پیش رویش به دنبال راه فرار می گردد، دانشمندان رفتار مغز حیوان را ثبت می کنند

دانشمندان با دواندن یک موش در یک هزارتوی مجازی توانسته اند اطلاعاتی از سلول های مغز و اعصاب به دست آورند.

محققین در مقاله‌ای درتازه‌ترین شماره نشریه علمی نیچر شرح داده اند که چطور توانستند اطلاعاتی را از سلول هایی در مرکز حافظه در مغز موش به دست آورند.

این سلول ها با الگویی هماهنگ فعال می شود که این می تواند به موقعیت مکانی موش مربوط باشد.

دانشمندان امیدوارند روشی که برای این پژوهش به کار برده اند به آنها کمک کند تا بفهمند چطور فعالیت سلولی منجر به ثبت خاطرات تازه می شود و این فعالیت سلولی چطور بر رفتار انسان تاثیر می گذارد.

در سیستم مجازی که این دانشمندان طراحی کرده‌اند، موش قادر است تا در حالیکه سرش تقریباً ثابت نگه داشته شده است، بر روی یک گوی به هر طرف که می خواهد بدود. این روش به دانشمندان اجازه می دهد تا به طور ممتد رفتار یک سلول را در مغز موش بررسی کنند.

دیوید تنک، رهبری گروهی را بر عهده دارد که که در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی در کشور آمریکا در حال انجام این تحقیق هستند.

سلول‌هایی که آنها بر روی آن کار می‌کنند "سلول های مکان یاب" نامیده شده است.

در قسمت هیپوکامپ مغز انسان سلول هایی وجود دارد که وظیفه اصلی آن ثبت حافظه است.

سلول های مکان یاب هربار که موش در موقعیت خاص مکانی قرار می‌گیرد حساس می شوند، به همین دلیل دانشمندان امیدوارند تا با بررسی این سلول ها راز ثبت حافظه، یادگرفرتن و جهت یابی را کشف کنند.

پیش از این دانشمندان برای بررسی این سلول ها از الکترود های سلولی (سیم های باریکی که بیرون از سلول قرار می گرفتند) استفاده می کردند.

پروفسور تنک درباره این روش می گوید: " این روش به شما درباره فعالیت سلول اطلاعات می دهد اما درباره اینکه چطور سلول این فعالیت را انجام می دهد اطلاعاتی با این روش به دست نمی آید."

او و همکارانش از تکنیکی استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد روییک سلول تمرکز کنند و رفتار همان سلول را ثبت کنند.

غوطه ور شدن در فضا

همزمان با اینکه موش در فضای مجازی پیش رویش به دنبال راه فرار می گردد، دانشمندان رفتار مغز حیوان را ثبت می کنند.

در حقیقت موش در جایی ثابت ایستاده و بر روی توپی در حال دویدن است که در هوا قرار دارد . موش به تصاویر هزارتو که برایش پخش می شود نگاه می کند و تلاش می‌کند تا راه خود را در این هزاتوی مجازی پیدا کند.

پروفسور تنک می گوید: " این گوی مثل همه چرخ های بازی که موش ها دارند بسیار راحت است و حیوان می تواند به راحتی روی آن بدود و راه برود."

موش با دویدن روی این توپ تلاش می کند تا راه خود را در هزارتوی مجازی که بر پرده ای روبرویش در قرار دارد پیدا کند.

با نجات پیدا کردن از هر هزارتو به موش جایزه ای داده می شود.

" موش بعد از رسیدن به ته یک هزار تو جایزه می گیرد. اگر حیوان بخواهد جایزه ای دیگری بگیرد باید راه خود را کج کند و دوباره به سر دیگر هزار تو برود."

نکته ای که در این آزمایش بسیار مهم است این است که موش بتواند آزادانه به هر جهتی که می خواهد حرکت کند. تنها دراین حالت است که سلول های مغز او در نقاط خاصی در راهروهای هزارتو فعال می شود.

این نقاط خاص " منطقه مکانی" نامیده شده اند.

پرفسور تنک می گوید: "این فعال شدن سلول ها با الگوی هماهنگی انجام می شود."

تحقیق این گروه نشان می دهد که این هماهنگی در فعال شدن سلول ها هنگام حرکت موش در مناطق مکانی " به صورت سیستماتیک " تغییر می کند.

پروفسور تنک در ادامه توضیح می دهد: " با نگاه به زمان این تغییر شما می توانید بدانید که موش در کجای هزارتو قرار دارد."

این ثبت زمان می تواند به نوعی روش ثبت زمان بر اساس کد تعبیر شود که می شود آنرا به حافظه تبدیل کرد.

پروفسور تنک می گوید هنوز بین دانشمندان درباره اینکه این " منطقه مکانی" چیست بحث در جریان است.

" آیا سلول های مکانی بخش پایه ای از مغز است که در آن مکان یابی می شود؟ یا اینکه آنها وظیفه ای کلی تر مثل توانایی برای یادآوری سلسله ای از موقعیت ها را بر عهده دارند؟"

پروفسور تنک معتقد است نکته ای که درباره استفاده از صفحه مجازی قابل توجه است این است که شما می توانید تغییراتی در این فضاایجاد کنید که در دنیای واقعی امکان آن وجود ندارد. او می گوید: " مثلاً شما می توانید همزمان با حرکت موش در هزار تو مسیر آنرا تغییر دهید تا ببینید سلول‌ها چطور به این موضوع واکنش نشان می دهند."

دکتر روساموند لنگستون، متخصص عصب شناس از دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ در ترودنهایم این پژوهش را یک "دستاورد عظیم تکنولوژیکی" ارزیابی می کند.

دکتر لنگستون که کارش کشف راز یادگیری و حافظه انسان است در این تحقیق دخالتی ندارد.

او معتقد است: " این یک جهش بزرگ به جلو در عصب شناسی، چه در روش بررسی سیستمی آن و چه در سطح مطالعات سلولی است"

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 5:45  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

اختلالات خواب و افزایش احتمال ابتلا به الزایمر

  

اختلالات تنفسی خواب ویا وقفه خواب درزمره Sleep Disordered Breathing اختلالات شایع خواب است که با بیدارشدن و ایست تنفسی مکرر رخ می دهد.

بیماران با خرخرو تنفس قطع شده در طول خواب شبانه روبرو شده و معمولا با فشار بالا -اختلالات قلبی عروقی و دیابت همراه می شود.واینک مطالعات تازه نشان می دهد که با کاهش تمرکز و حافظه و بیماری زوال عقل هم می تواند مربوط شود.

این مطالعه که در شماره اخثر نشزیه جامعه پزشکان امریکا AMA به چاپ رسیده است در واقع اولین مقاله در باره ارتباط بین وقفه تنفسی خواب و زوال عقل نیست ولی اولین مطالعه ای است که یک با معیار قابل اندازه گیری در زمینه وقفه تنفسی حین خواب انجام شده است و در خواب شبانه در ان از ابزاری مانند نوار مغزی وسایر شیوه های ثبت امواج مغزی انجام می شود و همینطور اولین تحقیق مربوط بروش اینده نگرانه است و فعالیت نغزی در افراد  بظاهر سالم مبتلا به اختلال وقفه تنفسی حین خواب را بررسی و سپس سالها بعد انها را مجددا کنترل کرده که ایا بیش از سایرین مبتلا به اختلالات خواب می شوند یا نه؟

در این تحقیق 292زن 82سال و مسن تر که از نظر ذهنی و جسمی سالم بودند توسط یک تیم به سرپرستی دکتر کریستین جاف استاد روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو مورد بررسی قرار گرفتند انها از چهار منطقه مختلف بودند.هر خانم بطور جداگانه از نظر ارزیابی ذهنی و هوشی کنترل شده و یکشب را با اتصال دسیگاه قابل حمل و نقل کنترل تنفس و ریتم مغزی به صبح رساندند.ازمیان 298 فرد یادشده 105فنر با ضوابط تشخیصی توقف تنفس خواب مطابقت داشته و 15دقیقه یا بیشتر را در یک خواب شبانه در حالت وقفه تنفسی وبه اصطلاح اپنه Apneaبسر بردند.

در یک مطالعه مجدد 5سال بعد 45در صد زنهایی که اختلال تنفسی خواب داشتند در مقایسه با 31در ضد بانوانی که این مشکل را نداشتند درجاتی از اختالات تمرکز و حاغظه روبه زوال عقل را نشان دادند

با در نظر گرفتن عواملی مانند سن-نژاد-وزن-تحصیلات-سیگاری بودن  فشار و قندخون بالا در مجموع 85 در صد زنهایی که اختلال تنفسی خواب داشتند بعد از 5سال به اختلال تمرکز و درجاتی از زوال عقل در مقایسه با انهایی که تنفس نرمالی در خواب داشتند مبتلا شدند.

خواب فی نفسه در حافظه دراز مدت نقش مهمی بعهده دارد لذا محققین در ابتدا تصور کردند که قطع مکرر خواب شبانه و کم خوابی عامل بروز اختلال حافظه و زوال عقل است اما تحقیقات نشان داد  تعداد وقفه خواب و کمیت خواب از نظر زمانی تاثیری در حافظه نداشته و تنها کمبود اکسیژن و هیپوکسی است با کاهش در یافت اکسیژن مغزی باعث اختلال حافظه می شود.

محققین اذعان می دارند مطالعه انها برخی محدودیت هایی  مانند زن بودن مطالعه شوندگان و سفید پوست بودن و تنها یکشب در معرض ازمون قرار گرفتن را دارد ولی در عین حال ویژگی اینده نگربودن را هم دارد.دکتر جاف بیان میدارد که هرفردی کاندید ارجاع به کلینیک خواب نیست اما اگرشخصی عارضه وقفه تنفسی در خواب را دارد شاید باید از بابت مسایل ذهنی و شعوری کنترل شود و بر پایه برخی مشاهدات اگر وقفه تنفسی خواب درمان گردد در واقع مسایل شعوری و اختلال حافظه کنترل می شود.

http://well.blogs.nytimes.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:30  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نگاهی به درون کارخانه خودروسازی لامبورگینی


[تصویر: LAMBO.jpg?1312642392]

لامبورگینی یکی از معتبر ترین شرکت های اتوموبیل سازی در دنیا است. این شرکت اتوموبیل سازی در سال 1963 تاسیس شد و از همان ابتدا کار را روی هیجان و سرعت اتوموبیل رانی متمرکز کرد. اما این شرکت علیرغم به دست آوردن طرفداران زیاد؛ در طی سال ها کم کم افت کرد و نتوانست به عنوان یک شرکت منسجم و مطمئن، اطمینان خریداران را جلب کند. اما وقتی آلمان وارد صحنه شد، اوضاع تغییر کرد.

شرکت آلمانی آئودی؛ لامبورگینی را خرید و شروع به توسعه و ساخت ماشین های با کیفیتی کرد که توانستند نام لامبورگینی را بالا برده و آن را به یک برند فوق العاده در ساخت سوپرماشین ها تبدیل کنند. البته آلمانی ها دوست نداشتند هویت ایتالیایی لامبورگینی را تغییر دهند. پس لامبورگینی در ایتالیا باقی ماند.

مهندسی آلمانی نه تنها روی پلتفرم ماشین ها تاثیر گذاشت، بلکه نحوه پژوهش، ساخت و به کارگیری فناوری های جدید در سوپر ماشین ها را هم به کلی تغییر داد. در این مطلب می خواهیم سری به لامبورگینی بزنیم تا ببینیم این کارخانه چه مراحلی را تا نهایی کردن یک محصول می پیماید. همراه باشید...

تصویر بالا مونتاژ قسمت جلوی بدنه فیبر کربنی را نشان می دهد که دارد به کابین پیوند می خورد. در ادامه مطلب نگاهی خواهیم انداخت به مراحلی که بعد از کامل شدن طراحی اولیه یک محصول انجام می شوند.

بگذارید اول سری به ساختمان کارخانه بزنیم. ساختمان بزرگتر شیشه ای، مدرن تر است. اما ساختمان سفیدی که در سمت راست می بینید، توسط فررنچو لامبورگینی، موسس این شرکت گشایش یافته است.

[تصویر: 3.jpg]

در مرحله زیر، بخش های از پیش ساخته شده محصول به طور دستی متصل شده و یک نمونه واقعی از محصول را ایجاد می کنند. این نمونه مورد تست و آزمایش قرار میگیرد تا از کیفیت آن اطمینان حاصل شده و برای ورود به بازار آماده شود.

[تصویر: 2.jpg]

میبینیم که ورقه های فیبر کربنی برش خورده و با دقت زیادی روی شاسی قرار می گیرند.

[تصویر: 4.jpg]

این کوره غول پیکر هم برای بهبود دادن اجزای فیبر کربنی ماشین و به عبارت دیگر: «پختن آن ها» به کار می رود!

[تصویر: 5.jpg]

هر موتوری قبل از قرار داده شدن روی وسیله نقلیه، مورد آزمایش قرار می گیرد. سیستم های ترمز، خود ترمز ها و همچنین سیستم کنترل پایداری هم مورد آزمایش قرار میگیرد.

[تصویر: 8.jpg]

جالب این که در فرایند طراحی ارگونومی کارگران هم در نظر گرفته می شود و در مواقع لزوم، بدنه جابه جا شده و دوران داده می شود تا به کارگران بخش مونتاژ فشار وارد نشود. آنها مجبور نیستند خم شده و به زیر ماشین بروند.

[تصویر: 9.jpg]

به مراحل پایانی مونتاژ نزدیک می شویم. می بینیم که پنجره های مشبک در عقب ماشین در حال نصب شدن هستند. این پنجره ها به تخلیه گرمای موتور کمک می کنند.

[تصویر: 11.jpg]

هر خودروی ساخته شده توسط یک راننده حرفه ای به دقت مورد آزمایش قرار می گیرد تا هنگام تحویل به مشتری مشکلی نداشته باشد. دقت کنید که هنگام آزمایش داخل اتومبیل به طور کامل با یک کاغذ مخصوص پوشانده می شود تا هیچ آلودگی سبب کثیف شدن داخل خودرو نشود.

[تصویر: 12.jpg]

و این هم از محصول نهایی. زیباست و برای ساختش زحمت زیادی کشیده شده. برای خریدنش هم باید زحمت بسیار کشید. نگهداری اش هم کار زحمت بری است. پس بهتر است فقط به آن بگوییم که از آشناییت خوشحالیم و بس...
[تصویر: 13.jpg]
 ttp://www.sanandaj.net

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:19  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نوشیدن اب زیاد حملات میگرن را کم می کند؟

 

برای مبتلایان میگرن فصل تابستان می تواند یک کابوس باشد.گرمای مفرط و دفعات افزایش درجه حرارت می تواند به تشدید حملات   در شخص مبتلا به سردرد مزمن شود و مقاله ای که اخیرا در مجله انجمن مغزواعصاب امریکا به چاپ رسیده نشان می دهد که به ازا هر 9درجه افزایش دما 8در صد احتمال وقوع حملات میگرنی افرایش پیدا می کند.اما راه ساده ای برای کاهش حملات عبارت است از دریافت اب و مایعات کافی زیرا کم ابی باعث کاهش حجم خون شده و در نتیجه حجم خون و اکسیژن دریافتی به مغز کاهش یافته و دراثر ان عروق مغزی متسع شده و برخی دیگر از دانشمندان در نظر دارند که کاهش مایعات به کاهش الکترولیت ها در مغز منجر شده ومغز در مقابل پیام های تحریک دردناک از خود تولید میکند.

اشخاصی که بعد از یک میگساری شدید شب را مدهوش به صبح می رسانند با سنگینی سر بوقت برخاستن روبرو شده اند که علت ان بی ابی . دزهیدراتاسیون بدن و مغز است اما مبتلایان به میگرن ممکن است بیشتر از بقیه به کم ابی بدن حساس باشند.

در یک تحقیق که د رهمان مجله چاپ شده است دانشمندان گروهی از بیماران میگرنی را به دو دسته تقسیم کرده و به یگ دسته روزانه نوعی دارو نما تجویز کرده و به دسته دیگر روزانه 1/5لیتر مایعات یا حدود 6لیوان بیشتر ازمیزان مایعاتی که بطور معمول دریافت می کردند دادند بعد از 2هفته در گروه اب درمانی شده مشاهده شده که تنها 4لیوان مایعات بیشتر دریافت کرده اند وباوجود ان ساعات بدون  سردرد و نیز تعداد حملات سردرد انها نسبت به گروه دارونما کمتر شده بود.

برای تامین اب کافی محققین معتقدند اقایان روزانه 13لیوان اب-اب میوه وسایر مایعات  مناسب و خانمها روزانه 9 لیوان از مایعات مربوطه را دریافت کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:17  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

راه مقابله با استرس چیست؟


كنترل استرس

آموزش كنترل استرس یك فرآیند سه بخشی است: نخست نشانه ها و علت ها را تشخیص می دهید. سپس مهارت های كنترل را می آموزید و در مرحله سوم، می آموزید كه آن مهارت ها را چگونه به كار ببرید. چگونگی برخورد شما با استرس به منشاء آن بستگی دارد: اگر علت آن مسئله ای خارج از كنترل شماست، تنها چاره می تواند آموزشِ پذیرش باشد. در مواقع دیگر، مهارت های برخورد با آن می توانند به شما كمك كنند كه وضعیت را تغییر دهید. برای كنترل استرس، چهار دسته از مهارت ها باید آموخته شوند:

1- مهارت های آگاهی

2- مهارت های پذیرش

3- مهارت های برخورد

4- مهارت های عملی

بیاموزید كه گاهی شكست را تجربه كنید. زمانی كه مشكلی برایتان پیش می آید، به نظرمی رسد می خواهید چیزی را كه اصلاً درحیطه اختیارات شما نیست، كنترل كنید. سعی كنید با روش های گوناگون خود را آرام سازید. برای مدارا با نگرانی ها، همواره این عبارت را به خاطر داشته باشید: " هیچگاه به تنهایی ، ناراحت و نگران نباش. مشكلت را با دیگری در میان گذار. " انزوا و زانوی غم به بغل گرفتن سبب می گردد تا نگرانی ها تشدید شوند. اگر علت ناراحتی خود را برای فرد دیگری شرح دهید، یقیناً می توانید به حقیقت و عمق مسائل پی ببرید.

با این كارحتی می آموزید كه چگونه با خود نیز صحبت كنید. با استفاده از روش روان درمانی " شناختی"، شخص تمامی عادت های فكری اش را بازآموزی می كند و به جای اینكه افكاری منفی مانند " من به آخرخط رسیده ام" را به مغز خود راه دهد، تفكرات پرثمر و به عبارتی " مثبت اندیشی " را می آموزد. اگر به مشاهده و بررسی افكار ناخود آگاه خود بپردازید، می توانید دیدگاهی را كه همواره برای شما غصه و افسردگی به دنبال دارد، اصلاح كنید. باید آغاز كنید و سعی كنید و به طور مداوم تمرین نمایید. در واقع باید گفت:" روان درمانیِ شناختی، طناب نجاتی است كه با قلاب حقیقت، انسان را از گودال نگرانی ها نجات می بخشد."

یك شیوه مؤثر دیگر، دقت در منش افرادی است كه به طور طبیعی در برابر استرس مقاوم هستند.

بعضی افراد تبعات آزار دهنده ی بیماری، فوت نزدیكان و اسارت و شكنجه را با آرامش عجیبی پشت سر می گذارند. این افراد در یك چیز مشترك هستند و آن شیوه برخورد و توجیه خوش بینانه آنان نسبت به مسائل زندگی است. آنها تمایل دارند بیشتر، موضوعات مقطعی را مورد توجه قرار دهند تا این كه فكر خود را به مسائل گسترده مشغول سازند.

در واقع این افراد مسائل زندگی را به گونه خاصی تعبیر و تفسیر می كنند و آنها را به شكل موقتی و اختصاصی می بینند تا دائمی و فراگیر. به علاوه ایشان با فعالیت های مثبت برای خود كسب اعتبار می كنند ، درحالی كه ناتوانی شان را به خارج نسبت می دهند. به عبارت دیگر ویژگی های شخصیتی مردمان مقاوم در برابر فشارهای روانی، در قالب سه واژه تعهد، كنترل و مبارزه جویی خلاصه شده است.

كنارآمدن با استرس

وقایع استرس زا ، مردم را از نظر هیجانی، شناختی و فیزیولوژیك تحت تأثیر قرار می دهند. مردم آثار زیان آور استرس زاها را با راهبردهای " كنار آمدن " كاهش می دهند.

كنار آمدن یعنی هر نوع تلاش، سالم یا ناسالم، هوشیار یا ناهوشیار برای جلوگیری ، یا از بین بردن ، یا ضعیف كردن استرس زاها، یا تحمل كردن اثرات آنها است به طوری كه حداقل آسیب رسانی را داشته باشد.

برای غلبه برنگرانی های روزمره ، به كار بستن موارد زیر توصیه می شود:

- در برابر مسائل زندگی حالت مثبتی داشته باشید. به آرامی از جای خود برخیزید. قدم بزنید. با دوستان خود مشورت كنید و تا می توانید نگرانی ها را از خود دور كنید. با خودتان گفتگو كنید تا بتوانید راحت تر مشكلات را پذیرا باشید. یك شخصیت " مقاوم به استرس" پرورش دهید.

- با خدای خود راز و نیاز كنید. به پیش بروید و قدرتی را كه متعلق به خداست به او واگذارید كه او خود ، امور را كنترل می كند. افرادی كه همیشه حمله می كنند و هل می دهند خیلی كمتر از انسان های آرام و مؤمن به موفقیت می رسند.

- نفس عمیق بكشید وهوا را به آرامی خارج كنید. این كار، شما را موقتاً آرام می سازد.

- با دیگران ارتباط برقرار نمایید. عدم ارتباط مناسب با دیگران، ریشه بسیاری ازمشكلات مانند سوء تفاهم و احساسات جریحه دارشده است.

- ورزش كنید. یك بدن سالم بهتر می تواند در برابر آثار استرس مقاومت كند. ورزش یك اثر آرام كننده دارد كه پس از پایان آن تا مدتی به طول می انجامد. ورزش هوازی ( آیروبیك) به مدت 20 دقیقه سبب آزاد شدن مواد شیمیایی به نام اندورفین از مغز می گردد كه استرس را كاهش می دهد. ورزش های غیرهوازی كششی نیز آرامش دهنده هستند ، زیرا سبب تنفس عمیق و حالت روحانی می شوند. این ورزش ها مناسب ترند: راه رفتن، شنا، دوی آهسته، دوچرخه سواری، نرمش همراه با حركات موزون.

- از یك برنامه سلامتی كاملاً متعادل شامل تغذیه خوب و خواب كافی پیروی نمایید.

- همراه با خانواده خود غذا را مصرف كنید.

- مصرف قند، نمك و غذاهای چرب را كاهش دهید و میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

- از تغییرات بزرگ ناگهانی در زندگی خود اجتناب كنید.

- وقتتان را تنظیم نمایید و به زندگی خود سامان دهید. بسیاری از نگرانی های روزمره درارتباط با بی نظمی هستند.

- به انجام كارهای مورد علاقه خود بپردازید. گوش سپردن به موسیقی ، نگرانی و تنش را كاهش می دهد. مشكلاتتان را در جعبه ی كهنه وسایلتان بیندازید و بخندید و بخندید. به سرگرمی هایی نظیر نقاشی، آشپزی، باغبانی و شركت در فعالیت های اجتماعی توجه كنید.

- به اخبار ناخوشایند توجه نكنید . شاید گاهی لازم باشد تا با صدای بلند گریه كنید. در این مواقع خیلی راحت اشك بریزید تا تخلیه شوید.

- دیگران را دوست بدارید. شوخی كردن از بهترین روشهایی است كه می تواند در مقابل نگرانی های روزمره آن را به كار بست. حتی در سخت ترین لحظات نیز "خندیدن" ، مؤثر خواهد بود.

خود را درگیر مسائل كوچك و بی اهمیت نسازید و با دیدی جامع به قضایا بنگرید تا مشكلات بزرگ در نظرتان ناچیز جلوه نمایند.

گروهی از دانشمندان متخصص روان شناسی از كشورهای آلمان و ایتالیا "خندیدن" را بهترین وسیله برای حفظ سلامتی، از بین بردن افسردگی و بالاخره بهتر شدن كار قلب انسان به مردم جهان توصیه می كنند. نتایج پژوهش ها و مطالعات دانشمندان آلمانی و ایتالیایی درباره فواید بی شمار خنده در آخرین شماره مجله معتبر" علوم طبیعی " به چاپ رسیده است. به موجب مندرجات مجله، خنده های از ته دل بر آمده ، حتی به دانشجویان ، در فهم و درك بهتر و بیشتر دروس دانشگاهی كمك خواهد كرد. دانشمندان به خصوص خندیدن یك سره و بدون قطع و وصل را توصیه می كنند كه به بازتر شدن عروق قلب و كاركردن این عضو حیاتی بدن می انجامد. به عقیده پژوهشگران آلمانی و ایتالیایی كه سالها درباره ی فواید خندیدن تحقیق كرده اند، خندیدن به بیشتر شدن اعتماد به نفس فرد نیز كمك می كند و سبب می شود آدمهای كمرو و خجالتی رفته رفته از شرّ این عارضه ی رنج آور خلاصی پیدا كنند.

شوخی می نوعی راهبرد ( استراتژی) كنار آمدن با استرس نیز باشد. شوخی می تواند روشی برای تخلیه كردن تنش ناشی از استرس باشد، ممكن است مردم برای پنهان كردن افسردگی شان واقعاً بخندند. چون شوخی، به خاطر رهایی از ناهماهنگی رخ می دهد و نه به خاطر تنش ایجاد شده. این عقیده كه شوخی، تنش را با خنده می پوشاند، پذیرفتنی نیست. برعكس شوخی به این دلیل كارساز است كه به شخص این امكان را می دهد تا واقعیت را به گونه ای از نظر اجتماعی پذیرفتنی و نسبتاً معقول بیان كند.

- از روشهای آسوده سازی اعصاب ( ریلكس كردن) استفاده كنید و راه های مقابله با تنش های خارجی را به كمك مراقبه (Meditation) و سایر تمرینات آسوده سازی بیاموزید. این تمرینات می توانند ترشح هورمون استرس را كاهش دهند و به كم شدن ضربان قلب و فشارخون كمك نمایند. ماساژ پاها نیز روش مؤثر دیگری برای رفع تنش ها می باشد. روش های بسیار دیگری مانند یوگا، بازخورد زیستی ( بیوفیدبك) و موسیقی درمانی هم وجود دارند كه در مقابله با استرس مؤثر واقع می شوند.

اگر استرس همچنان روبه افزایش بود، از پزشك خود و سایر افراد و دوستان كمك بگیرید. كمك خواستن نشانه ضعف نیست. شاید مصرف داروهای آرام بخش ( با تجویزپزشك) مورد نیاز باشد.

به هیچ وجه برای كاهش استرس از سیگار یا مواد مخدر استفاده نكنید و مواظب باشید تا از چاله به چاه نیفتید.

در یك كلام می توان گفت هرچیزی كه احساس كنترل درونی را در ما پرورش دهد ، به ما اجازه می دهد تا یك قربانی محض نباشیم و همیشه آمادگی مقابله با حوادث را داشته باشیم. بنابراین باید یاد بگیریم كه استرس را كنترل نماییم و از همین امروز برنامه های كاهش استرس را شروع كنیم.

/vsadeghi.blogfa.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:16  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

'ورزش در همه سنین باعث افزایش طول عمر می شود'

 

 نتیجه تحقیقی که در مورد ارتباط ورزش با سلامتی انجام گرفته نشان می دهد که پانزده دقیقه ورزش در روز باعث می شود یه طور متوسط سه سال به طول عمر افراد افزوده شود.

در این بررسی که در تایوان صورت گرفته و در نشریه پزشکی لانست منتشر شده، آمده است که رابطه بین طول عمر و ورزش برای افراد بالغ در هر سنی که باشند و به خصوص کسانی که در معرض بیماری قلبی قرار دارند، مصداق دارد.

براساس این پژوهش، تحرک بدنی بیشتر باعث سلامتی بیشتر می شود و این رابطه تا افزایش فعالیت بدنی تا یکصد دقیقه در روز همچنان صادق است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:42  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ریسک اوتیسم در وابستگان فرد مبتلا زیادتر از تصور است

والدینی که یک فرزند مبتلا به اوتیسم دارند یک در پنج احتمال  فرزند دیگری با این عارضه را دارند واین بالاتر از ان چیزی است که قبلا تصور می شد.

یافته های این مطالعه که در نشریه اطفال امریکا به جاپ رسیده است از این نظر مهم است که از نظر اماری بیشترین تعداد افراد مبتلا را تاکنون داشته است.

محققین در مرکز ذهن دیویس دانشگاه کالیفرنیا 664 شیرخوار راکه والدین انها یک فرزند با ضوابط تشخیصی اوتیسم را داشتند را تحت نظر قرار داده واز 8ماهگی تا 36ماهگی دنبال کردند.اکثر انها علایم بیماری نداشتند ولی19در صد انها بعدا علایم بیماری را نشان دادند.برپایه مطالعات جمعیتی و یافته های این تحقیق یک در پنج نفر از وابستگان کودکان مبتلا به این بیماری مبتلا می شوند درحالیکه این رقم قبلا یک در ده نفر بودکه بر پایه مطالعات تعداد کمتری بدست امده بود.در مقایسه یک از هر 110 بچه متولد شده د رامریکا  به اوتیسم مبتلا هستند که کمتر از 1در صد است واین بدان معنی است که خواهروبرادران کوچکتر فرد مبتلا 20برابر احتمال ابتلا به اوتیسم را دارند و در صورتی که بیش از یک فرزند مبتلا باشد ریسک ابتلای فرزند بعدی بیشتر است و در صورتیکه دو یا سه تا از فرزندان مبتلا باشند احتمال ابتلای یک سوم فرزندان دیگر می رود.

محققین ابراز عقیده می کنند که خانواده های با فرزند اوتیسمی که انتظار فرزند دیگری را می کشند باید دقت بیشتری را داشته باشند.هرچند یک در 5 ریسک بیشتری از تخمین قبلی است معهذا هنوز هم از هر 5فرزند 4تا سالم در یک ختواده با فرزند اوتیستیک هستند.

بجز سابقه خانوادگی عوامل خطر دیگری از جمله عوامل محیطی هم هستند.

نشانه های اولیه اوتیسم می تواند خفیف بوده و از نظر دور بماند ولی هرگاه کودکی تا شش ماهگی لبخند نزد و تا یکسالگی دست تکان ندادیا حرف نزد ویا حداقل تولید اصوات نکرد باید به احتمال اوتیسم شک کرد.درصورت ابتلای یک فرزند باید والدین با متخصص اطفال و یا مغزواعصاب مشورت کرده تا با تشخیص زودتر احتمال  گفتاردرمانی و رفتاردرمانی احتمال کسب مهارتهای اجتماعی را افزایش دادزیرا رمان در سن پایین تر شانس موفقیت بیشتر در درمان است.

باید دقت کرد که داشتن یک فرزند اوتیسم به معنی داشتن فرزند بعدی با همان عارضه نیست ودر عین مشورت و توجه نباید وسواس داشت واورا از بابت این بیماری تعقیب کرد 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:31  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

آیا پروژه فیلادلفیا یا پروژه رنگین کمان همچنان فعال است


پروژه فیلادلفیا Philadelphia Experiment یا “پروژه رنگین کمان” یکی از آزمایشات مخفی آمریکا در سال ۱۹۴۳برای ایجاد کردن تونل زمان و مکان بود. این آزمایش به طرز وحشتناکی پایان یافت و اگرچه اثرات آن هنوز در نقاط اطراف بندر فیلادلفیا دیده می شود نیروی دریایی آمریکا که مسئول این پروژه بود همچنان آن را انکار می کند.

آزمایشی که در فیلادلفیا صورت گرفت بعدها به طرز اسرار آمیزی یا پروژه مشابهی به نام ” پروژه مونتاک” در سال ۱۹۸۳ پیوند خورد و حتی پای انسانهای عصر آینده و گذشته و حتی بیگانگان را به میان کشید.
برای مشاهده گزارش پرونده نیروی دریایی اینجا را کلیک کنید.
پیش از جنگ و در طول جنگ جنگ جهانی دوم نیروی دریایی آمریکا دست به آزمایشاتی برای نامرئی کردن کشتی ها و هواپیماها زد. این نامرئی کردن به گونه ای بود که رادارها دیگر قادر به ردیابی این وسایل نباشند و به این منظور کل جرم وسیله مورد نظر باید کاملا وارد بعد دیگری از زمان-فضا می شود تا جرم آن قابل ردیابی و بمباران شدن نباشد. تحت نظر بزرگترین فیزیکدانان قرن از جمله “نیکلاس تسلا” و ” جان ون نیومن” این پروژه در مساحتی بیش از ۵۰ هکتار در کنار بندر فیلادلفیا شروع به کار کرد.

نیکلاس تسلا در میان امواج الکتریسیته…زندگی پر از راز او و مرگ جعلی اش توسط دولت آمریکا بسیار شک برانگیز است در حالیکه اعلام شد او در سال ۱۹۵۷ مرده است جسدش به هیچ کس نشان داده نشد و شاهدان عینی او را در سال ۲۰۰۱ نیز زنده دیده اند در حالیکه همچنان دست به آزمایشات غیر قابل بخشش و قربانی کردن انسانها می زند.

جان فوون نیومن – همکار تسلا که مسئول برژه فیلادلفیا و مونتاک بود. بیش از ۴۰۰ دانشمند یهودی – آلمانی روی این پروژه کار می کردند که انیشتن نیز در میان آنها بود.
در آزمایشات اولیه با کمک دستگاههای بسیار عجیبی که تسلا ساخته بود تیم پژوهشی قادر بود وسایل کوچکی مثل میز و صندلی را ناپدید کند – به بعدی ناشناخته وارد کند و سپس آنها را بازگرداند.
این آزمایشات پیش از آغاز جنگ جهانی دوم آغاز شده بود و کاملا واضح است که جنگ جهانی دوم پیش بینی شده و با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته بود. در این میان تعداد کثیری از یهودیان آلمان و آمریکا مخارج این پروژه عظیم را می پرداختند!
بعد از آزمایشات اولیه که تحت فرمان نیروی دریایی آمریکا صورت می گرفت تصمیم بر آن شد که تعدای حیوان از جمله گوسفند و بز را در داخل یک کشتی قرار دهند و آن را به بعد دیگری بفرستند. این حیوانات داخل قفسهای فلزی و در عرشه کشتی بودند. کشتی برای چند دقیقه کاملا ناپدید شد ولی وقتی برگشت تعدای از حیوانات گم شده بودند و بقیه هم آثار سوختگی روی بدنشان دیده می شد. قرار بر این شد که تا کامل شدن پروژه هیچ انسانی مورد تست قرار نگیرد ولی با این حال در ۱۲ آگوست ۱۹۴۳ کشتی USS Eldridge با تمام خدمه اش مورد تست قرار گرفت.
ملوانان خبر نداشتند که چه اتفاقی قرار است بیفتد. دستگاهها شروع به کار کردند و کلید ها زده شدند. کشتی با کلیه مردان داخلش ناپدید شدند. تا چهار ساعت بعد که دوباره در بندر فیلادلفیا ظاهر گشتند. شاهدان ماجرا گزارش می دهند که یک هاله سبز فسفری تمام کشتی را احاطه کرده بود.

خدمه کشتی در آتش می سوختند ..تعدادی دیوانه شده بودند..تعدادی دچار حمله قلبی بودند…تعدادی در بدنه و دیوارهای کشتی ذوب شده بودند و زنده جان می دادند. بقیه خدمه مرده بودند. گزارشات نیروی دریایی حکایت از این دارد که چند ملوانانی که زنده مانده بودند در عرض چند هفته در جلوی چشم حاضران ناپدید شدند. ( یا بخار شدند یا به بعد دیگری انتقال یافتند).
سوال این بود که در این چهار ساعت کشتی به کجا رفته بود؟ دو بازمانده ای که در این کشتی حضور داشتند ادعا می کنند که در این چهار ساعت کشتی در یک تونل زمانی ۴۰ ساله وارد شده بود. یعنی از سال ۱۹۴۳ به سال ۱۹۸۳ و دقیقا در زمان آزمایش مشابهی به نام ” پروژه مونتاک” وارد شده بود. چرا و چگونه ؟ معتقدند که بیگانگان یعنی فضاییان در این میان نقشی فعال داشته اند. اگرچه گزارشات حضور چندین کشتی فضایی از انسانهای آینده را نیز در زمان این آزمایش تایید می کنند.
قضیه از این قرار است که ۴۰ سال بعد از آزمایش فیلادلفیا همان دانشمندانی که نامشان ذکر شد دست به آزمایش مشابه دیگری در مکانی نزدیک فیلادلفیا زدند. نام این پروژه در پرونده های نیروی دریایی ” پروژه مونتاک” است. کشتی ای که در سال ۱۹۴۳ ناپدید شده بود در تونل زمان به سال ۱۹۸۳ و در زمان انجام پروژه مونتاک جهش کرده بود. در این میان دو نفر از خدمه به نامهای “دانکن” و ” بیلک” از کشتی بیرون پریدند و در سال ۱۹۸۳ باقی ماندند در حالیکه خود کشتی و سایر خدمه به سال ۱۹۴۳ بازگشت و تمام آنها جان باختند.
این دو بازمانده عضو خدمه نیروی دریایی نبودند بلکه دو محقق و دانشمند فیزیکدان و از دوستان “جان فون نیومن” و “نیکلاس تسلا” بودند که به هر دلیلی آن روز در عرشه کشتی Eldridge حضور داشتند و در زمان مناسب به ۴۰ سال در آینده سفر کردند. طبق گزارشات خودشان ” جان فون نیومن” دو قایق نجات را از پیش برای گرفتن آنها از آب آماده کرده بوده است. آلبک می گوید” وقتی ما را از آب گرفتند و پیش فون نیومن بردند او پیر شده بود و به ما گفت که چهل سال است منتظر رسیدن شما هستم”. مشخص است که این سفر ۴۰ ساله در زمان با موفقیت و همانطور که این دانشمندان پیش بینی کرده بودند انجام شده است. به گفته ” دانکن” و ” بیلک” یک نفر سوم هم همراه آنها بوده است ولی به سبب اشتباهی که در ساعت زمانی او اتفاق افتاده بود پس از ورود به سال ۱۹۸۳ او در هر ساعت به اندازه یک سال پیر می شد و ظرف چند روز مرد.
“دانکن” و ” بیلک ” هم اکنون در نیویورک زندگی می کنند و چند مصاحبه خصوصی بدون ذکر نام انجام داده اند. به گفته ایشان این اولین باری نبوده که سفر در زمان صورت گرفته است. ” دانکن” با دادن مشخصات و مدارک بسیاری ثابت کرده است که برای سفر در زمان تنها به سه وسیله نیاز است و بعد از گشوده شدن تونل به هر زمانی امکان سفر هست.

نیازی به لباس مخصوص یا هیچ گونه امکانات عجیب و غریب نیست. این وسایل و آنتها هم روی زمین و هم مایلها زیر زمین در “مونتاک” کشیده شده اند. ” بیلک ” نشان داد که در سال ۱۹۴۳ آنها به مریخ فرستاده شده بودند تا شهرهای متروک و تونلهای زیر زمینی مریخ را بازرسی کنند. به گفته او مریخ هزاران سال است که متروک شده و سکنه ندارد ولی هوای آن قابل تنفس و زندگی است.

این شکلی است که دهانه فرضی تونل زمان خواهد داشت. از داخل دهانه می توان همه چیز را در سال مورد نظر مشاهده کرد.
به گفته دانکن یک تیم ۲۰ نفره به همراه او به آینده و سال ۶۵۳۵ میلادی فرستاده شدند. آنجا سکنه ای دیده نشده بوده. آنها در میدانی عظیم که یک مجسمه غول آسا از یک اسب طلایی در وسط آن قرار داشته دیدن کردند. بنا بر این اظهارات این آزمایش بارها تکرا شده و هر بار آنها در همین مکان وارد شده بودند گویی که جای دیگری در سال ۶۵۳۵ وجود ندارد.
همچنین گزارش می دهند که در زمان آزمایشات آنها چند کشتی فضایی بر فراز مونتاک پدیدار شدند که قصد هیچ نوع دخالتی نداشتند فقط مشاهده می کردند. متاسفانه تونل زمانی که ایجاد شده بود یکی از این یوفو ها را به داخل خودش کشید و به سال ۱۹۴۳ انتقال داد. در این شرایط افرادی که در سال ۱۹۴۳ بودند یوفو را یافتند. به گزارش ” دانکن” چند یوفویی که در سال ۱۹۸۳ بودند از آینده آمده بودند تا کارها را زیر نظر داشته باشند. همچنین اطلاعات فوق العاده سری در مورد ” اوریون” و ” گری ها” و نقش آنها در دادن این تکنولوژی به زمینیان برای سفر در زمان وجود دارد که قابل ذکر در اینجا نمی باشد.
تونل زمانی که در بندر مونتاک فعال است سبب اتفاقات غیر منتظره و عجیبی شده است که حتی مردم عادی هم آن را مشاهده کرده اند. از آن جمله است یافته شدن جسد هیولا یا موجود افسانه ای در سواحل مونتاک. با توجه با جریان داشتن سفرهای زمانی و آزمایشات بسیاری که در این بندر رخ می دهد کاملا طبیعی است که تونلی در ماقبل تاریخ یا در زمان باستان گشوده شده باشد و این هیولا از آن زمان به این زمان پرتاپ شده است.

اگرچه این اولین بار نیست که موجودی عجیب و غریب در مونتاک پیدا می شود. طبق گزارشات بارها اجساد موجوداتی مشابه گاهی کوچکتر از این در سواحل مونتاک به گل می نشینند و می توان حدس زد که فقط یکی از هزار جسد از اقیانوس به ساحل کشیده می شود. طبق اطلاعاتی که ” دانکن” و ” بیلک” می دهند چندین بار در زمانی که آنها مشغول فعالیت در کانالهای زیر زمینی مونتاک بودند هیولاهایی از کنترل خارج شده و از تونل بیرون می آمدند که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از دانشمندان شده بود.

/www.shegeftiha.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:23  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

عرق کردن مغز را پیر می کند!

نتایج بررسیهای دانشمندان انگلیسی نشان می دهد که 90 دقیقه عرق کردن مداوم می تواند مغز را به اندازه یک سال پیر کند.


90 دقیقه تعریق و از دست رفتن آب بدن به طور مداوم برای مثال در اثر دوچرخه سواری زیر آفتاب می تواند مغز را به اندازه یکسال پیر کند.

مغز به طور کلی از آب تغذیه می کند و بنابراین در شرایط بی آبی موجب می شود که در کمتر از چند دقیقه قشر خاکستری شروع به جمع شدن کرده و عملکردهای نرمال مغزی آهسته شود و اگر مغز به طور ثابت در یک رژیم کم آبی مزمن باقی بماند حتی می تواند در راندمان کاری و تحصیلی تاثیراتی منفی برجای بگذارد.

مغز گروهی از نوجوانان را بعد از یکساعت و نیم دوچرخه سواری اسکن کردند برخی از این نوجوانان در زمان دوچرخه سواری لباس زیادی پوشیده بودند که حداقل از سه لایه تشکیل شده بود و دیگران تنها یک پیراهن و شلوارک ورزشی به تن داشتند.

گروه اول در اثر تعریق حدود دو لیتر آب از دست دادند و اسکن مغز آنها نشان داد که بافت مغزی این گروه کاهش یافته بود.

در آزمایش شناختی، گروه "عرق کرده ها" سختی و کندی بیشتری در پاسخگویی به تستها را نشان دادند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "ما در این نوجوانان انقباض کلی بافت مغزی را دیدیم این انقباض معادل یک سال پیر شدن مغز بود."

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:13  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

جراحی برای میگرن

بسیاری از حدود 30 میلیون امریکایی با سردرد میگرنی در عذاب دایمی حداقل پانزده روز در ماه   هستند و مسکن و داروهایی زیادی را به امید بهبود بدون نتیجه مصرف می کنند.عوارضی مانند گیجی و ناراحتی های گوارشی کمیاب نیست.

بدلیل ماهیت ناشناخته بیماری درمان هم پادر هوا و علامتی است.

دکترراجر کادی قایم مقام بنیاد ملی سردرد اظهار می دارد بیماران بدنبال معجزه ای برای درمان از این دکتر به ان دکتر و از این دارو به دارو هستند.

بنابراین عجیب نبود که گزارشی که اخیرا در مجله انجمن جراحی پلاستیک و ترمیمی به چاپ رسید مورد توجه زیادی قرارگرفت.در این گزارش دیده شد که بیش از 80در صد بیمارانی که در یکی از سه نقطه تحریکی میگرن (پیشانی-شقیقه ها و پشت سر)چراحی پلاستیک شدند سردرد انها بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافت.این امار در گروه کنترل 55در صد بود و بیش از نیمی از انهایی که جراحی پلاستیک شدند بطور کامل سردردشان از بین رفت و این رقم در گروه شاهد 4در صد بود.

لیفتینگ ناحیه پیشانی نوعی جراحی پلاستیک است که معمولا برای از میان برداشتن چین و چروک و اخم بین ابروها بکار می رود اما دکتر بهمن گایارون ملاحظه کرد که در بیمارانی که برای مسایل زیبایی تحت عمل جراحی قرار گرفتند سردرد مزمن انها از بین رفت و این نکته ای بود که پایه تحقیقات بعدی قرا رگرفت که جراحی میگرن را ابداع کرد که در سه ناحیه پیشانی -گیجگاها و پس سر مناطقی بود که دستکاری انها باعث تخفیف و از بین رفتن سردرد می شد.از انجایی که منخصصین درمان سردرد عمدتا متخصصین مغزواعصاب و یا متخصصین داخلی بودند لذا روش دکتر گایارون چندان جدی گرفته نشد او در این باره بیان می کند که اگر یک نورولژیست در باره تکنیک چدیدی در لایه برداری صورت نظریه بدهد من در صحت ان تردید می کنم ولی خوشبختانه  ذهن روشنی دارم و به اصطلاح اوپن مایند هستم. OPEN MIND.وی رییس بخش جراحی پلاستیک مرکز مراقبت های پزشکی در دانشگاه کلیولند است.

دکترریچارد لیپتون مسول بخش سردرد مونتفیور در بروکس اظهار میکند که اینکه با یک عمل جراحی ساده سردرد میگرنی برای سالها و بلکه همیشه فروکش کند خیلی هیجان انگیز است

دکتر کادی میگوید در درمان میگرن کاهش تعداد حملات میگرن از 10بار در ماه به 5بار یک موفقیت بزرگ بشمار میرود ومیگوید که تجویز بوتاکس برای درمان میگرن خیلی هم قطعی نیست و شرکت سازنده ان بدنبال تایید FDA برای تایید ان است.(این مقاله مربوط به سپتامبر 2009 است.)دارو بعدا برای این منظورتایید شد.

مکانیسم تاثیر شگرف جراحی در درمان میگرن ان است که از انجایی که در میگرن اعصاب تحت فشار عضلات هستند و فشرده می شوند در جراحی با برداشتن این فشار به درمان سردردها می رسیم.ودر تجویز بوتاکس هم با کاهش فشار عضلات به اعصاب با فلج موقت توسط بوتاکس به یک در مان 3ماه می رسیم و دکتر گایارون معتقد است که با جراحی می توان این رفع فشار را طولانی تر و حتی دایمی کرد.

تنها بیمارانی که به تزریق بوتاکس جواب خوبی دادند کاندید جراحی "زیبایی" برای درمان میگرن بودند.متخصصین مغزواعصاب مانند دکتر کادی و دکتر لیپتون معتقدند که این شیوه جراحی برای درمان میگرن شامل بخش زیادی از بیماران نخواهد بود.دکتر لیپتون نظرش ان است که بیمارانی که سردردهای مکرر را تجربه کرده و به درمانهای روتین جواب نداده ولی به تزریق بوتاکس جواب نداده اند و فاقد نقاط محرک در سروگردن برای تحریک سردرد هستند کاندید این جراحی نیستند.

دکتر میشل کاترر متخصص ارشد بخش سردرد گروه مغزواعصاب مرکز پزشکی مینه سوتا در روچستر از احتمال انجام بی رویه این عمل برای بیماران بدون مطالعات بیشتر نگران بوده و می گوید شما در هر زمان می توانید تجویز دارو را قطع کرده ولی جراحی انجام شده را نمی توان برگرداند.وی معتقد است که علیرغم تقاضای بالا برای این عمل او تا مادامی که اطلاعات بیشتر یاز طریق مطالعات علمی زیادتری برای اثبات کارایی این روش در دست نباشد با تردید به ان خواهد نگریست.

دکتر گایورون تاکنون 150 متخصص را برای این عمل اموزش داده است و لی تعداد دیگری هم تبلیغات وسیعی برای این عمل انجام می دهند.

یکی از بیماران میگرنی در مصاحبه ای گفته است که شما باید سالها از سردرد جانکاه رنج برده و هر دارو و اقدامی راکه فکرش را هم نمی کنید تجربه کرده باشید بدون هیج نتیجه ای تا بدانید درمانی مانند جراحی دکتر گایورون چه میزان شفابخش و موثر است.ابته باید دانست که جراحی برای میگرن با جراحی کلاسیک ناحیه پیشانی برای مقاصد زیبایی تفاوت هایی دارد.دکتر دیوید برانج یک متخصص جراحی پلاستیک در ایالت ماین می گوید در جراحی پلاستیک برای میگرن عضلات در هم تنیده که عامل فشار بر اعصاب ناحیه پیشانی هستند ازاد شده و اعصاب را در یک پوشش چربی محافظت می کنند.گاهی جراحی در ناحیه پیشانی اصلا لازم نمی شود .دکتر گایورون معتقد است که جراحی در ناحیه پیشانی به زیبایی فرد هم کمک می کند و تنها در ناحیه پس سری است که در ظاهر او تاثیری نداردیعنی این عمل چند منظوره است.

مشخص نیست که بیماران میگرنی که یکسال بعد از عمل بدون سردرد می مانند انرا برای تمام عمر حفظ کنند.دکتر جفری جیمز جراح پلاستیک در دالاس که تا کنون بیش از 100 عمل یادشده را برای درمان میگرن انجام داده است می گوید که هدف او در مان سردرد برای تمام عمر است.او که این اعمال جراحی را ظرف 5سال گذشته انجام داده و اموزش خود را زیر نظر دکتر گایورون تکمیل کرده است می گوید رسیدن به چنان هدفی در برخی و نه درتمام بیماران مقدور است.وکتر کاترر می گوید ادعای بهبود مادام العمر بعد از یکسال کمی گزاف بنظر می رسد.

دکتر کریگلر که بیماران را به دکتر گایارون ارجاع می دهد برای کاهش توقعات انها به ایشان یاداوری می کند که یکبار حمله میگرنی یعنی تمام عمر میگرن!

http://www.nytimes.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:18  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

افزایش سالانه 17 درصد خودکشی

افزایش سالانه 17 درصد خودکشی

 به گفته معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی، در سال 89 نسبت به سال گذشته اش، حدود 17 درصد موارد مرگ بر اثر خودکشی افزایش یافته است.

به گزارش خبرآنلاین دکتر برزگر، معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی گفت: "در سال 89، تعداد 3649 مورد مرگ ناشی از خودکشی داشته ایم که اینها مرگهایی است که مشکوک به خودکشی است. در سال 88 این میزان 3122 مورد بوده که رشد سالانه 17 درصد را نشان می دهد."

به گفته او همچنین در سه ماهه ابتدای سال جاری، 952 مورد مرگ مشکوک به خودکشی به ثبت رسیده که زنها 274 مورد بوده اند و مردها 678 مرگ را به نام خود ثبت کرده اند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته که 870 مورد بوده، رشدی نزدیک به 10 درصد را نشان می دهد.

مرگهای اعتیاد
دکتر شجاعی، رئیس پزشکی قانونی می گوید امسال نیز سوء مصرف مواد مخدر در کشور، دومین عامل مرگ و میر بعد از تصادفات است.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوال خبرآنلاین توضیح داد: "در سه ماهه ابتدایی امسال، تعداد 947 مورد مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر به وقوع پیوسته که نسبت به سه ماه مشابه در سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است. در سه ماهه ابتدای سال گذشته نیز 942 مورد مرگ گزارش شده است."

برزگر معاون سازمان پزشکی قانونی نیز درباره تعیین مرگهای ناشی از مواد مخدر گفت: "آماری که ما می دهیم آماری است که ناشی از سوء مصرف مواد مخدر است، اگر آمبولی ناشی از مصرف مواد نیز باشد، نیز جزء این آمار می آید. ولی اگر فرد معتاد باشد و در اثر سانحه از دنیا برود، ما این مورد را در آمار نمی بینیم."

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:14  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ثروتمند ترین ایرانی های جهان چه کسانی هستند ؟

ثروتمند ترین ایرانی های جهان چه کسانی هستند ؟

  سامانه ویکیپدیا به نقل از چند منبع معتبر جهانی اسامی بیلیونرهای ایرانی را منتشر کرده است. سامانه ویکیپدیا به نقل از چند منبع معتبر جهانی اسامی بیلیونرهای ایرانی را منتشر کرده است.در این رده بندی اسامی ایرانیانی که حداقل ۱۰۰میلیون دلار آمریکا ثروت دارند دیده می شود. 


۱- در صدر این فهرست سام نظریان با سرمایه ای بالغ بر ۱۲/۲ بیلیون دلار در جایگاه اول قرار دارد.سام نظریان ۳۶ ساله، متولد ۱۳۵۴ در یک خانوادهٔ یهودی در ایران، فرزند یونس نظریان بنیانگذار شرکت بزرگ کوالکام و فارغ التحصیل دانشگاههای نیویورک و کالیفرنیای جنوبی است. نظریان بنیانگذار و مدیر عامل شرکت SBE Entertainment Group و سرمایه گذار معتبر ترین و پرشکوه ترین تاسیسات تفریحی در لس آنجلس، لاس وگاس و میامی است.گفتنی است که شعبه یکی از کلوب های وی همزمان با بازی حامد حدادی درآن ورزشگاه افتتاح شد.ماشین وی تنها ۱ میلیون دلار قیمت دارد.

۲- نفر دوم این فهرست پیر امیدیار معروف و مالک سایت ای بی است.ثروت وی در سال ۲۰۱۱ 7/6 بیلیون دلار برآورد شده است.وی که جایگاه ۲۹ ثروتمندان جهان را به نام خود کرده است، رئیس و موسس سایت ای‌بی (e-bay) اولین و معروفترین وب‌گاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی است که تا آخر سال ۱۹۹۸ ۱/۲ میلیون عضو ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود کسب کرده بود .این شرکت بیش از ۶۰۰۰ کارمند ۴۶ میلیون مشتری ثبت شده و ۴۴۱ میلیون دلار سود خالص در سال ۲۰۰۵ داشته‌است. 

۳-جایگاه بعدی در اختیار مانی مشعوف است.وی یک تاجر ایرانی آمریکایی و بنیانگذار و رئیس bebe stores, inc است. مانی مشعوف ۶۸ ساله پیش از افتتاح اولین بوتیک زنانه خود در سال ۱۹۷۶، استیک فروشی داشته است. ثروت وی ۱/۳ بیلیون دلار تخمین زده شده است. او در اواخر دهه محصولات خود را در سریالهای محبوب تلویزیونی آمریکا بطور غیر مستقیم معرفی می‌کرد و در سال ۱۹۹۸ شرکتش را سهامی‌ عام کرد. 

۴-نفر بعدی فهرست منتشر شده ناصر داوود خلیلی است. داوود خلیلی ۴۶ ساله از ثروتمندترین افراد بریتانیا نیز معرفی شده است. ثروت وی در حدود ۱ بیلیون دلار تخمین زده شده است.وی حتی از ملکه انگلستان نیز ثروتمندتر است.

 داوود خلیلی به خاطر داشتن مجموعه‌ای از آثار هنری مشهور شده است. بخش عمده دارایی او را مجموعه‌ای از آثار هنری ایرانی و اسلامی تشکیل می‌دهد که بالغ بر ۲۰٫۰۰۰ شیء هنری و عتیقه و مجموعه آثار هنری ایرانی و اسلامی اش تشکیل می دهد که خود او ارزش آن را بیش از یک میلیارد پوند می داند.

5-جایگاه بعدی فهرست در اختیار امید کردستانی است.وی ۴۸ سال سن دارد و نایب‌رئیس ارشد بخش فروش و عملکرد جهانی شرکت گوگل است. او دارای سابقه‌ای بیش از ۱۲ سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت‌های پیشروی اینترنتی مانند نت‌اسکیپ است. او همچنین نائب‌رئیس بخش توسعهٔ کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی وب‌گاه نت‌اسکیپ را در عرض ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند.

او یکی از ثروتمندترین ساکنین کالیفرنیای شمالی است. مجله سن خوزه ارزش دارایی‌های وی را ۱٫۹ میلیارد دلار برآورد کرده است.همچنین ماهنامه فوربس وی را به عنوان دومین ثروتمند ایرانی در جهان معرفی می کند.

۶- اسحاق لاریان نفر بعدی این فهرست است.وی ۵۵ سال سن دارد و ثروتش بالغ بر ۷۲۳ میلیون دلار تخمین زده شده است.اسحاق لاریان سازنده عروسک های «برتز» متولد ١٣٣٢ درشهر کاشان است. او هم اکنون صاحب «ام جی ای» بزرگ ترین کارخانه عروسک سازی جهان است که توسط یک فرد و بدون سرمایه گذاری شرکا اداره می شود.

 او در سال ٢٠٠٠ تصمیم به ساختن عروسک های «برتز» گرفت که دو نوع از این عروسک ها به نام های ایرانی فرزندان او ، کامران و یاسمین خوانده می شوند. 

۷- نفر بعدی پل مریج است.وی ۶۵ سال سن دارد و مخترع و مالک هات پاکتس است.ثروت وی ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. 

۸-ایرانی بیلیونر بعدی،پسر علی خسروشاهی بنیان گذار کارخانجات مینو است.ثروت وی ۵۹۲میلیون دلار برآورد شده است.خسروشاهی ثروتمندترین ایرانی مقیم کاناداست. 

حسن خسروشاهی کارآفرین کانادایی ایرانی تبار متولد ۱۳۱۹ در شهر تهران است .وی مالک و موسس فروشگاه‌های زنجیره‌ای قطعات الکترونیکی به نام Future Shop است وتعداد شعبات شرکت وی در آمریکای شمالی به ۱۱۸ میرسد.  

۹- نفر بعدی که جوان ترین ثروتمند ایرانی است با ۱۷ سال سن ثروتی بالغ بر ۱۲۲ میلیون دلار دارد.علی الدوبیخی مالک شرکت Camel Trading Group است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:11  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

قدیمی ترین و زیباترین هتل جهان در اصفهان"از قدیمی ترین هتل جهان گزارش می کنم…" این جمله ای است که گزارشگر شبکه خبری CNN در جریان برگزاری اجلاس اپک در اصفهان به سراسر جهان مخابره کرد. علاوه بر این گزارشگر، سایر خبرنگاران شبکه های تلویزیونی که برای پوشش اخبار این اجلاس در اصفهان گرد آمده بودند، با عناوینی چون «زیباترین هتل جهان» و «قدیمی ترین هتل جهان» اخبار خود را به اطلاع مخاطبان خود رساندند.

مهمانسرای عباسی با پشتوانه ۳۲۰ ساله هنوز به عنوان قدیمی ترین هتل دنیا به جهانیان معرفی نشده است.گرچه هنوز قدیمی ترین هتل جهان به عنوان میراث جهانی به ثبت یونسکو نرسیده و تنها پشتوانه اش ثبت ملی آن در سال ۴۰ است، اما آیا این باور که مهمانسرای عباسی اصفهان با ۳۲۰ سال قدمت تاریخی می تواند به این عنوان نایل شود، در بین دست اندرکاران آن وجود دارد؟؟؟

این مهمانسرا یادگاری از دوران صفوی است که شهر اصفهان در آن ایام اعتلا و شکوه ویژه ای یافت به گونه ای که آن را «نصف جهان» نامیدند.

در میان آثار معماری به جای مانده از عصر صفوی، مجموعه مدرسه، بازار و کاروانسرای عباسی، در کنار خیابان چهارباغ اصفهان جای گرفته است. این مجموعه در سال های حکومت آخرین پادشاه صفوی، شاه سلطان حسین ساخته شده است.«بختیار حدادی» مدیرعامل مهمانسرای عباسی در خصوص اینکه چرا این هتل به عنوان قدیمی ترین هتل جهان ثبت نمی شود، گفت: «مهمانسرا در سال هایی که مورد بازسازی قرار گرفت، ثبت میراث ملی ایران شد اما هنوز هیچ تلاشی از سوی مسئولان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی آن انجام نشده است.»

وی تاکید کرد: « اینکه مهمانسرای عباسی، قدیمی ترین هتل جهان است، موضوعی است که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است.»وی یادآور شد: «در جست وجویی که در سایت های اینترنتی صورت گرفت، مشخص شد که تنها چند هتل با قدمت ۱۳۰ تا ۱۴۰ سال در جهان وجود دارد که قابل رقابت با هتل ۳۲۰ ساله عباسی نیست.»

به گفته وی، برای نمونه هتل فوجیای ژاپن ۱۱۰ سال قدمت دارد که هنوز شکل سنتی خود را حفظ کرده است اما هتل عباسی اصفهان ۳۲۰ سال قدمت دارد که نقاشی های قدیمی و سنتی آن به همان شکل حفظ شده است.

حدادی گفت: «ثبت جهانی این اثر، باید از سوی مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری دنبال شود زیرا که در حوزه وظایف آنان می گنجد.»وی در پاسخ به اینکه آیا پیشنهاد ثبت جهانی این اثر از سوی مسئولان هتل به صورت رسمی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارایه شده است، گفت: «این بحث تنها به صورت شفاهی بین مسئولان مطرح شده و هنوز شکل مکتوب به خود نگرفته است.»

حدادی گفت: «اگر این بحث جدی شود، می توان این پیشنهاد را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داد تا در این زمینه تحقیقات لازم را انجام داده و به صورت مستند به یونسکو منتقل شود.»

وی تصریح کرد: «نگهداری بنای هتل، نقش ها و طرح های به جا مانده از عهد صفوی و قاجاریه در این هتل به قدری زیاد است که توانی برای پیگیری مسایل تبلیغاتی برای هتل و نیز ثبت این این باقی نگذاشته است.»

«نگهداری یک هتل مدرن غیر از هزینه های آن هیچ دغدغه ای را متوجه مسئولان آن نمی کند، اما نگهداری یک «هتل موزه» که همه جای آن پر از نقاشی به سبک های مختلف هنری و آثار ملی است، نیازمند صرف هزینه فراوان، نگهداری از آثار به شکل موجود و حفظ و بقای آن برای نسل های آینده را به دنبال دارد.»

مدیرعامل مهمانسرای عباسی تاکید کرد: «شرط نگهداری از یک بنای تاریخی حفظ کاربری آن است تا از تخریب آن جلوگیری شود. اگر این هتل بخواهد بدون استفاده گردشگران تنها به عنوان موزه استفاده شود، حتی یک دهه هم دوام نمی آورد و به زوال می رود.»

«برای نمونه علت تخریب سریع عمارت عالی قاپو، چهلستون و سایر بناهای تاریخی در سال های گذشته به این دلیل بوده که هرگز از آنان استفاده نکردند و به همین دلیل لزومی برای صرف هزینه برای بازسازی و نگهداری وجود ندارد.»

وی گفت: «مسئولان این مهمانسرا تاکید دارند که این مجموعه همواره به صورت یک مهمانسرا مورد استفاده قرار گیرد تا از بنا در برابر تخریب حفاظت شود.
http://www.ashkandav.blogfa.com/
 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:25  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سیگار کشیدن سر صبح، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد


محققان می گویند سیگار کشیدن در نیم ساعت اول پس از بیدار شدن از خواب خطر ابتلا به سرطان ریه را به طرز چشمگیری افزایش می دهدمحققان آمریکایی می‌گویند افرادی که صبح‌ها بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، بیشتر از کسانی که در ادامه روز سیگارشان را روشن می کنند در معرض ابتلا به سرطان هستند. نتایج این تحقیق که در آن ۷۶۱۰ فرد سیگاری شرکت داشتند در مجله "سرطان" منتشر شده است.نویسندگان این مقاله می‌گویند یافته های این تحقیق تنها ناظر بر این عادت به خصوص در افراد سیگاری است.بر این اساس، سیگار کشیدن در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب خطر ابتلا به سرطان ریه را نسبت به سایر افراد سیگاری دو برابر افزایش می دهد. موسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا می گوید افرادی که صبح ها زودتر از دیگران سیگار روشن می کنند، به احتمال زیاد دود بیشتری را وارد ریه‌های خود می کنند. دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی پن آمریکا، در انجام این تحقیق از ۴۷۷۶ فرد سیگاری مبتلا به سرطان ریه و ۲۸۳۵ فرد سیگاری که به این نوع سرطان مبتلا نبودند کمک گرفتند. در این تحقیق مشخص شد کسانی که در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، ۷۹ درصد بیشتر از کسانی که دست کم یک ساعت پس از بیدار شدن سیگار می کشند در خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. در تحقیق دیگری که نتایج آن در همین نشریه علمی منتشر شده، مطالعه ای روی ۱۸۵۰ فرد سیگاری انجام گرفت که از میان آنها ۱۰۵۵ نفر به سرطان سر و گردن مبتلا بودند. یافته های این تحقیق هم حاکی از آن است که احتمال ایجاد غده (تومور) در افرادی که در فاصله نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، ۵۹ در صد بیشتر از کسانی است که پس از برخاستن از خواب دست کم یک ساعت صبر می کنند و سپس نخستین سیگار روز خود را روشن می کنند. نویسندگان این تحقیق پذیرفته اند که توضیح ارتباط ابتلا به سرطان با زمان سیگار کشیدن کار راحتی نیست. دکتر جاشوا موسکار، یکی از محققان ارشد در این مطالعه می گوید: "سطح نیکوتین و احتمالا سایر سموم ناشی از مصرف تنباکو در بدن این افراد بالاتر از سایرین است، و احتمالا این اشخاص از کسانیکه قادرند تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب به طرف سیگار نروند بیشتر به سیگار اعتیاد دارند". پروفسور رابرت وست، از موسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا در این مورد می گوید: "کسانی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سیگار روشن می کنند، معمولا دود هر نخ سیگار را با شدت بیشتری پایین می دهند." آقای وست در ادامه توضیح می دهد: "بنابراین شاید بهترین توضیح در این ارتباط این باشد که هرچه یک نفر زودتر سیگارش را روشن کند، دود بیشتری را وارد ریه هایش خواهد کرد، و بنابراین بیشتر در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرد که عامل ابتلا به سرطان شناخته می شود."
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:23  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

فقط 120 ساختمان امن در تهران !!!


سازمان آتش‌نشانی كه از سال گذشته طرح رتبه‌بندی ساختمان‌های تهران را براساس درجه ایمنی و میزان مقاومت آنها در برابر حوادث طبیعی در دستور كار قرار داده بود، اكنون نتایج این مطالعات را منتشر كرده كه نشان می‌دهد در حال حاضر 120 ساختمان امن در پایتخت وجود دارد كه از این تعداد فقط دو ساختمان حائز درجه یك شده‌اند و مابقی به لحاظ میزان ایمنی در درجه‌های دو و سه قرار دارند.
سازمان آتش‌نشانی كه از سال گذشته طرح رتبه‌بندی ساختمان‌های تهران را براساس درجه ایمنی و میزان مقاومت آنها در برابر حوادث طبیعی در دستور كار قرار داده بود، اكنون نتایج این مطالعات را منتشر كرده كه نشان می‌دهد در حال حاضر 120 ساختمان امن در پایتخت وجود دارد كه از این تعداد فقط دو ساختمان حائز درجه یك شده‌اند و مابقی به لحاظ میزان ایمنی در درجه‌های دو و سه قرار دارند.

به گزارش معماری نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، اغلب ساختمان‌های ناامن كه از 100 نمره كیفی، كمتر از 50 نمره را دریافت كرده‌اند، شامل برج‌های مسكونی –ساختمان‌های بیش از 4 طبقه- می‌شود كه برخلاف ساختمان‌های كوتاه مرتبه، از حساسیت بالایی در مواجهه با حوادث طبیعی برخوردارند، اما امكانات اولیه مقابله با حوادث در این ساختمان‌ها به چشم نمی‌خورد.

آتش‌نشانی تهران هدف از رتبه‌بندی ساختمان‌ها را اطلاع‌رسانی به ساكنان پایتخت نسبت به وضعیت ایمنی ساختمان‌ها با توجه به شرایط ژئوفیزیكی تهران و گسل‌های موجود عنوان و تصریح كرده است: شرایط ویژه ترافیكی شهر تهران دسترسی نیروهای امدادی در زمان وقوع حوادث طبیعی و آتش‌سوزی را دشوار می‌كند و لازم است ساختمان‌های موجود به امكانات اولیه مقابله با آتش‌سوزی مجهز باشند.

معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تهران در این باره گفت: اعلام نمره ایمنی به مالكان ساختمان‌ها و درج آن در پایان‌كار به ملاك واقعی در تعیین ارزش معاملاتی واحدهای مسكونی تبدیل می‌شود. در حال حاضر نمره منفی داده شده به برخی ساختمان‌ها باعث شده مالكان این ساختمان‌ها عملیات لازم برای ارتقای نمره ایمنی را آغاز كنند.

120 ساختمان پایتخت از نظر ایمنی و رعایت حداقل استانداردهای کیفی از معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تاییدیه گرفتند. این در حالی است که از میان 120 ساختمان انتخاب شده هیچ یک موفق به اخذ درجه ممتاز رعایت نکات ایمنی نشده‌اند و تنها دو ساختمان در کل مناطق تهران دارای درجه کیفی یک هستند و بیش از 90 درصد ساختمان‌ها فقط حداقل‌های ایمنی را دارا هستند.

از آبان ماه سال گذشته طرحی به منظور تشویق سازندگان به رعایت مسائل ایمنی، ماندگاری موقعیت ایمنی ساختمان و افزایش ایمنی و کاهش خسارات ساختمان در مناطق 22 گانه تهران اجرا شد. در این طرح ساختمان‌هایی که در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران تشکیل پرونده داده‌اند نسبت به اجرای دستورالعمل‌های ایمنی در مراحل مختلف ساختمان اقدام و در نهایت تاییدیه ایمنی سالانه دریافت کرده‌اند.

در این طرح ساختمان‌ها براساس شرایط ایمنی به چهار درجه ممتاز (سبز)، درجه یک (آبی)، درجه دو (زرد) و درجه سه (قرمز) تقسیم‌بندی می‌شوند. علاوه بر این برای اینکه ساختمانی در درجه ممتاز قرار بگیرد از بین 40 شاخص تعیین شده که هر کدام امتیازهای متفاوتی دارند، باید در کل، 91 تا 100 امتیاز را دریافت کند. هم چنین برای درجه یک بین 81 تا 90 امتیاز، درجه دو 71 تا 80 امتیاز و درجه سه بین 61 تا 70 امتیاز باید دریافت شود. اما شاخص‌های ایمنی تهیه شده برای ارزیابی ساختمان شامل چهل بند است که مهم‌ترین آنها مربوط به رعایت نکات ایمنی لازم در خصوص راه‌های خروج اضطراری، استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد، تایید نقشه‌های ایمنی توسط سازمان آتش‌نشانی و... است.

در این طرح علاوه بر معرفی ساختمان‌های دارای گواهی تایید ایمنی ساختمان که تعداد آنها 120 مورد است، ساختمان‌های فاقد تاییدیه سازمان آتش نشانی از نظر استاندارهای ایمنی نیز بررسی و معرفی شده‌اند که در مجموع 23 مورد در سایت سازمان آتش‌نشانی معرفی شده‌اند.

ساختمانی با درجه ممتاز نداریم
در همین راستا معاون امور حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه طرح رتبه بندی ایمنی ساختمان‌ها برای اولین بار در کل دنیا به اجرا در آمده است، گفت: از بین 120 ساختمان بررسی شده هیچ یک موفق به اخذ درجه ممتاز نشده‌اند و تنها دو ساختمان ‌هایپراستار و یک برج در منطقه پاسداران دارای رتبه یک هستند. او اضافه کرد: علاوه بر این، 10 ساختمان دارای درجه دو و 108 ساختمان باقیمانده متاسفانه دارای درجه 3 هستند.

وی افزود: با همکاری معاونت شهرسازی شهرداری تهران قرار است در پایان کار ساختمان‌های پایتخت، رتبه ایمنی آنها به طور برجسته درج شود.
داوود براتی در ادامه اظهار کرد: رتبه‌بندی ساختمان‌های ایمن به درجات 1،2،3 و ممتاز تقسیم می‌شود، که در این رتبه بندی توجه به نحوه رعایت فاکتورهای ایمنی یعنی کیفیت اجرای تمامی ‌مسائل ایمنی مورد توجه قرار گرفته است. او ادامه داد: با توجه به رتبه‌بندی‌های عنوان شده شرایط ایمنی ساختمان‌ها ارزیابی شده و پایان کار به آنها ارائه می‌شود و همچنین اطلاعات ساختمان‌های ایمن به روز شده در سایت سازمان آتش‌نشانی قرار می‌گیرد. او افزود: هم اکنون بسیاری از ساختمان‌ها پس از اینکه تاییدیه ایمنی سازمان آتش‌نشانی را دریافت کردند با همکاری سازمان سعی در ارتقای رتبه خود داشته و ساختمان خود را به طور مثال از رتبه 3 به رتبه 2 یا 1 ارتقا می‌دهند.

براتی در پاسخ به این سوال که این رتبه‌بندی چه تاثیری بر ارزش معاملاتی ساختمان‌ها (قیمت مسکن) خواهد گذاشت؟ گفت: قطعا این رتبه‌بندی تاثیر مثبتی در ارزیابی ارزش ملک خواهد گذاشت. بسیاری از مشتریان و مردم حساسیت دارند ملکی که خریداری می‌کنند درجه بالایی از کیفیت را داشته باشد. او افزود: در همین مدت کوتاه هم مردم استقبال خوبی از این طرح کرده‌اند به طور مثال مالکان در هنگام فروش ملک خود از درجه ایمنی ساختمان خود برای تبلیغ آن استفاده می‌کنند. یا آنهایی که ساختمانشان درجه ایمنی سه را کسب کرده‌اند، نگران ارزش ملک خود هستند به‌گونه‌ای كه به سازمان مراجعه می‌کنند و در صدد ارتقای کیفی ساختمان خود هستند.
 www.memarinews.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:29  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پیدایش 'ابر' موشهایی که نسبت به اغلب سموم مقاوم هستند


دانشمندان می گویند برخی از موش های خانگی در اروپا نسبت به قویترین سموم مقاوم شده اند.موشهای آلمانی و اسپانیایی میلیونها سال از موشهای الجزایری دور افتاده بودند، اما بعد از جفت گیری این دو گروه، نسل جدیدی پدید آمده که دارای این ویژگی خاص است.محققان می گویند انتقال ژن به چنین صورتی امری بسیار نامعمول است و بیشتر در میان گیاهان و باکتری ها صورت می گیرد.بر اساس تحقیقی که در نشریه علمی "کارنت بایالوجی" منتشر شده این روند می تواند به پیدایش موشهایی منجر شود که تقریبا نسبت به هر گونه سمی مقاوم هستند."وارفارین" نام دارویی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند و عموما در پزشکی هم از آن برای جلوگیری از ایجاد لخته های خون مضر استفاده می شود.مصرف وارفارین زیاد می تواند به خونریزی مرگبار بیانجامد و همین خصوصیت این دارو باعث شد که از دهه ۵۰ میلادی استفاده از آن به عنوان سم موش رایج شود.اما موشها تدریجا نسبت به وارفارین مقاومتر شده و دسته هایی از موشها که در برابر این سم مقاومند در گوشه و کنار دنیا یافت شده اند.اکنون دانشمندان می گویند موشهای آلمانی و اسپانیایی راه حل سریعتری برای در امان ماندن از خطر این سم پیدا کرده اند. این راه حل جفت گیری با موشهای الجزایری است که به گفته محققان یک گونه کاملا متفاوت از موش به حساب می آید.تبادل ژنپروفسور مایکل کن، استاد دانشگاه رایس در ایالت تگزاس آمریکا، سرپرست تیمی از دانشمندان است که این تحقیقات را انجام داده اند.او می گوید: "تحقیق ما از این جهت ویژه است که به جفت گیری دو گونه متفاوت از موش می پردازد که ۱.۵ تا ۳ میلیون سال از هم دور افتاده بودند".موشهای اسپانیایی و آلمانی یک و نیم تا سه میلیون سال از موشهای الجزایری دور افتاده بودندپروفسور کن می افزاید: "بیشتر بچه های این موشها عقیم هستند و نمی توانند تولید مثل کنند اما یک دریچه کوچک برای انتقال ژن باقی می ماند و آن تعداد محدودی موش ماده است که بارورند و می توانند تولیدمثل کنند. همین موضوع شانس کوچکی را برای انتقال ژن از یک گونه به گونه دیگر فراهم می کند".همین موشهای بارور ماده با وجود تعداد محدودشان باعث شده اند که اکثر موشهای اسپانیا و تعداد رو به افزایشی از موشها در آلمان نسبت به قویترین سمومی که در اختیار انسان قرار دارد، مقاوم شوند.محققان تیم پروفسور کن می گویند افزایش جمعیت و بیشتر شدن مسافرتهای بشر باعث برقراری تماس بین این دو گونه موش شده که تحت فشار تلاش انسانها برای مسموم کردنشان، مسیر تکاملی خاصی را طی کرده اند.آنها نگرانند که در نتیجه فشارهای مشابهی از سوی بشر شرایطی به وجود آید که موشهای خرما هم امکان جفت گیری با گونه های مختلف خود را بیابند و در برابر سموم مقاوم شوند و به این ترتیب جمعیت آنها از کنترل خارج شود.تکامل تحت فشاربه گفته پروفسور کن در جنوب شرقی آسیا حدود ۶۴ گونه موش خرمای مختلف وجود دارد که بسیاری از آنها بطور همزمان در مناطق یکسان زندگی می کنند.او می گوید: "در آفریقای جنوبی گونه جدیدی از موش خرما کشف شده که به سرعت از آسیای جنوب شرقی به آنجا منتقل شده است و در همین محیط زندگی دو گونه دیگر موش خرما هم وجود دارند".پروفسود کن می افزاید: "من پیشبینی می کنم که بسیاری از این گونه های موش خرما در سرتاسر جهان جابجا و پخش خواهند شد. چه بسا ممکن است که هم اکنون پخش شده باشند و ما هنوز متوجه آن نشده باشیم. بنابر این احتمال جفت گیری و تولید مثل این گونه های موش بیش از پیش شده است".پروفسور کن معتقد است که تحقیقات او نشان دهنده نمونه ای از پدیده ایست که دانشمندان به آن انتقال افقی ژن می گویند. فرایندی که معمولا در باکتری ها و گیاهان دیده می شود و نه در بین حیوانات.پروفسور کن می گوید: "برخی ما را متهم کرده اند که نگاهمان ساده انگارانه بوده که این پدیده را انتقال افقی ژن دانسته ایم. اما من فکر می کنم که تشخیصمان درست است. اما باید اضافه کنم که مسئله جالب تر از این حرفهاست. چون سیر تکاملی با وجود عقیم بودن نسل اول موشهای دو رگه ادامه یافته."اما همه دانشمندان به این نظریه اینقدر اطمینان ندارند.مثلا دکتر جولی دانینگ هاتوپ از دانشگاه مریلند آمریکا که می گوید نظریه پروفسور کن در مورد موشهای خانگی با تعاریف و مفاهیمی که او می شناسد، جور در نمی آید.او می گوید: "کار جالبی است، اما من این فرآیند را انتقال افقی ژن نمی دانم. چون انتقال افقی ژن بدون رابطه جنسی صورت می گیرد". موشهای اسپانیایی و آلمانی یک و نیم تا سه میلیون سال از موشهای الجزایری دور افتاده بودند دکت هاتوپ اضافه می کند: "از خیلی جهات من از این یافته ها تعجب نمی کنم. هر وقت از محیط فشاری وارد شود، مثل مصرف سم، شرایط برای ایجاد چنین تغییراتی فراهم می شود."اما به هر حال این "ابر موشها" حداقل فعلا پایشان به بریتانیا نرسیده است. چیزی که به نظر برخی کارشناسان کمی عجیب است چرا که موشها و موش خرما های مقاوم در برابر سم نخستین بار در دهه ۶۰ میلادی در بریتانیا کشف شدند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:20  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پورشه 450میلیون تومانی


پورشه Panamera 4S Middle East Edition چهارصد و پنجاه میلیون تومانی در تهران رونمایی شد

«مجله ماشین» - از این اتومبیل فقط 12 دستگاه توسط شرکت معین موتور به کشور وارد می شود، که هر 12 دستگاه هم پیش فروش شده است.
مراسم رونمایی یکی از 66 دستگاه پورشه پانامرا 4s ویژه خاورمیانه، روز چهارشنبه 19 مرداد در شو روم اصلی پورشه تهران و درحضور جمع اندکی از خبرنگاران و علاقه مندان توسط شرکت معین موتور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار«مجله ماشین» ، این مدل پورشه که فقط 66 دستگاه از آن تولید شده، ویژه کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس نام گذاری شده است. تا کنون تعدادی از این سوپر اسپرت زیبا توسط اشخاص مشهور کشورهای حاشیه خلیج فارس که اکثرا از مقامات دولتی هستند، خریداری شده است.
پورشه panamera 4s middle east edition از نظر فنی ویژگی خاصی نسبت به مدل عادی پانامرا 4s ندارد؛ اما اصلی ترین مشخصه این خودرو تولید آن به تعداد محدود است. در قسمت رکاب خودرو شماره سریال مربوطه حک شده است. خودرویی که امروز رونمایی شد شانزدهمین پانامرا از 66 دستگاه تولیدی بود.
رنگ سفید صدفی که فقط مختص این مدل است به همراه چرم طبیعی قرمز رنگ و سقف داخلی که از جنس جیر بوده، از ویژگی های بارز این مدل است. رینگ و لاستیک 20 اینچی پورشه 911 توربو ii در این خودرو به کار رفته است.
موتور 4.8 لیتری 8 سیلندر با قدرت 400 اسب بخاردر دور5000، گشتاور500 نیوتن ، شتاب صفر تا صد 4.8 ثانیه ای و حداکثر سرعت 282 کیلومتر بر ساعت از مشخصات فنی این خودرو است.
حرف s قرمز رنگ در عقب خودرو، این مدل را از سایر پانامراهای 4s متمایز می نماید. 
شایان توجه است که هر12 دستگاه از این مدل خودرو در ایران به قیمت 450 میلیون تومان پیش فروش شده است.


http://www.ashkandav.blogfa.com/

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:9  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نابودی میو‌ه‌های باغات مازندران

 

 قیمت پایین محصولات باغی مانند هلو، موجب بی‌رغبتی باغداران مازندران به چیدن این محصولات و نابودی آنها شده است.


www.tabnak.ir 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ساعت 9:21  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چگونه در یک دقیقه حافظه خود را تقویت کنیم؟!

این یک روش جالب تقویت خافظه است که با اجرای ان می توانید یک لیست خرید 50تایی را در یک چشم بهمزدن بخاطر سپرده و با یک نگاه انرا بیاد اوریم.

 

باور نمی کنید؟بهر است انرا بپذیرید نه تنها جالب است بلکه مفرح هم است.نه فقط حافظه شما را تقویت می کند بلکه خلاقیت شما را هم فزونی می دهد.

 

این لیست خرید 10تایی را ملاحظه کنید و یکبار خوانده وبه مغازه بروید:

*2تا سیب

*یک مسواک

*یک دستمال توالت

*یک ماهی

*یک  شکلات

*یک بسته ادامس اوربیت

*یک جفت جوراب

*یک قرص نان

*دوتا پیاز

*دو تا هویج

جند تا از این لیست را خریدید؟فکر نمی کنم بیش از یکی باشد!مهم نیست این تنها یک شیوه توصیفی است و به همان هدفی که کفتیم خواهیم رسید.صبور  !با یکبار خواندن ان با صحت صد در صد به نتیجه باید برسیم.

جواب ساده است: با زنده کردن تصاویر اشیا و افراد در ذهن خود .بهتر است با قصه سازی ساده ای مانند داستان زیر پیش برویم:

دوسیب از درخت روی یک بسته خمیر دندان افتاد و همه جیزهارا الوده کرد.یک ماهی با یک کاغذ توالت امده و همه جا را تمیز کرد.بعد از ان   استرحت کرده وکمی شکلات خورد.بعد از ان متوجه شد برای سلامت دندان خود نیاز به جویدن ادامس اوربیت دارد.پسرکی از انجا رد شده و با یک جفت جوراب ماهی را گرفت

پسرک ماهی را بخانه اورده و با یک قرص نان انرا خورداما ماهی تبدیل به سم شده جشمهای پسره از کاسه در امده تو دستهاش فتاده و تبدیل به دو پیاز شده و او یک هویج را نزدیک ان دو پیاز گذارده و تصویر جالبی ساخت ولی او نابینا بوده و نمی توانست ببیند که چی ساخته است؟

توصیه می شود از کلماتی که بار هیجانی و عاطفی بیشتری دارند زیادتر استفاده شود.ممکن است سوال کنید وقتی می توان این لیست را روی یک کاغذ نوشت چرا باید زحمت حفظ کردن انرا کشید؟نکته جالب ان است که شما انرا همه جا می توانید اجرا کنید و بویژه وقت امتحان دادن مفید است.انرا بارها وبارها امتخان کرده و نتایج سحر امیز انرا دیده ام وبا هیج روش دیگری اینطور موفقیت امیز نبوده است.

امتحان کنید.

http://www.tastyhuman.com

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ساعت 8:38  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مطالب قدیمی‌تر