دکتر جمشید دَوَنلو متخصص مغز و اعصاب

اطلاعات تماس در سایت www.drdavanlou.com درج گردیده

خشونت علیه مسیحیان در مصر شدت می‌گیرد


 

در هفته‌های اخیر درگیری‌ها میان مسلمانان و مسیحیان قبطی در مصر ابعاد نگران‌کننده‌ای به خود گرفته است. در آخرین درگیری در جنوب قاهره ۱۱ نفر کشته و ۱۱۰ تن زخمی شدند. بین ۵ تا درصد جمعیت مصر را قبطی‌ها تشکیل می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری دولتی مصر، منا، شب گذشته (۸ مارس / ۱۷ اسفند) در درگیری‌ میان مسیحیان و مسلمانان در قاهره ۱۱نفر کشته و دست‌کم ۱۱۰ نفر زخمی شدند. ۶ تن از کشته شدگان مسیحی قبطی هستند و ۵ نفر مسلمان. این درگیری زمانی رخ داد کهشماری از شهروندان مسیحی قاهرهعلیه حمله‌ی افراد ناشناس به یک کلیسا در جنوب این شهر گرد ‌آمدهبودند.

شنبه‌ی گذشته (۵ مارس) در درگیری میان مسلمانان و مسیحیان قبطی در منطقه‌ی سول، واقع در ۹۰ کیلومتری قاهره، دو نفر کشته شدند. کلیسای قبطی این منطقه نیز توسط مسلمانان خشمگین به آتش کشیده شد. به گزارش خبرگزاری آلمان، علت این درگیری رابطه‌ عاشقانه میان یک مرد قبطی و یک زن مسلمان بوده است. دو قربانی این درگیری، پدران دو خانواده بودند.

دخالت ارتش برای پایان دادن به درگیری شامگاه ۸ مارسدخالت ارتش برای پایان دادن به درگیری شامگاه ۸ مارس

اعمال خشونت در گذشته

این نخستین بار نیست که میان مسلمانان و مسیحیان مصری درگیری رخ می‌دهد. در نخستین روز سال جاری مسیحی، یک عملیات انتحاری در مقابل در ورودی کلیسایی در اسکندریه ۲۳ نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی به جا گذاشت. چند روز پس از این جنایت، مسیحیان خشمگین دست به حرکت‌های اعتراضی متعددی زدند که شماری از آنها به خشونت کشیده شدند.

مقامات مصری مدعی شدند که یک گروه فلسطینی به نام "لشکر اسلام" که با شبکه‌ی القاعده همکاری دارد، به این عملیات تروریستی دست زده است.

در روز ۱۲ ژانویه یک مأمور پلیس که لباس شخصی به تن داشته و عازم محل کار بوده، در قطاری که عازم قاهره بود، با سلاح کمری خود به یک گروه از مسیحیان حمله کرد و یک نفر را کشت و ۵ تن را زخمی کرد.

در نوامبر و ژانویه‌ی سال گذشته نیز بر اثر حمله‌های مسلمانان به مسیحیان قبطی در چند منطقه ۶ نفر کشته و ده‌ها خانه‌ی مسکونی مسیحیان به آتش کشیده شدند.

واکنش‌های جهانی

در پی تشدید خشونت‌ها علیه مسیحیان قبطی، که بین ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت مصر را تشکیل می‌دهند، کشورهای غربی از دولت مصر خواستند در این راستا اقدام کند و از مسیحیان این کشور محافطت بیشتری به‌عمل بیاورد.

در روز ۲۱ فوریه ( ۲ اسفند) وزیران امور خارجه‌ی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی مذهب در سراسر جهان شدند. آنها در این بیانیه نسبت به حمله‌‌ی افراطیون به مسیحیان و کلیساهای آنهاو نیز عملیات تروریستی علیه زائران مسلمان و دیگر اقلیت‌های مذهبی، ابراز نگرانی کردند. در بیانیه‌ی وزیران اروپایی تاکید شده است که آزادی مذهب یکی از حقوق بنیادین بشر است که باید از آن حفاظت شود. به عقیده‌ی آنها، اقلیت‌های مذهبی باید بتوانند آزادانه اعتقاد خود را بیان کنند بدون اینکه مورد تبعیض قرار گیرند یا مجازات شوند.

پیشتر پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز از وضعیت مسیحیان در برخی از کشورهای اسلامی انتقاد کرده و به‌ویژه از دولت‌های مصر، عراق و نیجریه خواسته بود که از جان مسیحیان خود بیشتر محافظت کنند.

دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، در واکنش به سخنان پاپ، سفیر خود را از واتیکان فراخواند و تذکرات رهبر کاتولیک‌های جهان را دخالت در امور داخلی مصر نامید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:19  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نتشار مواد رادیو اکتیو از نیروگاه صدمه دیده اتمی ژاپن


انفجار در نيروگاه فوکوشيما پس از آن رخ داد که زلزله ای مهيب به قدرت ۸.۹ در مقياس ريشتر شمال ژاپن را لرزاند و موجب بروز سونامی به ارتفاع ده متر در سواحل شمالی و شرقی اين کشور شد.

انفجار در نيروگاه فوکوشيما پس از آن رخ داد که زلزله ای مهيب به قدرت ۸.۹ در مقياس ريشتر شمال ژاپن را لرزاند و موجب بروز سونامی به ارتفاع ده متر در سواحل شمالی و شرقی اين کشور شد.

۱۳۸۹/۱۲/۲۱
گزارش های منتشره حاکی است که وقوع انفجار در نيروگاه اتمی «فوکوشيما» ژاپن پس از زلزله مهيب روز جمعه باعث نشت مواد راديو اکتيو تا فاصله ده کيلومتری اين نيروگاه شده و نگرانی از ذوب شدن هسته اصلی آن را افزايش داده است. دولت ژاپن گفته که ميزان انتشار مواد راديواکتيو پايين بوده است.

انفجار در اين نيروگاه موجب فروريزی سقف آن شده و مقام های ژاپن از مردم اين کشور خواسته اند تا از اطراف نيروگاه فوکوشيما دور شوند.

دولت ژاپن تاکيد کرده که ميزان نشت مواد راديو اکتيو پايين بوده است چرا که به رغم وارد آمدن خسارت عمده به ساختمان نيروگاه، هسته ای اصلی نگهدارنده سوخت اتمی آن آسيب نديده است.

رسانه های محلی گزارش کرده اند که سه نفر از کارکنان نيروگاه در معرض تشعشع راديو اکتيو قرار گرفته اند. 

انفجار در نيروگاه فوکوشيما پس از آن رخ داد که زلزله ای مهيب به قدرت ۸.۹ در مقياس ريشتر شمال ژاپن را لرزاند و موجب بروز سونامی به ارتفاع ده متر در سواحل شمالی و شرقی اين کشور شد.

خبرگزاری رسمی ژاپن، کيودو، گزارش داده که بيش از يک هزار و ۷۰۰ نفر در جريان زلزله و سونامی ناشی از آن جان خود را از دست داده اند. اين زلزله بدترين نوع آن از زمان ثبت زمين لرزه در ژاپن از قرن نوزدهم به اين سو است.

اين خبرگزاری افزوده است که حداقل ۹ هزار و ۵۰۰ نفر در يکی از شهرهای حادثه ديده غير قابل دسترس هستند ولی جزئياتی در اين زمينه ارائه نکرده است.
افزايش نگرانی ها از انفجار نيروگاه اتمی

انفجار در نيروگاه اتمی فوکوشيما نگرانی ها از ذوب شدن هسته اصلی آن را افزايش داده است. در صورت نابودی اين نيروگاه که در ۲۴۰ کيلومتری شمال توکيو، پايتخت ژاپن، قرار دارد انتظار می رود حادثه ای شبيه انفجار نيروگاه چرنوبيل در سال ۱۹۸۶ رخ دهد که جهان را دچار شوک کرد.

اين گزارش ها در حالی منتشر شده است که به گفته خبرگزاری رويترز، کارشناسان می گويند که احتمال بروز حادثه ای مشابه در ژاپن کم است. 

آنها گفته اند که تصاوير گرفته شده از فراز اين نيروگاه، انتشار مقدار کمی از راديو اکتيو را نشان می دهد که بسيار پايين تر از ابر راديو اکتيو ناشی از انفجار در نيروگاه چرنوبيل در ۲۵ سال پيش است.

نصرت واحدی، استاد فيزيک در آلمان در گفت‌و‌گو با راديو فردا اعلام کرده است که ذوب هسته‌ای زمانی به وقوع می‌پيوندد که بنا به عللی خنک‌کننده رآکتور از کار بيافتد که همين امر موجب بالا رفتن حرارت درون رآکتور و ذوب شدن لوله‌های حاوی سوخت اتمی شود.

وی افزود که به دنبال ذوب شدن لوله‌های درون رآکتور سوخت اتمی سوخت اتمی يا همان مواد راديو اکتيور اورانيوم داخل لوله‌ها نيز که ذوب شده و تبديل به مواد راديو اکتيو بسيار خطرناکی شده‌اند به داخل رآکتور جاری شده و منفجر خواهد شد.

دولت ژاپن در حال حاضر از مردم اين کشور خواسته است تا در اطراف اين نيروگاه تردد نکنند و همزمان به تخليه ساکنان اين منطقه تا شعاع ده کيلومتری پرداخته است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد دولت ژاپن به آن اطلاع داده است که در حال توزيع «ید» و داروهای محافظتی ميان ساکنان اطراف نيروگاه اتمی فوکوشيما است. 

ماده «يد» می تواند بدن را از تششعات ناشی از مواد راديواکتيو محافظت کند.

سازمان هواشناسی ژاپن اعلام کرده است که جريان باد از سمت جنوب نيروگاه وزيدن گرفته است که اين امر می تواند مردم شمال اين تاسيسات را تحت تاثير قرار دهد. 

گزارش رويترز حاکی است که جريان باد يک فاکتور اصلی برای قضاوت در باره ميزان خسارت زيست محيطی ناشی از انتشار مواد راديو اکتيو باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:5  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

انسان های مدرن 'می توانند از جنوب آفریقا آمده باشند'


بوشمن های کالاهاری

گروه های شکارچی-گردآورنده در جنوب آفریقا دارای بیشترین تنوع ژنتیکی بودند

یک مطالعه گسترده ژنتیکی حاکیست که سرمنشاء انسان های مدرن ممکن است به جنوب آفریقا برسد.

داده ها نشان داده است که جمعیت های شکارچی-گردآورنده در این منطقه بیشترین تنوع ژنتیکی را داشته اند که یکی از نشانه های طول عمر است.

این مطالعه حاکیست که این منطقه احتمالا بهترین جا برای نشات گرفتن انسان مدرن بوده است، ایده ای که نظریه آمدن انسان از شرق آفریقا را زیر سوال می برد.

نتایج این مطالعه در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" چاپ شده است.

تیم بین المللی محققان نوشت: "استنباط عمومی این است که آفریقا محل سرچشمه گرفتن همه جمعیت های انسان مدرن است. اما جزئیات ماقبل تاریخ انسان و تکامل در آفریقا عمدتا مبهم است که ناشی از پیشینه پیچیده صدها جمعیت متمایز است."

'خیلی مهیج'

برِنا هن از نویسندگان این مقاله از دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا گفت که مطالعه این تیم - که کاملترین تحقیق در نوع خود است - به دو نتیجه اصلی رسید.

او به بی بی سی گفت: "یکی اینکه تنوع بسیار بسیار زیادی در جمعیت های شکارچی-گردآورنده در آفریقا وجود دارد، حتی بیش از تنوعی که در جمعیت های کشاورز دیده می شود."

"این گروه های شکارچی/گردآورنده کاملا ساختارمند هستند و خیلی از همدیگر منزوی هستند و احتمالا تنوع ژنتیکی خیلی زیادی را حفظ کرده اند - که برای ما خیلی مهیج بود."

دکتر هن افزود: "نتیجه گیری اصلی دیگر این بود که ما به الگوهای تنوع ژنتیکی در میان 27 جمعیت (امروزی) در آفریقا نگاه کردیم، و شاهد افتی در تنوع ژنتیکی بودیم که واقعا در جنوب آفریقا شروع می شود و همانطور که به سمت شمال آفریقا می رویم پیشرفت می کند."

او توضیح داد که مدل مورد استفاده این تیم با "اس اف ای" مطابقت داشت. این اشاره ای است به از دست رفتن تنوع ژنتیکی در پی تشکیل یک جمعیت تازه توسط شمار خیلی کوچکی از افرادی که از جمعیت اصلی و بزرگتر می آیند.

او گفت: "تا جایی که ما می توانیم بگوییم جمعیت ها در جنوب آفریقا دارای بیشترین تنوع ژنتیکی در میان همه جمعیت ها هستند."

"این حاکیست که اینجا (جنوب آفریقا) ممکن است بهترین جا برای (سرچشمه گرفتن) انسان مدرن بوده باشد."

کریس استرینگر، از فسیل شناسان ممتاز در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا در لندن، که در این مطالعه نقشی نداشته، گفت که او دیگر تصور نمی کند که یک "باغ عدن" واحد که انسان مدرن در آن تکامل یافت وجود داشته است.

در عوض او گفت که "جمعیت های متمایز در آفریقای کهن احتمالا به شکل گیری ژن ها و رفتارهایی کمک کردند که انسان مدرن را می سازد."

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:42  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

هشدار نسبت به خطر نوشابه برای فشار خون


نوشابه

کارشناسان هشدار می دهند که به نظر می رسد مصرف تعداد زیادی نوشیدنی های شیرین خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد.

یافته ها حاکیست که به ازای هر یک قوطی نوشابه شکردار که در روز مصرف شده باشد، فشار خون به طور منظم بالاتر می رود.

داده های مربوط به بیش از 2500 نفر نشان می دهد که نوشیدن بیش از 355 میلی لیتر آبمیوه شکردار یا نوشابه گازدار در روز می تواند توازن فشار خون را به هم بزند.

این مطالعه توسط محققان بریتانیایی و آمریکایی در نشریه "هایپرتنشن" چاپ شده است.

مکانیسم دقیق این ارتباط معلوم نیست، اما دانشمندان معتقدند که شکر زیاد در خون باعث به هم خوردن حالت عادی رگ ها و میزان نمک در بدن می شود. نوشیدنی های رژیمی که با شیرین کننده های مصنوعی شیرین شده باشد چنین خطری در بر ندارد.

صنعت نوشابه سازی می گوید که محصولات آن در صورتی که "به اندازه" مصرف شود خطری ندارد.

انجمن قلب آمریکا می گوید که نباید هفته ای بیش از سه قوطی 355 میلی لیتری نوشابه مصرف کرد.

در این مطالعه در چهار مورد از داوطلبان 40 تا 59 ساله از بریتانیا و آمریکا خواسته شد تا آنچه را در 24 ساعت قبل نوشیده بودند ثبت کنند. همچنین نمونه ادرار آنها گرفته و فشار خونشان اندازه گیری شد.

به ازای مصرف هر یک قوطی اضافه نوشابه شکردار در روز، فشار سیستول داوطلبان 1.6 میلیمتر جیوه و فشار دیاستول آنها 0.8 میلیمتر جیوه بیشتر بود.

در مجموع به نظر می رسید کسانی که مقدار زیادی نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصرف می کردند رژیم های غذایی بدتری داشتند و احتمال اضافه وزن آنها بیشتر بود.

اما صرف نظر از این مساله، ارتباط آن با فشار خون حتی پس از احتساب عواملی مثل وزن و قد، قابل توجه بود.

خطر سرطان مغز

پروفسور پل الیوت از دانشکده بهداشت عمومی در امپریال کالج لندن و نویسنده ارشد این مقاله تحقیقی، گفت: "خیلی ها واقفند که اگر نمک زیادی در رژیم غذایی شما باشد، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود."

"نتایج این مطالعه حاکیست که مردم همچنین باید مراقبت میزان مصرف شکر هم باشند."

فشار خون بالا یک عامل خطرزا برای بیماری قلب و عروق است.

خطر حمله قلبی یا سکته مغزی برای کسی که میزان فشار خون او 135 بر 85 است دو برابر کسی است که فشار خون او 115 بر 75 است.

در این مطالعه، ارتباط میان نوشیدنی های شکردار و فشار خون بالا به خصوص در کسانی قوی بود که علاوه بر شکر مقدار زیادی نمک هم مصرف می کردند.

از قبل معلوم بوده است که نمک زائد در رژیم غذایی به فشار خون بالا دامن می زند.

بنیاد قلب بریتانیا گفت که برای درک بهتر ارتباط میان شکر و فشار خون به تحقیقات بیشتری نیاز است.

ویکتوریا تیلور، از کارشناسان این بنیاد، گفت که بهترین کار این است که مردم تعداد زیادی نوشیدنی های شکردار مصرف نکنند زیرا باعث افزایش کالری مصرفی می شود که می تواند به چاقی مفرط، از عوامل عمده بیماری قلبی، منجر شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:31  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

کمیاب تریم پرندگان دنیا


 نشنال‌جئوگرافی با همکاری اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت،‌ برای اولین بار مسابقه عکاسی با عنوان پرندگان کمیاب دنیا منتشر کرده که منتخبی از تصاویر برنده را در این گزارش تصویری می‌بینید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نشنال‌جئوگرافی با همکاری اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت،‌ برای اولین بار مسابقه عکاسی با عنوان پرندگان کمیاب دنیا منتشر کرده که منتخبی از تصاویر برنده را در این گزارش تصویری می‌بینید.

این رقابت در سه شاخه برگزار شده است:‌

1. پرندگان در معرض خطر انقراض یا مواردی که اطلاعات کافی در مورد آن‌ها نداریم
2. پرندگان در معرض خطر بالای انقراض یا پرندگانی که منقرض شده‌‌اند 
3. پرندگان مهاجری که در معرض خطر انقراض قرار دارند.

هیئت داوران که از 5 کارشناس تشکیل شده،‌ عکس‌ها را بر اساس کیفیت،‌کمیابی سوژه و زیبایی بررسی کرده است و عکس‌های برنده در سال 2011 در قالب یک کتاب منتشر خواهند شد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:16  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پارکینسون و مصرف امفتامین ها

 

برسی های جدید نشان می دهد که مصرف فراورده های امفتامین مانند دکسدرین dexedrine و  بنزدرین  benzedrine می تواند در ایجاد بیماری پارکینسون موثر باشد.

این گزارش که در کنگره اوریل 2011 انجمن مغزواعصاب در هونولولو مورد بررسی قرار خواهد گرفت نشان می دهد که دو امفتامین بالا اکثرا در بیماران خواب الود و نیز بیماران با اختلال تمرکزو نیز فلج خواب و همینطور در بیماران با ضایعات ضربه مغزی بکار می روند .

66348 نفر بیمار در یک مطالعه چند مرحله ای در کالیفرنیای شمالی بین سالهای 1964تا 1973 بررسی شدند و مجدا در 1995 هم چک شدند.متوسط سن بیماران در اغاز مطالعه 36سال بود و 1154 نفر از انها در طول مطالعه  به پارکینسون مبتلا شدند.

اینکه ایا امفتامین مصرف کرده بودند یا نه از طریق 2سوال مطرح می شد:

1-ایا داروی کاهش وزن مصرف کرده بودند؟

2-ایا اغلب دگزدرین و یا بنزدرینمصرف کرده بودند؟

برای کاهش وزن گاهی از داروهای حاوی امفامین مصرف می شود.

انهایی که دو داروی بالا را مصرف کرده بودند 60درصد بیشتر احتمال ابتلا به پارکینسون داشنتد ولی انهایی که امفتامین را برای کاهش وزن مصرف کرده بودند چنین ارتباطی یافت نشد.

اگر مطالعات بیشتری این ارتباط را تایید کند در اینصورت بایستی به اطبا در نسخه کردن این  دو دارو هشداری برای دقت بیشتر داد و همینطور در باره مصرف خودسرانه امقتامیهای بالا اخطار داد.

امفتامین ها ازاد شدن و جذب دوپامین را که  واسطه شیمیایی اصلی در بیماری پارکینسون می باشد تحت

 تاثیر قرار داده و مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیسم ان لازم است.

منبع:مجله انجمن مغزواعصاب امریکا


+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:5  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

سکته و الزایمر

  

نوعی ضربان نامنظم قلب که AF باشد می تواند در صورتی که بعداز سکته های مغزی رخ دهد احتمال وقوع الزایمر و فراموشی را تا چندین برابر افزایش دهد. ناکافی بودن فعالیت  عضلانی دو دهلیز قلبی میتواند در این ریتم قلبی گفته شده موثر باشد.

بیش از دو میلیون امریکایی از ریتم AF رنج می برند و حدود 15در صد سکته های مغزی در زمینه ریتم شب رخ می دهد. مجموعا حدود 46637نفر ببمار متوسط سن 72 سال بررسی شدند و ملاحظه شد که انهای که سکته مغزی کرده بودند و ریتم AF داشتند 2/4 بار بیشتر از کسانی که سکته کرده ولی فاقد ان ریتم در قلب خود بودند مبتلا به فراموشی شدند و حدود 25در صد از بیماراتی که سکته مغزی کرده و ریتم  یادشده راهم داشتند مبتلا به فراموشی شدند.

نکته اموزنده این تحقیق ان است که درمان صحیح و درست عوارض قلبی عروقی می تواند بروز فراموشی را به تعویق انداخته و یا حتی جلوگیری کندبویژه اگر در بیماران سکته مغزی باشد.

اینکه ایا بیماران با ریتم قلبی AF ولی بدون سکته احتمال ابتلا به فراموشی را دارند بررسی نشده است .

www.aan.com


+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 12:33  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نئاندرتال ها سبزیجات پخته مصرف می کرده اند

 


نئاندرتال ها

تصور عمومی از نئاندرتال ها، به عنوان موجوداتی شدیدا گوشتخوار حاصل شواهد جسته گریخته بوده است

یک مطالعه تازه به روی بقایای نئاندرتال ها حاکیست که این موجودات گیاهان و سبزیجات را می پخته و مصرف می کردند.

محققان در آمریکا دانه های مواد گیاهی پخته را لای دندان های نئاندرتال ها یافته اند.

این اولین بار است که تایید می شود رژیم غذایی نئاندرتال ها فقط به گوشت محدود نمی شده و کاملتر از آنچه تاکنون تصور می شد بوده است.

تصور عمومی از نئاندرتال ها، به عنوان موجوداتی شدیدا گوشتخوار حاصل شواهد جسته گریخته بوده است. تحلیل شیمیایی استخوان های آنها حاکی از آن است که میزان مصرف سبزیجات توسط آنها کم یا صفر بوده است.

این اتکای ظاهری بر گوشت از سوی برخی به عنوان علل انقراض انسان نئاندرتال مطرح شده است. براساس این نظریه با از میان رفتن ماموت ها با شروع عصر یخ، نئاندرتال از یک منبع مهم غذایی محروم شدند.

اما تحلیلی تازه از بقایای نئاندرتال ها از سراسر جهان، شواهد مستقیمی که ناقض این نظریه است یافته است. محققان دریافتند که دانه های فسیل شده مواد گیاهی لای دندان های آنها وجود دارد و بعضی از آنها پخته است.

هرچند گردهای گیاهی قبلا در محل های زندگی و اجاق های نئاندرتال ها پیدا شده بود، اما تاکنون شواهد روشنی از تغذیه این انسان ها از مواد گیاهی به دست نیامده بود.

پروفسور الیسون بروکس از دانشگاه جورج واشنگتن به بی بی سی گفت: "ما قبلا گردهای گیاهی را در محل زندگی نئاندرتال ها پیدا کرده بودیم، اما نمی شد گفت که آیا آنها گیاهان را می خورده اند یا روی آن می خوابیده اند یا چه استفاده دیگری از آن می کردند."

"اما اینجا در این مورد می بینیم که مقدار کمی گیاه در دهان آنها هست بنابراین می دانیم که نئاندرتال ها آن را به عنوان غذا می خورده اند."

سوالی که این مطالعه پیش می آورد این است که چرا مطالعات شیمیایی به روی نئاندرتال ها تا این حد به خطا رفته است. به گفته پروفسور بروکس، در این مطالعات میزان پروتئینی اندازه گیری می شد که به تصور محققان منبع آن گوشت بوده است.

او گفت: "ما مایل به این فرض بودیم که اگر ارزش زیادی برای پروتئین در رژیم غذایی قائل باشید، منبع این پروتئین باید گوشت باشد. اما ... این امکان هست که بخشی از پروتئین موجود در رژیم این موجودات از گیاهان می آمده است."

این مطالعه آخرین تحقیقی است که حکایت از آن دارد که نئاندرتال ها بیش از آنکه موجوداتی وحشی و بی رحم باشند، شبیه به ما بوده اند.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 11:10  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پوشیدن لباس مناسب در محل کار و تاثیرات آن


 

«در محل کار بایستی چه لباسی پوشید؟» این پرسشی است که بسیاری از خود می‌کنند. شماری از شغل‌ها هستند که پوشش خاصی را ایجاب می‌کنند و بی‌توجهی به سبک لباس پوشیدن مناسب با شغل خود به ضرر فرد تمام خواهد شد.

 

هنگامی که آنگلا مرکل وظایف صدارت اعظمی خود را به خوبی انجام ندهد، به او انتقاد می‌شود. اما معمولا زمانی که او موهای خود را به درستی آرایش نکرده یا لباس عجیبی پوشیده، با انتقادهای تندتری روبرو می‌گردد. این در حالی‌است که ریش‌های نامرتب ولفگانگ تیرزه، سیاستمدار آلمانی توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند. حتی اگر مقام سیاسی او خیلی بالا باشد، مانند نایب‌رئیسی پارلمان آلمان.

ظاهری جدی و در عین حال زنانه

ژوزفین پوال، سیاستمدار ۲۸ ساله در حزب سبزها که به تازگی به پارلمان ایالت نورد راین وستفالن راه یافته، درباره ظاهر مناسب در محل کار می‌گوید: «من فکر می‌کنم که معمولا از زنان انتظار بیشتری می‌رود که ظاهر خوبی داشته باشند و بیشتر در باره آن بحث می‌شود. مثلا اینکه آرایش مو آنها چگونه است؟ چه لباسی بر تن دارند؟ به نظر من در مورد زنان گذشته از اهمیت داشتن ظاهری جدی، اینکه آیا آنها ظاهر زنانه‌ای دارند یا نه هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

ژوزفین پوال، سیاستمدار ۲۸ ساله حزب سبزهای آلمان، تلاش می‌کند در محل کار ظاهری جدی و متناسب داشته باشد، به همین دلیل معمولا خالکوبی خود را زیر لباس مخفی می‌کندژوزفین پوال، سیاستمدار ۲۸ ساله حزب سبزهای آلمان، تلاش می‌کند در محل کار ظاهری جدی و متناسب داشته باشد، به همین دلیل معمولا خالکوبی خود را زیر لباس مخفی می‌کند

این سیاستمدار جوان آلمانی بیشتر دوست دارد که در خارج از محیط کار تی‌شرت و شلوار جین بپوشد، اما شغل جدید او در پارلمان ایالتی در سبک لباس پوشیدن او تغییر ایجاد کرده است. او می‌گوید: «این طبیعی است که فرد به سبک لباس پوشیدن خودش در محل کار توجه خاصی کند. من با ۲۸ سال باید مراقب باشم که بیش از حد جوان به نظر نرسم. من می‌خواهم جدی گرفته شوم. برای رسیدن به این هدف گاهی اوقات بهتر است که بلوز و کت و دامن بپوشم.»

گذاشتن تأثیر مثبت در ۳۰ دقیقه

در بسیاری از شغل‌ها در آلمان قوانین لباس پوشیدن کم‌تر شده‌اند، اما در برخی موارد این قوانین همچنان سرسختانه رعایت می‌شوند، چون پوشیدن لباسی ویژه در این مشاغل ضروری است یا اینکه مناسب‌تر از لباس‌های دیگر است، مانند مانتوی سفید پزشک‌ها و کلاه بلند و سفید آشپزها.

گابریل کیرشل مربی آداب معاشرت است. او به افراد یاد می‌دهد که هنگام نشستن پشت میز غذا چگونه رفتار و همچنین به چه نکاتی هنگام لباس پوشیدن توجه کنند. به نظر او لباس پوشیدن به راحتی می‌تواند برداشت دیگران درباره فرد را تعیین کند: «گفته می‌شود که فرد تأثیری را که در ۳۰ دقیقه اول برخورد خود با کسی بر جای می‌گذارد نمی‌تواند به راحتی تغییر دهد. به این معنی که اگر به نظر من کسی بد لباس پوشیده باشد و به این دلیل احساس کنم که او از عهده وظیفه‌ای که باید انجام دهد بر نخواهد آمد، او تنها ۳۰ دقیقه وقت خواهد داشت که نظر من را درباره خودش تغییر دهد.»

کارمندان بانک با شلوار جین و تی‌شرت

هر کسی اما چنین فرصتی را ندارد. کارمندان بانک‌ها این را به خوبی می‌دانند. دیتر دوچ که خود کارمند بانک است، در این باره می‌گوید: «مهم این است که مشتری چه انتظاری دارد. ما برای تعیین ظاهر خود باید این را در نظر بگیریم. از میزان مراجعه مشتریان می‌توان متوجه شد که آیا ظاهر کارمندان با انتظارات مشتریان مطابقت دارد یا نه.»

بانک‌ها از راه‌های مختلف تلاش می‌کنند بیشتر با سلیقه مشتریان خود آشنا شوند. به طور مثال مؤسسه‌ای بانکی در آلمان برای اینکه جوانان را جذب کند، برای شماری از کارمندان خود تعیین کرده بود که شلوار جین و تی‌شرت بپوشند و نزدیک در ورودی بایستند. اما رهگذران اصلا توجهی به آنها نمی‌کردند و رد می‌شدند.

لباس رسمی و مناسب برای محل کار برای مردان در اروپا مشخص است: کت و شلوار، پیراهن مردانه و کروات لباس رسمی و مناسب برای محل کار برای مردان در اروپا مشخص است: کت و شلوار، پیراهن مردانه و کروات

تأثیر برخورد غیردوستانه

تا به حال اقدامات آزمایشی مشابه دیگری هم وجود داشته و تمام آنها نشان داده که لباس غیررسمی برای کارمندان بانک بیشتر تأثیر منفی روی مشتریان دارد و به نظر آنها این سبک لباس پوشیدن بیشتر عجیب و نامتناسب است. به همین دلیل بانک‌ها در اروپا معمولا قوانین ثابتی برای لباس پوشیدن کارمندان خود دارند.

به نظر گابریل کریشل این شرکت‌ها علاوه بر تعیین قوانین لباس پوشیدن برای کارمندان خود باید به این نکته هم توجه کنند که آنها با مشتریان برخورد مناسبی داشته باشند. او با توجه به تجربیاتی که به عنوان مربی آداب معاشرت کسب کرده، عقیده دارد که برخورد ناخوشایند و غیردوستانه می‌تواند تأثیر بهترین لباس‌ها را هم از بین ببرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 11:8  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

«قدرت خلاقیت و نوآوری» در نمایشگاه سبیت ۲۰۱۱

«قدرت خلاقیت و نوآوری» در نمایشگاه سبیت ۲۰۱۱

 

بیست‌وپنجمین نمایشگاه سبیت، روز ۵ مارس (۱۴ اسفند) به فعالیت خود پایان داد. سبیت ۲۰۱۱ بیش از ۳۰۰ هزار بازدیدکننده از سراسر جهان داشت و بسیاری از نوآوری‌های جهان دیجیتال، برای اولین بار در آن رونمایی شد.

 

هفته اول مارس هر سال، نبض جهان دیجیتال در هانوفر آلمان می‌زند. نمایشگاه سبیت (CeBIT) که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نمایشگاه فناوری اطلاعات و صنعت ارتباطات در جهان است، امسال با حضور بیش از ۴۲۰۰ کمپانی از ۷۰ کشور جهان در روز نخست مارس آغاز به کار کرد و امروز به فعالیت خود پایان خواهد داد.

 

مراسم افتتاحیه سبیت ۲۰۱۱ با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه برگزار شد که کشورش، شریک برگزاری بیست‌وپنجمین دوره این نمایشگاه است.

 

غرفه کمپانی IBM در سبیت ۲۰۱۱غرفه کمپانی IBM در سبیت ۲۰۱۱

 

هر ساله طیف گسترده‌ای از کمپانی‌ها، سازمان‌ها و مراکز معتبر پژوهشی مرتبط با تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تصمیم‌سازان حوزه ICT در سبیت شرکت می‌کنند. اگرچه در حوزه‌های گوناگون مرتبط با IT نمایشگاه‌های مشهور و کم‌نظیری در دیگر نقاط جهان برگزار می‌شود (از جمله نمایشگاه CES در لاس‌وگاس، GSMA در بارسلونا و Computex در تایوان) سبیت را مهم‌ترین رویداد صنعت ارتباطات می‌دانند، چون به نوعی حاصل‌جمع همه‌ی آنهاست و حوزه‌های متنوعی را در بر می‌گیرد: از تامین زیرساخت‌های شبکه‌های ارتباطی، تجارت الکترونیک و امنیت اطلاعات گرفته تا دولت الکترونیک، بهداشت الکترونیک و کمپانی‌های گوناگون تولیدکننده نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتری و کنسول‌های بازی.

 

در بیست‌وپنجمین سال برگزاری سبیت‌، «قدرت خلاقیت و نوآوری» را به عنوان شعار آن برگزیده‌اند. با فراگیرتر شدن اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های آنلاین و افزایش چشمگیر ضریب نفوذ اینترنت در جهان، شاید امسال اولین سالی است که جهان مجازی در کانون توجه قرار گرفته و بخش عمده‌ای از نمایشگاه را به خود اختصاص داده است.

 

سبیت علاوه بر آن‌که تلاش می‌کند زنجیری برای پیوند حلقه‌هایی از جهان علم، تجارت، فناوری، سیاست و رسانه باشد، فضایی ‌کم‌نظیر برای گفت‌وگو میان متخصصان حوزه‌های گوناگون فراهم می‌کند. این نمایشگاه از امسال در چهار بخش تحقیقاتی (Lab)، حرفه‌ای (Pro)، زندگی (Life) و دولتی (Gov) برگزار می‌شود. امسال بیش از ۳۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

 

سایه سنگین تبلت‌ها بر عرضه و تقاضا

 

شاید وقتی اوایل سال ۲۰۱۰ کمپانی اپل محصول جادویی‌اش آی‌پد را روانه بازار کرد، حتی خوش‌بین‌ترین تحلیل‌گران و متخصصان فناوری اطلاعات هم نمی‌توانستند نفوذ پرشتاب و بی‌نظیر آن را پیش‌بینی کنند، اما حالا با گذشت یک ‌ سال، آن‌چه بیش از هرچیز در نمایشگاه سبیت توجه را جلب می‌کند، تلاش کمپانی‌های گوناگون برای تولید تبلت‌ها و ورود به بازاری است که اپل پایه‌گذارش بوده است.

 

بسیاری از کمپانی‌ها در صدد ورود به بازار تبلت‌ها هستندبسیاری از کمپانی‌ها در صدد ورود به بازار تبلت‌ها هستند

 

تبلت‌های متنوعی که با سیستم‌های عامل اندروید (تولید گوگل) و ویندوز ۷ کار می‌کنند، وارد بازاری شده‌اند که آی‌پد، تبلت کمپانی اپل، ۹۰ درصد آن را در اختیار دارد و با اختلافی فاحش پیش‌تاز آن است. اما نکته قابل توجه، تلاش کمپانی‌ها برای ارائه تبلت‌های ارزان است. برخی از کمپانی‌های چینی تبلت‌هایی را در نمایشگاه عرضه کرده‌اند که قیمتی کم‌تر از ۱۰۰ دلار دارند. به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۱ سال فراگیری تبلت‌ها خواهد بود. اپل تا پیش از رونمایی رسمی از آی‌پد ۲ که روز دوم مارس انجام شد، بیش از ۱۵ میلیون آی‌پد در سراسر جهان فروخته است.

 

گوشی‌های هوشمند، آینده‌ی جهان مجازی

 

شاید گذشتن از مرز ۲ میلیارد کاربر اینترنت در جهان با این سرعت، به سختی قابل پیش‌بینی بود، اما با این حال بسیاری از کمپانی‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات، با توجه به ضریب بالاتر نفوذ تلفن همراه، تلاش می‌کنند تا با ارائه سرویس‌های متنوع‌تر، به گسترش امکانات ارتباطی روی تلفن‌های همراه و فراگیرتر شدن گوشی‌های هوشمند کمک کنند، که به اعتقاد آنها وب در سیر تکاملی خود به سوی گرایش بیشتر به آنها پیش می‌رود.

 

بسیاری از سرویس‌های ارائه شده در سبیت ۲۰۱۱ اسمارت‌فون‌محورند. سیستم‌های صوتی و تصویری گوناگون که با گوشی هوشمند شما فعال می‌شوند، ماشین‌هایی که گوشی‌های هوشمند نقشی محوری در کنترل آن دارند و اپلیکیشن‌‌های گوناگونی که فقط برای ارائه سرویس به گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند.

 

گوشی‌های هوشمند آینده وب را دگرگون خواهد کردگوشی‌های هوشمند آینده وب را دگرگون خواهد کرد

 

بدیهی است که اسمارت‌فون (Smartphone) نقشی کلیدی در آینده‌ی وب دارد، اما این مستلزم توسعه سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری (Cloud Computing) است که بسیاری از کمپانی‌های فعال در توسعه آن در سبیت حضور داشتند.

 

ذخیره‌سازی ابری؛ پیش به سوی سیاره‌ای هوشمند

 

سیستم‌های ابری (Cloud Computing) از موضوعات داغ سبیت ۲۰۱۱ بود. سیستمی که همه بخش‌های مرتبط با صنعت ICT را دگرگون کرده و کارشناسان می‌گویند آینده‌ی وب و گسترش اینترنت در سراسر دنیا، در گرو گسترش و فراگیری آن است. تکنولوژی ابرهای هوشمند، انقلاب دیگری را در دل انقلاب انفورماتیک رقم خواهد زد و زمینه‌ساز وب 3.0 خواهد بود.

 

تکنولوژی ابری با شبکه‌محور ساختن همه منابع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، زیرساختی بی‌نظیر برای ارائه اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مجازی فراهم می‌کند و ظرفیت سرویس‌دهی شبکه‌ها را تا حدی پیش‌بینی‌ناپذیر افزایش می‌دهد و همه این‌ها از طریق سرورهای مجازی موجود در اینترنت فراهم می‌شود.

 

علاوه بر حضور کمپانی‌های پیش‌تاز در این زمینه، بسیاری از مقامات سیاسی اروپا از جمله آنگلا مرکل نیز بر ضرورت بهره‌گیری بیشتر از تکنولوژی ابری در قاره سبز تاکید کردند.

 

تحقیقات روباتیک و روبات‌های اینتراکتیو

 

سبیت ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که متخصصان هوش مصنوعی و پژوهشگران روباتیک تلاش‌های گسترده‌ای را برای دگرگون کردن زندگی روزمره و افزایش کاربری روبات‌ها آغاز کرده‌اند. با افزایش نفوذ فناوری اطلاعات در زندگی انسان‌ها، در آینده‌ی نزدیک نیاز به استفاده از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که قابلیت ارتباط با یکدیگر و نیز انسان‌ها را دارند، محسوس‌تر خواهد شد.

 

تلاش برای افزایش نفوذ روبات‌ها در زندگی روزمره کاربرانتلاش برای افزایش نفوذ روبات‌ها در زندگی روزمره کاربران

 

از جمله محصولات روباتیک جالبی که در سبیت ارائه شد، روباتی است با سنسورهای حرکتی که می‌تواند با ترکیب مشروب‌های الکلی با اسانس‌ها و مواد گوناگون، طبق دستورالعمل‌های مشخص و با مشارکت کاربر، کوکتل‌ بسازد، یا روباتی ۹۰ هزار دلاری که می‌تواند آثار کلاسیک ادبی را برایتان بخواند و ویکی‌روباتی که می‌تواند درباره موضوعی مشخص در اینترنت جستجو کند و نتایج را دسته‌بندی کند و با ذکر منابع، آنها را برایتان بخواند.

 

پیش‌روی ماهواره و اینترنت در دنیای خودروها

 

مرکز تحقیقات کمپانی BMW سیستم‌های هوشمند جدیدی را برای اولین بار در سبیت به نمایشگاه گذاشت که کاملا راننده و سرنشین‌های خودرو را کنترل می‌کنند و در مواقع نیاز، به کمک آنها می‌شتابند. این سیستم با بهره‌گیری تلفیقی از اینترنت، ماهواره و سنسورهای نصب‌شده در ماشین، می‌تواند سرویس‌های متنوع و بی‌نظیری ارائه دهد.

 

Connected DriveConnected Drive

 

این سیستم با کنترل دائم بدن راننده و بدنه ماشین، اگر راننده خودرو در حین رانندگی مثلا دچار سکته قلبی شود، می‌تواند کنترل کامل ماشین را در دست بگیرد، به ماشین‌های اطراف هشدار دهد و با دقت بالا ماشین را در نقطه‌ای امن در کنار جاده پارک کند.

 

یک مرکز تماس با چندین اپراتور مسئولیت ارائه سرویس را بر عهده دارند. مالک این ماشین می‌تواند با استفاده از میکروفون‌های موجود در ماشین، اطلاعات مورد نیاز خود (مثلا نزدیک‌ترین پمپ‌بنزین یا رستوران) را درخواست کند و چند ثانیه بعد روی ال‌سی‌دی آنها را به همراه جزئیات دسترسی دریافت کند.

 

این سیستم در صورت بروز تصادف می‌تواند میزان خسارت را برآورد کند و با ارزیابی دقیق، تیم مشخصی را برای کمک به محل حادثه ارسال کند.

 

کنفرانس‌های جهانی

 

در طول برگزاری سبیت ۲۰۱۱، بیش از ۱۰۰۰ کنفرانس، سخنرانی و پنل‌های گوناگون بحث و آموزش برگزار شده است. امسال بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران ارشد کمپانی‌های برجسته دنیا و بسیاری از تصمیم‌سازان صنعت ICT در این نمایشگاه حضور یافتند و ۳۰ نفر از آنها، از سخنرانان بخش کنفرانس‌های جهانی بودند.

 

مولی عدن، از مدیران ارشد کمپانی اینتل، در حال سخنرانیمولی عدن، از مدیران ارشد کمپانی اینتل، در حال سخنرانی

 

این چهارمین سالی است که کنفرانس‌ها و پنل‌های متعدد به صورت هدفمند در سبیت برگزار می‌شود. در این برنامه‌های جانبی، علاوه بر دست‌آوردهای نو و نوآوری‌ها، درباره آینده جهان دیجیتال و چشم‌انداز جهان مجازی بحث‌های تحول‌سازی صورت می‌گیرد و حضور مدیران ارشد کمپانی‌ها نیز فرصتی استثنایی برای متخصصان و نمایندگان رسانه‌ها برای برقراری ارتباط با آنها فراهم می‌‌کند.

 

سبیت ۲۰۱۲ سال آینده در هفته دوم مارس برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 10:29  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ايرج افشار، محقق و ايران‌شناس درگذشت


ايرج افشار
ايرج افشار
ايرج افشار محقق، ايران‌شناس و کتاب‌شناس برجسته ايرانی امروز در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، ايرج افشار که به علت بيماری از شامگاه ۱۲ اسفندماه در بخش مراقبت‌های ويژه‌ بيمارستان جم تهران بستری شده بود در سن ۸۵ سالگی از دنيا رفت. 

ايرج افشار در تاريخ ۱۶ مهر ۱۳۰۴ در تهران متولد شد. او فرزند دکتر محمود افشار بنيادگذار موقوفات دکتر محمود افشار يزدی و يکی از استادان مدرسهٔ دارالفنون بود.

اسکندرنامه، پرونده صالح، گاه‌شماری در ايران قديم، رياض‌الفردوس و جستارها درباره نسخه خطی از جمله کتاب‌های مطرح او بودند. افشار در طول زندگی خود نزديک به ۳۰۰ عنوان کتاب در زمينه‌های تصحيح، تأليف و ترجمه منتشر کرده است.

وی دوران دبستان را در مدرسه زرتشتيان طی کرد، در مدرسه شاهپور تجريش و در دبيرستان فيروز بهرام تحصيلات متوسطه را پی‌گرفت و با پايان يافتن آن در سال ۱۳۲۴ وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. ايرج افشار در سال ۱۳۲۸ تحصيلات خود را با گرايش قضايی به پايان برد و رساله‌ اقليت‌ها در ايران پايان‌نامه او بود.

پس از دانشکده حقوق به عنوان دبير در دبيرستان‌های تهران به تدريس پرداخت و از آغاز دهه ۳۰ خورشيدی به کتاب‌داری در کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشغول شد. انتشار مجله فرهنگ ايران زمين در سال ۱۳۳۱ به ابتکار وی صورت گرفت و از سال ۱۳۳۳ تا سال ۱۳۳۵ سردبير مجله معروف سخن به صاحب امتيازی دکتر پرويز ناتل خانلری بود.

او همچنين مديريت و سردبيری مجله راهنمای کتاب با صاحب امتيازی دکتر احسان يارشاطر را از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۵۷ به‌عهده داشت.

افشار در اواخر دهه ۳۰ در دانشسرای عالی وابسته به دانشگاه تهران تدريس کرد و در دهه ۴۰ مسئوليت‌هايی چون رياست کتابخانه ملی ايران، رياست مرکز تحقيقات ايران‌شناسی دانشگاه تهران و رياست کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران را بر عهده داشت که برخی از اين مسئوليت‌ها تا پس از انقلاب ايران نيز ادامه داشت.

وی همچنين تا سال ۱۳۵۷ دانشيار و سپس استاد رشته تاريخ در دانشکده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه تهران بود. او مدتی نيز در دانشگاه برن (سوئيس) تدريس کرد و در سال ۱۳۷۴ فهرست‌نگاری نسخه‌های خطی فارسی در کتابخانه ملی اتريش در وين را به‌عهده گرفت و به انجام رساند.

تحقيقات ايرج افشار در باره ايران‌شناسی و کتاب‌شناسی در نشريات معتبر ايرانی و خارجی منتشر شده‌اند. وی افزون بر اين فعاليت‌های فرهنگی عضو انجمن ايران‌شناسی، عضو انجمن کتاب‌داران ايران و عضو هيأت اجرايی انجمن تاريخ نيز بود و با يونسکو نيز همکاری داشت. 

بابک، بهرام، کوشيار و آرش افشار، فرزندان ايرج افشار، کتاب فهرست موضوعی ، از چاپ‌کرده‌ها و نوشته‌های ايرج افشار را در سال ۱۳۸۲ در لس‌آنجلس آمريکا منتشر کرده‌اند.

فرزندان ايرج افشار در اين کتاب فهرست کاملی از تصحيح‌ها، تأليف‌ها، رساله‌ها و مقاله‌های نوشته‌شده توسط پدر در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۸۱ را جمع‌آوری کرده‌اند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 11:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

چند دانشگاه در ایران وجود دارد/ کدام دانشگاه بیشترین شعبه را دارد

 مهر نوشت:

جدول آماری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور اعم از دولتی و غیردولتی منتشر شد که در این جدول تعداد دانشگاههای وابسته به وزارت علوم، آموزش و پرورش، بهداشت، سایر دستگاهها، پیام نور، علمی کاربردی، غیردولتی غیرانتفاعی و آزاد به تفکیک آمده است.

 تعداد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دایر در کشور بالغ بر 2 هزار 276 مرکز است که از این میان 119 دانشگاه و مرکز دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 44 دانشگاه و دانشکده مستقل وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

آمار تعداد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دایر در کشور نشان می دهد که دانشگاه جامع علمی کاربردی بیشترین تعداد واحد دانشگاهی در سراسر کشور را دارد و پس از آن به ترتیب دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین تعداد واحد دانشگاهی در کشور را دارند. این سه دانشگاه همچنین بیشترین سهم را در برخورداری حتی شهرستانهای کوچک یا دورافتاده کشور از آموزش عالی را دارند.

تعداد مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش، موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاههای اجرایی، واحدهای دانشگاه پیام نور، واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی، موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در جدول زیر می آید.

 جدول تعداد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دایر صرفا تعداد این دانشگاهها و موسسات را تا مرداد ماه 89 نشان می دهد و از آن پس ممکن است به تعداد آنها افزوده نیز شده باشد.

جدول تعداد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دایر
دانشگاهها و موسسات آموزشی وابسته به وزارت علوممراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورشموسسات آموزش عالی وابسته به سایر دستگاههای اجرایی  واحدهای دانشگاه پیام نورواحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردیموسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعیواحدهای دانشگاه آزاد اسلامیدانشگاهها و دانشکده های مستقل علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشتجمع
11927428550581295385442276

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:7  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

انسان 300 سال دیگر منقرض می‌شود


منتظر ششمین انقراض زمین باشید!
منتظر ششمین انقراض زمین باشید!
مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد انسانها و تمامی گونه های زیستی زمین دوران انقراض عمومی را آغاز کرده اند که تا 300 سال دیگر می تواند به نقطه اوج خود برسد.

انقراض عمومی شامل پدیده هایی است که بیش از 75 درصد از گونه های زیستی ساکن بر روی زمین را در طی دوره کوتاه مدت زمین شناسی، از چند صد هزار سال تا چند میلیون سال، ناپدید کرده و به نابودی می کشاند.

این پدیده طی 450 میلیون سالی که از حیات چند سلولی بر روی زمین می گذرد، تنها پنج بار رخ داده است و آخرین آن به 65 میلیون سال پیش باز می گردد، زمانی که دایناسورها از روی زمین ناپدید شدند.

بر اساس روند کنونی انقراض که بر اساس این مطالعه جدید کشف شده، زمین طی 300 تا 2000 سال آینده وارد ششمین انقراض عمومی خود خواهد شد.

به گفته "الیزبت فره" از دانشگاه کالیفرنیا برکلی این خبر تلخ و شیرین است زیرا ما را آگاه می کند که در حال مواجه شدن با چنین فاجعه ای هستیم اما هنوز فرصت کافی برای جلوگیری کردن از آن را نیز داریم.

با این همه دیگر محققان چندان به این که انسان قدمی در مسیر متوقف کردن این فاجعه در حال وقوع برخواهد داشت خوش بین نیستند و معتقند سیاستهای حاکم با موفقیت در مسیر خلاف جهت نجات گونه های زیستی و سیاره زمین در حال اجرا هستند.

ششمین انقراض

به گفته "آنتونی بارنوسکی" کتابدار موزه دیرینه شناسی دانشگاه کالیفرنیا برکلی و یکی از محققان حاضر در این پروژه مطالعاتی، گونه های زیستی همواره منقرض شده اند اما در امتداد این انقراض گونه های جدید نیز تکامل یافته اند و این به آن معنی است که تنوع گونه های زیستی همواره پدیده ای ثابت بوده است.

انقراض عمومی زمانی رخ می دهد که این تعادل از بین برود و در این حالت ناگهان روند انقراض از روند تکامل گونه های جدید سبقت گرفته و تمامی قوانین کهنسال بقای گونه های زیستی زیر پا گذاشته خواهد شد.

بارنوسکی می گوید: همه می دانند که ما در حال حاضر گونه های زیستی متعددی را برای همیشه از دست داده ایم، سوال اینجاست که آیا چنین سرعت انقراضی که امروز و طی این دوره زمانی کوتاه می بینیم طبیعی است یا غیر طبیعی؟ پاسخ دادن به این سوال نیازمند متمرکز شدن بر روی دو نوع از اطلاعات است، اطلاعات به ثبت رسیده فسیلی و اطلاعاتی که زیست شناسان محافظ محیط زیست در عصر مدرن جمع آوری کرده و می کنند.

با این همه این اطلاعات همواره با هم ناهمخوانی دارند. محققان برای یافتن این پاسخ به ترکیب کردن این منابع اطلاعاتی پرداخته و حفره های میان این دو منبع را با رویکردی محافظه کارانه و با هدف تخمین زدن مسیر آینده و سرنوشت گونه های زیستی، پر کرده و دریافتند سرعت کلی روند انقراض عمومی چیزی میان سه تا 80 برابر سرعت تکامل گونه های جدید است.

این سرعت انقراض در صورتی که تلاشی برای متوقف کردن آن صورت نگیرد، مدت زمانی در حدود سه تا 22 قرن را برای زندگی کردن، پیش از رسیدن به نقطه اوج انقراض در اختیار انسانها قرار خواهد داد.

با این همه خبر خوبی هم وجود دارد: نابودی کلی گونه های زیستی چندان ویرانگر و مخرب نبوده است زیرا محققان دریافته اند طی دوره مورد بررسی آنها تنها یک تا دو درصد از کل گونه های زیستی منقرض شده اند.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، محققان اصلی ترین عوامل از بین رفتن تنوع گونه های زیستی را تغییرات آب و هوا، از بین رفتن زیستگاه، آلودگی و شکار غیر مجاز و بیش از حد عنوان کرده اند و انسان را خالق اصلی این عوامل می دانند.

از سویی دیگر قطع وابستگی به سوختهای فسیلی، متعادل سازی شرایط آب و هوا و تلاش برای حفظ زیستگاه های طبیعی از راه حلهای پیشنهاد شده و الزامی برای کنترل این روند انقراض است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:32  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پیشرفت محققان در تشخیص سریع تر سرطان رودهسلول سرطانی

تشخیص سریع تر بدخیمی های روده به افزایش موفقیت درمان کمک می کند

محققان می گویند به یافته های جدیدی دست پیدا کرده اند که می تواند به ایجاد روش های تشخیصی بهتر برای شناسایی زودهنگام سرطان روده و افزایش طول عمر بیماران کمک کند.

به گفته محققان دانشگاه کمبریج، آزمایش دو ژن مهم می تواند به افتراق زودهنگام تومورهای بدخیم در روده از پولیپ های خوشخیم موثر باشد و به آغاز به موقع درمان کمک کند.

به گفته آنها همه پولیپ های روده به غدد بدخیم تبدیل نمی شوند ولی همه غدد سرطانی در روده از پولیپ ها منشا می گیرند.

محققان دانشگاه کمبریج گزارش تحقیق بر 261 مورد از ابتلا به پولیپ خوشخیم و سرطان روده را در نشریه بین المللی مطالعات دستگاه گوارش و کبد منتشر کرده اند.

بر اساس این گزارش، مطالعات این محققان بر الگوی متیلاسیون ماده وراثتی سلول های روده تمرکز داشته است. این روند در تمایز سلولی اهمیت زیادی دارد.

در سلول های سالم، ترکیبی به نام گروه متیل مانع از تولید پروتئین به وسیله بعضی از ژن های خاص می شود. اختلال در این روند می تواند به بروز سرطان منجر شود.

به گفته دکتر اشرف ابراهیم، سرپرست محققان دانشگاه کمبریج، مطالعه بر تغییرات مولکولی می تواند تشخیص سرطان روده را در آینده تسهیل کند.

دکتر ابراهیم گفت: "بیشتر موارد سرطان روده از پولیپ های خوشخیم بوجود می آید که به غده سرطانی تبدیل می شوند. این مطالعه کمک می کند درک ما از تغییرات مولکولی که منجر به این تغییرات می شود، بیشتر شود."

به گفته او شناسایی این تغییرات مولکولی می تواند به ایجاد روش های تشخیصی سریع تر و بهتر کمک کند.

دکتر لزلی واکر، مدیر اطلاع رسانی بنیاد تحقیقات سرطان در بریتانیا می گوید شناسایی زودهنگام سرطان روده امکان درمان آن را افزایش می دهد.

به گفته دکتر واکر، محققان پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان سرطان داشته اند ولی همچنان باید مطالعات بیشتری انجام دهند تا به دستاوردهای بهتری برسند.

به گفته او چنین تحقیقاتی برای افزایش طول عمر بیماران حیاتی است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:15  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

10 شهر خطرناک برای جیب گردشگران

خبرآنلاین نوشت:

جیب‌برها همه‌جا هستند و افرادی را که بیش از همه دوست دارند،‌ گردشگرانند. گردشگرانی که ‌محو تماشای بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی که تمام حواس خود را متوجه فهمیدن و شناختن مناظر اطراف خود کرده و کاملاً‌ از اموال و لوازم همراه خود غافلند. آنچه که در ادامه آمده استگزارش میراث آریا از 10 شهر برتر دنیا در امر جیب‌بری است که به گفته‌ای خطرناکترین مکان برای کیف پول‌ها و کیف دستی‌های مسافران و گردشگران به شمار می‌روند.

1-لاس رامبلاس، بارسلون، اسپانیا:

جیب بری در لاس رامبلاس می‌تواند به همان اندازه راحت و جذاب باشد که ورزش زیبا، مفره و مشهوری همچون فوتبال.‌ از اینرو رفتارهای گردشگران در این پیاده‌روی شلوغ شهر بارسلون را می‌توان با حرکات بازیکنان در زمین فوتبال مقایسه کرد. بنابراین اگر گردشگران در آفساید ماندن یا بیرون از زمین مسابقه قرار گرفتن را ترجیح می‌دهند،‌ باید کاملاً‌ مراقب بوده و هر لحظه لوازم همراه خود را چک کنند.

2-رم، ایتالیا:

رم،‌ شهری با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد،‌ که بناهای چندهزار ساله آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور خویش می‌کند. بنابراین، بیراه نیست اگر این شهر را دومین منطقه مورد علاقه جیب‌برها بنامیم. اماکنی همچون چشمه‌ تروی (Trevi) یا معبد پانتنون، بهترین مناطق برای دزدیدن دوربین‌ها و خالی کردن جیب‌های گردشگران سر به هوا است.

3-پل چارلز، پراگ، چک:

پل چارلز که آنرا تصویری از پراگ امروز می‌نامند محل عبور و مرور خیل گردشگرانی است که روزانه از سراسر جهان به این شهر می‌آیند. از اینرو پیش از آنکه خود را برای عکس گرفتن از قلعه باستانی پراگ آماده کنید،‌ از وجود دوربین سرجای خود مطمئن شوید.

4-مادرید، اسپانیا:

هرج و مرج،‌ اتومبیل‌ها و هیاهوی هزاران نفر در خیابانها،‌ تصاویر مادرید امروز یا مادرید مدرن را نشان می‌دهند. در طول مدت زمانی که گردشگران در خیابانهای تنگ و باریک این شهر قدم می‌زنند، هر لحظه باید مراقب ماشین‌ها باشند تا با آن برخورد نکنند. اغلب جیب‌بری‌ها در چنین موقعیت‌هایی رخ می‌دهند‌، همین امر باعث شده است تا مردم بیشتر مراقب خود و کیف‌هایشان در هنگام عبور اتومبیل‌ها باشند.

5-پاریس، فرانسه:

پاریس، یکی دیگر از شهرهای مشهور جهان به شمار می‌رود،‌ که همه ساله میزبان گردشگران بسیاری است، بااین حال برج ایفل و تابلو‌ی مونالیزا تنها گردشگران را به سوی خود جذب نمی‌کنند،‌ بلکه جیب‌برها نیز، حضوری فعال در این اماکن دارند. بنابراین هنگامی که در خیابان‌ها مخصوصاً ایستگاه‌های مترو شهر پاریس قدم می‌زنید، شدیداً مراقب اموال و وسایل همراه خود باشید.

6-فلورانس، ایتالیا:

بدیهی است، هنگامی که گردشگران مجموعه‌های میکل‌آنژ شهر فلورانس را تماشا می‌کنند هیچ توجهی به دارایی‌ها و لوازم همراه خود نخواهند داشت. سرقت شاید راحت‌ترین کاری باشد که در این مواقع صورت می‌گیرد و این به معنای لزوم دقت و تمرکز بیشتر گردشگران از وسایل خود در این شهر تاریخی زیبا است.

7-بونیس آیرس،‌ آرژانتین:

در این شهر، هیچگاه برای به سرقت رفتن کیف پول خود،‌ فریاد نزنید، زیرا پاسخی نخواهید شنید. علاوه بر آن هیچگاه اشتباه دوست شدن با محلی‌ها چه خردسال و چه بزرگ سال را مرتکب نشوید،‌ زیرا این دوستان دوست داشتنی به چیزی جز به کیف‌ پولهای شما علاقه ندارند.

8-آمستردام، هلند:

معمولاً گردشگری در حصار سرگرمی‌ها و مناظر دیدنی فوق‌العاده شهر آمستردام، به آسانی موجب آن می‌شود که گردشگران محل و جای خود را فراموش کنند. از اینرو گردشگران بیش از هر شهر دیگری نیازمند دقت و مراقبت از وسایل خود و جدا شدن از زیبایی‌های فریبنده این شهر هستند. جیب‌برها، اغلب ازاین گونه گردشگران نهایت استفاده را می‌برند.

9-آتن، یونان:

شهرهای معروف جهان،‌ علاوه بر گردشگران و علاقمندان به مناطق تاریخی، سهم عمده‌ای نیز در جذب جیب‌برها، هدایتشان به سوی وسایل مسافران و بازدیدکنندگان دارند. آتن و بنای آکروپلیس آن نیز، شاید مناسب‌ترین مکان برای سارقان و کیف قاپ‌هایی باشد که مترصد حضور مسافران و گردشگران از همه جا بی‌خبر هستند. مراقبت از اموال،‌ مهمترین هشدار ناملموس برای گردشگران این شهر است.

10-هانوی، ویتنام:

شهر هانوی و محله قدیمی پرجاذبه آن همه ساله میزبان عبور و مرور گردشگرانی است که از سراسر جهان برای تماشای آن به این کشور آسیایی می‌آیند.
محله قدیمی این شهر برخلاف قدیمی بودن، جیب‌برها و سارقان پیشرفته‌ای دارد. چه بسیار گردشگرانی که با کوله‌پشی‌های سنگین وارد این محله شده و سبک از آن خارج شدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:44  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

انسانهای آینده چه شکلی خواهند بود


آینده تکامل در دستان تکنولوژی
آینده تکامل در دستان تکنولوژی
نسل انسان همچنان در حال تکامل است و فناوری های جدید نتوانسته این روند طبیعی را در میان انسانها متوقف کند اما به نظر می آید انسانها آینده بیشتر به سمت قدِ کوتاه و وزن بالا گرایش پیدا کنند تا قد بلند و استخوانبندی کشیده.

از زمان ارائه نظریه تکامل تا کنون دانشمندان در تلاش بوده اند روند این پدیده را بر روی انسان درک کنند و دریابند که آیا انسان در بخشی از این روند از تکامل بازمانده است یا نه؟ دانشمندان معتقدند انسانها با انطباق دادن خود با تغییرات شدید زیست محیطی با استفاده از قوه ابتکار و هوشمندی خود را در روند تکامل متوقف کرده اند.

به گفته "استفان جی گولد" یکی از بزرگترین بیولوژیستهای تکاملی طی دوره ای چهار یا پنج هزار ساله هیچ تغییر بیولوژیکی در انسانها رخ نداده و هرآنچه که به نام فرهنگ و تمدن می شناسیم با بدن و مغزی یکسان و مشابه امروز ساخته شده اند.

با این حال اکنون آشکار شده است که وی به همراه بسیاری دیگر از بیولوژیستها در اشتباه بوده اند. توانایی در ترسیم نقشه ژنتیکی انسان توانست درک بشر را از روند تکامل انسان متحول سازد. دانشمندان با مقایسه DNA هزاران انسان در سرتاسر جهان دریافتند که چه تنوع ژنتیکی میان انسانها وجود دارد و این به آن معنی است که دانشمندان می توانند روند متفاوت تکاملی را میان انسانهای مختلف مشاهده کنند.

پردیس ثابتی متخصص ایرانی ژنتیک در دانشگاه هاروارد می گوید: ما نشانه های به ثبت رسیده گذشتگانمان هستیم و از این رو می توانیم با نگریستن به DNA انسانهای امروزی روند تکاملی آنها را تا زمان کنونی مورد بررسی قرار دهیم.

این بسیار هیجان انگیز است. ما جمع آوری قطعات اطلاعات را برای دست پیدا کردن به چنین تصویر یکپارچه و واضحی از انسان آغاز کرده ایم. ثابتی در مطالعات اخیرش موفق به کشف 250 منطقه از ژنوم انسان شده است که طی 10 هزار سال گذشته با استفاده از انتخاب طبیعی به تغییرات خود ادامه داده اند.

برخی از آنها از قبیل رنگ پوست آشکار هستند اما برای مثال متابولیسم ما به گونه ای تغییر پیدا کرده است که امروز انسان می تواند مواد غذایی را هضم کند که در گذشته نمی توانسته است، همچنین تغییراتی در تنظیمات حرارتی بدن انسان به وجود آمده است به صورتی که تمدنهایی در ارتفاعات شکل گرفته است بدن آنها به گونه ای انطباق یافته تا بتوانند در شرایط کمبود اکسیژن به زندگی خود ادامه دهند.

با این همه برخی تغییرات از قبیل کاهش میزان مرگ و میر نوزادان نسبت به چند صد سال پیش می تواند به این معنی باشد که در صورتی که انتخاب طبیعی متوقف نشده باشد، سرعت آن کاهش پیدا کرده است. 

همچنین تحقیقات محققان دانشگاه ییل بر روی روند تکاملی انسان نشان می دهد روند تکامل در انسانها متوقف نشده، بلکه مسیری متفاوت و شگفت انگیز را در پیش رو گرفته است: انتخاب طبیعی انسانها را به سویی پیش می برد که قد آنها کوتاهتر شده و وزن آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

با این همه این روند برای ابد ادامه نخواهد داشت بلکه به صورت دوره ای در میان نسلها رخ داده و دوباره از روند تکاملی خارج خواهد شد. از این رو این گونه به نظر می رسد که سیر تکامل در میان انسانها پایانی نخواهد داشت اما مشخص نیست ادامه پیدا کردن این روند انسان را به کجا خواهد کشاند.

از سویی دیگر انسانها در تلاشند این روند را تحت کنترل خود درآورند و این تلاش آینده تکامل را ناشناخته تر می کند. برای مثال موسسه باروری در لس آنجلس آمریکا در تلاش است جنین ها را به گونه ای تحت نظر داشته باشد تا بتواند از عدم حضور بیماری های ژنتیکی در آن اطمینان حاصل کند

. این موسسه به پدر و مادر امکان می دهد جنسیت، رنگ مو و رنگ چشم فرزند خود را انتخاب کنند.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، دانشمندان باور دارند مهندسی ژنتیک در آینده انسانها نقشی بسیار مهم به عهده خواهد داشت و اینگونه به نظر می رسد که فرهنگ و فناوری هایی از قبیل مهندسی ژنتیک می تواند جهان را بیشتر از روندی مانند انتخاب طبیعی دستخوش تغییرات کند، در واقع این فناوری ها هستند که روند تکامل انسان را پیش می برند.

به بیانی دیگر طبیعت در هدایت روند تکامل آینده انسان هیچ نقشی نخواهد داشت و این انسان است که کنترل این فرایند را به عهده خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:42  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

شبیه ترین روبات به انسان


این روبات خارق العاده Geominoid DK نام داشته و سومین نمونه از سری روباتهای Geominoid به شمار می رود.
محققان ژاپنی با رونمایی آخرین دستاورد روباتیک خود، روباتی انسان نما که به شکل یک استادیار دانمارکی ساخته شده و حالات صورتش به اندازه ای عجیب، طبیعی است مرز میان انسان و روبات را از بین بردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این روبات خارق العاده Geominoid DK نام داشته و سومین نمونه از سری روباتهای Geominoid به شمار می رود.

محققان دانشگاه اوساکا این روبات را به شکلی طراحی کرده اند که دقیقا به استادیاری در دانشگاه آلبورگ دانمارک شباهت داشته باشد. این اولین روبات از این سری است که به فردی ژاپنی شباهت ندارد.

اولین روبات Geominoid مشابه مهندس ارشد پروژه و دومین آن بر اساس چهره یک مدل ژاپنی ساخته شده بود. هر سه مدل کنترل از راه دور بوده و هدایت آن به عهده یک رایانه مجهز به فناوری موشن کپچراست که این فناوری به روبات قدرت شبیه سازی بسیار واقعی از حالتهای صورت و حرکات سر انسان را خواهد داد.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، قرار است از این روبات برای مطالعه بیشتر بر روی تعاملات انسانها و روباتها استفاده شود. میزان طبیعی بودن حالات چهره این روبات به اندازه ای قوی و واقعی است که گاه Geominoid DK ترسناک به نظر می آید.


+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:41  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مهاجرت قطب شمال به روسیه


سرعت نشانگر قطب‌نماها وارونه می‌شود
سرعت نشانگر قطب‌نماها وارونه می‌شود
مهاجرت قطب شمال زمین به سمت روسیه برای صنعت هوانوردی، مسیریابی های دیجیتالی و مهاجرت جانداران مهاجر دردسرهایی را به وجود آورده است.

قطب شمال میدان زمین در بالاترین سرعتی که تا به حال در تاریخ حیات بشر به ثبت رسیده، در حال حرکت به سوی روسیه است، پدیده ای که می تواند موارد زیادی را از ایمنی سیستمهای حمل و نقل مدرن گرفته تا مسیرهای معمول و قدیمی مهاجرت پرندگان تحت تاثیر خود قرار دهد.

دانشمندان می گویند قطب شمال میدان مغناطیسی زمین که برای دو قرن در محدوده کانادا قرار داشت، هم اکنون تغییر موقعیت داده و با سرعت 64 کیلومتر در سال رو به سوی روسیه گذاشته است. 

سرعت این حرکت طی دهه گذشته به اندازه یک سوم افزایش پیدا کرده و این احتمال وجود دارد که با این روند سرعت نشانگر قطب نماها به زودی وارونه شده و به جای شمال جنوب را نشان دهند، پدیده ای که هر یک میلیون بار یک بار رخ می دهد.

در حال حاضر این پدیده مشکلاتی را در زمینه هوانوردی به وجود آورده است. فرودگاه بین المللی تامپا در فلوریدا برای یک ماه در حال تغییر نام دادن سه باند پروازش بود، زیرا در اکثر فرودگاه های آمریکا رایج است باندهای پرواز بر اساس زاویه و جهتی که دارند با استفاده از ارقام نامگذاری می شوند. 

روند حرکت کنونی قطب شمال زمین از جزیره "السمر" در کانادا به سوی روسیه هر پنج سال یکبار یک درجه زاویه نشانگر قطب نماها را تغییر می دهد و فرودگاه های آمریکا نیز بر همین اساس هر پنج سال یکبار ناگزیرند نام باندهای خود را تغییر دهند.

محققان معتقدند حرکتهای قطب شمال زمین بر اساس تغییراتی ایجاد می شود که در هسته مذاب زمین که مملو از آهن است، رخ می دهد.

اطلاعاتی که تا کنون از حرکات قطب زمین به ثبت رسیده نشان می دهد موقعیت قطبها برای چندین دهه ثابت بوده است اما از سال 1904 میلادی قطب شمالی حرکت خود را به سوی شمال شرق با سرعتی برابر 14 کیلومتر بر ساعت آغاز کرده است که این سرعت از سال 1989 افزایش قابل توجهی از خود نشان داده است.

این تغییرات بر روی زندگی تمامی جاندارانی که در طول زندگی خود مهاجرت می کنند، تاثیرگذار خواهد بود، پرنده ها، لاکپشتهای دریایی و والها در آینده و با توجه به این تغییرات به تنظیم دوباره قدرت مکان یابی خود نیازمند خواهند شد. 

بر اساس گزارش ایندیپندنت، با این همه و با وجود دردسرهایی که آمریکایی ها برای تغییر دادن نام باندهای پرواز خود متحمل شدند، این پدیده یک بخش مثبت نیز دارد، آمریکایی ها از این پس می توانند شاهد تعداد بیشتری از شفقهای شمالی باشند!

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:8  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند


یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند
یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند
در بریتانیا کتابی با صفحات سفید و با عنوان «یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند» انتشار یافت و در مدت کوتاهی به رقیب هری پا‌تر تبدیل شد.

  یک استاد دانشگاه به نام شریدان سیموو در بریتانیا کتابی منتشر کرده با عنوان یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند؟

این کتاب در مدت کوتاهی به یک کتاب پرفروش تبدیل شده و با وجود آن‌که انتظار می‌رود اقبال خوانندگان بریتانیایی به این کتاب چندان نپاید، اما در حال حاضر از نظر فروش با مجموعه داستان‌های هری پا‌تر رقابت می‌کند. 

مهم‌ترین ویژگی این کتاب اين است که صفحات آن سفید است و در واقع به دفترچه‌ای در ۲۰۰ صفحه با صفحات سفید می‌ماند. نویسنده به یک معنا نوشتن این کتاب را به خوانندگان‌اش واگذار کرده است.

با این حال شریدان سیموو، نویسنده و مبتکر کتاب یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند در گفت‌و‌گو با روزنامه تلگراف ادعا کرد که این کتاب دسترنج یک عمر کار پژوهشی او درباره عادت‌های جنسی مردان و تدریس در این زمینه است.

سیموو در گفت‌و‌گو با تلگراف همچنین ادعا کرد که پس از سال‌ها تحقیق و تدریس متوجه شده است مردان در واقع به هیچ چیز جز به سکس نمی‌اندیشند. او گفت: این واقعیت آن‌قدر مرا شوکه کرد که تصمیم گرفتم هر جور شده آن را به جهانیان اعلام کنم.

شیریدان سیموو به انتشارات آمازون پیشنهاد داده بود که انتشار کتابی با صفحات سفید ولی با عنوان یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند را برای پخش در بین دانشجویان بریتانیایی بپذیرد و آمازون هم از این پیشنهاد استقبال کرد و کتاب را به این شکل و با صفحات سفید منتشر کرد.

به‌زودی این کتاب در بریتانیا و به‌ویژه در دانشگاه‌های این کشور و در نزد دانشجویان پرآوازه شد و اکنون تا آن حد با اقبال خوانندگان بریتانیایی مواجه است که ظاهراً با رمان‌های پرفروش هری پا‌تر رقابت می‌کند.

شریدان سیموو از این موفقیت دور از انتظار شگفت‌زده شده است. او در این باره به تلگراف گفت: اصلاً انتظار چنین موفقیتی را نداشتم و الان واقعاً ذوق‌زده هستم و به هیجان آمده ام. شریدان سیموو ۳۹ سال دارد و در دانشگاه هاروارد تحصیل‌ کرده است. یک مرد به‌غیر از سکس به چی فکر می‌کند نخستین اثر اوست.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 10:24  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ترسناکترین پل‌های جهان!
Hussaini Hanging Bridge, Pakistan
Aiguille du Midi Bridge, France
William Preston Lane, Jr. Memorial Bridge (Bay Bridge), Maryland
Sidu River Bridge, China
Royal Gorge Bridge, Colorado
Puente de Ojuela, Mexico
U Pain Bridge, Myanmar
Iya Valley Vine Bridges, Japan
Cikurutug Bridge, Indonesia
Carrick-a-Rede Rope Bridge, Northern Ireland
Capilano Suspension Bridge, Canada
Trift Suspension Bridge, Switzerland
Canopy Walk, Ghana
Mackinac Bridge, Michigan
Millau Viaduct, France

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:38  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

نسل دوم iPad ارایه شد

می توان مشخصات جدید آیپد را در Face Time ، ضبط ویدئو ی HD، پردازنده 2 هسته ای A5، به همراه ۱۰ ساعت عمر باطری و سبک تر و باریک تر بودن آن نسبت به جدش، خلاصه کرد. حالا اگر می خواهید اطلاعات را جزء به جزء با هم بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

 

- سبک تر و باریک تر:

اپل اعتقاد دارد که اگر iPad 2 را در دست بگیرید، دیگر توانایی زمین گذاشتن آن را نخواهید داشت. البته تقریبا تمام بخش های آیپد، تغییرات قابل ملاحظه ای داشته اند. نسل جدید 33 درصد باریک تر و 15 درصد سبک تر از آیپد اصلی است. پس در دست گرفتن آن هم راحت تر خواهد بود. سایز این تبلت در همان اندازه ده اینچی باقی مانده است و با این که خیلی باریکتر شده و هم اکنون قطرش تنها 8.8 mm است باز هم توانایی های خود را در عملکرد گسترش داده است.

 

- چیپ 2 هسته ای A5:

دو هسته ی قدرتمند در یک چیپ A5 یعنی آیپد می تواند کاری دو برابر را در یک زمان به انجام برساند. اگر چه این تنها تبلتی نیست که از پردازنده دو هسته ای بهره می برد و در این زمینه، رقیبانی قدرتمند مانند زوم دارد. با این حال حس و حال گشت و گذار در وب و دیدن فیلم و کنفرانس های ویدئویی و گیم و ... در آیپد 2 ، نسبت به نسل قبلی اش؛ کاملا متفاوت است. پس از فرکانس 1 گیگاهرتز و دو هسته ی مجزا لذت ببرید.

 

- گرافیک 9 برابر سریع تر:

تا همین حالا هم شاهد وجود گیم های فوق العاده کیفیت بالایی روی آیپد بوده ایم. اما با 9 برابر شدن قدرت پردازش گرافیکی احتمالا باید به نسل جدیدی از بازی ها سلام کنیم. علاوه بر بازی ها، گرافیک بیشتر در جستجو در تصاویر، ویرایش ویدئو ها با نرم افزار iMovie و دیدن انیمیشن ها، تاثیر کلیدی خواهد داشت.

 

- باتری به قوت قبل:

این را می توان یک نکته قوت دانست که با این که گرافیک 9 برابر و پردازنده 2 هسته ای شده است و تبلت باریک تر؛ باز هم عمر باتری به همان اندازه می باشد. پس می توانید با یک بار شارژ، ده ساعت از آیپد خود استفاده کنید. ضمن اینکه اپل گفت که ای پد جدید می تواند یک ماه در حالت StandBy باشد که واقعا عالی محسوب میشود.

 

دو دوربین: فیس تایم را روی آیپد هم ببینید

یکی از ضعف های مهم در نسل اول آیپد، نداشتن دوربین بود. در عوض در آیپد دو شما از دو دوربین بهره مند خواهید شد. کنفرانس های تصویری، از طریق فیس تایم قابل برقراری هستند. ظاهر فیس تایم بسیار شبیه به آن چیزی است که در آیفون 4 و نسل چهارم آیپاد ملاحظه کردید. فقط نمایشگر بزرگتر باعث شده که تجربه شما بهبود بیشتری بیابد. دوربین پشتی هم می تواند با کیفیت HD فیلم بگیرد. نرم افزار Photo Booth و iMove هم در اختیار شما هستند تا بتوانید عکس ها و یا فیلم ها را ویرایش نمایید.

 

در نرم افزار Photo Booth امکانات ویرایش حرفه ای عکس ها در اختیار شما قرار نمی گیرند، بلگه بیشتر تمرکز این نرم افزار بر اعمال افکت های مختلف روی عکس ها و تشخیص هوشمند تصاویر است. اگر چه همین موضوع وقتی با اینترفیس لمسی این نرم افزار مخلوط می شوند، تجربه ای لذت بخش را به شما می دهد، اما نمی توانید برای ویرایش عکس ها زیاد به آن تکیه کنید.

 

- کاور هوشمند

این پوشش از آن جهت هوشمند نامیده می شود که می توانید آن را تقریبا با هر وضعیتی منطبق کنید. ارتباط این پوشش با آیپد شما هم به صورت تعاملی است. با کنار زدن آن آیپد بیدار می شود و با بستنش به خواب فرو می رود. اگر قبلا با آی پد و جلدهای مختلف اش کار کرده باشید کاملا سخن ما را درک می کنید که این کاور جدید چه نعمت بزرگی است.


 

- صفحه نمایش LED

صفحه نمایش 10 اینچی آیپد (دقیقا 9.7 اینچ)، از رزولوشن بالایی برخوردار می باشد. البته نسبت به نسل قبلی، تغییر قابل ملاحظه ای در آن صورت نگرفته است. از تکنولوژی های مهم اش می توان به IPS و زاویه دید 178 درجه ای آن اشاره کرد. رزولوشن هم برابر 1024X768 پیکسل است که یعنی 132 پیکس در هر اینچ. مولتی تاچ هم چیزی است که از سال 2007 در دستگاه های لمسی اپل وجود داشته. پس لازم نیست باز هم به آن اشاره کنیم.

 

- آی.او.اس 4.3  
نسل جدید آیپد، از نگارش جدید سیستم عامل آی.او.اس بهره مند است. اپل آن را قدرتمند ترین سیستم عامل موبایل می نامد. البته باید گفت که رقیبان قدرتمندی همچون اندروید هانی کامب هم دارد. اما تعداد بسیار بالای اپلیکیشنی که برای آیپد وجود دارد، آن را از رقیبانش متمایز می کند. همانطور که در کنفرانس خبری امروز دیدیم؛ تعداد اپلیکیشن های آی.او.اس برای آیپد 65000 عدد بوده که در مقابل، اندروید هانی کامب فقط 100 اپلیکیشن دارد.

ویژگی AirPlay و مرورگر سافاری، در نسخه جدید بهبود زیادی پیدا کرده اند. مرورگر سافاری از سرعت دو برابر بیشتر در اجرای جاوا اسکریپت بر خوردار است. چرا که از موتور نیترو جاوا اسکیپت که در سیستم عامل مک هم موجود است؛ بهره می برد.

 

- Wifi – 3G – Verizon – AT&T

مانند نسل قبلی، آیپد دو از وای فای پشتیبانی می کند. نکته خاص آن این است که در مود 3G می تواند از هردو اپراتور AT&T و ورایزون پشتیبانی نماید.

 

- ژیروسکوپ، قطب نمای دیجیتال، شتاب سنج:  
با وجود شتاب سنج داخلی، می توانید تعامل بیشتری با تبلت خود در استفاده از آن در وضعیت های مختلف داشته باشید. قطب نمای دیجیتالی هم چیز جدیدی نیست. اما وقتی پای ژیروسکوپ به میان می آید؛ به این نکته می رسیم که اپل سر انجام پای این فناوری را به تمام دستگاه های پرتابل خود باز کند. ژیروسکوپ را می توان یک شتاب سنج 3 محوره دانست که با تشخیص دوران در سه محور مختلف می تواند در گیم ها و سایر نرم افزار ها کاربرد زیادی داشته باشد.

HDMI:  
سورپرایز دیگر اپل خروجی اچ.دی.ام.آی است که به طور همزمان محتوای صفحه نمایش را در مونیتوری مجزا با کیفیت تمام اچ.دی به نمایش در می آورد. آیپد 2 می تواند از طریق این کابل شارژ شود و نمایش همزمان روی ای پد و یک نمایشگر خارجی به صورت 1080p را هم در تمام اپلیکیشن ها پشتیبانی می کند.

 

- سخن آخر:  
آیپد جدید نسبت به نسل قبلی خود تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است و بهبود بسیاری یافته. استفاده از پردازنده ی دو هسته ای و گرافیک 9 برابر سریع تر نسبت به نسل قبلی + عمر باتری 10 ساعته و طراحی بسیار باریک؛ از ویژگی های فوق العاده این تبلت جدید به شمار می روند.

 

با وجود این ها می توانیم بگوییم که آنچه از آی.پد دو انتظار داشته ایم، تقریبا برآورده شده است. با این وجود به نظر می رسد که اپل برروی مشخصات خالص تمرکز نداشته و سعی کرده قابلیت های تعاملی این تبلت را افزایش دهد تا تجربه لذت بخش تری را به کاربرانش منتقل کند. باید منتظر به بازار آمدن این تبلت جدید باشیم تا استقبال و نحوه عملکرد آن را بررسی کنیم. اما باید بدانیم که آیپد 2 همین حالا هم رقیبان بزرگی مانند زوم و Play book و... دارد. یعنی تبلت هایی که علاوه بر قابلیت های پردازشی هم سطح و گاهی بالاتر، از توانایی های ارتباطی بیشتری هم بهره مند هستند و از سیستم های باز تری برخوردارند. اما از کی باید منتظر آی پد باشیم؟ نکته هیجان انگیز در این است که آی پد از حدود ۱۰ روز دیگر در ۲۳ کشور جهان ارایه میشود و قیمت اش هم نسبت به مدل قبلی تغییر نکرده. بنابراین تا چند روز دیگر می توانید آی پد دو را با قیمت ای پد قبلی بخرید.

در طول این سال ها فلسفه اپل، به کمک این شرکت آمده و تجربه کار با محصولاتش را شیرین تر و لذت بخش تر ساخته است. قیمت پایین هم یکی از امتیازات فوق العاده آیپد به شمار می رود. استیو جابز در پایان کنفرانس گفت:" لازم است تکرار کنم که این در خون اپل است که تکنولوژی به تنهایی کافی نیست. این مخلوط فناوری، هنر و انسانیت است." که این یعنی همان اولویت فلسفه ی مناسب بر مشخصات صرف. تا کنون کاربران نشان داده اند که این نظریه را دوست دارند. آیا طبق گفته استیو جابز سال 2011، سال آیپد خواهد بود؟

http://www.ashkandav.blogfa.com/

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:31  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ویرجینیا وولف؛ نویسنده ناشناخته

ویرجینیا وولف؛ نویسنده ناشناخته

 صاحب‌نظران ادبیات معتقدند ویرجینیا وولف، نویسنده‌ای دور از مردم ، بدون دانش و برج عاج نشین نبوده است.

به گزارش خبرآنلاین، اگر فقط یک نکته درمورد ویرجینیا وولف باشد که همگان از آن اطلاع دارند، آن مرگ این نویسنده است. 28 مارس امسال مصادف با هفتادمین سالگرد خودکشی این نویسنده است.

روزی که او با ریختن چند قلوه سنگ در جیب لباسش وارد رودخانه «اوس» در نزدیکی خانه‌اش در ساسکس شد.

در این 70 سال نوشته‌های وولف بارها و بارها به عنوان نوشته‌های مهم قرن بیستم شناخته و معرفی شدند، بسیاری آنها را خواندند و بسیاری درمورد آنها نوشتند. اما با وجود صدها کتابی که در مورد نویسنده «اورلاندو» نوشت شده، اما همچنان نکته‌های جدیدی در زندگی او نهفته، تا جایی که در دانشگاه‌ها ویرجینیا وولف به رشته‌ای آکادمیک بدل شده است.

در ماه مارس همچنین دو جلد اول آثار وولف که در فاصله نگارش «اعمال» و «امواج» نوشته شده‌اند، از سوی انتشارات کمبریج منتشر می‌شوند.

در این نسخه جدید همانطور که پیشتر آثار دیگر  بزرگان ادبیات مدرن یعنی جیمز جویس، تی اس الیوت و ازرا پاند منتشر شدند، تغییرات نسخه دستنویس وولف تا نسخه اول ویرایش‌شده و نسخه‌های متفاوت چاپی با هم مقابله شده‌اند و همچنین تحقیقات آرشیوی بسیاری روی داستان‌ها صورت گرفته که نتیج همگی به صورت یادداشت در نسخه کمبریج دیده می‌شوند.

نتیجه این شده است که وولف کنونی بسیار سیاسی‌تر، با آگاهی بیشتر از تاریخ، نویسنده دقیق‌تر و باابتکارتر و باسوادتر از آنچه می شناخیتم به ما معرفی می‌شود. این امید می‌رود که با چاپ جدید دید منفی پیشین به وولف که او را نویسنده‌ای با روان بیمار، مردم گریز و حساس می​دانست، از بین برود.

آنا اسنیث، ویراستار چاپ جدید «سال‌ها» گفت: «روایت وولف که در دهه 1930 میلادی به شکوفایی رسید نه ناقص است و نه غیرسیاسی، بلکه بسیار عمیق‌تر از این حرف‌هاست. چون از دهه 1930 صاحب‌نظران او را متفاوت می‌دانستند، مخاطب عام هم از او دور شد.»

وی افزود: «چاپ جدید نشان می‌دهد که او به عنوان نویسنده بسیار متعهد و روشنفکری جدی بوده و نوشتن و مطالعه کردن اهمیت بسیاری برایش داشته است.»

علاقه شدید وولف به مطالعه کردن را سال گذشته اسنیت و همکارش کریستین کنیون جونز کشف کردند. آنها در آرشیو کالج کینگ در لندن، محل کارشان متوجه این مسئله شدند، این درحالی بود که بسیاری از نویسندگان زندگینامه وولف او را فردی می دانستند که خودش (بدون مدرسه رفتن) سواد آموخته و دانش خود را مدیون کتابخانه پدرش بوده است.

این تصور به دلیل گفته‌ای از خود نویسنده بوده است، او در جایی گفته بود: «هرگز به مدرسه نرفتم.» اما آرشیو کالج کینگ نشان می‌دهد وولف برای پنج سال بطور جدی تحصیل می کند، آن هم در درجات عالیه تحصیلی.

اسنیث و جونز کشف کردند ویرجینیا وولف بین سال‌های 1897 تا 1901 به کلاس‌های تاریخ، زبان آلمانی، یونانی و لاتین کالج کینگ رفته است. این کلاس‌ها در سطح دانشجویان دانشگاهی بوده است؛ وولف در امتحان پایان ترم هیچکدام از این کلاس‌ها شرکت نمی‌کند.

اسنیث با تاکید گفت: «این کشف بسیار مهم است. این کشف نگاه ما به مسئله تحصیل و همچنین دانش او به زبان یونانی و لاتین را تغییر می‌دهد. همچنین حالا متوجه می شویم او چگونه در حجم انبوه درمورد کالج زنان، اصلاح تحصیل زنان و همچنین تاثیرات روانی شیوه تحصیل بر زنان و مردان نوشته است. این تجربه ابتدایی تاثیر بسیاری بر نویسنده داشته است.»

جمع‌آوری نسخه جدید کمبریج از آثار وولف حدود یک دهه طول کشید. سوزان سلر که به همراه جین گلدمن، ویراستار تمامی این مجموعه بوده گفت: «برای اولین بار ما منابعی در دست داشتیم تا وضیعت نوشته‌ها و بازه خارق‌العاده اشارات فرامتنی آثار وولف را بررسی کنیم.»

محققان با بررسی دقیق نام افراد و اماکن، تاریخ‌ها و جزئیات به ظاهر بی‌اهمیت داستان‌ها به اشاره‌های متعدد این نویسنده به جامعه و اوضاع سیاسی دوران خودش پی‌ببرند. گلدمن گفت: «تاریخ در آثار او جریان دارد. جستجو و تعقیب نکات تاریخی که در داستان‌ها غرق شده‌اند واقعا لازم بود.»

سلر امیدوار است این مجموعه «به این نظر که وولف از دنیایی دیگر می‌آمد و به تاریخ، سیاست و جامعه بی‌اهمیت بود پایان دهد. یادداشت های این مجموعه نوری تازه بر آثار وولف می‌تاباند.»

در این مجموعه توجه خاصی به نسخه‌های مختلف داستان‌های نویسنده «خانم دلووی» شده است؛ او به همراه لئونارد، همسرش انتشارات «هوگارت» را می‌چرخاندند. وولف عادت داشت روی نسخه تایپ‌شده ویرایش بسیار انجام دهد. مقایسه نشان می‌دهد او در نسخه‌های دستنویس خود لحن سیاسی تندتری داشته و گستاخ‌تر از آنچه در نسخه‌های چاپ‌شده می بینیم بوده است.

اسنیث دلیل این تغییرات و تعدیل شدن لحن را کوتاه‌تر کردن کتاب‌ها و همچنین «ترس وولف از تبلیغات منفی و معرفی او به عنوان آدمی متعصب» عنوان کرد.

وویرجینیا وولف مدام در حال تغییر است، او نویسنده‌ای بسیار متفاوت‌تر از آنچه همگان تصور می‌کردند بوده و نتیجه تحقیقات جدید گواهی است بر این ادعا.

«شب و روز»، «به سوی فانوس دریایی»، «اتاق جیکوب» و «اتاقی از آن خود» از دیگر آثار مطرح این نویسنده هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:23  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

زنان شاغل دو برابر بیش‌تر سکته می کنند

زنان شاغل  دو برابر بیش‌تر سکته می کنند

 زنان بلندپرواز که دارای مشاغل دشوار هستند با احتمال دو برابر بیش‌تر نسبت به زنان دیگر دچار حمله قلبی می‌شوند.

زنان بلندپرواز که دارای مشاغل دشوار هستند با احتمال دو برابر بیش‌تر نسبت به زنان دیگر دچار حمله قلبی می‌شوند.

این زنان که معمولا شرایط دشوار و پر استرسی را پشت سر می‌گذارند هم‌چنین با احتمال دو برابر بیش‌تر در خطر سکته، فشار خون بالا و حمله قلبی قرار دارند.
در مطالعه اخیر در این مورد که در کشور آمریکا انجام شده است محققان متوجه شدند زنانی که شغل آن‌ها فشار کاری بسیار بالایی دارد و در عوض فرصت زیادی برای آن‌ها فراهم نشده تا بتوانند از مهارت‌های و توانایی‌های خود استفاده کنند با احتمال 40 درصد بیش‌تر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حتی جراحی قرار دارند.
در مجموع این زنان با احتمال 88 درصد بیش‌تر از زنانی که دارای مشاغل راحت‌تر هستند در خطر ابتلا به حمله قلبی قرار دارند.
این در حالی است که قبلا پزشکان تصور می‌کردند ابتلا به سکته در اثر فشارهای کاری مختص مردان است. اما آخرین یافته‌ها در این مورد که مدرسه پزشکی هاروارد در بوستون انجام شده است نشان می‌دهد که زنان نیز به همین اندازه در معرض خطر قرار دارند. به خصوص این که آن‌ها مسوولیت نگهداری از خانواده خود را نیز بر عهده دارند.
نتایج این مطالعات که در کنفرانس سالانه سازمان قلب آمریکا در شیکاگو ارائه شده است هم‌چنین نشان می‌دهد احتمال جراحی‌های قلبی نیز در این زنان نزدیک به 43 درصد بیش‌تر است.

این مطالعات با انجام تحقیقاتی روی 17 هزار و 400 نفر که همگی بین 50 تا 60 سال سن داشتند انجام شد. استرس شغلی نیز یکی از مهم‌ترین عوامل در بروز بیماری‌های قلبی است. این استرس می‌تواند منجر به افزایش وزن، فشار خون و کلسترول بالا شود که در درازمدت اثرات بسیار بدی روی سلامت انسان‌ها دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:47  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

پارکینسون و بروفن

New research strengthens association, but more study is needed, experts say.

یافته های تحقیقی جدید نشان می دهد که مصرف کنندگان مستمر بروفن احتمال وقوع پارکینسون را کم کی کند.دکتر جیانگ گایو ار مرکز پزشکی هاروارد معتقد است که بروفن یک محافظ عصبی است .NEUROPROCTIVE.

این خاصیت محافظ سیستم اعصلب بروفن زمانی است که 2بار یا بیشتر در هفته مصرف شود.مطالعات قبلی هم این نظریه را تایید کرده است هرچند چگونگی اثر ان مشخص نیست.

البته این به مفهوم تجویز بروفن برای درمان و یا پیشگیری پارکینسون نیست.دکتر گایو نظرش ان است که این یک همراهی است و نه یک رابطه علت و معلولی و مصرف سرخود ان می تواند باعث عوارض متعدد ازجمله خونریزی جهاز هاضمه شود.

دراین مطالعه 99000مرد و 37000زن در یک دوره 6ساله مورد بررسی قرارگرفتند و در باره مصرف بروفن و یا اسپرین از انها سوال شد.291نفر از انها در این دوره زمانی مبتلا به پارکینسون شدند و وقوع این عارصه در انهایی که بروفن مصرف می حتی بادر نظر گرفتن عواملی مانند سن-سیگار و سایر علل موثر شناخته شده حدود 38 درصد کمتر از سایرین بود .در برسی های بزرگتر و وسیع تر کلا نقش مصرف بروفن در کاهش احتمال وقوع پارکینسون 27درصد مشخص شده است.اسپرین و سایر ضدالتهاب های غیر استروییدی  در این مورد تاثیری نداشتند.

دکتر گایو معتقد است که بروفن به عنوان یک ضد التهاب در این بیماری که تصور می شود التهاب در ان نقشی در ایجادش داشته باشد موثر باشد و یا اینکه گیرنده ای به نام   peroxisome proliferator-activated receptor y  PPA  را هدف قرار می دهد.گیرنده  PPARy می تواند مرگ سلولی و اسیب اکسیداتیو را متوقف کند.

هدف اساسی در این بیماری از درمان علایم به سمت شناخت و تشخیص قبل از تشدید علایم است یعنی محافظت سلولهای عصبی و بروفن به عنوان یک محافظ سلولی می تواند در درمان و کنترل پارکینسون موثر باشد.

نکته جالب ان است که ریسک کاهش وقوع بیماری و دارو محدود به بروفن است.

محققین به نکته جالب دیگری هم اشاره می کنند و ان اینکه شروع  بیماری پارکینسون می تواند 20سال قبل از ایجاد علایم موتوری  بیماری باشد و اینکه بیماران با علایم گوارشی از مصرف بروفن منع می شوند می تواند ارتباط بین بیمار قبل از تشخیص را با وقوع پارکینسون نشان دهد؟

SOURCES: Xiang Gao, M.D., Ph.D., instructor, medicine, Harvard Medical School, and research scientist, Harvard University School of Public Health, Boston; Michael Rezak, M.D., Ph.D., director, movement disorders center, Central DuPage Hospital, DuPage, Ill.; March 2, 2011, Neurology, online

منبع: مجله ارگان انجمن مغزواعصاب امریکا

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:28  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

8 هزار بیماری نادر شناخته شده در دنیا/ 58 بیماری شایع در ایران

 مهر نوشت:

تا کنون هزار نوع بیماری نادر در جهان شناسایی شده که 58 نوع از این بیماریها در ایران از شیوع بیشتری برخوردارند.

دومین همایش بین المللی بیماریهای نادر همزمان با روز جهانی بیماریهای نادر در سالن همایشهای بین المللی صداوسیما برگزار شد. در حاشیه این همایش که تعدادی بیماران و خانواده های آنها حضور داشتند، حامد اصغری، معاون اجرایی بنیاد بیماریهای نادر گفت: بخش زیادی از اقتصاد سلامت متوجه بیماریهای نادر است.

وی با بیان اینکه 80 درصد بیماریهای نادر منشا ژنتیکی دارد، اظهارداشت: 75 درصد این بیماران کودکان هستند.

هزینه های سنگین تهیه دارو، جراحی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و... باعث شده که این قبیل بیماران در مسیر درمان بیماری خود نیازمند حمایتهای ویژه ای باشند. از همین رو بنیاد بیماریهای نادر تصمیم گرفته با صدور "سلامت کارت نادر" برای استفاده این بیماران و همراهان آنها، ضمن حفظ کرامت و شان بیماران، تا حدودی بتواند هزینه های این قبیل بیماران را جبران کند.

بیماری نادر به بیماری اطلاق می شود که دارای فراوانی کمتر از پنج نفر در 10 هزار نفر است. این شیوع کم باعث شده که تشخیص آنها به سختی امکان پذیر باشد. این بیماریها از نظر شیوع در جوامع متفاوتند بنابراین ممکن است بیماری که در جمعیتی نادر باشد در جمعیت دیگر بسیار عادی باشد. برخی از بیماریها واگیر دار در یک نقطه جغرافیایی به طرز چشمگیری رواج دارند، ولی در جاهای دیگر نادرند، مانند انواع نادری از سرطانها که الگوی پراکندگی منظمی ندارند.

بنیاد بیماریهای نادر در ایران در سال 1387 پس از طی مراحل قانونی با هدف کمک رسانی به مبتلا به این نوع بیماریها، به همت جمعی از خیرین و متخصصان دلسوز پایه گذاری شد. بیماری نادر که گاهی از آن به عنوان بیماری فقیر یاد می کنند آنقدر شیوع کمی دارد که پزشکان با تجربه هم بیش از یک مورد در سال با آن برخورد نمی کنند.

بیماریهای نادر خصوصا آن دسته که منشا موروثی دارند بیماریهای هستند که سلامت فرد را تهدید و یا به مرور او را ناتوان می کنند؛ این گونه بیماریها آن چنان شیوع کمی دارد که تلاشهای خاصی برای شناسایی آنها لازم است.

بیماریهای نادر معمولا منشا ژنتیکی دارد، طبق تخمین بنیاد بیماریهای نادر اروپا 80 درصد این بیماریها خاستگاه ژنتیکی دارد و بقیه آنها نتیجه گونه ای از عفونتها و حساسیتها است. در برخی از افراد ممکن است علایم بعضی از بیماریهای نادر در بدو تولد و یا در درون کودکی ظاهر شود، ولی برخی دیگر آنگاه که فرد به بلوغ می رسد بروز می کند.

بیماری نادر نوعی بیماری مزمن، پیشرفت کننده و حاد شونده و اصولا زندگی بیمار را تهدید می کند بطوری که بیماری بتدریج باعث ناتوانی فرد در انجام فعالیت های شخصی او شده و استقلال وی را از بین می برد.

تشخیص این بیماریها مشکل و همراه با تاخیر است، معالجه موثر ندارد 80 درصد بیماریها دارای منشا ژنتیکی هستند ، 75 درصد مبتلایان به این نوع بیماریها کودکان هستند و 30 درصد مبتلایان به این بیماریها قبل از سن 5 سالگی جان خود را از دست می دهند.

دسترسی نداشتن به تشخیص درست، تاخیر در تشخیص بیماری، کمبود اطلاعات کافی در مورد بیماری، کمبود دانشهای سنگین علمی راجع به بیماری، عواقب اجتماعی سنگین برای بیماران، کمبود کیفیت مناسب مراقبت سختیها و دشواری دسترسی به درمان و مراقبت از مشکلات این افراد است.

 علی داوودیان، مدیر عامل بنیاد بیماریهای نادر اظهار داشت: تشخیص این دسته از بیماریها، کار سختی است و گاهی بین سه تا 30 سال زمان نیاز دارد و هنوز اطلاعات و مستندات چندانی از این دسته از بیماریها در کشور وجود ندارد و تاکنون شاهد فعالیتهای نظام‌مندی در این باره نبوده‌ایم.

به گفته داوودیان، بیماریهای نادر از نظر شیوع در جوامع مختلف متفاوت هستند و بیماری که در جمعیتی نادر است، در جمعیت دیگر بسیار عادی به شمار رود.

بیماری EB یک بیماری پوستی ارثی ژنتیکی است که در روزهای اول پس از تولد یا بدو تولد با یکسری تاول در نقاط مختلف پوست خود را نمایان می کند. این بیماری به علت جهش در کراتین یا کلاژن ژن پدید می آید که در نتیجه کمبود پروتیین در میان دو لایه اصلی پوست سبب این بیماری می شود. به بچه های مبتلا به این بیماری "بچه های پروانه ای" گفته می شود.

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس نوع دیگری از بیماریهای نادر است. این بیماری شایعترین بیماری ناتوان کننده مغز و اعصاب، پس از تروما و آسیبهای سیستم عصبی در سراسر جهان است.

آمیوتروفیک لترال اسکلروزیس یا آ ال اس نیز که شایعترین بیماری تخریب کننده نورونهای حرکتی است و با تخریب پیشرونده نورونهای حرکتی در طناب نخاعی، ساقه مغز و کورتکس حرکتی نهایتا منجر به ضعف و ناتوانی بیمار می شود.

آتاکسی فردریش یا اف ای نیز از جمله بیماریهای نادر است که به حالت عدم تعادل و هماهنگی بدترکیب در حالت ایستادن و حرکات دست و پا گفته می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:24  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

ده عكس ‌برتر نشنال جئوگرافيك


  نشريه نشنال جئوگرافيك در انتشارعكس هاي متنوع به ويژه از حيات وحش‌ ازسليقه خاصي برخوردار بوده و از نظر كيفيت و سوژه از جمله بهترين نشريات در انتخاب عكس محسوب مي شود.نشنال جئوگرافيك مجموعه اي از بهترين عكس هاي پرندگان نادر جهان در سال 2010 را معرفي كرده است كه از ميان آنها 10 عكس را برگزيده ايم.اين عكس ها به اندازه اي گويا هستند كه نياز به توضيح و تفسير زيادي ندارند.يك لك لك آسيايي صورت قرمز ، عكاس كوان مين لي .
يك جفت اردك ماهيخوار چيني نر و ماده، عكاس مارتين هال.يك جوجه جغد جنگلي هندي، عكاس جايش كي جوشي.يك جفت طوطي مشهور به شكم نارنجي استراليايي، عكاس ديويد بويل.كاكاپو يكي از نادرترين پرندگان جهان، عكاس شين مك لينس.يك گونه مرغ مگس خوار مشهو به زمرد هندوراسي، عكاس رابرت هيمن.يك پرنده مشهور به فريگيتبرد كريسمس آيلند، عكاس ديويد بويل.يك گونه مرغ مگس‌خوار آبي آراسته پرويي، عكاس دانيل روزن گرين.يك باستارد بزرگ هندي، عكاس كسابا باركوژي.تصوير يك درناي ژاپني سر قرمز، عكاس هواجين سان.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 7:52  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

گزارش تصویری: زیباترین و عجیب ترین تکه سنگهای دنیا

 

 

 

 

استان گویژو در چین با داشتن کوههای عجیب و غریب، دارای سنگهای تزوینی نادر مانند آنچه در تصویر می بینید، هست.
این سنگها همگی طبیعی بوده و انسان یا ماشین انها را تراش نداده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:52  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

بروز 10 سرطان شایع در ایران مشکل ساز خواهد شد

  

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام این که بیماریهای غیرواگیر در دنیا تا سال 2020 مسئول 60 درصد ابتلا به بیماریها و 73 درصد مرگ و میرها خواهد بود، گفت: بروز 10 سرطان شایع در ایران طی سالهای آتی مشکل ساز خواهد بود.

 دکتر علیرضا مصداقی نیا روز سه شنبه در همایش کشوری پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر گفت: با توجه به طیف وسیع بیماریهای غیرواگیر افراد زیادی در طول سال به دلیل ابتلا به این بیماری دچار آسیب میشوند و با توجه به آمار بالای بروز بیماریهای غیرواگیر و نوپدید در جامعه، باید تمهیدات لازم از سوی نظام سلامت کشورها برای کاهش ابتلا به بیماری های غیر واگیر در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: بیماریهای دیابت، قلب و عروق و سرطانها مهم ترین بیماریهای غیر واگیر اند که متاسفانه از رشد بالایی در سالهای اخیر برخوردار بوده اند. بروز 10 سرطان شایع در ایران و افزایش میزان ابتلای افراد به این بیماریها از جمله مسائلی است که بدون شک در سالهای آتی مشکل ساز خواهد بود.

مصداقی نیا اظهار داشت: بر اساس آمار موجود در نظام سلامت ابتلا به دیابت در کشور روبه افزایش بوده و بیشترین ابتلا در افراد شهرنشین به خاطر تغییر در سبک زندگیشان مشاهده می شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه 11 درصد افراد 15 تا 64 ساله در کشور سیگار مصرف می کنند و علاوه بر آن وضعیت فعالیت بدنی در کشور به بی تحرکی تبدیل شده و در وضعیت مناسبی قرار ندارد به طوری که وضعیت موجود کشور نشان میدهد که 22 درصد افراد 15 تا 44 سال به 3 عامل خطر مبتلا هستند و همچنین 52 درصد افراد 45 تا 64 سال هم به سه عامل خطر دچارند که این آمار بسیار خطرناک و نگران کننده  باید مورد توجه مسئولان سلامت جامعه قرار گیرد.

مصداقی نیا درباره اجزاء اصلی استراتژی جهانی برای مقابله با بیماریهای غیر واگیر ابراز داشت: پیشگیری اولیه برای کاهش مواجهه با عوامل خطر، مراقبت از بیماریها برای پیشگیری از عوارض، مراقبت و ارزیابی عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر و کاهش دسترسی مردم به عوامل خطر از جمله مواردی است که باید در راس امور سلامتی جامعه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل شورای عالی سلامت در سال جاری گفت: در شورای عالی سلامت به دلیل حضور 8 وزیر از وزارتخانه‌های مختلف مسائل مهم بهداشتی در کشور مورد بررسی و توجه جدی قرار میگیرد و سعی داریم با توجه به موضوع بیماریهای غیر واگیر در معاونت بهداشت وزارتخانه و مرکز مدیریت بیماریهای غیر اگیر شاهد پیشگیری و کاهش این بیماریها باشیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:30  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مادران و فرزندان+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:12  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

24 اشتباه رانندگی

                  

دانستن برخی اشتباهات در رانندگی که احتمال دارد خسارات سنگینی را به بار آورد خالی از لطف نیست به خصوص که شاید بتوان گفت 70 درصد این اشتباهات به صورت عادتی ناپسند برای ما ایرانی‌ها درآمده است.
به گزارش عصر خودرو این اشتباهات به شرح زیر است:
1- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها: این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.
2- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن: چندی پیش در انگلیس دیدم که دوستم زمانی که می‌خواهد ترمز دستی را بالا بکشد دکمه آن را فشار می‌دهد و سپس آن را بالا می‌کشد از او پرسیدم دلیل این کارت چیه؟ گفتش اولین باری که برای امتحان رانندگی رفته بودم سر همین کشیدن ترمز دستی منو رد کردن و برای همه خنده دار بود که می‌گفتم تو ایران همه اینطوری ترمز دستی رو می‌کشن و بعدا متوجه شدم که انگلیسی‌ها به این دکمه کلاچ ترمز دستی میگویند و تا زمانی که کلاچ ترمز دستی را نگرفتی نباید آن را بالا بکشی بعدا خودم هم از تعدادی از دوستانم که مکانیک را به صورت علمی میدانند گفتند که کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود (خدا رو شکر خودم این عادت رو ترک کردم و ترمز دستی رو درست بالا می‌کشم)
3- عدم تعویض به موقع روغن گیربکس: در همین تیونینگ تاک به کرات دیده شده که افرادی خودروشان 150 هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم ازشان میپرسی واسکازین را تا به حال تعویض کردی میگویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن‌های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس،سلامت گیربکس و...میشود کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد
4- تعویض یکبار در میان فیلتر روغن: گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض میکنند و اکثرا همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده میکنند.ابن کار باعث میشود فیلتر عمل تصویه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب‌های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربار فیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری میشد
5- درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.
6- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان: چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشاد داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن 40 درصد باز است کمتر است.
7- خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک: این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و.. میشود.
8- گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار خود باعث این میشود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده میشود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده میشود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو میشود بهترین کار این است که ترمز را فشار داده وقبل از اینکه خودرو به لرزش بی افتد کلاچ را بگیریم.
9- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس:بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت میکندد و در عوض رانندگانی با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری حرکت میکنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبرا ن نا پذیری میشوند.
10- ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگزاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع‌های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان تر است.
11- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور:این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع ، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن میشود برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع‌های آماده هم در بازار هست .
12-سنگین کردن بیش از حد خودرو: پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت میشود حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنیم .
13- نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم: باربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان 10 درصد میشود
14- نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودرو ایربگ دار: این کار بارها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بشیند
15- استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی: بنزین‌های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ‌ها نوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.
16- دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه شده توسط کارخانه: مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال 5000 میریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال 5000 sj است و روغن موتور سازگار با پراید sf یا sg است در انتخاب روغن خود تجدید نظر کرد.
17- استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر میکند در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد
18- خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی: این کار برای ماشین‌های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر میکندد تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش میکنند این کار ضرر جدی به موتور وارد میکند کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن میماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست
19- تکیه پا به کلاچ: بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می‌کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی میکند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس میشود.
20- جلو آوردن بیش از حد صندلی:خیلی از افراد (البته بیشتر خانم ها) فکر میکنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر میشود و به اصطلاح دست فرمون خوب میشود. خیر اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد
21- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد .ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز میدهید وسپس سویچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.
22- گاز دادن قبل از روشن کردن خودرو انژکتوری: این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد .ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار بی فایده است.
23- پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان: زمانی که شما خودرویتان را مثلا در سمت راست خیابان به صورت عکس پارک کنید اگر خدایی نکرده خودرویی با خودرو شما برخورد کند شما مقصر حادثه شناخته میشوید.
24- خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت: این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین میشود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی‌های ته باک وارد مسیر سوخت میشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین؛فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور میشود.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 8:7  توسط Dr. Jamshid Davanlou  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر